Някой разбира ли от СУЕ и референтни стойности?

  • 5 617
  • 4
Сега взех резултатите на детето ми от СУЕ. Пише, че референтните граници са 2-15мм. Резултата при нас е 22. Знае ли някой какво означава това? Чак утре следобяд ще се видим с педиатъра и много се притеснявам. newsm78
Виж целия пост
# 1
СУЕ е скорост на утаяване на еритроцитите. Показват наличието на възпаление. Не съм лекар и  не мога да ти дам повече подробности. Доколкото знам след прекарано вирусно заболяване утайката е ускорена и изисква време да се нормализира. Не се притеснявай, мисля, че стойността не е много висока, още повече, че различните лаборатории боравят с различни референтни стойности.
Виж целия пост
# 2
Много ти благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 3
УТАЙКА

СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите)


Норма
ЖЕНИ до 50 години: до 20 мм
ЖЕНИ над 50 години: до 30 мм
МЪЖЕ до 50 години: до 15 мм
МЪЖЕ над 50 години: до 20 мм


Приложение
СУЕ е сред най-честите лабораторни изследвания. Чрез него лекарят търси причините за лошото общо състояние на пациента. Прави се и за потвърждение на диагнози за авто-имунно или бактериално възпаление.


Отклонения
СУЕ е ускорена при възпаления, ракови заболявания и тежка анемия.
Тя е забавена при заболявания, при които в кръвта се съдържат повече кръвни телца (многокръвие). При СУЕ от 80 де 100 мм задължително се правят допълнителни изследвания
Виж целия пост
# 4
Стойностите на СУЕ при вас са леко завишени и не е проблем. Това е показател, който бавно се нормализира, понякога дълго време, след като е отшумяло заболяването.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия