Здравословно детско меню

  • 30 720
  • 52
Много теми за храненето на децата чета по форумите в последно време. Нишестето не подходящо, маргаринът, газираното, бозата, Нескуик, (аз бих добавила месото)... А какво давате на децата  (особено тези, които не ходят на детска градина)? На кои храни отдавате предпочитание? Дайте примерно меню за здравословно хранене.
Аз опитвам да избягвам неподходящите храни, но не мога да се похваля с особени резултати.
Чета книжката "Здраво дете. Пълноценно детско хранене от 1 до 6 год.". Ами не мога да се съглася и с написаното в нея. Примерно:
 
Закуска- 2 мекици със захар, 150 мл. прясно мляко, 50-100 гр. пъпеш
Обяд- 50 гр. зеленчукова супа, 150 гр. телешко рагу, 30 гр. салата от пиперки, домати и лук, 100-150 гр. печени ябълки
Следобедна закуска- порция палачинки с конфитюр, 250 гр. мляко с грис, 100 гр. плодов сок
Вечеря- 150 гр. пържени тиквички с орехов сос, 150-200 гр. кисело мляко

 ooooh! Какво е това меню?!?
1. Много захар,
2. Много пържено,
3. За да го приготвя, трябва цял ден да седя в кухнята!
И защо по дяволите ябълките да са печени?! Какво им е предимството пред суровите?...Все пак е малко по-добре, отколкото в детската градина, където имало контрол и било по БДС Whistling
Много се затормозявам вече да мисля какво да им давам Thinking
Виж целия пост
# 1
По тази тема има много да се пише Simple Smile
Мога да отговоря за дните през които Ники не ходи на градина, съботите и неделите.
Закуска - 200/250 мл прясно мляко с корнфлейкс или  бисквити "Закуска " или палачинки с кашкавал/сирене+колбас
Закуска 2 / 10-11 часа/ сок или суров плод / ябълка , мандарина/или моркови
Обед - порция яхния и 1/2 филия хляб + сок
Следобед - филия с масло и плънка по негов избор / много често това е само шарена сол - защото така им давали в детската и той отказва да я яде по друг начин/ + сок или мляко с какаоили кисело мляко
Вечеря - порция яхния и 1/2 филия хляб + сок + кисело мляко за десерт

Много рядко изявява желание да яде вафли или други подобни неща , за това и всеки път когато поиска не му се отказват. При готвенето избягвам да пържа , а задушавам . Предпочитам детето ми да яде месо отколкото колбаси.
Отнема ми доста време да му  обяснявам , че това което е в детската може да не е най - доброто , а до там да стигат силите на общината. Не знам как е при другите детски градини , но в нашата през ден / цяло лято /  за  първо на обяд сервираха "тор-таратор" ... таратор с моркови.
Виж целия пост
# 2
Въпреки голямото ми желание не всичко, което дъщеря ми яде, е здравословно. Е, все пак се старая. Обикновено вечерята й включва нещо от долуизброените:
таратор, супа /зеленчукова, ребна, пилешка/, печена риба, печено месо, задушено броколи, задушени зеленчуци, яйце /преди птичия грип/, сирене, кашкавал, кисело мляко, кълнове, ябълка, банан...
Виж целия пост
# 3
Хаха, "пълноценно детско хранене", казваш hahaha.
Иначе печените ябълки имат предимство за хора с повишена стомашна киселинност.
Това, на което отдавам предпочитание са плодовете и зеленчуците, млякото и зърнените храни. Месото не е ежедневие. Готвеното се яде повече от един път (не готвя всеки ден), но не ме притснява, защото пък салатите стават бързо и вариантите са много, т.е. залагам на тях като разнообразие.

Това са закуските вкъщи:
-овесени ядки/елда/просо с мляко, сирене и масло или с сушени плодове/насъргана ябълка и орехи...
-пълнозърнен кускус със сирене и масло
-мюсли с кисело мляко, наксинато то вечерта
-корнфлейкс/cheerios с мляко
-разни филии
-мляко
-банан, разбит със ягоди/малини/касис (сега замразени)

След градина гледам да предложа някакъв плод и салата към вечерята.
Виж целия пост
# 4
Ако детето яде всичко не е трудно да се храни здравословно,а и много е важно какво хапват родителите .Ако ние се храним добре т.е. с качествена и добре приготвена храна и децата ни ще се хранят здравословно.ето нашето меню                                                                                                                                     сутрин-попара,овесени ядки,кроасан с кис.мляко,намазана филия с чай и др.                                                                                                                                     2 часа след закуска-300мл.фреш                                                                                                                                      обяд-нещо готвено с чаша кис.мляко филия хляб,винаги пълнозърнест                                                                                                                      следобедна-банан или кремче                                                                                                                                   вечеря-отново нещо готвено с филия и кис. мляко
Виж целия пост
# 5
Иве, абе я дай някакви идеи за готвене на зеленчуци в този сезон, защото мен нещо не ме е осенило вдъхновението наскоро  newsm78
присещам се за варианти на гювеч, за печено цвекло, за картофи и ориз, чат-пат за месо (щото рядко готвя) и още по-рядко за риба (щото таткото се муси).
Преди правех постна мусака, ама много скъпи целината и пащърнака бе  Thinking
Казвай, казвай, знам, че си спец!
Виж целия пост
# 6
Анде, не думай - никакъв спец!
Иначе в тоя сезон наблягам на замразените - грах (просто задушен или в комбинации/яхния/, броколи и брюкс. зеле (със сирена стават стархотни/ крем супа/ мусака), чушки (пълнени/празни Laughing), спанак, царевица/в комбинации най-вече/...
Виж целия пост
# 7
А откъде взимаш рецепти? Кажи линк или заглавие на книга  newsm78
Напоследък имам много работа и то все свързана с мислене, да му се не види! Намразих да мисля!
Виж целия пост
# 8
Аз напоследък честичко се възползвам от нашите рецепти:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23883.0
Виж целия пост
# 9
Да ядеше зеленчуци, да му готвя, а то - диване!  ooooh!
Яде това, което готвя за всички. Не ядем мазно, пържено, колбаси и консерви. Много обича риба. Месо - телешко, пилешко, кашкавал много обича. Плодове на гладно. Зеленчуци и варива - сготвени (но нарязани наситно, за да не ги забелязва). Супа яде с голяма мъка. Обича компот, но не му давам често. Прясно и кисело мляко. Черен хляб. Масло - само масло чопли.
Храни се разделно - не смесва белтъчини и въглехидрати.  Mr. Green
Закуската често е Нескуик - не мога да се преборя със заека.  Laughing Рядко кифла с мармалад.  Филийка на скара - черен хляб с масло, сиренце или кашкавал, или чубрица, или със сладко. С друго не иска.
Искам да започне да яде супа, зеленчуци сурови и на пара и салата. Не иска и да ги помирише засега .  Tired
Виж целия пост
# 10
Плодовете и зеленчуците се оказват проблем за много деца. И моите все налитат на сладко, тестено, кюфтета (за мен са проблем), чипсове, зрънчовци, бонбони, вафли... Whistling Дай им в МакДоналдс да ги водя Sick А броколи, брюкселско зеле, грах... хапват по малко, но с голяма мъка. Естествено предпочитат от шоколадовото прясно мляко пред киселото Close
Виж целия пост
# 11
И аз се стремя да се храни здравословно моят син, но много трудно се получава не иска почти никакви зеленчуци и плодове. Всеки ден обяснявам давам примери обаче полза голяма няма. Приемам всякакви предложения и идеии Simple Smile. А с лавката в училище просто немога да се преборя Sad, и само глупости продават там.
Виж целия пост
# 12
Самуил е болен и трябваше да отидем на лекар. Той се развика: "Защо ще ме водите на лекар, нали всеки ден ям плод?"  Joy
Досещате се с какви мъки и уговорки яде "всеки ден плод".  Tired
Виж целия пост
# 13
Моите деца ядат ориз с грах и моркови. Обикновено го приготвям за гарнитура, но те си го ядат и така.
Приятелско семейство имат дъщеря колкото Дени. Та от тази гарнитура се научи да яде зеленчуци, покрай моите ,лека-полека.
Не са били никога злояди, винаги са яли плодове и зеленчуци, но и аз дори принцесите /независимо с какво са/ после ги украсявам със суров зеленчук.
Не казвам, че ги храня съвсем здравословно, но се старая. Те се хранят в къщи само вечер. Вчера и днес например ядоха към 18ч. по половин банан и чаша сок, а преди да си легнат - по около150гр. кисело мляко.
Сирене по шопски имаше за вечеря, но не пожелаха. Както решат. Не съм чула дете да е умряло от глад.
Виж целия пост
# 14
Ох, че лошо се получи...Имах предвид, когато има какво да яде, а не иска.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия