Запушване на каналите на гърдите

  • 2 212
  • 9
Помагайте, че ме почетвърти и вече от 3 седмици нон стоп имам проблеми ту с едната,у ту с другата гърда, температури (не високи), болки, мъка Sad Малкия е на шише (не щя да суче и се изцеждам и му давам от шише + добавка) и 2 м. и половина нямах проблеми - цедях си се и всичко беше ок. Какво ми стана не знам, ама сега ми се отщя и цедене и всичко - то боли, а и 1-то зърно е разранено, ама цедя колкото мога, какво да правя. 3 дена някъде ме мъчи и ми мине (мажа от време на време с гармастан по съвет на личната лекарка и обливам с топла вода), ама след 2-3 дена - айде на нова сметка. Ту едната гърда, ту другата ми се подува на различни места, а в момента едната е болезнена почти цялата. Цедя се по-начесто по съвет на една мама в друг форум, уж да се отпушат, ама това се превръща в затворен кръг. Как да спра тия периодични запушвания?

Да уточня - лекарства не пия - личната лекарка не каза нищо за лекарства...
Виж целия пост
# 1
Mnogo kofti...sajeljavam za latinicata, no kirilicata ne mi bachka neshto
Ta shte ti kaja tova koeto znam za kanalite - pomagat zelewi lista, nalagash gi, no ne gi darjish mnogo zashtoto inache moje da ti namalee karmata. drugoto, koeto znam ot drugi mamai e lecitin. Inache kompresi reduvash - topli i studeni
Za zarnata az izpolzvah chist lanolin - Lansinoh se kazva lekarstwoto no e skapichko, kam 11lv. 10gr.
Dano skoro da se oprvish!  Praynig
Виж целия пост
# 2
Може би има някаква връзка и с честото цедене. Аз като цедях имах 1-2 случая на болезненост на гърдата и особено около зърното. Но при мен цеденето беше на ръка, което в началото травмираше гърдата. Не знам как ти действа обливането, но при мен налагането с хавлиена кърпа с гореща вода вършеше работа  поне не се мокрех цялата. Но ти сигурно цедиш с помпа. та тия 1-2 пъти, дето имах болки тук-там ги оправях с бебето - то суче по-качествено, отколкото една помпа или на ръка мога да изкарам, но при теб... newsm78 Дали пък сега няма да засуче, ей така за разнообразие да му дадеш някой път като е сънено.

Възхищавам ти се на търпението. Аз добре че открих цеденето на ръка иначе с помпата губех толкова време...  ooooh!

Не съм много компетентна при хранене на кърмаче със 100% изцедена кърма. Дано се оправиш по-скоро.
Виж целия пост
# 3
Купи си Бриония Алба 9 СН, помага за запушени канали!
Успех!
Виж целия пост
# 4
И при мен се случва често,но  твоя случай май е по-сложен.Ако има само запушване на каналите,без повишена температура и възпалителен процес,може да налагаш със суха топлина и макс. да изцеждаш гърдите-за 1-2 дни ще се оправиш.Ако имаш темп. над 38 и рагади по зърното,трябва да започнеш антибиотик-подходящ е Зинат,курса е 7 дни.При темп. над 38 трябва да спреш кърменето,защото белтъка в кърмата се пресича и става негодна.Добре е да започнеш физиотерапия(радар),аз правих 10 процедури.И най-важното-в такава ситуация е добре бебето да суче.Никоя помпа не е толкова ефикасна
Виж целия пост
# 5
Tova za presichaneto za parvi pat go chuvam i ne sam sigurna dali e verno! Ima i drugi metodi osven antibiotic ako vdignesh T.  Naughty
Виж целия пост
# 6
Кърмата не се пресича при температура от 38 градуса,нито дори при 100 градуса - както не го прави и никое друго мляко. Пастьоризацията, при която минава кърмата в банката за майчина кърма, е от порядъка на 60 градуса - това би значело да стане негодна Rolling Eyes Спокойно може да се кърми и при по-висока от 38 градуса температура (при започващ мастит тя често е над 39 градуса, а основната част от лечението е сучене до дупка), нищо в свойствата на кърмата не се променя. Антибиотик е необходим, ако в продължение на 24 часа не може да се смъкне температурата и няма подобрение на състоянието - и кърменето не се прекъсва нито заради антибиотика, нито заради физиотерапия, ако се налага такава.
Мамите са очертали основните неща - кърмене колкото може по-често, топли компреси преди кърмене, за да се разкара по-лесно запушването, студени след кърмене (ако ти понасят), за да намаляват болките и възпалението. Зелевите компреси са класика и много бързо действащи. Лецитинът може да се окаже нещото, което да предотврати повторните запушвания. Не е лекарство, а хранителна добавка и ефекта му е да емулгира мазнините, като не позволява да се получават мастни капчици (тапички), които да запушват каналчетата. Взима се 4х1 таблетка от 1200 мг , докато несе оправиш, а след това постепенно намаляваш до 1 на ден и може да го вземаш така с месеци. Добре е да огледаш и диетата си - наситените и транс-мазнини (маргарини, колбаси, прекомерно количество млечни произведения - сирене, кашкавал, кисело и прясно мляко,пудинги и прочее, купени сладкиши, полуфабрикати от сорта на сухи супи и бульони и т.н.) много съдействат за проблеми със запушване на канали и е от полза да ги намалиш или елиминираш. Други фактори може да са неподходящ и стягащ сутиен и неправилна поза на сън, която притиска някоя част на гърдата.
За лекуването на зърната - максимално на въздух и може да опиташ цедене на ръка. Възможно е накрайниците на помпата да не са подходящи за твоя размер на зърната - за съжаление ръчните помпи се продават само с един стандартен накрайник (електрическите от по-висок, болничен клас имат различни по размер накрайници) и може от това да е проблема с раните.
Може да опиташ и още нещо - да пратиш секрет от зърната за микробиология (взима се с памучен тампон като секрет за гърло, от повърхността на зърното където са раничките - не от млякото!). Възможно е от рагадите да се е развила бактериална инфекция, която да работи и в гърдата и да ти причинява тези възпаления - тогава антибиотика е задължителен. Това се прави от личния лекар или гинеколог - макар че може да не са наясно с процедурата newsm78 Но не пречи да опиташ ако искаш, за да си сигурна дали се налага антибиотично лечение - резултата става за 2 дена и е с антибиограма, така че се знае какъв антибиотик е подходящ.
Бързо да се оправят нещата Simple Smile
Виж целия пост
# 7
аз така бях първия месец след раждането.Значи моят съвет е ЦЕДЕНЕ И ЦЕДЕНЕ СЛЕД ВСЯКО КЪРМЕНЕ!!!ЗНАЯ,ЧЕ Е ПРОТИВНО,НО НЯМА КАК.ПРИ МЕН СЕ НОРМАЛИЗИРАХА НЕЩАТА СЛЕД 1,5 МЕСЕЦА.ТОЕСТ  ОРГАНИЗМА СЕ НАГАЖДА СПОРЕД НУЖДИТЕ НА БЕБЕТО И СЕГА ВЕЧЕ 3 МЕСЕЦА СИ КЪРМЯ БЕБЕТО БЕЗ ДА ИЗЦЕДЯ И КАПКА.И ДРЪЖ БЕБЕТО ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ НА ГЪРДАТА СИ.А РАЗРАНЕНЕИТЕ ЗЪРНА ГИ ОПРАВИХ САМО СЪС ПРЕВАРЕН ЗЕХТИН.ТОЙ ПОМАГА НА КОЖАТА ДА СЕ ПОДХРАНИ.В ПЪРВИТЕ МЕСЕЦИ БЕБЕТО МИ Е СУКАЛО КРЪВ С МЛЯКО.ДОРИ НЕ МИ ПОМОГНАХА СКЪПИТЕ КРЕМОВЕ КАТО ГЕРМАСТАН И АВЕНТ.САМО ДЕТО СИ ДАДОХ ПАРИТЕ.ЧУВАЛА СЪМ ЗА СЛУЧАИ,ЧЕ НЯКОЙ ЖЕНИ ДОРИ СЛЕД МЕСЕЦИ СЕ ИЗЦЕЖДАТ КАТО ЛУДИ,ТОЕСТ ИМАТ ДОСТА МЛЯКО,НО ТОВА СА РЕДКИ СЛУЧАИ.АКО ИМА НЕЩО ДА ПОПИТАШ-ЩЕ СЕ РАДВАМ ДА ТИ ОТГОВОРЯ.НО В ИМЕТО НА БЕБЕТО СИ КЪРМИ-ДОРИ ДА Е БОЛКА,СЛЕД ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ ЩЕ ВИДИШ КАКВО УДОВОЛСТВИЕ  Е!!!!!вНИМАВАЙ ДА НЕ НАПРАВИШ МАСТИТ.СЛАГАЙ СИ ЛИСТО ОТ СУРОВА ЗЕЛКА СЛЕД КАТО НАКЪРМИШ И АЗ ПИЕХ ЛЕЦИТИН ЗА ОТПУШВАНЕ НА КАНАЛИТЕ И ПОМОГНА.БЕЗВРЕДНО Е ЗА БЕБЕТО.ТОВА Е ХРАНИТЕЛНА ДОБАВКА.
Виж целия пост
# 8
Имам почти непрекъснати проблеми със запушвания на каналите.
Хедра ти е казала подробно.
Да кажа и аз как успявам да се справя:
-Никакво цедене след кърмене, ако нямаш бучки в момента - първоначално проблемите ми тръгнаха оттам - цедях до дупка, докарах си хиперлактация - принципът е колкото се иска, толкова се произвежда=> колкото повече цедиш, толкова повече произвеждаш=> препълнени гърди => запушвания. Ти обаче цедиш, за да храниш и тогава не знам как се процедира - може би се цедят намаляващи количества Thinking
- Непременно започни лецитин - както и Хедра е писала, това е емулгатор, извлек от соево масло, спомага за гладкостта на млякото - няма бучици, няма и запушвания. Ако случайно бебчо е със склонност към алергия, дори и в минимална степен просто имай едно наум, че е извлек от соя, а тя е алерген. Моята бебка е с АБКМ, но въпреки това при нужда пия по 2-3 хапчета...
- спри маргарина  непременно (ако консумираш такъв)! В началото проблемите ми не приключиха, преди да спра консумацията му. Говорим включително и за всички хидрирани мазнини, така че чети какво ядеш на опаковката - видиш ли хидрирана растителна мазнина, избягвай я.
- проследих последните си случаи, установих, че запушвания се получават при мен и от мазно (свинско) месо. Сега не ям и такива мазнини.
- в случай на запушване на мен ми помага много компрес с топло мляко с ориз - върху кърпа сипваш от горещата смес, загъваш така, че да не те цапа и когато стане поносима Т слагаш и държиш върху болното място докато изстине. После цедиш. При мен само това действа, за съжаление зелевият лист не ми помогна, но пък той помага на повечето майчета.

Успех!
Виж целия пост
# 9
При мен топлите компреси малко помагаха - налагах се по половин час, топях гърдата в съд с вога, изгорих си кожата. Сега ми помаг горещ душ  като ти се затопли цялото тяло -кърмата тръгва.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия