Продължаването на ТЕЛК-а(РЕЛК)на Мишо!

  • 3 299
  • 19
Обещах да разкажа за това, че бяхме първи и сега след като закъснях доста с информацията, описвам всичко, вие си направете изводите какво и как да организирате.
Питахме много по-рано, колко време ни трябва за да успеем да придвижим цялата процедура за 1 месец и да не изтърваме всички "блага" които държавата осигурява за нашите специални деца за 1 месец. И така казаха ни от ул. "Иларион Макариополски" - където се подават молбите, че е необходимо да подадем документите - само молба, попълнена и на място и копие от стария РЕЛК, че е достатъчно да подадем 1 месец по-рано, на Мишо ТЕЛК-а изтичаше на 1 март. На 1 февруари нашите документи бяха подадени. Казаха ни че до 2 седмици ще ни пратят писмо, в което ще ни известят кога е назначена комисията. Ние имаме малко проблеми с писмата, които не ни носят от пощата винаги и помолихме да си проверяваме на място за резултата, като обяснихме че се губят пощите ни! Разрешиха ни и това беше един от добрите ни ходове, малко по-рано от 2 седмици разбрахме, че комисията ни е определена за 2 март, което за нас беше вече проблем, стария РЕЛК щеше да е изтекъл, аз съм личен асистент на сина ми и ме предупредиха, че ще прекратят и договора ми за това, значи после трябваше да мина пак през всичките мъки на подаването не само на всички двойни детски, чл. 43 за инвалидите и наново комисия за социалната интеграция (чудех се вече заради 11 лева заслужаваше ли си да се тормозя), но и с наново подаване на документи за кандидатстване за личен асистент и всичките ужасни бюрократщини, покрай това. И така тръгнахме по мъките, както си мислех, отидохме при директора, там където се подават молбите за продължаване на ТЕЛКа, той след като изслуша молбата ни и доводите ни, се съгласи и ни съдейства! Обадихме се и на комисията в 5 градска, конкретно с докторката, която води прегледа и приема документите на място - епикризи, становища на лекари, изследвания и т. н. Тя се обиди, че първо се говорили с директори, а после звъним на нея, т.е. действаме през главата и, на което ние търпеливо обяснихме, че нашата цел не е била да я обидим или да действаме без нейно знание, а да си свършим работа и да потърсим съвет, мисля че се оказа много добра жена и разбра, какъв е проблема ни. Назначи ни по раншна комисия от 2 март, за стредата на февруари, което беше буквално на следващия ден, хукнахме да събираме бързо документите от другите ни следящи доктори, защото трябваше да са с пресни мнения, и на другия ден - беше петък минахме успешно на комисия! От там обаче ни казаха, че се чака още 14 дена да стигнат обратно документите от болницата до службата на ул. "Иларион Макариополски", при което ние помолхме да си вземем сами документа на ръка и да го занесем на място да го заверят с печат и подпис, това е единственото, което се прави отново на ул. "Иларион Макариополски". Заверката стана още същия ден, защото била за детенце, ако е за възрастен щяхме да почакаме. Оказа се, че ако бяхме вървяли по каналния ред, никога нямаше да успеем за 1 месец да продължим документите за толкова кратък срок. Повярвайте ми, ние не сме кореняци софиянци, нямаме нито един близък работещ на отговорен пост, нито пък някой, който да ни урежда! Всичко стана с наши само усилия. За първи път толкова ни провървя в административните служби в тази държава, мога само да благодаря за отзивчивостта на директора на ул. "Иларион Макариополски" и на докторката от 5 градска. Не смея да пиша имена за да не ми се обиди някой и да не му създам проблем! След всичко това се оказа, че съм облекчила процедурата си за личния асистент, но все пак не мога да подам документите за двойните детски, чл. 43 за инвалидите и за социалната интеграция, не можело предварително - преди да изтече стария РЕЛК, важещ до 1 март, защото имам действащи документи. Това е такъв абсурд и е направено или измислено от социалните, едва ли не само да изтървеш поне един месец, докато преразгледат наново документите ти, най-странното е, че на горещия телефон на Агенцията за социално подпомагане, ми казват, че това не е правилно да не ги приемат, а в самата социална служба отказват да ги приемат. Наложи се да изчакам 1 март и подадох наново всякакви молби, снимах документи, които имат сигурно с купища вече в социалната служба, и сега тепърва чакам, да ги одобрят към края на месеца и бързо да подам и нова молба само за интеграцията, че евентуално да не изтърва един месец. Направо да подлудееш, и защо това, като могат спокойно предния месец да приемат документи, да ти отговорят и спокойно да си действаш нататък!
Така че преценете си какво и как да подавате и кога, защото всичко е толкова объркано и невярно! направено е така, че да изтърваме срокове, да изпускаме полагащите се толкова смешни пари за нашите деца, но понеже сме "богаташи", и без тях ако останем лошо!
Виж целия пост
# 1
Искам да попитам по-опитен родител за ТЕЛК. Минахме на първи ТЕЛК без проблем. Ходенето по мъките започна после. Отидох в соц. служба и попитах на каква помощ имам право. Измъкнаха молба за двойни детски и казаха, че това е всичко. В последствие разбрах, че не е така. Моля, кажете ми за личния асистент или къде да търся информация.
Виж целия пост
# 2
Първо искам да благодаря на Иги за подробната информация, относно подаването на документите. Вече наистина се шашкам кога да си подам нашите. Нашия ТЕЛК изтича ноември и като се сетя че лятото всички са отпускари...май септември ще е най-добре да я свърша тая работа, че както и двамата с тати работим, няма да имаме никаква възможност да се разправяме с бюрокращината...
Виж целия пост
# 3
Искам да попитам по-опитен родител за ТЕЛК. Минахме на първи ТЕЛК без проблем. Ходенето по мъките започна после. Отидох в соц. служба и попитах на каква помощ имам право. Измъкнаха молба за двойни детски и казаха, че това е всичко. В последствие разбрах, че не е така. Моля, кажете ми за личния асистент или къде да търся информация.
До колкото си спомням различните "привилегии" ха ха ако могат така да се нарекат тия смешки дето се отпускат на нашите дечица зависят от %-та на инвалидизация. Моят син беше 91% и съответно за този % му се полагат много неща. Ние отидохме при социалните, дадохме им Решението и ги попитахме какво ни се полага, защото не знаем. И те ни казаха. Със сигурност освен двойните детски ако детенце е под три годинки мисля че беше му се полага еднократна 200лв помощ, толкова беше ако не се лъжа...мина доста време от тогава все пак...а и освен това, мисля че двойните детски се изплащаха и със задна дата от момента на инвалидизация. Но това са все неща, които тия от социалното са длъжни да ги кажат, защото според % са различни и нещата. Така че моят съвет е пак да се отиде до социалните и да се притиснат да кажат всичко. При нас те отвориха даже и някаква книжка и провериха дали не пропускат нещо. Бяха много любезни...може би другия път като отидете ще попаднете на по-любезен служител...
Виж целия пост
# 4
Еднократната помощ е 100 лева - съвсем скоро минах по тоя път
Тук имаше една тема, в която беше изваден закона:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16929.0

Но в общи линиии отиваш при асоциация Защита на децата или нещо такова, социалните трябва да ти кажат (не знам в София къде са) да ти изготвят социална оценка и те ти казват на какво имаш право. Там мисля само копие от ТЕЛК/РЕЛК трябваше и акт за раждане.
После със социалната оценка се ходи пак при социалните и се подават допълнителните молби, единствения по особен документ, който се искаше е удостоверение за постоянен адрес на детето. Останалото са копия на ТЕЛК, акт за раждане, социална оценка - все стандартните.
Социалната оценка май пак около месец се изготвя и идват у вас да видят как се гледа детето. Там в зависимост от процента на уврежданеот се определя допълнителна месечна помощ - в порядъка на около 100 лева, освен това се отпускат други помощи - за телекомуникации, курсове, обучения, транспорт, зависи какво се полага при съответното заболяване.
Виж целия пост
# 5
Искам да попитам по-опитен родител за ТЕЛК. Минахме на първи ТЕЛК без проблем. Ходенето по мъките започна после. Отидох в соц. служба и попитах на каква помощ имам право. Измъкнаха молба за двойни детски и казаха, че това е всичко. В последствие разбрах, че не е така. Моля, кажете ми за личния асистент или къде да търся информация.
Здравей, в тази тема има доста обяснения какво се полага на децата с увреждания, колко е голямо детето и какъв е процента инвалидност също има значение. На много места социалните си спестяват голяма част от информацията...
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16929
Имай предвид, че в темата информацията е малко стара, гарантирания минимален доход вече е 50лв, а мин. работна заплата 160лв. - те служат за изчисление на някои от помощите. Може и направо Закона и Приложението да си прочетеш, в Библиотеката към форума ги има, на Нормативи.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25343.0
За личен асистент, трябва в ТЕЛК да е отбелязано, че е с чужда помощ и да сте с много ниски доходи, общо взето програманта е обвързана с доходите, например, ако сте тричленно семейство с едно дете под 3г, доходът ви трябва да е под 150лв., за да имате право да кандидатствате по програмата.
Виж целия пост
# 6
Елена всички документи се подават в социалната служба, не се ходи в тази Асоциация за детето, а просто от там ти пращат човек, който идва на място и ти прави нещо като интервю, разпитва те какво се е случило, какви са уврежданията, как живеете и т.н. После прави доклад и предлага да ви се отпусне еди какво си, от самите социални ти го връчват и се казва - социална интеграция, след това подаваш  отново една молба при социалните пак за да ти отпуснат вече като пари тези неща, които са преценили че ти се полагат в зависимост от % инвалидност и други условия (това е например таксата за телефона, пари за лекарства и др.). Като молбите за двойните детски, за чл. 43 - които са тези 105 лева за децата - инвалиди, и отделно програмата личен асистент са съвсем други неща и не са към тази социална интеграция, но отново се подават при социалните по местоживеене! Извини ме за отклонението, ама ти да не би да си към моя район за същото лошо отношение и ти говориш!?  Наистина за да попаднеш в програмата личен асистент положението ви трябва да е много бедствено, едва ли не да сте и двамата безработни и ако те интересува по-подробно, наистина е обяснено много точно в разни нормативни документи! А сега се сещам, че ако детето ви е с чужда помощ ви се полага и безплатна карта за пътуване  с целия градски транспорт, билет за нея се купува всеки месец и струва 5 лева! Питай ако искаш нещо  да обясня, което е в моята компетенция!
Виж целия пост
# 7
Сега като прочетох от Иги та се сетих...на мен и някаква карта за жп-то ми издадоха...имах право на едно безплатно пътуване и другите май на 50% ли бяха...аз не съм се възползвала, защото се оказа че трябва да я ползваш само с детето...а аз къде да го мъкна малчо по жп-то????
Виж целия пост
# 8
Благодаря на всички за насоките. Когато отидохме на ТЕЛК имахме само една цел-да признаят диагнозата ДЦП/тя придружава основната ни диагноза левкодистрофия/ за да можем да ползваме клиничната пътека. По късно разбрах, че царя дава, пъдаря не дава. Ще се боря до край за правата си. Още веднъж благодаря на всички!
Виж целия пост
# 9
Да Креми, така е, имаш право да ползваш 2 пъти автобус отиване-връщане и два пъти влак пак отиване-връщане, не си спомням дали не беше разрешено за всички деца инвалиди с чужда помощ или пък до 16 години, нямам време да търся сега в правилника!!!
Виж целия пост
# 10
 На нас ни казаха че диагнозата минимална мозъчна дисфункция я няма в списъка на заболяванията на ТЕЛК и не ни се полага нищо. Какви са тези глупости , незнам! Confused
Виж целия пост
# 11
 А сега се сещам, че ако детето ви е с чужда помощ ви се полага и безплатна карта за пътуване  с целия градски транспорт, билет за нея се купува всеки месец и струва 5 лева! Питай ако искаш нещо  да обясня, което е в моята компетенция!


Това не го знаех, ние сме 83% с чужда помощ . Полага ли ни се и на нас такава карта.Защото ще ми е много от помощ.Почти всеки ден все ходя нагоре надолу по социални и т.н. Другите помощи ги оправих...сами знаете как ...самият ужас.   smile3511  .Не зная защо на социалната оценка разрешиха добавката за лекарства , а  после в молбата ми оградиха "не" .Мисля , че имам право на тях.Как ще ме посъветвате да ходя ли да ги търся.И без това толкова много пари ни дават за децата ..   newsm12. Инвалидизацията ни е от 20 декември.За 112 лв - чл 43 ни начислиха чак за февруари, въпреки че подадох молбата януари.Гледат отвсякъде да ни ощетят,въпреки , че тези пари са си на децата ни. Не можели да връщат със стара дата.И така за януари отпаднах.Ще видя дали и за февруари няма да ме отпишат....от тях всичко се очаква.   Weary
Виж целия пост
# 12
Би трябвало да ви се полага такава карта за градския транспорт, при нас я отпуснаха за 80% с чужда помощ! А за лекарствата в момента на никого не ги изплащат бяха отпаднали, макар че сега на 1 март ми казаха, че като че ли пак ги връщат!
Виж целия пост
# 13
margo_vr , ако януари ти е одобрена молбата за парите по чл.43, от януари трябва да ти ги изплатят. Искай си заповедта, там пише от кога ти е одобрена молбата. Какво значи не можело със задна дата, важи датата на молбата, а парите може и след половин година да ти ги приведат, ама трябва да са за всеки месец от тази половин година.
Колкото до картата за ГТ, не знам дали при вас важи, защото тук тя се отпуска не от социалните, а от Софийска община чрез Градски транспорт, тоест общината изплаща на ГТ картите на инвалидите, но провери все пак, защото знам, че и за Пловдив има такива карти, така, че може навсякъде да е.
Виж целия пост
# 14
И аз да питам...значи все пак трябва да се подават документи за продължаване на РЕЛК...предишния ни изтича май месец. В една друга тема някой беше казал, че цялата процедура става по служебен път и само ще ни информират кога е датата за комисията...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия