Легенда за мартеничката?

  • 1 813
  • 9
Преди години чух за една красива легенда за мартеничката. Знае ли я някой?
Имаше нещо за гълъба, за воина и любимата му,за белия конец вързан за крачето на гълъба и за неговото завръщане с окървавения конец.
Виж целия пост
# 1
"скъпи ми" алл,легендата е за Хан Аспарух и неговата сестра! Справка "Хубост за бъдни векове" Лозинка Йорданова
можех да ти я разкажа,но сега само ще.... smile3532 ти се изсмея
Виж целия пост
# 2
Варианти много Simple Smile



Легенда за мартениците

Хан Аспарух имал сестра на име Хуба. Тя била пленница в друго царство. Аспарух пратил вест на сестра си, че е намерил земя да се заселят - на Юг от река Дунав, днешна България. Като получила тази радостна вест, Хуба успяла да избяга от плен. Яхнала кон и препускала без почивка докато стигнала до реката Дунав. Търсела брод да преминат. Хуба пуснала сокол. На неговия крак вързала края на бял конц, а другия му край държала в ръцете си. Соколът литнал да намери брод през реката, но точно когато намерил пътя, стрела го пронизала и той паднал умъртвен, а конеца се обагрил с червения цвят на кръвта му. Хуба проследила нишката и така намерила път да стигне при брат си и да заживеят свободни и честити в новата земя, България.

От тогава, бяло-червения конец е  здравата нишка, която свързва българите по света в едно – да сме здрави, силни и щастливи. Да помним, че сме Българи -  където и по света да се намираме.
Виж целия пост
# 3
"скъпи ми" алл,легендата е за Хан Аспарух и неговата сестра! Справка "Хубост за бъдни векове" Лозинка Йорданова
можех да ти я разкажа,но сега само ще.... smile3532 ти се изсмея

valari, не е тази за хан Аспарух. За нещо друго се разказва. Ако я намеря някъде ще ти я изпратя.
И защо "скъпи ми"?
Виж целия пост
# 4
  doh doh doh
Виж целия пост
# 5
така ми хрумна,не,че си ми скъп,извинявай!нека не стряскаме пуританите
Честита Баба Марта!:)
колкото до легендите-има много ,мисля,че повечето от тях ги знам (прифесията ми го налага);пак ще направя справка ,за да си оеднаквим мненията  Peace
Виж целия пост
# 6
Нямам нищо против, само кавичките ме притесниха. Simple Smile
Виж целия пост
# 7
отвори тук алл
www.stranicata.com/snd/martenicata.htm
Виж целия пост
# 8
Благодаря, valari !!!!!
Имаш хубава професия!!!!!
Виж целия пост
# 9
мерси ,алл!не професията прави хората, а хората правят една дейност да изглежда благородна!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия