Легализация на диплома за висше от Канада-помощ!

  • 3 074
  • 7
Мили мами, Честита Баба Марта на всички Вас и Вашите малки сладуранчета- нека са червени от здраве и бели от щастие през цялата година! Hug Heart Eyes
Видях,че има много обсъждани теми за легализация на различни документи ОТ Канада ЗА изпозлване в България. В случая, аз съм се завърнала от Канада в България преди година и имам бакалавърска степен от канадски университет, която искам да легализирам с цел да кандидатствам тук в БГ. Проблемът е, че като се завърнах преди година не знаех, че ще остана за постоянно и че в последствие ще искам да уча в български ВУЗ - сега бих искала да запиша магистър, но в МОН ми искат легализация на канадската диплома и хорариума (transcript), и тъй като в Канада не съществува апостил, достатъчно ли е да изпратя дипломата си в оригинал за печат до Department of Foreign Affairs and International Trade  (както вие сте постъпвали с актовете за арждане и брачните ви документи напр.) или трябва да я пращам още и до разни консулства и външни министерства...??!!  newsm78 Кои нотариуси в БГ бихте ми препоръчали, к. извършват подходящи услуги за тази цел? Също така, кои предплатени куриерски услуги бих могла да ползвам от БГ за да изпратя оригинални документи до Канада?
Благодаря ви безкрайно много за помощта!!!  bouquet
Виж целия пост
# 1
Щом дипломата ти трябв zа България, zащо не не я преведеш в БГ? (аz поне от постинга ти раzбрах, че искаш да я пращаш там).

Отиди в някое преводаческо бЮро в БГ и питай там колко ще ти струва и колко време им трябва. Аz съм превеждала брачното ни свидетелство в Каzахстан. Уж там всичко беше наред, ама като отидох да легалиzирам брака, лелката в общината не хареса печатите и айде наново.
Виж целия пост
# 2
Аз съм я превела,но от университета искат да е легализирана от МОН, а МОН от своя страна искат "Всеки документ за образование, издаден от училище на чужда държава се приема в МОН или РИО за признаване само ако е легализиран от официалните държавни органи на съответната държава", което означава, че трябва тепърва да изпращам оригинала си по пощата обратно в Канада за легализация smile3511. Чудя се дали някой, който се е завънал в България се е сблъсквал с подобен проблем с документите си и дали някои унита в БГ все пак признават диплома от чужда страна в оригинал-все пак кандидатствах за американския колеж в Кипър-Intercollege и там ме приеха без проблеми и без да искат апостил или такива глупости...но аз искам да уча в България сега. Защо наистина сме такива бюрократи Rage cry след като Канада не иска подобна легализация на дипломи от БГ #Crazy newsm78
Виж целия пост
# 3
Не искам да те плаша, но аз се занимавах с признаването на френската ми диплома в България и направо се побърках. Накрая ми се наложи да пиша до министъра на образованието, за да ми се реши проблема. Е, реши се седмица след като министърът получи писмото ми но преди това бях чакала 9 месеца. Накрая родиха! Grinning

Та по-конкретно. Между Б-я и Ф-я има конвенция според която няма нужда от апостил, но тука чиновниците не знаят и си повтарят все същото. Не знам как е между Канада и България. Иначе ако не ти трябва апостил е нужно да си преведеш дипломата и превода да мине през Консулски отдел в София. Трябва да си набавиш и хорариумите и подробните оценки по предметите за всички години от университета ти в Канада. Те също се превеждат и легализират. После се подава в Министерство на образованието и там една комисия която се събира 4 пъти в годината ти признава дипломата.

Мога да те насоча към една фирма в София, която се занимава с признаването на чужди дипломи и там мисля, че ще ти дадат информациа за нуждата от апостил и могат да се заемат с тази процедура. Ще си спестиш доста лутане така. Пиши ми ако те интересува. 
Виж целия пост
# 4
Много, много благодаря  и да-много, много искам! Laughing Simple SmileПисах ти на лични вече Wink
Значи точно на това се надявам да 'прескоча' процедурите в Канада, тъй като вече отдавна не съм там, а и ако трябва да разчитам на комисията от МОн да се събере и одобри дипломата ми, то ще изпусна всички срокове за приеми и т.н. Confused Превод на дипломата си имам, но не и на хорариумите все още...Благодаря ти много! Hug Heart Eyes
Виж целия пост
# 5
Обърни се и към Бизнес отдела на Канадско Консулство  в София.Не зная дали ще могат да ти дадат съвет,но е възможно да са се сблъсквали с подобен проблем.Там по принцип правят легализации на български документи,след като са минали през Външно...
А за проблемите с българските институции поне в моя случай имаше един редовен отговор:"В Канада може да правят така,ние си имаме наши разпоредби и закони...(разбирай-ние правим иначе  Laughing)"
Но надежда има! Flutter
Виж целия пост
# 6
Привет!  Simple Smile

Признаването на дипломи е по принцип много объркано между всички държави, защото като изключим в рамките на Европейския Съюз, между всички останали държави, както и между всяка отделна страна от Европейския Съюз и останалите страни, важат съвсем различни споразумения.  #Cussing out Пълна какафония е.  #2gunfire Аз имам приятели, които завършиха университет в Германия и се завърнаха в България. Разбира се България признава немските димпломи, но се иска те да са заверени от някаква по- висша немска институция (мисля, че в Германия се пращаха дипломите в централата за образование, която отговаря за отделната област, където дипломата се заверява, че е истинска). Моите познати не знаеха това и си се върнаха след завършването в БГ и им искаха тази заверка, та се наложи да си пращат дипломата обратно в Германия за заверка и чак после да я дадат за признаване във въпросната Висша Атестационна Комисия към МОН в България.  #Crazy Само така става, освен, ако няма специално споразумение между България и някаква друга държава.  Thinking То и като идвах да уча аз в Германия, немците и те ми искаха всякакви легализации от МОН и от Външно Министерство и печати от къде ли не. И то само за дипломата от гимназията!!!!  Sick Отидох накрая с всичките там печати и легализации и ме върнха швабите, че го нямал оригиналът на дипломата ми от гимназията за сравнение.  smile3511 И аз им казвам: "Ама какво ще разберете от оригинала, той е на български език, а и нали нося легализирани и 100 пъти подпечатани преводи на дипломата?" Но пустите германци казаха, че нямало значение, че не разбирали български, трябвало по куриер да ми пратят от БГ родителите ми българската диплома в оригинал, германците да я сверят за секунди и пак щели да ми я върнат.  Banghead Така и стана, платихме сума ти пари за куриери, само и само да видят оригинала. Така че... Европа цялата е бюрократичен ад.  newsm61 И смятам като звърша университета в Германия да ида с дипломата право в тази областна централа, където да ми потвърдят валидността на дипломата и чак тогава да се връщам в БГ. Такива са изискванията за много страни, така че съветвам всички, които ще завърват чужд университет преди да влезем в ЕС, да си заверят дипломите първо в чуждата страна, за да им е валидна не само в БГ, ами и навсякъде по света. 
Виж целия пост
# 7
Stela-Maria, това за бюракратичния ад е толкова вярно и добре казано от теб!
Ами аз както се е наложило на теб и сигурно на много други българи получили образование отвъд границите на Б-я, си изпратих оригиналите обратно в DFAT в Канада и то по Български пощи, та ще видим колко читави ще стигнат до там и ще се завърнат тук... Rolling Eyes ooooh! А питам защо DFAIT тогава не взема такса за тази си услуга (легализация), а нашите тук вземат по 73 лв в консулския отдел на Kанада в Sофия, после към 14 лв Външно Министерство и още 25лв преяод по банкова сметка на МОН??!! #CrazyНе ги е срам...(почти като наказание за това, че си учил/а в чужбина е цялата тази процедура! Rage)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия