Шеста болест-Розеола инфантум-внезапен екзантем

  • 9 842
  • 10
Здравейте,
оказа се че моята 14.месечна дъщеря е болна от тази болест, днес отидохме при педито, защото сутринта се беше обринала цялата по коремчето и гръбчето, и малко на буските, 3.вечери подред вдигаше Т. между 38/39 без никакви други симптоми, не кашля, няма хрема, през деня беше малко кисала, и не си играеше вкъщи много, седеше на дивана / обикновенно хвърчи от едната стая в другата нон стоп/ . Отидохме и педи изслуша, прегледа и каза / това е така наречената Шеста болест, а аз  Shocked за пръв път чувах за такава, а тя жената 5.х ми обясни, че е една от най срещаните детски болести, но за възрастни няма никаква опастност от зараза, и аз пак  Shocked като не съм чувала за тази толкова разпостранена болест  Embarassed ooooh! не се лекува, сама отшумява, само за сваляне на Т. се дават необходимите лекарства.
http://www.skinatlas.com/RUSSIAN/rosinfantum1_ru.htm

Написах насам натам по форума, и само др. Birdie можа да ми отговори, и Nadi n ме успокой на лс, че и те са изкарали наскоро тази болест  / в Канада/ bouquet

Не намерих инфо никъде в форума, нито в Гугъла/на бг език/ за Шеста болест/Розеола инфантум

Затова искам да споделя с вас инфото което научих днес

The full list of the original exanthems is:

    * First disease = Measles or rubeola
    * Second disease = Scarlet fever
    * Third disease = Rubella or German measles
    * Fourth disease = Filatov or Dukes disease
    * Fifth disease = Erythema infectiosum (slapped cheek syndrome)
    * Sixth disease = Exanthem subitum or roseola infantum
http://www.patient.co.uk/showdoc/40000396/

    *Първа болест-Морбили
    *Втора болест-Скарлатина
    *Трета болест-Рубеола-вид инфекциозно заболяване.
    *Четвърта болест-Скарлатиниформен тип рубела-Филатов-Дюк вариант.
    *Пета болест-Инфекциозен еритем
    *Шеста болест-Розеола инфантум-внезапен екзантем-Най-честата от детските екзантеми протичащи с температура (висока в повечето случаи) и дължаща се на Херпес-вирус тип 6. Именно тази форма дава т.нар. "херпангини". Често се изявява и като-температура без фокус,неспецифичен обрив, Ебщайн-Бар негативна инфекциозна мононуклеоза.

Тези шест болести са най-честите заболявания в детската възраст ( изключвайки редки други патологий) които дават съчетанието-температура-<->обрив и за тях мислим най-напред

От цялата ситуация извода ми е че тази толкова популярна болест тук, е почти неизвестна за пределите на Бг  Thinking
Искам да попитам, карали ли са я вашите деца тази Шеста болест, и главно чували ли сте за нея във вашата страна newsm78
Виж целия пост
# 1
Да, и моите деца са карали това нещо като бебета, големият поне със сигурност. Не знам защо в България не е известна тази болест, няма ли я? newsm78 Не съм коментирала обаче много с българи, защото току си изпросвам някой ни в клин ни в ръкав коментар по адрес на "тъпите американци". Наистина минава леко и изглежда точно така, както пише по книжките. Аз за първото бебе бях толкова сигурна в диагнозата си, че се обадих на лекаря колкото за потвърждение. Второто бебе мисля, че също я изкара, но не съм сигурна. Ако е случило, е било толкова безобидно, че дори не съм си направила труда да вдигна телефона.  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
едно от моите деца я е карало. и в българия я има, но там си я наричат по-често розеола, не шеста болест.  миналата година си спомням, че на моя дружка от бг детето я кара, и тя се чудеше два-три дни на температурата без никакви други симптоми докато не изби обрива.
Виж целия пост
# 3
И в БГ я има, но е известна като тридневна треска - първо детето вдига температура, после получава и обрив. Също се дават само противотемпературни лекарства.
Виж целия пост
# 4
едно от моите деца я е карало. и в българия я има, но там си я наричат по-често розеола, не шеста болест.  миналата година си спомням, че на моя дружка от бг детето я кара, и тя се чудеше два-три дни на температурата без никакви други симптоми докато не изби обрива.
Ами аз точно на това запецнах, да обяснявам, че става въпрос за розеола, не рубеола. Както и да е, минало-заминало и здраво.  Grinning
Виж целия пост
# 5
едно от моите деца я е карало. и в българия я има, но там си я наричат по-често розеола, не шеста болест.  миналата година си спомням, че на моя дружка от бг детето я кара, и тя се чудеше два-три дни на температурата без никакви други симптоми докато не изби обрива.
Ами аз точно на това запецнах, да обяснявам, че става въпрос за розеола, не рубеола. Както и да е, минало-заминало и здраво.  Grinning

може, то за да докажем тезата за "тъпите американци" всичко може Simple Smile. но аз съм чувала в българия за розеола, а за шеста болест - не. и за "тридневна треска" не съм чувала, но това, разбира се, не е доказателство, че няма такова нещо Simple Smile.
Виж целия пост
# 6
Аз също съм чувала за шестата болест-Розеола. Преди известно време имаше тема в Нашите деца и в Здравословни проблеми,здравна каса, здравеопазване.
Бързо оправяне на детенце  bouquet.
Тук  др. Birdie дава разясняване.
Виж целия пост
# 7
Тук и казват тридневна температура (Drei-Tages-Fieber), дъщеря ми я кара миналата година, точно такива си симптомите 3 поредни дни висока температура, после обрив,който до 2-3 дни отшумява. Не се лекува, не е опасна. В БГ я водят розеола, майка ми беше проучила с ГП /то каква е тази детска болест, дето тя не я знае и ние не сме я карали. Вероятно в БГ е по-малко разпространена, тук всички познати деца са я карали.
Виж целия пост
# 8
Ели, това ли било? А ти си мислеше, 4е е от зъбките.
Милата Бадемка! Как е тя сега? Спа ли спокойно?
Виж целия пост
# 9
И тук му казват Шеста болест ( Sesta malatia ),но ние все оЩе я нямаме в актива си Rolling Eyes Племеника ми я изкара и знам ,4е за три дни му мина. Flutter
Виж целия пост
# 10
И в Швеция се нарича тридневна температура -tredagarsfeber и моята щерка я изкара. Обрива изчезна след 24 часа.
Аз все се надявах, че първото зъбче е на път, но уви  Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия