Има ли пюрета обогатени с желязо и пюре с червено цвекло?

  • 1 858
  • 3
Здравейте мами!
Беба досега беше само на кърма но хемоглобинът и е нисък -96, а на второто изследване 100. Досега е яла само картоф и морков и сок от ябълка. Морковът не и харесва оба4е и успявам да пробутам само 1 4аена лъжи4ка. Изписаха ни малтофер 2 пъти по 7 какпки. чудя се дали да го давам. На баща и хемоглобинът е 137 но MCV MCH MCHC са му под нормата и съвпадат с нейните стойности и ако е генетично обременена малтофера ще е временно решение.
Запо4нали сме със зеленчукови пюрета но не намерих някое което да съдържа червено цвекло или пък да пише обогатено с желязо. А не знам подходящи ли са кашите на тая възраст.
Дайте съвет 4е по4наха приказките как на детето 4ак му е омръзнала кърмата ама майка му се инати и не му дава друго.
Виж целия пост
# 1
Не см срещала до сега пюре,обогатено с желязо. Виждала съм по етикетите та Ганчевите пюрета, че някои съдържат червено цвекло, но също така и още 5-6 зеленчука. Неговите пюрета почти всички са асорти и не са подходящи за захранване. Но по пазарите има червено цвекло, защо не си купиш прясно и да го приготвяш на малката?
Каша от елда и просо също са подходящи - съдържат желязо и са без глутен. Авокадото също е богато на желязо, след шестия месец спокойно можеш да го даваш.
Виж целия пост
# 2
Аз сама си правех пюрето от червено цвекло. Цвеклото беше 4-тия или 5-тия зеленчук , който включих когато захранвах.
Ето как го правех :
Измиваш, обелваш и нарязваш на кубчета една средна глава цвекло, 1-2 средни картофа и 2 големи моркова. Във леко подсолена (може и без сол) вряща вода пускаш първо цвеклото да ври 15 минути, после към него прибавяш морковите и малко по-късно и картофите. Като се сварят - пасираш. Аз добавях и малко зехтин или масло, но ако не сте го опитвали досега - недей. Можеш да разделиш на порцийки и да замразиш във фризера.
Моят син много обича манджи с червено цвекло - към горната комбинация прибавям и месо (телешко или птиче) и сирене. Става страхотно. И таткото ни много го обича.
Виж целия пост
# 3
При такъв хемоглобин не бих давала Малтофер, но бих включила скоро мес о- да речем на 6,5 месеца и бих давала храни, които са богати на желязо:
- авокадо;
- сушени плодове /особено сушени сини сливи/;
- просо;
- елда;
- месо и месен бульон.
Към 7ми месец - бобови култури - леща.

Съчетавай храните с такива, които са богати на вит. С, за да се усвоява добре желязото и се въздържай от ранно предлагане на овесени ядки и кисело мляко /те затрудняват абсорбацията на желязото/.

Също така, пусни търсачка с думичките "хемоглобин" и "желязо" в Кърмаческия форум и ще прочетеш още много теми, в които се обсъжда храненето при по-нисък хемоглобин.

Червено цвекло още не съм давала - този зеленчук направо "изсмуква" вредните вещества от почвата.

И не на последно място - от кърмата желязото се усвоява във висок процент - около 70% май беше.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия