Т.нар."къса юздичка"на езичето

  • 2 494
  • 16
  Здравейте!Моето бебче е на 7 месеца и още като се роди ми казаха, че има "къса юздичка" на езичето-ципичката под езика му е по-къса, поради което не може свободно да си го движи.Също, че тя трябва да се резне-ставало дума за безкръвна операция, която трябва да се извърши в стоматологична клиника.Та искам да попитам ако някой се е сблъсквал със същия проблем нека да сподели и да ми даде повече информация-на каква възраст трябва да се извърши тази интервенция и как ще се храни после бебето, болезнено ли е и т.н., че малко ми е притеснено!
  Благодаря ви!
Виж целия пост
# 1
Имате ли някакви проблеми досега с храненето на детето?
Виж целия пост
# 2
Синът ми също има къса юздичка, но педиатъра каза че ако не му пречи на храненето няма да я пипаме. Консултирах се и с моя приятелка стоматолог, която каза че ни е рано още за рязане и че ако няма проблеми с храненето и по късно с говоренето няма нужда да я режем.
Виж целия пост
# 3
С  яденето проблем няма, но ми казаха, че при това положение неминуемо ще има дефект в говора, затова трябва да се вземат мерки преди да е започнал да говори.Дори разбрах, че операцийката може да се извърши скоро след раждането, но аз не посмях да го заведа, защото ми беше чудно как ще суче после.Сега като се постопли времето смятам да го водя при стоматолог-хирург да видим какво ще каже.Та затова реших да ви попитам, все пак да имам някаква информация по въпроса-да не съм неподготвена ако все пак се окаже че не е толкова безобидно.
  Мони, не знам при вас как е, но Даниел  не може дори да си извади езичето навън.Иначе не съм забелязала да го боли  като яде или нещо такова.
   Поздрави от мен и благодаря за отзивчивостта!
Виж целия пост
# 4
Операцийката не пречи въобще за сученето - бебето може да суче моментално след нея, но действително в повечето случаи ципата не се пипа, ако детето може да се храни нормално. Понякога с израстването ципата става по-еластична или дори се къса и сама (когато започнат невнимателно да си тъпчат играчки в устата или при храненето с лъжичка), така че не се притеснявай отсега. Има време да вземете решение. В нета има много информация по въпроса - например тук е разгледано отражението на късата юздичка от разните перспективи,влияние върху сученето, говора и т.н.:
http://members.tripod.com/~Caroline_Bowen/tonguetie.html
Виж целия пост
# 5
На мен като малка също са искали да ми правят операция, но мама не се е навила. Сега проблеми имам само с "Р", но пък френското ми "Р" не е лошо. Явно не е била чак толкова наложителна операцията при мен.
А пък както е писала Недра, може и сама да съм се справила с проблема Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Има едно много интересно проучване по въпроса, публикувано в
ADC:
"Tongue Tie" D M B Hall, M J Renfrew
Arch. Dis. Child. 2005;90;1211-1215.
От Бг списанието е със свободен достъп.

Общо прието е становището да се въздържаме от намеса, особено ако детето няма проблем с храненето или кърменето. Не е ясно в колко процента от децата и при какви точно обстоятелства има наистина влияние върху речевото развитие. Тоест обобщението "неминуемо ще има дефект в говора" не е точно.
Виж целия пост
# 7
Дъщеря ми имаше същия проблем. И ние решихме да изчакаме, но на 2,5г не можеше да произнася правилно доста букви и се наложи да я резнат. Няма нищо страшно. Цялата процедура трае 2-3мин. и освен страха докато я резнат после и нямаше нищо. Като излизахме от кабинета вече се смееше. Кръв не и е текло, даже не успя да се разплаче.Проблем с яденето след това не е имала, но ходихме 1г. на логопед за да раздвижи езичето. Между другото ние я водихме на УНГ а не на стоматолог и я резнаха в Исул
Виж целия пост
# 8
Сина ми имаше същия проблем.Поради страх какво му предсти и ние изчакахме и резнаха юздичката когато беше на 2 год.Всичко мина нмого леко и безпроблемно.Оказа се че не е било напълно срязано,за съжаление две години по-късно се наложи същата процедура.Отидохме при доц.Тодоров в ИСУЛ.Той го напръска със спрей (упойка) и го резна с нещо като назъбена ножица.Детето не усети нищо.Вече беше на 4 год. и обясняваше че не го боли изобщо.Сега обаче поради късно направените манипулации има дефект в говора и посещава логопед.
 Заведи детенцето възможно най-рано ,още преди да е проговорило.
Виж целия пост
# 9
  Сега вече след като прочетох информацията, която ми дадохте, особено тази на Муки, смятам в най-скоро време да го заведа за тази операцийка, за да избегна ходенето на логопед по- късно и други евентуални усложнения.Само не ми е ясно от чия компетентност е въпроса-казаха ми, че щом е в устната кухина е за стоматолог?!!
  Айде чао засега и МЕРСИ!!!
Виж целия пост
# 10
Аз ще следя темата с интерес, защото моя син има същия проблем. Педиатърката отдавна ми каза да го заведа да го цепнат, ама мене ме е страх, като знам как пищи Sad Даже ми каза и името на д-р в Пирогов, който бил много добър, ама забравих как се казваше. Той точно проговоря и още не мога да разбера дали има букви които го затрудняват, ама май като чета е време да се престраша и да го водя.
Виж целия пост
# 11
Резнахме на сина ми юздичката,когато беше на 2годинки.Цялата процедура траеше към 5минути.Той си поплака,но не беше от болка,по-скоро от страх.Половин час след това си хапваше с апетит WinkСъщо имаме проблем с говора,но още не съм мислила за логопед.Изговаря неправилно думичките.Моето мнение е по-рано да го заведеш.Ние ходихме на уши,нос,гърло,а не на стоматолог-хирург.И той не можеше да се изплези заради юздичката,много беше късичка.Успех!
Виж целия пост
# 12
Според мен заведии детето на УНГ,първия път този който не му резна юздичката както трябва беше стоматолог (на нас също така ни казаха да го заведем на стоматолог).Втория път лекаря беше УНГ
Виж целия пост
# 13
И нашата педиатърка също ни беше казала, че Теди има къса юздичка и че трябва да отидем при детски стоматолог, за да я цепне. Но при консултацията със стоматолога той ни посъветва да изчакаме, за да видим дали това ще пречи на говора. За щастие всичко беше наред. Така и не се наложи манипулация  Smile
Виж целия пост
# 14
 MIAOW, смятам да те послушам и да отида първо при специалист УНГ.За съжаление аз съм от Бургас и няма да мога да се възползвам от услугите на лекаря направил втората ви операция.Благодаря ти за това което си написала-ти и всички, които се отзовахте.Много ми помогнахте,точно това трябваше да разбера- добре че се сетих да пусна темата.Доста неща узнах  от опита ви.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия