Деца в чужбина

  • 637
  • 8
Знае ли някой каква е процедурата при преместване на семейство в чужбина и по конкретно интегрирането на детето в училище. Детето ми трябва да е в първи клас на есен и се притеснявам как ще стане това в Чехия. Има ли подобни случаи и хора минали вече по този път да споделят мнение и да дадат съвети. Искам да знам дали трябва да се минават езикови курсове за да започне училище на есен. Всякакви мнения са добре дошли.
Виж целия пост
# 1
Здрасти,
не знам на колко години е детето, но мойта племеничка я пратиха още една година на детска градина заради езика, и тръгна година по късно на училище, но плямпаше като латерна вече  Wink
Виж целия пост
# 2
На мои близки Щерката тука запо4на пьрви клас без всякаква езикова и каквато и да е друга  преду4илиЩна подготовка. Моми4енцето дойде през май и на септември беШе у4ени4ка,италиянска ТВ гледаШе, може да е помогнало малко, те децата попиват бьрзо.
Виж целия пост
# 3
Дъщеря ми е на 6 годинки и три месеца ,става въпрос за преместване в Чехия-по точно в Бърно и много се претеснявам как ще се справи там и какво требва да се направи за да ходи на у-ще
Виж целия пост
# 4
И мойте племенички дойдоха май месец, за адаптация до септември, голямата си тръгна направо 4.клас, но малката не щеше да говори ли какво, и бяха ходили в училището да говорят с учителките и директорката, и накрая всички се разбраха че ще й е по добре да отиде на градина за по лесна интеграция и научаване на езика, племеничката тръгна на 7г.и9.месеца първи клас, но както казах първо че говореше много, и второ почти цялата им група от детската отидоха в едно училище, и общо взето с кеф тръгна.
Предполагам че всяко дете е индивидуално, както прецените, говори и с учителките предварително.
Иначе в София в чешкия клуб има и часове по чешки за малките деца, така че ако ти е близко и там може да се обадиш, ако има възможност детето да ходи, за да свиква и се учи по малко с езика.
По принцип децата много бързо се учат, така че стискам палци  Wink
А иначе ти говориш ли чешки, в смисъл мога да ти патя разни линкове да разучиш за училищата в Бърно, или каквото се сетиш, иначе нищо специално не се прави, въпреки че има приемни изпити и за първи клас, те са март месец, така че на място в самото училище ще ти кажат, предполагам ваксинациония паспорт/или незнам как да го кажа/ ще ви трябва тук, а за друго не се сещам, всъщнощ можеш и до посолството да се обадиш за най точна информация Wink
Виж целия пост
# 5
Не неговоря Чешки .А ти  къде се намираш в България или в Чехия. и ако имаш  ICQ имаш ли нещо против да си говорим
Виж целия пост
# 6
Моята дъщеря 2 пъти се мести-беше 5 клас,когато дойдохме в САЩ и 9 -ти-когато дойде в Италия,не е имала проблеми с езика,за няколко месеца свикна.
  Английски беше  учила в училище в БГ,а италиански слушаше покрай Италианската телевизия и многобройните ни италиански приятели.
  Според мен обаче има значение дали детето е по-общително!
Виж целия пост
# 7
stellisima
кю номера ми е написан в профила, пиши ми ако искаш Wink
В Прага съм, подробности за Бърно за съжаление незнам, само общи неща
Виж целия пост
# 8
Здравей stellisima!

Щом дъщеря ти е на 6г и 3 месеца, спокойно можете да направите отлагане с една година и тя да ходи на детска градина(предучилищна група - не се плаща, плаща държавата, защото е като подготовка за училище, плащате само храна). Най-добре да я запишете в градина към училището, което ви е най-близо и където ще ходи. Така ще се запознае с децата, с които ще почне училище! Не се притеснявай, чешкият е много по-лесен за научаване, защото е близък до българският. Тя ще свикне много бързо!  Ако бяхте в Прага, знам, че там има българско училище, но в Бърно не. За сметка на това в Бърно има например детски фолклорен танцов състав. Ако можете да се свържите с други семейства с деца, за нея ще е още по-лесно!

ПС. Сина ми тръгва наесен на училище тук в Колин(на 60 км. от Прага), така че ако мога да ти бъда полезна с нещо... Но той е роден тук и все пак за бюрократичните неща, може и да мога да ти помогна!

Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия