Що не стана този пусти кекс?!?!?!

  • 2 908
  • 9
Та,историята накратко...
Купих си в4ера аз силиконова форма за кекс,4е отдавна им бях вдигнала мерника и понеже в Биг Шопа пуснали такива не можах да се стърпя,4е отдавна се каня LaughingИ понеже мъжО много оби4а кекс реших,4е веднага трябва да пробвам новата придобивка.Пускам търса4ката и ми излизат няколко теми за кекс.Избирам си аз една рецепта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=62682.msg1144227;topicseen#msg1144227
(рецептата на Аним)
и почвам,ама нещо не ми се получи,първо уж добре тръгна,викам си "ще ядем днес хубав кекс",ама тц-не стана.По едно време сякаш "изригна"-не знам как да го обясня-сякаш правя кекс с пълнеж и този пълнеж излезе най-отгоре(някой дали ме разбра) newsm78 newsm78 newsm78
Изчаках го още малко и като го изкарах вътре недоопе4ен...
Винаги съм си мислила,4е най-лесно се прави  кекс,ама то не било така... Thinking
Виж целия пост
# 1
Мисля, че просто не си го опекла хубаво. Това, че е "изригнал", не е лошо - щом се е спукал отгоре, значи е добре. Друг път пробвай дали е опечен преди да го извадиш. Аз имам специална метална пръчица /като дълга игла/, може и с клечка за зъби, някой го правят с клечка от метлата!!! Е, не трябва да е мръсна! Grinning Опитай пак, ще ти се получи. Печенето е едно от най-важните неща при кексовете.
Виж целия пост
# 2
Може  би е била силна фурната, щом отвън е изпечен, а вътре-не. Аз вчера за пръв път правих(незнам откъде свалих рецептата) един, стана чуден- изяде се за 1/2 час. Я кажи сега за формата, че и аз отдавна им се точа. Може да пробваш с тази рецепта:
Мраморен кекс
3 яйца
100 г масло
2 ч. ч. брашно
1 ч. ч. захар
3/4 ч. ч. прясно мляко
3 с. л. какао
2 ч. л. бакпулвер
7-8 капки ванилова есенция
кората на 1 лимон

за глазурата:
1 натурален шоколад
5-6 с. л. прясно мляко
1. Омекналото масло се разбива в миксер на ниска скорост 2-3 минути, докато стане пухкаво. Постепенно се изсипва захарта, разбива се още 1-2 минути, прибавят се есенцията и настърганата лимонова кора. Жълтъците на яйцата се отделят и се прибавят в купата един по един. Разбива се с миксера още няколко минути.
2. На части към тестото се добавят пресятото брашно и млякото, като се редуват, докато се смесят добре. Отделените в суха купа белтъци се разбиват на сняг и постепенно, на три пъти, се прибавят към тестото. Разбърква се с шпатула (не с миксер). 1/2 от готовото тесто се прехвърля в друг съд и към него постепенно се добавя какаото, докато се поеме напълно.
3. В предварително намаслена и набрашнена форма за кекс се поставя част от какаовото тесто, до него се слага от бялото тесто, след това пак от какаовото, пак от бялото и се редуват шахматно, докато се разпределят във формата. Пече се 40-50 минути в загрята до температура 170 градуса фурна.
4. Глазурата се приготвя, като шоколадът се разтопява на слаб огън с 4-5 с. л. мляко и се нанася върху изстиналия кекс.

Виж целия пост
# 3
Нормално е да се спука когато е по-силна фурната, просто е трябвало да ги печеш още!
Виж целия пост
# 4
Това, че се е пукнал не е проблем, става така когато се прави с прясно мляко и тестото остава малко по-рядко. Трябвало е да го печеш на умерена фурна за около 45-55 мин. и да го пробваш с клечка.
Виж целия пост
# 5
Знам, че фурната НЕ се отваря през първите 20 минути от печенето, защото тогава кекса не се надува!
Виж целия пост
# 6
И аз да дам съвет. Не отварям фурната докато не ми замирише на кекс.
А ето и от мен един много лесен:

Кекс Негърче:

1 кисело мляко
1 непълна чаша олио или др мазнина / като напоследък децата ми тичат за сd на калиакра маргарин и понеже не можем да смогнем на консумация слагам в кексовете, преди това го слагам за малко в микровълновата да омекне повече/
1 и 1/2 чаша захар
3 лъжици какао
орехи на вкус - може и без тях
3 чаши брашно
1 равна лъжичка сода
може да се сложи по избор и канела, ванилия, 2- лъж коняк или ром
 
 
Рецептата е без яйца, ама аз слагам 2 яйца за да има нещо по хранително за децата.
 
 
 
Винаги като правя кексове не правя първо това после онова а всичко мешам с миксера наведнъж и после ги пека в нагрята фурна. Когато предполагам, че са готови дори ги пипам леко ги натискам с ръка, /те не парат толкова/. Е при толкова години опит ми се е случвало и суров ама после си го допичам и пак става.
Виж целия пост
# 7
Та,историята накратко...
Купих си в4ера аз силиконова форма за кекс,........
.......и почвам,ама нещо не ми се получи,първо уж добре тръгна,викам си "ще ядем днес хубав кекс",ама тц-не стана.По едно време сякаш "изригна"-не знам как да го обясня-сякаш правя кекс с пълнеж и този пълнеж излезе най-отгоре(някой дали ме разбра) .....
Разбирам те напълно. И аз вчера реших да си изпробвам новата силиконова форма за кекс. Получи се точно "изригване"  на тестото от едно място. Не спукване на кекса, а от една дупчица потече тесто, като да кажем, например - лава Thinking. Част от това тесто изтече в тавата, която бях сложила под силиконовата форма. Това никога не ми се е случвало с другите форми, а често казано, когато правя кекса, винаги ми се пропуква.
Въпреки това изтичане, кекса се опече добре и го хапнахме с удоволствие. Simple Smile
Виж целия пост
# 8

Разбирам те напълно. И аз вчера реших да си изпробвам новата силиконова форма за кекс. Получи се точно "изригване"  на тестото от едно място. Не спукване на кекса, а от една дупчица потече тесто, като да кажем, например - лава Thinking. Част от това тесто изтече в тавата, която бях сложила под силиконовата форма. Това никога не ми се е случвало с другите форми, а често казано, когато правя кекса, винаги ми се пропуква.
Въпреки това изтичане, кекса се опече добре и го хапнахме с удоволствие. Simple Smile
е,добре де,само при силиконовите ли става така?Иначе наистина така се получи-точно като лава...
Виж целия пост
# 9
На мен почти винаги ми се разпуква кекса...това си е нормално
Но не съм уточнила как го пека ooooh! извинявай
Пека го на 220 С докато се надигне хубаво, след това намалявам температурата и допичам....Задължително пробвам с дървено шишче преди да извадя кекса от фурната.
И другото което е важно, понеже се слага цял бакпулвер трябва да си го размесила много добре
Бих ти препоръчала да намалиш малко пропорциите, и да опиташ пак
 нямам силиконова форма но си мисля, че в такава кекса по-бързо ще достигне макс температура и от там, ако е по-силна фурната ще се получи изригване Thinking
Успех   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия