хора с увреждания в самолет

  • 1 735
  • 15
Тъй като това е най-активният форум за хора с увреждания, който знам, да ви питам какво мислите.

Преди няколко месеца летях до Будапеща. В самолета имаше и едно момче със слухови апарати, падна му се мястото на аварийния изход. Там има аварийна врата и ако седиш там, при нужда трябва да асистираш на останалите пътници да напуснат самолета през този изход, Има си и указания и на тях пише да помолиш да те преместят, ако мислиш, че не можеш да асистираш по някаква причина. Та момчето таман се настаняваше на мястото си един стюард му каза (доста грубо и без обяснения) да се премести другаде, където иска. Същевременно остави другия пътник на тази редица да си седи там. Стори ми се странно и след това попитах разни други хора с увреден слух дали им се случвало. Казаха ми, че авиокомпаниите ги е страх да слагат хора с увреден слух там, защото могат лесно да си загубят апаратите и да не чуват инструкции. На мен не ми се е случвало да ме местят от това място, но аз съм с дълга коса, не се виждат слуховите ми апарати като при мъжете.  Причината ми се струва абсурдна; също толкова лесно може при авария да ти падне куфар на главата и да не можеш да асистираш. Да не говорим, че не всеки със слухов апарат е глух като камък, с извинение, има голям диапазон на слуховите възможности на слухопротезираните. Абсурдно е и защото на това място може да се е паднал и човек с други, невидими проблеми или пък някой, който говори само някой индийски диалект и не може да се разбере с персонала в случай на авария. Наистина ми стана гадно.

Другото, което чух докато разпитвах, е, че често авиокомпаниите на искат да качват повечко хора с увреден слух на един и същи полет, незнайно защо.

Как ви се струва? newsm78
Виж целия пост
# 1
Не знаех за тази подробност. Но сега мисля си, че това място е за здравеняк, на който като му падне куфар на главата, тя пак ще остане здрава Wink  Може би грубо са преместили момчето и то се е почувствало засегнато. Аз не бих се обидила, ако ме преместят, защото не знам как ще реагирам в критична ситуация.
Знаеш ли за мен хората с увреждания са в нежната част на човечеството / жените, децата и хората с увреждания/. И понеже не съм за равенството в половете, нямам нищо напротив там да седне някой по-подходящ. Но си права, че много хора са неподходящи за това място.
Виж целия пост
# 2
Като се вземат предвид указанията, че ако искаш може да те преместят от там, значи момчето е знаело какво прави и да го преместят ми се струва грубичко. Стюардът би могъл да го попита сигурен ли е, че иска да остане на това място, да речем или нещо подобно, което да не е чак толкова натрапливо дискриминационно.
tigonew, все пак има разлика между различните увреждания и не може да се слагат всички под един знаменател. Да ти паднат слуховите апарати е доста трудно нещо! Те са вмъкнати навътре в ушния канал и според мен трябва някой специално да ти ги дръне по време на авария, за да ти паднат. Може и да не съм права, де. Яна, кажи така ли е? Иначе, човек със слухови апарати може и да не е толкова глух (извинявам се за израза). И въобще, съгласна съм с Яна, че това е било гадно преживяване и за момчето, и за свидетелите на случката. Sad
А пък за това, че не искали да качват много хора с увреден слух на един полет, нямам никакво обяснение! newsm78
Виж целия пост
# 3
Може би е за здравеняк седалката, кой знае колко е тежка аварийната врата. Но най-вече е място за хора, които не се панират лесно. Просто ме дразни двойният стандарт - слагат разни свръхзатлъстели хора и други неподходящи, но не се доверяват на хора с увреден слух. Слуховите апарати наистина не могат да паднат, затъкнати са добре навътре в ушния канал. Можеш да тичаш и да правиш кълбо напред без да паднат, собствен опит. Виж, вътреканалните може би се измъкват по-лесно, но тях е страшно трудно да ги видиш, въобще неяснота голяма как преценяват. Единственото, което ми хрумва, е, че е по-трудно да разбереш какво говорят по интеркома - обикновено пилотът боботи нещо. Но както и не ти дават да седиш на това отговорно място, така и не правят нищо, за да те информират по-добре. Например, никой не отиде до онова момче да попита дали няма нужда някой да му обясни лице в лице какво казва пилотът и т.н.

Снощи си говорих с една испанка с увреден слух и тя казва, че никой не ти обяснява в лицето защо точно те местят от мястото ти и защо не те искат с други с увреден слух на същия полет. Просто казват "заради сигурността" и това е. Най-вероятно от страх, че не могат да предпазят всички на борда. Това просто показва колко малко знаят чуващите за особеностите на хората с увреден слух. Всъщност е по-безопасно повече хора с увреден слух да пътуват заедно, защото се разбират помежду си и си помагат да се разберат с чуващите.

Скоро пак ще летя, ще си вдигна косата, да видим как ще реагират.
Виж целия пост
# 4
Ох, много съжалявам, че употребих точно този израз, и изглежда сте ме разбрали двуяко. Исках да кажа и то в шеговита форма, че мястото е за някой като Рамбо - като го удари нещо, където и да е, той да остане невъзмутим и физически, и психически. Въобще не се досетих, че ще ви засегна на тема, колко лесно или трудно се вадят апаратите, нямах представа. Съжалявам Hug
Виж целия пост
# 5
tigonew, никой не си засегнала! Нали си говорим!

На мен ми се струва, че всичко е толкова индивидуално, че не може просто да има правило - глухите да не сядат там. Слуховото увреждане може да е и леко, може и човек съвсем да не чува нищо. Вероятно пък точно там е и проблемът - как може за всеки случай да преценяват служителите на авиокомпанията до колко добре чува и се оправя и затова са решили, че е по-лесно да си имат правило - никой със слухови апарати да не сяда там!  Thinking
От друга страна на мен ми се струва, че все пак ако някой седне е редно да поговорят с него и ако той се чувства сигурен във възможностите си, да го оставят да си седи там.  Знам ли? Thinking

Виж целия пост
# 6
Ох, много съжалявам, че употребих точно този израз, и изглежда сте ме разбрали двуяко. Исках да кажа и то в шеговита форма, че мястото е за някой като Рамбо - като го удари нещо, където и да е, той да остане невъзмутим и физически, и психически. Въобще не се досетих, че ще ви засегна на тема, колко лесно или трудно се вадят апаратите, нямах представа. Съжалявам Hug


Аз не съм се засягала. Споделям мнението, че здравеняк ще е от полза.   bouquet
Виж целия пост
# 7
Ако можеш да си говориш с въпросния човек със слухови апарати, най-вероятно няма да има проблем той да помага, явно може да чува/разбира добре.
Виж целия пост
# 8
The new Federal Aviation Administraton exit-row rule sharply restricts who may be assigned to these seats: Children, the blind, the disabled, the deaf and others, including people who do not speak English, may not sit there.   Confused

Виж целия пост
# 9
Ето и една история, която открих. Във връзка с качването на група хора с увреден слух.
http://www.deaftoday.com/news/archives/003846.html

И още една:
http://www.hearingconcern.com/nae_nn04.htm#10
Виж целия пост
# 10
The new Federal Aviation Administraton exit-row rule sharply restricts who may be assigned to these seats: Children, the blind, the disabled, the deaf and others, including people who do not speak English, may not sit there.   Confused



Това от къде е? САЩ?
Виж целия пост
# 11
Ето и една история, която открих. Във връзка с качването на група хора с увреден слух.
http://www.deaftoday.com/news/archives/003846.html

И още една:
http://www.hearingconcern.com/nae_nn04.htm#10

Много гадни истории. Надявам се да не се случва повече.
Виж целия пост
# 12
Много гадно и много обидно  Sad
Ако наистина има такива условия, това можеше да го направят далеч по-тактично и пътниците да са запознати с това, ама да си седне човекът и да го преместят, или пък да се качат и да ги свалят - това на нищо не прилича  Close

Иначе самото условие - не знам... Не може всички хора с увреден слух да са под общ знаменател - но това не го разбират много хора.

Примерно преди години на хората с увреден слух (всички - няма значение кой колко чува!) не се е разрешавало и да шофират - чак през 70-те го разрешават.
Виж целия пост
# 13
The new Federal Aviation Administraton exit-row rule sharply restricts who may be assigned to these seats: Children, the blind, the disabled, the deaf and others, including people who do not speak English, may not sit there.   Confused



Това от къде е? САЩ?

Да. http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9D0CE7D71F38F930A … ;pagewanted=print Сега видях, че е от доста отдавна, от 1991 г., ама явно нещата не са особено променени.
Виж целия пост
# 14
Според мен, момичета, не е въпроса в това дали е здравеняк или не е. Въпросът е в критична ситуация дали запазва хладнокръвие или не. И да ме извиняват дамите, които смятат, че трябва жените да сме в оная друга категория, в която едва ли не не ставаме за нищо друго освен да стоим над печката с манджите или над ютията Simple Smile
Това разбира се не означава че се виждам в ролята на Рамбо, но има дами които определено биха били много по-добри в тази роля от много мъже Wink
Момичета, според мен хората не могат и не бива да се делят мъже, жени, деца и т.н... защото както спомена и Йепе дори и между хората с увреждания има огромна разлика във физическите им способности...какво да говорим за здравите хора!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия