Защоооо... пандишпаненото ми тестооо

  • 11 311
  • 19
Първо здравейте!
А после на въпроса. Правих следкиш с пандишпанено тесто. Ама всичко както трябва си направих - стана пухкаво, пече се добре, на умерена фурна, поду се до небесата (така де, удвои си обема) и като му дойде времето изключих фурната. През целия процес на печене не съм отваряла фурната, не я отворих като я изключих ами го оставих да си изстива баааавничко, че да запази прекрасната си форма... Да ама след като час по-късно се запътих да вадя "шедьовъра" той се беше свил да не казвам като какво в средата на формата и въобщеее  #Cussing out
Така де, ако някой има представа какъв ми е проблема... Cry Да помага, моля!

П.С. Решила съм през ден да бъркам пандишпан докато не стане най-накрая..Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Може би е трябвало да го извадиш от фурната веднага.С бакпулвер ли го правиш??
Виж целия пост
# 2
Не, не с бакпулвер. Прави се само с много яйца, захар и малко брашно. Пише, че "тестото не търпи сътресения по време на печене, защото ще спадне". Затова не го и извадих - не съм много на "ти" със сладкишите, но доколкото знам резките смени в температурата не им влияят добре...
Виж целия пост
# 3
При пандишпана е важно да се загрее фурната предварително, ти загря ли я?

А, може би не си улучила топлината на фурната. Как изглежда отвътре, глетав ли е. Можеш след 30мин. печене да отвориш и с дървен шиш да направиш няколко дупчици - това помага да равномерното изпичне. Като започне да се зачервява, пак провери, дали е изпечен - не трябва да остава тесто! Надявам се, че си разбила отделно белтъци и жълтъци и че си пресяла брашното - това е важно за да е пухкав пандишпана.Може би ги знаеш тези неща, но...не се сърди! И я пусни рецептата по която си го правила, да не би там да е проблема!

Успех!

Виж целия пост
# 4
Ами от изброеното май най-вероятното е да не съм уцелила градусите. Пекох го на 150 градуса (защото ми е малко силничка фурната), предварително загрята.
Всичко си разбих поотделно, да.
Не е точно длетаво, в смисъл на тестено такова. Опечено си е, просто се сплеска.

Използвах тази рецепта:

1 чаена чаша брашно
 1/2 чаена чаша пудра захар
 5 яйца
 1 бр. ванилия

Начин на приготвяне:
Жълтъците и 1/2 от захарта се разбиват на водна баня, докато сместа се сгъсти и удвои обема си. Съдът се изважда от водната баня и сместа се разбива, докато изстине.
Примесват се при леко разбъркване разбитите на сняг с останалата захар белтъци, а след това бавно и внимателно чрез ръсене се прибавя брашното ( при продължително разбиване сместа спада).
Полученото полугъсто тесто се изсипва в намазана с масло и поръсена с брашно тава или форма за торта, заглажда се с нож и се пече в умерена фурна (докато е във фурната, тестото не търпи сътресения, защото ще спадне).


Единствено сложих към чаша, чаша и нещо захар. Други промени няма
Виж целия пост
# 5
Напълно възможно е да е заради количеството захар. Преди време увеличавах захарта на някакви сладкиши, единия беше кекс, другото не помня вече, просто защото обичам по-сладки неща, и  приятелка на майка ми, готвачка, каза, че не трябва да слагам много/т.е. повече/ захар, защото пречи да бухне печивото. Прекалила си май със захарта. В рецептата пише 1/2 чаша, а ти си сложила 1-1 и нещо.
Виж целия пост
# 6
Рецептата ти е добра, но може би факта че си увеличила захарта, да е направил проблема - нали знаеш, че захарта се втечнява.

А и градусите ти ми се виждат малко. Ако си с печка с вентилатор, се пече при предварително загрята фурна, на 2 ниво(от долу) на 160-170 градуса. Ако си с долно и горно печене, пак загрява фурна, 1 ниво, на 170-180 градуса!

А да, в колко голяма форма си пекла - това е количество за 26см. тортена форма. Да не би да имаш по-голяма и просто да не е достатъчно тестото?
Виж целия пост
# 7
Лелеее, то не била значи една, а няколко грешки.. Embarassed
Значи градусите и захарта...Ама като ги обичам много сладки сладкишите...  Crazy А между другото ще повлияе ли много, ако вместо пудра захар сложа обикновена. Защото пудрата нещо ми е неприятна на вкус, някак си нагарча. Хм, как мислите?
Виж целия пост
# 8
Ако искаш пробвай моята рецепта:

6 яйца, 180г захар (кристал), 160г брашно.

Разделят се белтъците и жълтъците и белтъците се разбиват на гъст сняг. Жълтъците и захарта се разбиват на пяна и към тях постепенно се прибавят белтъците - не се разбива в никакъв случай за да не спадне. Леко се обръщат с дървена лъжица. По същият начин постепенно и много внимателно се прибавя пресятото брашно(задължително пресято, защото така става по-пухкаво тестото). Тестото се налива в предварително намазнена и посипана с брашно форма.

Щом обичаш сладко, можеш да си сиропираш пандишпана, да го напълниш с по-сладък крем, или да го залееш със захарна глазура!
Виж целия пост
# 9
Тхенк ю   bouquet

Със сигурно ще пробвам, защото много му се ядосах на този сладкиш днес. Бях ришила да глезя яко любимия и това беше единствената издънка в менюто  #2gunfire

Само два доуточняващи въпроса:
Цялата захар ли отива при жълтъците? В белтъците не се ли слага?
И: Понеже в другата рецепта жълтъците се биеха на водна баня - има ли това сериозно значение или може и да не се прави?
Виж целия пост
# 10
Аз ги разбивам с миксер, без водна баня. А natalyna да каже за нейната рецепта.
Виж целия пост
# 11
Аз не ги бия на водна баня, но ако това те притеснява, може! В белтъците не слагам захар.
Виж целия пост
# 12
аз май има какво да науча в тази тема Embarassed
Тъй като и аз съм имала подобен проблем със спадане на кекс, пандишпан....мислех, че проблема е във фурната, но явно е в количеството захар.
Един контролен въпрос...абе вие на кое викате чаена чаша??? Аз понеже нямам чаени чаши и използвам за целта чаша за кафе от тези високите, без чинийка отдолу, сещате се нали? (ама и аз как го обясних, като първия човек Embarassed)
Виж целия пост
# 13
Lilly, има голяма разлика, защото ти май използваш от големите чаши - 250мл американските. Количеството захар, което се побира там е 230г (равна чаша), а в чаените чаши с чинийка се побират 180г (изравнена чаша).

Аз за тази цел имам купена само една и я използвам само за мярка - иначе е добре да имаш везна - много помага!
Виж целия пост
# 14
Аз винаги правя пандишпана като захарта и брашното са 1:1 с 4 или 5 яйца и става страхотно.Много често правя руло с пандишпаново тесто и никога не съм имала проблем!
Фурната ми е загрята на 180 градуса!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия