Синът ми ме попита за смъртта...

  • 725
  • 4
Синът ми ме попита: "Мамо, защо на вратата на баба има снимка на ... онзи дядо?"(дядото е неговият прадядо, който почина преди 2 години). Аз му казах, че това се нарича некролог и се поставя на вртата, когато някой близък умре. Той се замисли, после попита "А защо е умрял?", отговорих, че е бил вече много стар и затова. "А аз ще умра ли?" - при този въпрос се почувствах някак странно - детето ми ме пита неща, които очаквах някой ден да пита, но неволно си помислих колко е пораснал вече и че се започна със сложните житейски истини... Отговорих му, че някой ден след мноооого, мнооого години и той ще остарее и ще умре, но не бива дас е страхува защото, ако е живял като добър човек ще продължи да живее, само че на Небето, а не тук на земята. Тогава ме попита : "А вие с тати ще умрете ли?". Казах "Да, като остареем и ние ще умрем, но дотогава има много време и не бива да се тревожиш сега за тези неща. Това ще стане след мнооооого години. Ти ще си пораснал, ще имаш свои деца, а ние ще сме много, много стари - по-стари от твоите баби и дядовци." После поговорихме, че ще сме заедно всички на Небето при Бог, ако се стремим да сме добри. И постепенно темата премина към приятелчетата му в детската градина - изброяваше кой бил добър, кой ядосвал г-жата и така темата за смъртта приключи.

Въпросът ми към вас е: Как обяснихте за смъртта на децата си, а на колко години бяха, когато говорихте за това?
Виж целия пост
# 1
Погледни тук.
Виж целия пост
# 2
Благодаря!
Виж целия пост
# 3
Здравейте
Аз имам същия проблем с моето дете.В момента е на 5 и половина.А за първи път се случи миналата година по това време.
Отдавна търся тема с подобно съдържание, но виждам че почти никой не се е включил.
Ако искате ми пишете на мейл: sisko_75@abv.bg или на icq:268584319
Виж целия пост
# 4
Ами, нормално е да има такива въпроси детето. Wink
Както е нормално да се пита за бебетата, раждането, нормално е  да се пита и за смърта. Wink
На моят син му се наложи да разбере тези неща от живота, когато почина свекър ми. Дядото, който той много обичаше. Sad
Обяснихме му всичко, така че да може да го разбере. Макар и по негов си начин.
Тогава е бил на 3г и нещо голям.
Сега е вече на 6г. и от време на време пак се сеща да ме пита за това, дали, аз ще умра, дали, баща му ще умре. Какво става, след като умрем? Всички въпроси, които могат да му дойдат на главата. Wink
Обяснявам всичко спокойно и нормално. Задоволява си любопитсвото, накрая заявява, че той няма да умре и че, много ще му липсвам аз ако умра и така до следващият път. Simple Smile
Има нещо друго, по-интересно нещо при сина ми. Отдавам го на това, че свекърва ми много говори понякога за това. Thinking
Та, всеки път, щом влезем в някоя църква и той иска да пали свещичка за дядо Владо. За свекър ми. И винаги пали свещичка там на местото, отредено за свещичките за мъртвите...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия