Какво е епизотомия?

  • 4 019
  • 33
Здравейте,

4етох по форума и срешнах този термин. каквоозна4ава, съжалявам за невежеството ми!

Поздрави
Виж целия пост
# 1
Разрез на мястото между влагалището и ануса с цел главата на бебето да излезе по-бързо. От моята приятелка, акушерка в МД, чух, че за първескини било задължително. Не знам къде е истината.
В Германия се смята като следствие от усложнения при нормалното раждане. Ако си еластична и ако акушерката и мъжът ти ти помагат при раждането по най-добрия начин, е малко вероятно да се стигне дотам. Важното е да не напъваш като че искаш да си изкараш сливиците през оная работа, а да дишаш правилно и да оставиш природата да те напътства.
Сигурно има още триста "за" и "против" епизиотомията. Прочети тук-там, може да ти просветне повече.
Виж целия пост
# 2
Н е задължително при първескиня да има епизотомия,може и да не се наложи  Flutter
Виж целия пост
# 3
Н е задължително при първескиня да има епизотомия,може и да не се наложи  Flutter
Да така е,на мен ми се  размина Wink
Виж целия пост
# 4
Разрез на мястото между влагалището и ануса с цел главата на бебето да излезе по-бързо.

Може и да е към краката. При мен ме резнаха само от едната страна към крака.
Виж целия пост
# 5
Аз съм с епизотомия и разреза ми е страничен.И ми я направих по мое настояване от страх да не ме разкъса, яд ме е че не послушах лекарката , можех да мина без шевове.
Така, че не е задължителна
Виж целия пост
# 6
Не за да излезе главата не бебто по-бързо,а за да се избегнат големи и странични разкъсвания.Тя така или иначе ще излезе,но ако жената е с по-неразтеглив перинеум,той може да се разкъса лошо,примерно имам познати с шевове по вътрешната част на бедрата.С една епизиотомия това се избягва,защото се прави чист разрез,без нащърбени краища и се шие лесно и зараства бързо.Дали се налага или не, се решава в процеса на раждане.Т.е. редно е да е така.При мен се наложи,въпреки многото масажи,масла и усилия на акушерката и мъжа ми.Просто не беше разтегливо и сина ми беше с голяма глава.Зашива се бързо,минава бързо и всичко после е ок.Епизиотомията,според мен,е най-малкото "зло" в раждането.
Виж целия пост
# 7
Епизиотомия

Разрязването на влагалищната стена и главно на намиращите се под перинеума мускули, направено от лекаря в момента на изгонването, за да се предотврати разкъсването.

Тази намеса е напълно безопасна. Някои лекари я прилагат редовно, други само в краен сличай. Препоръчва се главно когато бебето е с голяма глава, когато е подложено на страдание, или когато трябва да се използва форцепс. Прилага се задължително, когато бебето е недоносено - към епизиотомия се прибягва, когато главата се вижда на върха на една контракция. Разтягането на перинеума прави нечувствително за момент това място и не е необходима упойка. Тя ще бъде направена след раждането, когато разрезът трябва да се зашие.

Първите няколко дни след епизиотомията са доста неприятни, защото сядането е болезнено. Нужни са 3-4 седмици, докато раната зарасне напълно. Необходимо е да се спазва строга хигиена на мястото и докато раната е чувствителна, не е желателно да имате полови контакти. Ще бъде глупаво, под предтекст, че се срамувате, да говорите по този въпрос, или за да доставите удоволствие, да надделее страхът от полови контакти. Това може трайно да обърка половия ви живот.

Епизиотомията е важна операция, защото щади перинеума и предпазва от преразтягане мускулите на пикочния мехур и на тазовото дъно, осигурява добър тонус за влагалищните стени и следователно гарантира задоволителен полов живот.

И ако, въпреки че добре сте подготвили перинеума си, се наложи да ви се направи епизиотомия, знайте, че времето ви за подготовка не е отишло напразно: възвръщането на тонуса на цялата генитална област ще бъде улеснено и ускорено.

Източник-Bg-mamma
Виж целия пост
# 8
Епизиотомия

Разрязването на влагалищната стена и главно на намиращите се под перинеума мускули, направено от лекаря в момента на изгонването, за да се предотврати разкъсването.

Тази намеса е напълно безопасна. Някои лекари я прилагат редовно, други само в краен сличай. Препоръчва се главно когато бебето е с голяма глава, когато е подложено на страдание, или когато трябва да се използва форцепс. Прилага се задължително, когато бебето е недоносено - към епизиотомия се прибягва, когато главата се вижда на върха на една контракция. Разтягането на перинеума прави нечувствително за момент това място и не е необходима упойка. Тя ще бъде направена след раждането, когато разрезът трябва да се зашие.

Първите няколко дни след епизиотомията са доста неприятни, защото сядането е болезнено. Нужни са 3-4 седмици, докато раната зарасне напълно. Необходимо е да се спазва строга хигиена на мястото и докато раната е чувствителна, не е желателно да имате полови контакти. Ще бъде глупаво, под предтекст, че се срамувате, да говорите по този въпрос, или за да доставите удоволствие, да надделее страхът от полови контакти. Това може трайно да обърка половия ви живот.

Епизиотомията е важна операция, защото щади перинеума и предпазва от преразтягане мускулите на пикочния мехур и на тазовото дъно, осигурява добър тонус за влагалищните стени и следователно гарантира задоволителен полов живот.

И ако, въпреки че добре сте подготвили перинеума си, се наложи да ви се направи епизиотомия, знайте, че времето ви за подготовка не е отишло напразно: възвръщането на тонуса на цялата генитална област ще бъде улеснено и ускорено.

Източник-Bg-mamma

Само да те поправя с източника - това е от книгата на Мари Клод Дьолае "Аз съм бременна",а не бг мамма  Flutter
Виж целия пост
# 9
Може,може.Просто аз от там го копнах Wink
Виж целия пост
# 10
Медиалната епизиотомия (в посока към ануса), за която говори Лиска, се прави само, когато главата на бебето е малка (в противен случай има опасност от разкъсване на аналния сфинктер), а акушерът е сигурен в уменията си. В останалите случаи се прави латерална епизиотомия (настрани, най-често към 5, а понякога и към 7 часа).

Задължително е при първескини само, когато има седалищно предлежание, недоносен плод или предшестваща комбинирана класическа верзия (метод за мануално въртене на плода чрез натискане на коремната стена при неправилна позиция или презентация). В останалите случаи се прилага, когато в хода на раждането се прецени, че настъпва опасност от разкъсване (кожата не перинеума е ригидна, оточна и при проразване на главичката избледнява; ако се очаква раждане на едър плод - само че в Бг при в този случай повечето започват да те навиват за секцио), при раменна дистокия, предшестваща перинеална руптура или ако се налага раждането бързо да бъде завършено чрез инстурментални методи (форцепс, вакуумекстрактор или др.)


Виж целия пост
# 11
От тук прочетеното ми стана много ясно и много гадно.Струва ми се не много приятна  процедура.На всичките ни други болки да те цепят допълнително направо ми настръхна косата.Знам,че всечко това се прави с цел по-добро и по-бързо възстановяване,ама като се знам как издържам на болка.... #CrazyХвана ме доста шубето да си призная. Cry
Виж целия пост
# 12
всичко ще е ок,
не се тормози.
момента в които видиш бебчо..............просто всичко забравяш newsm10 newsm10 newsm10


при първото раждане ме резнаха,но при второто не се наложи.

успех  bouquet
Виж целия пост
# 13
Епизиотомия
Малък разрез за разширяване входа на влагалището

Кога се прилага епизиотомията?
Често, особено ако жената ражда за първи път, се налага да се разшири входът на влагалището. Епизиотомия се извършва в следните случаи:

1. Налице е опасност от разкъсване на перинеума и влагалището при висок и неподатлив перинеум.
2. Очаква се раждане на едър плод.
3. Има забавяне на втората фаза на раждането, т. нар. изгонване.
4. При наличие на необходмост от бързо завършване на раждането.
5. След успешно оперирана комплетна руптура на перинеума.
6. Като спомагателно средство при раждане в седалищно предлежание, налагане на форцепс, вакуум-екстракция.
7. При раждане на недоносено дете.

Какви са предимствата на епизиотомията пред спонтанното разкъсване при нормално раждане?
При нормално раждане без епизиотомия често настъпват разкъсвания на мекия родилен канал с неправилни ръбове и зашиването е по-трудно, с не толкова добър козметичен ефект. За разлика от спонтанното разкъсване, ръбовете на епизиотомията са гладки, посоката е правилна, възстановяването е лесно и с добър козметичен ефект.

Какви условия са необходими, за да се извърши епизиотомия?
Епизиотомията се прилага, ако е налице увереност, че раждането ще завърши по вагинален път.
Епизиотомията се прилага, когато предлежащата част на бебето се "вреже" в изхода на таза. За врязване се говори, когато през втория период на раждането предлежащата част на бебето започва да се вижда през отвора на влагалището, като в паузата между напъните не се връща обратно.

Прилага ли се обезболяване?
Обезболяването за извършване на епизиотомията се осъществява с местна анестезия, т.нар. пудендален блок, приложена в периода на изгонване на плода. Анестетикът се прилага по вагинален или перинеален път и дава обезболяване на долната трета на влагалището.

В какво се състои епизиотомията?
След съответна дезинфекция перинеумът се прерязва с права ножица. Разрезът се прави на върха на една контракция и е дълъг около 4 см. Възстановяването (зашиването) се извършва веднага след раждането на плацентата. Поставят се два вида конци: резорбиращи се и нерезорбиращи се (свалят се на 5-ия ден след раждането). Понякога при идеални ръбове и малка епизиотомия се прави естетичен шев, без да се налага сваляне на конците.

Видове епизиотомии
Основно се прилагат два вида епизиотимии, които се различават по посоката на разреза: медиална (перинеотомия) и медиолатерална епизиотомия.
При медиалната епизиотомия (перинеотомия) перинеумът се прерязва по средната линия до външния сфинктер, но без той да се засяга. Извършва се при малък плод. Лесна е за възстановяване и зараства добре, без козметични дефекти.
Медиолатералната епизиотомия е най-често прилаганата. Извършва се едностранно. След завършване на раждането целостта на тъканите се възстановява послойно на 2 етажа. При нея опасността от засягане на аналния пръстен е незначителна, а козметичният ефект след зарастването е добър.

Д-р Анна Белчева, акушер-гинеколог
Виж целия пост
# 14
Не за да излезе главата не бебто по-бързо,а за да се избегнат големи и странични разкъсвания.Тя така или иначе ще излезе,но ако жената е с по-неразтеглив перинеум,той може да се разкъса лошо,примерно имам познати с шевове по вътрешната част на бедрата.С една епизиотомия това се избягва,защото се прави чист разрез,без нащърбени краища и се шие лесно и зараства бързо.Дали се налага или не, се решава в процеса на раждане.Т.е. редно е да е така.При мен се наложи,въпреки многото масажи,масла и усилия на акушерката и мъжа ми.Просто не беше разтегливо и сина ми беше с голяма глава.Зашива се бързо,минава бързо и всичко после е ок.Епизиотомията,според мен,е най-малкото "зло" в раждането.

Нямам какво да добавя; съгласна на 100 % Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия