Английски коледен кекс - 2 тема

  • 88 910
  • 644
# 570
Здравейте, колко пъти трябва да се залива. Мисля да го направя тези дни. Късно ли е според вас?
Виж целия пост
# 571
Аз съм готова с моя АКК  Blush  Ухае страхотно,поливам си го и го чакаме.Ще има и втора партида (без ром  )за мен и детето .
 newsm20 Много успешна рецепта!
Виж целия пост
# 572
Забравих как беше печенето- горно-долно или на вентилатор?Всичко забърках почти, мислех, че помня, не знам къде да гледам
Виж целия пост
# 573
Забравих как беше печенето- горно-долно или на вентилатор?Всичко забърках почти, мислех, че помня, не знам къде да гледам


на първа страница?
Simple Smile ако съм успяла, трябва да се вижда фурна 150 градуса, вентилатор Simple Smile

Английски коледен кекс

Скрит текст:
източник : Bella's Cookbook




Вечерта се накисват:
500 гр стафиди
100 гр сушени кайсии- нарязани на дребно
150 гр сушени череши- нарязани на половинки
100 гр орехи нарязани
100 гр бадеми нарязани
75 гр портокалови кори, нарязани на ситно
настъргана кора от 1 лимон
сок от 1 лимон
4 с л портокалов сок
100 мл коняк (аз сложих "Капитан фред"- страшно е ароматен)
1 с л канела
1 с л смлян карамфил
 малко смлян джинджифил
Завива се с найлон и се оставя на хладно.



На другия ден:
Включва се фурната на 150 гр.
Застила се пекарска хартия на дъното и стените на формата.
Аз използвам метална кутия, в която после ще съхранявам кекса, тя има плътно прилепващ капак.
В купа се слага 350 гр масло, 3 с л акациев мед, 200 гр кафява захар и 150 гр бяла захар.
В рецептата е само бяла захар, но ми казаха, че ако я заменя на кафява- кексът ще се запази по-дълго свеж.



Приготвят се 350 гр брашно.
Маслената смес се разбива на крем. След това се прибавят едно по едно 6 яйца, като след всяко яйце се разбива сместа, слага се по 1 с л брашно, разбива се и чак тогава се слага следващото яйце.



Прибавя се половината от брашното, 1 бакпулвер, 100 гр смлени бадеми и плодовата смес. Разбърква се добре и се слага останалото врашно, отново се разбърква до еднородна смес.



Изсипва се във формата, заглажда се добре отгоре. Формата ми е с диаметър 22 см и височина 17 см




Отгоре се слага пекарска хартия, двойна, завързва се като бурканче със сладко  Wink  (аз не я връзвах, а сложих капака, за да улегне и стои сгъната след като махна капака).

Така опакован кексът се слага да се пече 2,5 - 3 часа, докато клечката излезе суха.



Моят сега се пече- не мога да ви опиша какъв аромат се носи из къщи.Grinning

Скрит текст:
Като се изпече се надупчва на няколко места и се залива с 5 с л ром, оставя се така 30 мин.



След 30 мин се вади на решетка до пълното му изстиване.



След което се завива във фолио, прибира се в метална кутия и на студено се съхранява до Коледа, като през няколко дена се напръсква с ром. Аз го поливам в седмицата веднъж с по 10 мл ром. А за да не се опиянчим на Коледа от кекса, може ромът да е разреден с малко портокалов сок или чай.
А ето и клипче:
http://www.youtube.com/watch?v=6WSiRdZgbWo&feature=youtu.be

Първата тема е ТУК
Виж целия пост
# 574
Много благодаря!
Виж целия пост
# 575
за нищо. Simple Smile
ти пък ме подсетих да го полея Simple Smile
да гИ полея Simple Smile Simple Smile
Виж целия пост
# 576
Хайде, аз също съм готова.Малко го поизгорих, уж дебнах, ама клечката все с трохи излизаше, а после го извадих поизгорял отстрани.Точно 3 ч. отиде печенето, сега чакам да изстине.
Виж целия пост
# 577
Ако го направя тези дни, дали ще се получи? Късно ли е? Дали ще трябва да го поливам по-често, например - всеки ден?
Виж целия пост
# 578
опитай, няма да отлежава толкова, но пак е хубав.
и не поливай всеки ден - няма смисъл Simple Smile няма да има време да изветрее алкохола и ще стане като пияна толумба:)
Виж целия пост
# 579
Genni, имам едно питане относно крема с жълтъците, който е като заливка за кекса.
Дозата от линка с рецептата - http://recepti.gotvach.bg/r-57618-?l=1 - за 1 или 2 кекса стига?
Питам те защото аз правя кекса от 1-ва страница на темата и реално се получават 2 броя.
А кекса от линка е един.
Интересно ми е заливката може ли да стигне за нашите 2 броя?
Виж целия пост
# 580
Аз правя един кекс и заливката съм е правила и ползвала за един...леееко сух ни беше, но ние сме по креместите десерти. Ако диаметъра на твоите два кейка е по-малък(моя го пека в кутия с диаметър 24см) може да направиш тая заливка за двата, но ще е на тъънак слой😉
Виж целия пост
# 581
Genni, имам едно питане относно крема с жълтъците, който е като заливка за кекса.
Дозата от линка с рецептата - http://recepti.gotvach.bg/r-57618-?l=1 - за 1 или 2 кекса стига?
Питам те защото аз правя кекса от 1-ва страница на темата и реално се получават 2 броя.
А кекса от линка е един.
Интересно ми е заливката може ли да стигне за нашите 2 броя?
Рецептата е моя, в смисъл, че аз го приготвям. Заливката е да 1 бр. Тя трябва да е богата.
Виж целия пост
# 582
marchеva14, Genni, благодаря ви за отговорите, момичета  bouquet
Виж целия пост
# 583
Привет дами Simple Smile
Седмицата преди Коледа, кейка не се полива, така ли? Т.е. този уикенд (и въобще повече), да не го поя?
Около 80 мл. ром съм му изпръскала досега, за четирите седмици поливане. Дали ще е достатъчно сочен според вас? Не съм го вадила от кутията, да гледам дъното, че хартията се е набръчкала и има вероятност да се отчупи парченце. Иначе, отгоре е влажен.
Нали за първи път правя, не съм много уверена.
Виж целия пост
# 584
marchеva14, тази година съм решила да направя анг. кейк  по твоята рецепта/мисля,че може да се прави непосредсвено преди Коледа/.Колко преди това, сега 10 дни или да изчакам още някой ден?Благодаря ти! Възхищавам се на енергията ти! bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия