Увеличаване и поддържане на кърмата с помощта на билки

  • 23 662
  • 20
Разглеждах сайта на www.biberonbg.com и попаднах на тази интересна статия.И понеже от собствен опит знам,че малко бебе=никакво свободно време,я копирам тук :

Увеличаване и поддържане на кърмата с помощта на билки

Един от най-лесните за решаване проблеми е липсата на достатъчно мляко. Първо е важно кърменето да става на сигурно и комфортно място, където и майката, и бебето да се отпуснат. Второ, опитайте да включите в менюто си една или повече от тези билки и храни, които са добре познати лактогонни средства и са в състояние да увеличат произведеното количество кърма.

Храни богати на каротини, като варени кайсии, аспержи, зелен фасул, моркови, сладки картофи, домати, грах, и всички видове готвени зелени листни зеленчуци като листа от глухарче, от цвекло, магданоз – се считат за критично важни за жените, които искат да повишат отделянето на кърма. Каротинът е най-лесен за усвояване когато храните са добре сготвени – доматеният сос съдържа 2000 пъти повече каротин отколкото пресните домати! Също така каротинът се усвоява по-лесно от организма, когато се консумира с голямо количество мазнини (зехтин или масло).
Подхранващи билки, като коприва, малинови листа, овесена слама и цветове от червена детелина, приготвени като силна инфузия – а не вземани под формата на хапчета, капсули, тинктури  или чайове – не само осигуряват обилна кърма, но и поддържат здравето на майката и детето. Минералите в тези билки са в учудващо изобилие, така че те покриват загубата на минерали по време на кърменето и помагат на майката да остане спокойна и бодра по време на първите седмици, когато бебето изисква денонощни грижи. Най-добре е билките да не се комбинират, а да се ползват инидивидуално, за да се извлекат уникалните свойства на всяка.

Как се прави инфузия:

Поставете 30 грама от сушената билка в съд с вместимост 1л
Допълнете с 1л вряща вода
Покрийте плътно и оставете да кисне най-малко 4 часа или цяла нощ
Прецедете
Пийте течността гореща, студена или помежду
Замразете количеството, което не сте употребили и употребете в рамките на 48 часа (използвайте остарялата или излишна инфузия за да полеете домашните цветя)
Бенедиктински трън (пресечка) - (Cnicus benedictus) - е със заслужена слава заради способността си да увеличава кърмата. Понеже чаят е много горчив, най-добре е билката да се приема под формата на тинктура. Дозата е 10-20 капки от 2 до 4 пъти дневно. Освен това се счита, че бенедиктинският трън премахва следродилната депресия и облекчава самоубийствените мисли.
Листата на пореча (Borago officinalis) също са много уважавани заради способността им да увеличават лактацията. Но понеже съдържат съставки, които могат да имат вреден ефект върху черния дроб на бебето, най-добре е поречът да се приема под формата на слаб чай и то след, а не преди кърмене. Чаят се приготвя от чаена лъжичка сушена билка, запарена в чаша вода за няколко минути и се взима по половин чаена чаша 2-3 пъти дневно. Освен за обилна кърма той действа и като слабо разхлабващо средство и успокоява опънатите нерви.
Отвара от ечемик и резене (аптекарски копър - Foeniculum vulgare ) е изпитана класика. Накиснете половин чаша обикновен лющен ечемик в три чаши студена вода и оставете да престои през нощта или сварете ечемика във водата за 25 минути. Прецедете ечемика (можете да го запазите и да го добавите в супа). Съхранявайте така приготвената отвара в хладилника или на хладно. Преди употреба загрейте до завиране 1-2 чаши от отварата и добавете семена от резене – по една чаена лъжичка на чаша ечемична отвара. Запарвайте не по-дълго от 3 минути. Тази комбинация не само увеличава кърмата, но и облекчава следродилните контракции и регулира храносмилането на майката и бебето.
Хмел  (Humulus lupulus) е също старо изпитано средство. То е специално за майки с близнаци, които имат нужда от много повече мляко. Чаят от хмел е подходящ особено за нощните кърмения, тъй като освен че увеличава млякото, докарва и съня. Хмелът се използва в бирата, която има по-добър вкус от чая. Но на ден не трябва да се пие повече от една висококачествена бира, например Гинес. За тези, които искат да избегнат алкохола, има безалкохолни бири също с високо съдържание на хмел и малц.
Ароматичните билки като анасон, кимион, резене, ким, кориандър и копър също увеличават лактацията и тонизират храносмилателната система. Силата им се пренася и в кърмата, като намалява коликите и лошото храносмилане при кърмачето. Просто сложете чаена лъжичка сушени семена в чаша и допълнете с вряла вода. Запарете 5-10 минути. Пийте топло с мед. На ден могат да се консумират до 2 литра чай.
Тройна запарка – смесете 15гр сушени листа от бенедиктински трън с 15гр сушена коприва. Сложете в съд с вместимост 1л. Долейте 1 л вряла вода и захлупете плътно. Нека да се запарва поне 4 часа или цяла нощ. Прецедете билките. Замразете течността, ако е нужно. Преди кърмене, загрейте чаша от течността и прибавете една чаена лъжичка семена от анасон, кимион, резене, ким, кориандър или копър (не по една чаена лъжичка, а само една от което си изберете, можете да ги редувате). Запарете 5 минути преди да го изпиете. Бенедиктинският трън стимулира потичането на мляко и помага да се възстанови жизнеността на уморената майка. Копривата е богат източник на витамини и минерали, особено на калций, магнезий и калий. Ароматичните билки подобряват качеството и количеството на кърмата и намаляват коликите.
Още няколко лесни за изпълнение билкови рецепти за чайове, увеличаващи кърмата:

Инфузия за обща употреба по време на кърмене

30гр сушени листа от бенедиктински трън или пореч
30гр сушени листа от малина или коприва
по една чаена лъжичка от следните семена – анасон, кимион, резене, ким, кориандър и копър
Поставете всичко в двулитров съд и допълнете с вряла вода. Плътно затворете и оставете цяла нощ. Прецедете билките и замразете, ако е нужно. Преди кърмене загрейте почти до кипене една чаша от течността. Прибавете една чаена лъжичка от което искате от горните семена. Оставете да се запари 5 минути. Може да се пие в количество по желание до 2л дневно.

Ароматен  чай:

Резене
Кимион
Копър
Вземете по една чаена лъжичка от билките и ги запарете в 250 мл вряла вода за 15-20 минути. Пие се по една чаша три пъти дневно. Резултат трябва да са забележи в рамките на 24 часа. След това можете да увеличавате или намалявате честотата на приема на чай по желание.

Чай от сминдух (много горещо препоръчвана в западната литература билка за кърмачки, мощно средство с отлични и бързи резултати в увеличаването на кърмата) – може да се приготви по няколко начина:

Накиснете 1/8 чаена лъжичка от счукани семена в чаша студена вода и оставете да преседи 3 часа. Прецедете. Може да подслаждате по желание с мед. Пие се няколко пъти на ден (3 – 5 пъти).
Запарете 1 ч.л. цели семена от сминдух в чаша вряла вода за 5 минути. Пие се 4-5 пъти дневно.
Запарва се чаена лъжичка цели семена за 15 минути и се пие 3 или повече пъти дневно.
(За да сте сигурни, че сте приели достатъчно количество от чая и той да има ефект, трябва да е забележим специфичен дъх на урината или потта след 24 часа – ако няма, увеличете количеството на приемания чай докато забележите, че се появява такъв мирис).

Чай “Мамино мляко”

Една част бенедиктински трън – съдържа витамин В-комплекс, калций, желязо и манган, а също така е традиционно средство за подпомагане на храносмилането
Две части коприва – копривата е едно от най-широко използваните растения. Тя заздравява и поддържа цялото тяло. В Европа се използва като пролетен тоник и общо средство за прочистване от отрови. Богата е на хлорофил, желязо и калций, освен това увеличава кърмата и енергията.
Две части малинови листа – малината е богата на калций, магнезий и желязо
Една част резене (аптекарски копър) – повишава отделянето на кърма
Четвърт част сминдух – сминдухът е мощно средство за увеличаване на кърмата. Химичните му компоненти включват желязо, витамин А, витамин В1,витамин С, фосфати, флавоноиди, сапонини и други алкалоиди. Тези прекрасни семена са богати също така на фибри и белтъчини.
Счукайте семената на сминдуха и резенето. Смесете всички съставки и сложете 2 ч.л. от сместа в чаша леко вряща вода.Варете на слаб огън 10 минути.

Чай за кърмачки с простуда


Това е чудесен чай за майката с простуда и за бебето й. Понякога, когато майката не се чувства добре, тя се притеснява, че няма достатъчно мляко. Този чай помага да се обогати млякото и да се лекува настинката.

Една част шипка – някои видове съдържат 5 до 10 пъти повече витамин С от портокалите, освен това се счита, че шипката има повдигащо настроението действие и се бори с депресиите
Една част малинови листа
Една част червена детелина – съдържа изофлавоноиди и биофлавоноиди, счита се, че нежно прочиства кръвта
Пригответе чая като инфузия – смесете всичко, залейте една чаена лъжичка от сместа с чаша вряла вода и оставете да кисне поне 20 минути, а най-добре 4 часа.

Чай за кърмене

Тези семена са използвани за увеличаване количеството на кърмата навсякъде по света и са много ароматни.

Една част малинови листа
Половин част резене
Половин част анасон
Четвърт част ким (увеличава потичането на мляко)
Счукайте семената и смесете с малиновите листа. Пригответе като инфузия - смесете всичко, залейте една чаена лъжичка от сместа с чаша вода и оставете да кисне поне 20 минути, а най-добре 4 часа.

Забележка – “една част” означава каквато мерна единица решите да използвате – може да бъде чаена или супена лъжица, една чаша и т.н. Важно е само да се спазват пропорциите при приготвяне на билковите смеси, а след това се съхранява вече готовата смес и се запарва по предписание – например една чаена лъжичка от така приготвената смес.

 

По материали на http://www.storknet.com
© 2004 превод от английски: Христина  Янева
Български Бебе Център
Виж целия пост
# 1
Boo, ти какво мислиш за всички тези билки ???
Виж целия пост
# 2
Aз лично предпочитам готовия чай за кърма от аптеките - той съдържа обикновено набор от 6-7 билки (резене, коприва, анасон, ким и какво беше още там), които помагат много добре за увеличаване на млякото и допълват порциона течности на кърмачката. Виждам, че тези чайове съдържат същите билки горе-долу, само комбинациите са различни.
Без съвет от опитен билкар честно казано малко бих се поколебала да бъркам и да пия чайове, понеже има голямо значение от коя част на растението е чая, както и много други особености, които аз не знам.
Освен чая за кърма, аз харесвам бирената мая на таблетки, защо да варя чай, като в таблетките пак има хмел+витамини... и пак си миришеш на бира от километри  Grinning
Но който познава билкар или поне добър аптекар, смятам, че може да ги приложи тези рецепти.
Виж целия пост
# 3
Благодаря ти!!!
Зачитам мнението ти по всички въпроси Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Момичета, нормално ли е веднага, след спирането на лактогонния чай кърмата ми да спира? Изцеждам се на всяко кърмене...  newsm78
Виж целия пост
# 5
Момичета, нормално ли е веднага, след спирането на лактогонния чай кърмата ми да спира? Изцеждам се на всяко кърмене...  newsm78

Може би се заблуждаваш, че спира, възможно е да намалява, но да спира  newsm78 По какво съдиш, че спира ?
Виж целия пост
# 6
Момичета, нормално ли е веднага, след спирането на лактогонния чай кърмата ми да спира? Изцеждам се на всяко кърмене...  newsm78

Може би се заблуждаваш, че спира, възможно е да намалява, но да спира  newsm78 По какво съдиш, че спира ?

Намаля адски много, почти спира. Трябва ли да пия тези чайчета през цялото кърмене? newsm78
Виж целия пост
# 7
Най-добрият чай е поставянето на бебето на гърда  Naughty Никога не съм пила нищо специално, но с две редовно сучещи бебета кърма не ми е липсвала  Grinning Не вярвам да има чай който да "произвежда" кърма без помощта на бебето, може би малко да се подобри лактацията, но едва ли нещо повече. Милиони жени от третия свят кърмят децата си не само без чайове, но и недохранени  Peace
Виж целия пост
# 8
и аз мисля така, както казва фата моргана.
пия лактогонен чай вече 7 месеца, но и без него е ок. по-скоро ми действа на психиката, харесва ми навкус и се подсещам за повече течности. но чак вълшебен ефект не мисля, че има
Виж целия пост
# 9
При мен много действа копривата. Пиех инфузия от коприва още преди да прочета статията, много добре ми действа на тонуса, не само на кърмата. Ама и кърмата се увеличава  Grinning
Виж целия пост
# 10
пила съм готов чай от аптеката, български. съдържание абсолютно не си спомням. не мисля, че имаше ефект , по-скоро чисто психологически.  Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Благодаря за информацията
Виж целия пост
# 12
Някой ще ми каже ли каква е тази червена детелина, за първи път я чувам ?
Виж целия пост
# 13
Бу
Освен чая за кърма, аз харесвам бирената мая на таблетки, защо да варя чай, като в таблетките пак има хмел+витамини... и пак си миришеш на бира от километри  Grinning
Но който познава билкар или поне добър аптекар, смятам, че може да ги приложи тези рецепти.
[/quote]


Бу, само да попитам - това за бирената мая на таблетки
чувала съм, че от бирата малко горчала кърмата на бебета (извинявам се ако звуча необразовано)
това с бирената мая същото ли е

аз много искам да пия такава, но все съм се притеснявала да не би на Малечко да не му е вкусно млякото

и откъде ги купуваш

Виж целия пост
# 14
arabela62, не съм чувала за горчиво мляко следствие на бира или на бирената мая, нито някоя майка ми е казвала за такъв ефект след прием на бира/мая. Повечето деца без проблем и без мрещене сучат от майките си. Обсъди с лекаря/фармацевта си приема на бирена мая, ако те притеснява Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия