Колко са вредни антибиотиците?

  • 7 757
  • 32
Дъщеря ми /4 г./ често боледува /най-вече от отит/ поради което и се налага да взема по няколко пъти годишно антибиотик. Знам, че е вредно, но в какво точно се изразява вредата му?
Виж целия пост
# 1
az ste ti kaja v kakvo se izrazqva za men vredata:
kato malko sam bila mnogo kekava i sam boleduvala mnogo ama mnogo ot kakvo li ne
sega sam na 24 godini i kogato otda na lekar i imam angina ili nqkakav drug problem koito si e za antibiotik GP-to me pita: tova pila li si go? zastoto nqmam alergiq kam lekarstva i imam rezistentnost kam pove4e antibiotici ve4e koeto na prost ezik zna4i 4e tolkova sam se tapkala s antibiotici 4e po4ti nqka ve4e nqkoi koito da mi deistva...ili mi se dava konska doza za da moje da ima efekt...
antibiotika trqbva da se dava samo v karina nujda i v mnogo precizna doza...tova e ot moq li4en opit
Виж целия пост
# 2
Цитат на: Лекси
Дъщеря ми /4 г./ често боледува /най-вече от отит/ ...


  Bulb  заведи я на УНГ и да си изясните причините за честите отити.  Bulb
Иначе възпалителните процеси в главата са доста опасни и там почти няма пропуск на антибиотик при лечението им  Imp .
Виж целия пост
# 3
Цитат на: Шани
 Bulb  заведи я на УНГ и да си изясните причините за честите отити.  Bulb
.


О водила съм я на много специалисти УНГ. Проблемът е, че и най-малката хрема я "удря" в ушите, а отиде ли на ДГ до 1-2 дни хремата е "готова"/за съжаление там почти всички деца са с хрема през зимния сезон/. Миналата година след 3 отита я спрях от ДГ /до май месец/ , а и тази година ще я спра поне до Нова година и после ще направия нов опит. Жал ми е, защото детето ходи с удоволствие на ДГ и научава много неща там, но няма как..
Виж целия пост
# 4
Цитат на: Лекси
Дъщеря ми /4 г./ често боледува /най-вече от отит/ поради което и се налага да взема по няколко пъти годишно антибиотик. Знам, че е вредно, но в какво точно се изразява вредата му?
]


Според мен вредата е като при всички лекарства - товарят черния дроб. Друго - при честа употреба и неадекватно изписване, в смисъл лекаря не е преценил точно какво да изпише бактерията може да стане резистентна към дадения антибиотик.
И все пак ползата от антибиотиците, изписани правилно надхвърля вредата!!! Това си е мое мнение де  Grinning А детенце наистина го заведете да се разбере защо прави толкова често отити и как да го избегнете. Казват, че ХИБ ваксината пази от отити, защото хемофилус инфлуенца причинява освен менингит отити и пневмонии. Моята дъщеря е ваксинирана, ама не искам да казвам голяма дума, че а съм казала, че е здрава и тя се тръшва  Shocked
Виж целия пост
# 5
Лекси и аз съм като дъщеря ти още от дете.Само да настина и хоп.....ушите се обаждат.Много е гадно.Меайка ми ме е търкаляла по една камара доктори и нищо.Дано вие успеете да намерите решението,че е адски неприятно цял живот да те болят ушите от най-малкото нещо.
Виж целия пост
# 6
Не съм чувала за ХИБ-ваксина. По-избор ли се слага и кога?
Аз пробвах с БРОНХОВАКСОМ. Направихме 2 приема, остава ни 3-ти, но се чудя дали има смисъл. След първия прием направи остър бронхит и пак трябваше да взема антибиотик, т.к. имаше много силни хрипове. А ми бяха казали, че вземайки БРОНХОВАКСОМ, може и да не я опазя напълно от болести, но със сигурност ще са по-леки и няма да се налага ангибиотик...
Виж целия пост
# 7
Цитат на: Лекси
Не съм чувала за ХИБ-ваксина. По-избор ли се слага и кога?
Аз пробвах с БРОНХОВАКСОМ. Направихме 2 приема, остава ни 3-ти, но се чудя дали има смисъл. След първия прием направи остър бронхит и пак трябваше да взема антибиотик, т.к. имаше много силни хрипове. А ми бяха казали, че вземайки БРОНХОВАКСОМ, може и да не я опазя напълно от болести, но със сигурност ще са по-леки и няма да се налага ангибиотик...


аз пък съм страшно доволна от БРОНХОВАКСОМ-а.
Лекси, заведи я в детска пулмология( близко е до МА) - там да я "чуят" и видят.
Виж целия пост
# 8
Цитат на: Лекси
Дъщеря ми /4 г./ често боледува /най-вече от отит/ поради което и се налага да взема по няколко пъти годишно антибиотик. Знам, че е вредно, но в какво точно се изразява вредата му?


Като изключим конкретната вреда върху черния дроб и бъбреците, честата употреба на един и същ антибиотик води до резистентност. Бактерията, която причинява инфекцията, мутира и става устойчива на дадения антибиотик.
Също така антибиотиците унищожават не само болестотворните бактерии, а и бактериите, които нормално живеят в човешкото тяло - например млечнокиселите пръчици в чревния тракт. Когато тази естествена микрофлора е унищожена, се засилва вероятността от нови инфекции, причинени от бактерии или гъбички. Например - при повечето жени след употреба на антибиотик се появява бяло течение, причинено от гъбички. Най-общо казано, след употеба на антибиотици човек е излекуван от инфекцията, за която са били предписани антибиотиците, но имунитетът му силно намалява и това го прави уязвим за т.нар опортюнистични инфекции, които иначе не засягат здравите организми.
Виж целия пост
# 9
Благодаря на всички за отговорите. Явно е, че ще си седим в къщи до Нова година... Cry
Шани, а какво е детска пулмология?
Виж целия пост
# 10
Лекси, като бях малка, бях по същия начин като дъщеричката ти. Спряха ме от ДГ - така и не можах да си го изградя този имунитет. За всяко дете си е индивидуално, има просто по-нежни деца. На мен са ми били Гамаглобулин за подсилване на имунитета. Не знам подробности около тази ваксина, само името и уверението на майка ми, че след това съм спряла да боледувам.
Виж целия пост
# 11
Цитат на: юл4е
... На мен са ми били Гамаглобулин за подсилване на имунитета...


оффффффф  Imp  Imp  Imp  - ако знаеш в какви спомени ме върна. Майка ми работеше в болницата и там съответно гъмжи от болести и като се прибере слагаше кутийката със спринцовките на котлона да ври( тогава в бг нямаше еднократни  Close ) и вика:"Айде сваляй анцунга и ела си избери по-тънка игла....и брат ти също да не си прави оглушки..."!  Shocked
Ако знаеш по колко пъти на годината се случваше това нещо... Imp  Imp  Imp !

Лекси - това е специализирана детска клиника по белодробни болести и се намира в двора на Медицинска академия (май е на ул. "Здраве", но не съм сигурна). Заведи си детето да го прегледат и да се произнесат тамошните спецове.
Успех ти желая  Grinning .
Виж целия пост
# 12
Юлче, само да кажа, че не всички антибиотици предизвикват кандидозите при жените. Примерно цефалоспорините предизвикват, има и такива, кито не влияят така. Лошо е когато няма избор на антибиотик. Както съм аз, имам алергия към пеницилин и общо взето ми изписват цефалоспорини  Shocked
Виж целия пост
# 13
Цитат на: Лекси
Не съм чувала за ХИБ-ваксина. По-избор ли се слага и кога?
Аз пробвах с БРОНХОВАКСОМ. Направихме 2 приема, остава ни 3-ти, но се чудя дали има смисъл. След първия прием направи остър бронхит и пак трябваше да взема антибиотик, т.к. имаше много силни хрипове. А ми бяха казали, че вземайки БРОНХОВАКСОМ, може и да не я опазя напълно от болести, но със сигурност ще са по-леки и няма да се налага ангибиотик...


Хиб ваксината е с/у хемофилус инфлуенца тип Б. Не е задължителна в БГ, но аз смятам, че е задължителна за моето дете и я сложих. Питай педиатъра си, защото аз не съм лекар и изказах лично мнение! Grinning
Виж целия пост
# 14
Цитат на: Шани
Цитат на: юл4е
... На мен са ми били Гамаглобулин за подсилване на имунитета...


оффффффф  Imp  Imp  Imp  - ако знаеш в какви спомени ме върна. Майка ми работеше в болницата и там съответно гъмжи от болести и като се прибере слагаше кутийката със спринцовките на котлона да ври( тогава в бг нямаше еднократни  Close ) и вика:"Айде сваляй анцунга и ела си избери по-тънка игла....и брат ти също да не си прави оглушки..."!  Shocked
Ако знаеш по колко пъти на годината се случваше това нещо... Imp  Imp  Imp !



Абе Шани... Ми на мен само един път в живота ми са ми го слагали Гамаглобулин-а, бе! Как така по няколко пъти и то годишно!!! Shocked  Shocked  Shocked  Малииии!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия