високо кръвно/еклапсия - какво ви съветва лекаря

  • 7 623
  • 12
здр казвам се Надя и от 3 седмици аз и съквартирантчето ми се сдобихме с високо кръвно. Чакам бебо окло 20-23.11.2004
бях при 2 гинеколози - единия ме гледа от н-чалото до 13,10,2004, а при другия ходим от месец и нещо - мисля при него да раждам
Първия като чу за кръвно 140/100 ме каза, че според него трябва да ме хоспитализират
Втория пробва с 3 пъти на ден Допагит и магнерот - също толкова....
При хоспитализиране и вкл на системи се оказа, че имам даже ниско кръвно - бяха ми го свалили 90/60.... Изписаха ме - само дето не ми казаха, че съм си въобразила... Същия ден следобед кръвното - мерено при д-ра ми беше 140/100...
Сега съм на Допагит и Магнерот в къщи - ту смъквам ту качвам...
Тава което ме притеснява е, че вуйчо ми който е анестезиолог във военна болница разпитал колегите-гинеолози (вкл този който ми беше от самото начало) и те твърдо били на мнение, че не е трябвало да ме изписват от облницата! А сегашния ми гинеколог продължава медикаментозното и домашно лечение...

Ако имате подобен проблем - моля споделете как ви лекуват.....
Раздвоена съм между двете мнения -  и двамата доктори са се държали добре и професионално с мен! Затова искам да съпоставя вашето лечение с моето и да преценя - доколкото бих могла аз нещо да разбера  Cry

Предварително благодаря на всички!
Виж целия пост
# 1
Не пишеш в коя седмица си бременна.  Аз започнах да вдигам кръвно от 30 седмица и в по високи стойности от твоите, но в болница не съм лежала. лекуваха ме със същата терапия като тебе, но ме караха да ходя всяка седмица на преглед и през ден да ми мерят кръвното. Освен това трябва да си пуснеш урина за наличието на албумин и да внимаваш ако имаш и главоболие. При високо кръвно може да се наложи преди да родиш да постъпиш в болница за да ти го регулират, но сега не мисля че е наложително.
Виж целия пост
# 2
Наде, аз понеже ти казах при мен как са нещата, само да допълня, че jen е права и трябва задължително да си следиш албумина. Препоръчва се всяка седмица даже... Ако нямаш белтък в урината, значи бъбреците работят добре Simple Smile
Злината на високото кръвно е, че силно намалява притока на кислород към плацентата => бебчо остава с по-малко или без кислород, което е ясно, че е доста лошо. Ти до колко го качваш сега с лекарствата ? 140 на 100 май си е сериозно нещо...
Виж целия пост
# 3
Аз бях с високо кръвно налягане от 30 г.с. Изобщо не съм приемала медикаменти; хранех се с подходяща диета, следях си албумина ежеседмично и също следях за симптоми на прееклампсия:
- подуване на РЪЦЕТЕ
- поява на албумин в урината
- главоболие, виене на свят
- нарушено зрение

Междувременно си мерех кръвното налягане сутрин и вечер (моето редовно бе 100/140; не е толкова страшно). Спрях работа, заради стреса, правеха ми ежеседмични ултразвукови прегледи (при хипертония има опасност от недохранване на плода и изоставане в теглото); веднъж имах кръвно с горна граница 180 и ми направиха нон-стрес тест (запис на сърдечните тонове). В общи линии това е. Аз родих в 35 г.с. но по причини не-свързани с хипертонията.
Виж целия пост
# 4
Нормално е по време на бременността да имате проблеми с кръвното налягане.
Още при вгнездяването си яйцето разрушава стените на кръвоносните съдове на майката, за да черпи необходимите за развитието му хранителни вещества и кислород. Благодарение на кръвният обмен майка-дете то образува своя скелет, мускули, кожа и органи. Поради това обемът на кръвта на майката значително нараства заедно с нуждите на плода, които постоянно се увеличават. Кръвообращението и сърцето са първите засегнати механизми в тялото на майката. Нормалното кръвно налягане е 140/70 като за високо кръвно налягане се счита кръвно над тези стойности, за ниско - под тези стойности.

Всяко колебание на кръвното налягане от нормалните стойности нарушава кръвотока към плацентата, а с това и правилното захранване на плода с кислород и хранителни вещества. Ако не се стабилизира навреме, то прогресира в по-високо или в по-ниско (според кръвното ви налягане) и спира кръвотока към плацентата, което води до фатални последици за плода. В никакъв случай не лекувайте кръвното си налягане с лекарства, защото те довеждат до бъбречни проблеми.

Високо кръвно налягане - Хипертония
Възможно е да не почувствате дори резките колебания докато лекаря ви не го установи.Желателно е да имате апарат за мерене на кръвното налягане и ако не можете сама то някой друг да ви го мери 2 пъти в седмицата.
Признаци:
Подуване на ръцете,отоци по лицето и краката,бързо наддаване на телесното тегло което е повече от 1кг на седмица,главоболие и зрителни смущения.
Ако имате отоци по краката и стъпалата направете следния тест,вдигнете краката на високо и стойте така 30мин.Ако отоците не са спаднали означава че,се касае за проблем с кръвното.Ако отоците са почти или напално спаднали това означава че,имате застой на кръвта в долните крайници.
Лечение:
Яде се чесън, мед с орехи, салати, подправени с ябълков оцет, избягват се тлъстите мазни меса.
Предотвратяване застоя на кръвта в долните крайници:
Избягвайте дългото стоене права, всяка вечер си правете 10-15мин почивка с вдигнати крака като са над нивото на главата, спете поне през ден на лявата си страна с което налягането върху главната артерия която основно придвижва кръвта от долните крайници до сърцето намалява като по този начин се предпазвате и от разширени вени.

Ниско кръвно налягане - Хипотония
Спазват се същите предпазни мерки както при високото кръвно като се мери пак 2 пъти в седмицата.
Признаци:
Отпадналост, сънливост, горещи вълни по тялото, зрителни смущения.
Лечение:
Консумира се коприва или се пие чай от коприва, изпиване на чаша кока-кола, кафе или горещ шоколад, шоколадови бонбони, круши.



Материалът е предоставен
Виж целия пост
# 5
благодаря на всички

аз се притеснявам да не се увреди плода....  иначе май аз съм
по-добре с високо кръвно - иначе ми се обажда сърцето  Sad

всъщност най-вече ме притеснява разликата в мненията на докторите - дали да си лежа в къщи или да съм в болница...

но щом повечето сте си в къщи значи не е толкова страшно...  Grinning  да се надяваме че малчо е добре.... но много е трудно когато трябва да съдиш дали друг е добре по някакъв вид "морзова азбука" нали  Shocked
пък и като четеш - ако е слабо ритането - зле, ако е много - пак зле.... а при нас 3 дена бяхме поспаливи, сега от 2 дни сме по цял ден активни....
Виж целия пост
# 6
При мен в началото на 37-мата седмица се появиха следните проблеми: кр. налягане - 100/85, после 120/80, 130/100 и варираше около тези стойности, освен това получих отоци по целите крака, дори и в лицето/имах чувството, че ще се пръсна/, главоболие/оправдавах го с това, че ми действа пълнолунието и магнитните бури/, малко бях и понастинала, появи се и белтък в урината...изобщо всички признаци за постъпване в болница. Но се страхувах да лежа чак до термина.Пред гинекологът , водещ консултацията ми, се оправдах, че на сследващата сутрин ще ми правят запис на тоновете при друг лекар и обещах , че веднага следобед постъпвам в болницата. След записа ми изписаха също Допигит.Два пъти в седмицата продължих да ходя на записи на тоновете/те бяха в нормата/.Минах на диета/безсолна/, а от страх дори и любимите ми сладки неща си забраних.Мерех си кръвното по десет пъти на ден/бяха ми казали по 2-3 пъти, и ако го вдигна над 140/100 веднага да отивам/. Отоците ми поспаднаха, свалих 2-3 кг./от водата, която се е задържала/. През 39-та седмица отидох на запис на тоновете и гинекологът ми каза да си нося и багаж за раждането. Явно се бях успокоила,че вече няма накъде и ми измериха кр. 90/60 без да съм си пила лекарството. Включиха ми системи и за 3 ч. родих.Всичко беше наред.
Виж целия пост
# 7
Zdrasti, po sushtija na4in bjah i az v na4aloto na 9 mesec 140/100

Mojat lekar kaza 4e za bremenna gena tova kruvno e visoko. Dadoha mi dopegit i magnerot i si ostanah vkushti do momenta v koito edna ve4er zapo4nah da povrushtam, obadih se na doktora i za po - malko ot 30 min. bjah v bolnica. Izkarah tam 3 dni na sistemi i hap4eta bez nikakuv rezultat i na 4 mi predizvikaha ragdaneto. Moge bi 2 sedmici sled ragdaneto kruvnoto mi stana pak 120\80.

Prosto se sledi i pri nai-malki pritesnenija bjagai v bolnicata. Uspeh i leko ragdane Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Мисля, че най-важното е да го следиш редовно! Предполагам имаш апаратче вкъщи (ако не, е хубаво да си намериш). Мери го да кажем сутрин, обед и вечер и ако нещо те притеснява по-добре се обади на лекаря или иди до болницата. Моите лекарки са ме инструктирали при кръвно над 140 на 90 директно да им звъня и да ходя към болницата... И честно казано предпочитам да не рискувам, а да ги послушам... Все пак става въпрос на живота на бебчето, пък той вече ми е по-мил от моя собствен Simple Smile
Виж целия пост
# 9
И при мен имаше такъв проблем с първото ми дете-кръвно 160/120.Много ми се доближаваха 2 граници и това още от 9-10г.с.Що мерене падна,диети,лекарства...Ей така си го износих под постоянната заплаха от всякъде и от всички за нефропатия/пази Боже!/Постоянно задържах течности ,изследвания всяка седмица,запис на тоновете,следене с ехограф,съвети за лежане и почивка-абе кошмар някакъв!!! Close И накрая вече си уговорих екип за секцио и 2 седмици преди термина взязох в болницата-да полежа  и да съм на ежедневни кардиограми.На 2-рия ден кръвното ми падна -е ,не се нормализира,но не бе вече 160/120 ,че и до 140 съм стигала,а падна 140/90 -това бе голям успех,остана постоянно за около 4 дни!И на края на първата седмица още ,бебчо му омръзна да стои и реши да излиза!На пук на всички го родих напълно нормално ,горкия лекар -не се отлепяше от мен за секунда!А колко пот му изтече ...а що имаше апаратура -всички жички и кабели бяха  ми накачулени по корем ,ръце и глава .Имах чувството ,че ако бебето не е осукано в пъпната връв ,ще се оплете в някой кабел от висящите по мен...Абе мина всичко -жив и здрав ми е -вече 6 годишен,а с втория никакъв проблем нямах!
За това ти желая много търпение и здрави нерви!всичко ще си дойде на мястото,като му дойде времето!Не губи вярата,че всичко ще бъде наред ,въпреки перипетиите които ти поднася малкото човече.Приеми го ,че те подготвя за още по-трудната задача-да бъдеш МАМА!Целувки !Леко бременеене от тук -на татък!!!
Виж целия пост
# 10
Нинка, направо ме смая! Сигурно си била много щастлива след всички тези перипетии.. Simple Smile Да са все така здрави синчетата ти пожелавам ! Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Цитат на: catnadeen
здр казвам се Надя и от 3 седмици аз и съквартирантчето ми се сдобихме с високо кръвно. Чакам бебо окло 20-23.11.2004
бях при 2 гинеколози - единия ме гледа от н-чалото до 13,10,2004, а при другия ходим от месец и нещо - мисля при него да раждам
Първия като чу за кръвно 140/100 ме каза, че според него трябва да ме хоспитализират
Втория пробва с 3 пъти на ден Допагит и магнерот - също толкова....
При хоспитализиране и вкл на системи се оказа, че имам даже ниско кръвно - бяха ми го свалили 90/60.... Изписаха ме - само дето не ми казаха, че съм си въобразила... Същия ден следобед кръвното - мерено при д-ра ми беше 140/100...
Сега съм на Допагит и Магнерот в къщи - ту смъквам ту качвам...
Тава което ме притеснява е, че вуйчо ми който е анестезиолог във военна болница разпитал колегите-гинеолози (вкл този който ми беше от самото начало) и те твърдо били на мнение, че не е трябвало да ме изписват от облницата! А сегашния ми гинеколог продължава медикаментозното и домашно лечение...

Ако имате подобен проблем - моля споделете как ви лекуват.....
Раздвоена съм между двете мнения -  и двамата доктори са се държали добре и професионално с мен! Затова искам да съпоставя вашето лечение с моето и да преценя - доколкото бих могла аз нещо да разбера  Cry

Предварително благодаря на всички!


Аз получих прееклампсия в края на 5-ти месец от бременността.
Измерваха ми кръвното и изследваха урината с лакмусови лентички.
Много отичах, повръщах, имах нарушение на зрението.
В първата седмица на 9-ти месец по спешност отлетях за България. Там веднага отидох на лекар.
Направиха ми изследвания и веднага ме приеха в Патологична бременност. Пиех допагит и ми правиха вливания.
Изпратиха очен лекар да ме прегледа.
Кръвното ми беше 160/120, биохимичните изследвания не бяха добри. Имах и сериозни проблеми с бъбреците.
Направиха ми пълни изследвания, прецениха, че бебето страда, че аз съм пред гърч (вдигнах още по-високо кръвно-горна граница 200 долна 140), извикаха отново очен лекар и ме оперираха (три седмици преди термин).
Дъщеря ми се роди жива и здрава.
Вярвай на лекарите. Те имат най-ясна преценка за състоянието ти!
Виж целия пост
# 12
Благодаря на всички - много се радвам, че въпреки проблемите всички си имате хубави и здрави дечица!
Да са ви живи и здрави .... и дай боже и на нас които чакаме  Grinning !

Много ви благодаря наистина за топлите думи!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия