Сом

  • 2 886
  • 10
Молба за съвет имам аз.  smile3525
Моето диване много обича риба. В нашия рибарски магазин има замразена риба всякаква, но прясна - най-често сом. Иска ми се да му готвя прясна риба, но този сом не знам какво да го правя.
Яли ли сте сом? Как може да се сготви тази риба? Има ли много кости? Трябва ли да кисне в марината?
Виж целия пост
# 1
Сомът почти няма кости. Не бива рибата да е много едра - над 2 кг, защото е мазна. Ние го обичаме само пържен - нарязва се на шайби, посолява се, овалва се в брашно - и хоп - в тигана.
Виж целия пост
# 2
Сомът почти няма кости. Не бива рибата да е много едра - над 2 кг, защото е мазна. Ние го обичаме само пържен - нарязва се на шайби, посолява се, овалва се в брашно - и хоп - в тигана.
Другият вариант е първо да го обезкостите, след това режете филетата на по-едри парчета и нататък процедирате по същия начин.
Виж целия пост
# 3
А на фурна може ли да се готви?  newsm78
Виж целия пост
# 4
Задушен сом (4 порции) :

Продукти:

800 г сом
100 г гъби
4 лъжици растително масло
1 глава лук
4 с. л. брашно
целина, корени от магданоз, дафинов лист, черен пипер, сол, вино

Начин на приготвяне:

В тава, намазана с олио, се нареждат посолените рибени порции. Отстрани се слагат парчето целина, магданозените корени, лукът, дафиновият лист и черният пипер на зърна. Залива се с вода. Захлупва се с капак и се задушава.По време на задушаването се залива с вино - за подобряване вкуса на ястието.

Задушен сом (2-ри вид)

Продукти:

1 кг сом
7-8 глави лук
1 кг домати
1/2 кг пиперки
1 чаша олио
сол, черен пипер, лимон, галета.

Начин на приготвяне:

Измитата риба нарязваме на парчета, посоляваме и поръсваме с черен пипер. Поръсваме я с лимонов сок и я оставяме да престои 1 час. През това време изпържваме нарязания лук в сгорещена мазнина. Като се изпържи лукът, добавяме нарязаните пиперки, пържим и тях. Наръсваме с червен и черен пипер, посоляваме. Изсипваме всичко в тава, прибавяме нарязаните домати и лимона, нарязан на кръгчета. Отгоре нареждаме рибата, която сме оваляли в галета, и печем. От време на време доливаме по малко вода.

 
Виж целия пост
# 5
ШИШЧЕТА ОТ СОМ



1 кг сом
гъби
чушка
лук

за марината:
2 стръка лук
1 стрък чесън
1 лимон
магданоз
копър
дафинов лист
олио
сол



1. Продуктите за маринатата се слагат в купичка и се разбъркват, докато се
смесят добре. Рибата се филетира, нарязва се на равни по големина кубчета и се
оставя да отлежи в маринатата 10-15 минути.

2. Зеленчуците се нарязват на едри, равни по големина парчета. На шишчетата се нанизват последователно риба, лук, гъба и чушка. Заливат се с олио и се пекат на силно загрята скара не повече от 10 минути, като се обръщат 4 пъти.


Добър апетит !



 Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Понеже е доста мазен, ако е по-голям сомът, става страхотен на скара. Хем полезно, хем вкусно, хем бързо Wink
Виж целия пост
# 7
Благодаря!  newsm51 Ще опитаме всички рецепти.
Сега вече се чудя как ще го чистя и мия, че само като му видя мустаците и -  newsm43.
Добре, че имам ръкавици.  Mr. Green
Виж целия пост
# 8
И аз да се включа, макар и малко късно. Сомът става най хубав паниран и пържен. Яла съм и на скара, и задушен, но наистина пърженият си остава номер едно.
Виж целия пост
# 9
НИе най го хапваме паниран (но с царевично брашно) става страхотен  thumbsup
Виж целия пост
# 10
Два пъти подред на Никулден правя пълнен сом. Джони не обича риба с кости и се мрънка, има е непритяен инцидент в детството със задавяне с кост. На Дияна също много и харесва сома.
Аз го правя като пълнен шаран.
Последният път обаче нямаха изчистен и аз трябваше да го правя. Джони категорично отказа тази процедура, а аз се самообявих за убийца.

Пълня сома със задушени зеленчуци и ядки, обикновено слагам слънчогледово семе. Зашивам му корема и го бухкам в намазнена тава. Обикновено в/у тавата слагам домакинско фолио.
Не го пиша във вид на рецепта, щото нямам такава Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия