Черен ориз

  • 29 826
  • 19
След темата за кафявия ориз, следва такава и за черния  Sunglasses
Купихме от BILLA  черен ориз  Arrow 1 и 2.
Освен едно малко стикерче, на което пише че е черен ориз /то се вижда де Mr. Green/ нищо повече.
Инструкциите са на италиански  ooooh!
Ползваме редовно такъв ориз и сме наясно, но с този черен  ooooh!
Момичета кулинарки, помагайте  Praynig
Виж целия пост
# 1
И на мен ми е интересно, защото го гледах този черен ориз, но не посмях да купя.
Виж целия пост
# 2
Така, този ориз го ползвам от повече от 7-8 години, на мен лично много ми харесва. Знам, че най-много върви със скариди, но тъй като съм вегетарианка, не мога да ви помогна. Досега съм го правила само в комбинация с бял -1:3, като първо слагам черния да се позадуши с вода и някаква мазнина (водата  и оризът  в равни съотношения), след това добавям и белия. Всичко става наситено лилаво, много красиво и вкусно Simple Smile

Правила съм го с пържени гъби, зеленчуци, а последно - с тофу.
Ако някой се интересува от такава шантава рецепта -ето:



Оризът се приготвя по гореописания начин.

В тиган се загрява малко сусамово олио, добавят се нарязани на пръчици моркови, праз, бамбук (аз сложих гулия, представете си, защото нямах бамбук, и стана доста вкусно!), като се позапържат - кубчета натурално тофу. После обилно се полива със соев сос и се задушава така още няколко минути. Сервира се върху ориза.

Съпругът ми беше доста стреснат от вида на нещото, но го изяде с удоволствие. Дано ако някой се престраши да го направи, му хареса.

Виж целия пост
# 3
.... да се позадуши с вода и някаква мазнина ....

Колко време му трябва  Thinking
Питам защото сме свикнали с Uncle Ben's, съответно за 10 и 20 мин.
Виж целия пост
# 4
А какъв му е вкуса? Като обикновен ориз или?
Извинявам се за невежеството, обаче за първи път чувам за черен ориз и ми стана много интересно  Embarassed Embarassed Embarassed
Виж целия пост
# 5
Ядох миналата седмица на един работен обяд. Бяха го направили в комбинация с бял. Вкусът за мене е почти същия като на белия, само по твърд ми стоеше.
После с колегата ми обсъждахме как се приготвя; каза ми, че варенето на черния ориз отнема 2 пъти повече време /около 30 мин./ и се вари в по-малско вода /съотношение 2 части вода : 1 част ориз/
Виж целия пост
# 6
.... äà ñå ïîçàäóøè ñ âîäà è íÿêàêâà ìàçíèíà ....

Êîëêî âðåìå ìó òðÿáâà  Thinking
Ïèòàì çàùîòî ñìå ñâèêíàëè ñ Uncle Ben's, ñúîòâåòíî çà 10 è 20 ìèí.

Докато си поеме водата, не съм засичала време...
Виж целия пост
# 7
Опс, нещо обърках с цитатите, трябва да се упражнявам  Blush

Да, наистина е по-твърд и е по-скоро като ядка, отколкото като ориз. А време не съм засичала за варене, не мисля, че е много повече от белия. Както писах, че първо го задушавам само него, докато поеме водата, после добавям другия и съответната вода - и готово, докато поеме и нея. После похлупвам за известно време.
Виж целия пост
# 8
...и черен на цвят ли седи в чинията???...нещо хич не ми се нрави идеята!
Виж целия пост
# 9
Купихме от BILLA  черен ориз  Arrow 1 и 2.
Сподели цена?
Виж целия пост
# 10
А защо е черен? С какво е по-хубав от кафявия?  newsm78
Виж целия пост
# 11
Купихме от BILLA  черен ориз  Arrow 1 и 2.
Сподели цена?

7,50 лв.
Виж целия пост
# 12
Ето малко инфо за черния ориз:

Цитат
Особено подходящ за хора, придържащи се към природосъобразен начин на хранене. Има общоуспокояващ ефект и е добра диетична храна. Стимулира стомашните функции и възстановява баланса на микроелементите в кръвта. Полезен е за пикочно-половата система.
Виж целия пост
# 13
Здравейте момичета,

така като гледам на картинката, мисля, че става въпрос за така нареченият  див ориз(wild rice)също познат като индиански ориз. Това всъщност въобще не е ориз,  а семената на един вид водна трева, растяща в Северна Америка и Канада. В днешно време се отглежда и в Средна Азия и Австралия.

Преди варене трябва да се изплакне  много добре със студена вода. Този вид ориз има нужда от по-дълго варене - 35-40 мин, като обаче трябва да се внимава да не се развари(става на нишестяна каша). Често се комбинира с бял и кафяв ориз, както и с жито или булгур. Има доста висока хранителна стойност и съдържа в по-големи количества витамин Б и калий, а е и с високо съдържание на целулоза.Съдържа около 65 ккал за половин чаша(една порция).

Аз съм го купувала само като готова смес, заедно с обикновен бял ориз. Придава орехов аромат на белият ориз а и изглежда много ефектно!

Виж целия пост
# 14
моите познания за черния ориз са следните - използва се най-често в индонезийската и филипинската кухни, съдържа глутен, при готвене добре е да се накисне от предишната вечер - това скъсява значително времето за сваряване, най-подходящ е в сладки рецепти - пудинги и прочие десерти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия