Зайче под капаче

  • 2 576
  • 8
Преди време ми връчиха заек за готвене, и аз изобретих една рецепта, която излезе извънредно сполучлива. Тъй като не ъм скръндза, давам ви я да я пробвате !

Един домашен заек (около два килограма)
500 грама бекон
300 грама пилешки дробчета
една кафена чаша булгур, полусварен
десетина големи моркова (изрибайте ги дълги, но не по-деебели от 3 см )
кило и половина-две лук (глави колкото топче за тенис на маса)
една равна с.л. кимион
една чаена лъжица сол
червен пипер -  една равна чаена лъжица (по избор)
едно голямо дафиново листо
три-четири цветчета карамфил.
една бутилка червено вино (по.лекичко, памид или розе, ако нямате, сложете 500 мл по-дебело вино, разредено с вода до 700 мл)


300 грама от бекона се смилат в месомелачка или се нарязват на ситно. Смесват се с дробчетата и булгура и със сместа се пълни заекът. Може да се зашие, може да се "закове" с бамбукови шишчета.
Поставя се в съм с капак  (глинен или стъклен), върху морковите,  за да не залепне за дъното. Около него се изсипват главите лук, оставени цели. Останалия бекон се реже на тънки филийки и заякът се покрива с тях. Филийките се нареждат с прихлуплане, като рибешки люспи, защото при печенето беконът се свива и ще ви оголи зайчето.
Солта и кимионът се сипват във виното, разбива се така получената смес и бързо, пради да се е утаил кимионът, се излива върху и около животното. Внимавайте дафиновият лист да не се допира до месото, защото мястото на допира ще горчи! Най-добре го заситнете под някой морков   Уплътнява се съдът с лист фолио, поставя се в студена фурна, която се включва на максимум. След като заври, се намалява огънят на 150 градуса и така се оставя още пет часа. Може да се сервира върху  бял ориз, защото от 500 гр. бекон се получава бая мазнина, към 300 гр.,  а оризът добре обира мазнините, знаете .

С това нахраних към двадесет души  Grinning

Дано ви хареса !

Виж целия пост
# 1
Вчера ми донесоха домашно зайче и смята да пробвам да го направя по тази добре звучаща рецепта  Hug
Но имам един въпрос...в зайчето имаше и малко карантии (сърце, дроб и бъбречетата) дали да ги прибавя към пил.дробчета или трябва на нещо друго да ги правя? Някой ми беше споменал, че заешки дреболии се приготвят по по-специален начин? newsm78
А и глава си има... Shocked...досега не са ми я давали
Виж целия пост
# 2
Аз винаги ги слагам към заека - било печен, с ориз, или някакъв задушен в гювеча. Не изискват определена обработка.

Глава не ям, но като гледам мъж ми как си я хапва установавям, че има месце по нея newsm78
Виж целия пост
# 3
Аз винаги ги слагам към заека ....

Ясно БЛАГОДАРЯ  Hug

А главата ще я пробвам на супа, пък да видим какво ще стане Thinking
Виж целия пост
# 4
Е ми пробвай.  Единствения проблем е, че ще стане твърде малко супа от една глава  Grinning
А иначе заешките дреболии си се готвят бабабар с всичко, както каза по-горе
pep-4o. 

Обадете се, като пробвате рецептата, чакам отзиви  Grinning
Виж целия пост
# 5
Обадете се, като пробвате рецептата, чакам отзиви  Grinning

ok непременно, имам само един проблем не мога да намеря булгур, но мисля да го заместя с ориз newsm78
Виж целия пост
# 6
В диетичните магазини има булгур, аз много го обичам.   bouquet
Виж целия пост
# 7
Значи на мен ми остава да си купя заешко и ще пробвам Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Да докладвам Joy бях отпуска и спретнах зайчето
Стана разкош  bouquet
Модифицирах мнооого малко рецептата, защото в къщи толкова много лук нямаше да се изяде....и сложих само 3 глави за вкус, а останалото допълних с картофи, които оставих цели.
Допуснах само една грешка с виното Weary ....имах домашно, и го използвах, но не го опитах, резултата - оказа се прекалено сладко и цялата ми гарнитура замина #Crazy
Щерката изяде картофите, но сладък лук и моркови Sick
Но особено ми хареса плънката с булгура и номера с бекона , за да не изсъхне месото

Големи благодарности за рецептата  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия