Тиреоидит на Хашимото?!

  • 6 668
  • 19
Здравейте момичета.Миналата седмица ми поставиха тази диагноза.Някоя от вас имала ли е подобен проблем и какво правите по въпроса.Аз другата седмица съм при ендокринолога който ме диагностицира ,за да види хормоналните изследвания ,да ми направи ехо. на щитовидната жлеза и евентоално да ми назначи някакво лечение.До колкото разбрах лечението щяло да бъде със синтетичен хормон Л- тораксин/ или нещо подобно/
Ако някоя от вас приема такъв медикамент нека ми пише какви са му противопоказанията ,страничните ефекти ипр.
И още нещо как се борите с кг. при това заболяване Thinking #Crazy аз направо вече откачам #Cussing out
Виж целия пост
# 1
Ако се налага лечение с Л-тироксин,знай че няма проблем за бебето.Тази диагноза как ти я поставиха?Правиха ли ти изсл.за антитела,т.к. доколкото съм информирана това е автоимунно заболяване?Пожелавам ти да не е това и да родиш едно здраво и умно бебче!
Виж целия пост
# 2
Извинявай!Ти сигурно не си бременна и въпросът ти не е за странични еф. на л-тироксин върху плода.По принцип при намалена ф-я на щит.жлеза се повишава тел.тегло,така че с л-тироксина ще компенсираш.Ако го педозираш може да има сърцебиене,екстасистоли/прескачане на сърцето/,повишена нервна възбуда.
Виж целия пост
# 3
Здравей!
аз съм боледувала от това бях на 6 г.когато ми го откриха лекуваше ме доц.Василева вма пиех Л-тироксин много години и да знаеш че влиае много но килограмите,също мисля че се вземаше и някакво друго лекарство за нервите.Незнам как влиае при бременност,но не е толкова страшно,само дето отнема повече време за лекуване(при мен беше така).   
Виж целия пост
# 4
А как точно ти постави диагнозата, като не е видял изследванята на хормоните?  newsm78 Гледаха ли те на ехограф?
Аз имам аденом на щитовидната жлеза, видим при ехографски преглед. Но тъй като нямам отклонение в хормоните не пия никакви лекарства. По принцип се отстраняват оперативно тези кисти и аденоми.

Л-тироксина се дозира в зависимост от нивото хормоните /доколкото знам най-вече от значение е TSH -то/ Майка ми го пие от 15 тина години и не съм забелязала някакво отражение върху теглото и. Ако ти го изпишат, пий си го спокойно.
Виж целия пост
# 5
Имам го от 2002 година и си го лекувам. Автоимунно заболяване е и е на периоди. Организмът изпитва недостиг на хормон, защото в същото време си произвежда антитела срещу него. Диагнозата обаче наистина се поставя след като ти видят резултатите /t4, TSH, antiTPO/, както и ехографията. Най-важното е да не прекъсваш лечението. При правилна дозировка Л-тироксинът няма странични ефекти. Имай предвид обаче, че пектинът и соевите продукти го извличат от организма и не трябва да се прекалява с тях. Колкото до килограмите - прогресивно ги увеличавам от 2002 насам, но вероятно имам и други хормонални проблеми, за които не ми е останало време да изследвам /метаболитен синдром/. В началото на лечението се повлиях обаче добре, нямаш си на идея как целулитът изчезва и задържаните течности също.
Виж целия пост
# 6
Първо да поясня,че не съм бремнна-вече Wink
Диатнозата не ми беше поставена окончателно.След второто раждане / преди 6 месеца/ цикъла ми беше адски нередовен и кърма не ми дойде.Преди 10тина дни отидох на гинеколог и той ми пусна изследване на половите хормони.Междувременно му споделих ,че между двете бременности съм започнала прогресивно да пълнея и го попитах имали връзка.Той за всеки случай решил да ми пусне и щитовидни хормони.Резултати на половите били ОК ,но щитовидните били ниски.Насочи ме към ендокринолог и той ми назначи по - обстойно хормонално изследване. ThinkingНо каза / ендокринолога/ ,че се съмнява за хашимото по описаните от мен симптоми.
Вчера с взех резултатите и утре сигорно ще отида за преглед и ехогрфия на жлезата.На опипване ми каза ,че ми е увеличена.
Разбирате ли нещо от показателите на хормоните. newsm78
Т3 5,42
Т4 20,31
ТАТ 878,2
МАТ20,79
ТСН 0,005
Това са мойте показатели.
И още нещо бихте ли дли кординати на добър ендокринолог в София.По принцип от моя съм доволна ама бих искала и втора консултация. Blush
Виж целия пост
# 7
Разбирате ли нещо от показателите на хормоните. newsm78
Т3 5,42
Т4 20,31
ТАТ 878,2
МАТ20,79
ТСН 0,005
Това са мойте показатели.
И още нещо бихте ли дли кординати на добър ендокринолог в София.По принцип от моя съм доволна ама бих искала и втора консултация. Blush

ТСН 0,005 - много е ниска тази стойност, не си спомням точно рамките, но за това съм сигурна че е под нормалния минимум.
Последно лекаря при който ходих да правя консултация е д-р Шейнкова от Александровска болница. Прегледа ме на ехограф много обстойно и ми видя хормоналните изследвания. Не е някакво светило, но беше много внималена с мен и ме успокои, че не е наложително да лягам под ножа веднага.
Виж целия пост
# 8
И аз съм с това заболяване от 2004 г. м.януари, по-скоро тогава открито. Много се бях притеснила, като ми обясниха, че нямало окончателно излекуване, че е автоимунно заболяване и т.н. Пожелавам ти да намериш добър специалист ендокринолог. Аз съм от Варна, и мога да ти препоръчам в нашия град. За съжаление първо не попаднах на добър лекар и ме обърка с лечението и залитна в другата крайност, но сега  Praynig дано да е така, от вчера спрях лекарствата, поне за 3 месеца, след което ще си правя пак изследвания и дано да са наред  baby_neutral, за да ги спра окончателно. Като гледам на пръв поглед ТТХ ти е ниско, което значи, хиперфункция, а пък ти изписват и елтироксин, незнам... отиди и при друг специалист, подчертавам че не съм специалист, но за  тези 2 години и половина се научих сама да си чета изследванията. Мисля, че нормата на ТТХ е от 0,5 до 5, под нормата е хиперфункция, а над 5 е хипофункция на щитовидната жлеза.Елтироксина стимулира функцията на щитовидната жлеза и по принцип се взема когато е налице хипофункция. Моят съвет е да намериш добър специалист и ти пожелавам скоростно възстановяване, защото знам, че хормоните могат да те направят #Crazy
Виж целия пост
# 9
Струва ми се, че при теб има хиперфункция, обаче без анти ТПО не може да се докаже Хашимото. Имай предвид, че при Хашимотото има периоди, когато имаш намалена или пък увеличена функция.
Виж целия пост
# 10
TPO и МАТ е едно и също  и при мен стойностите са му 20,79 newsm78 но антиТАТ ми е 878,2 при макс. норма 100 Thinking
Както и да е утре ще разбера.Не мисля обаче да пия каквито и да е лекарства пхреди консултация поне с още един ендокринолог.
Чух ,че при приемането на синтетични хормони е от голямо значение да са много точно дозирани. ooooh!И за това.....
А да ви питам , след като започнахте прием на лекарствата и като ви се нормализираха нивата на хормоните - отслабнахте ли?
Виж целия пост
# 11
Зравей, mam4e_mia!
На мен ми откриха това заболяване през лятото на 2004г. Симптомите ми бяха единствено отоци на глезените. Това е автоимунно заболяване. Аз пия л- тироксин, но той само компенсира, а не лекува жлезата. Моята лекарка ми обясни, че няма нищо обезпокоително, но не се предполага, че жлезата ще се възстанови. Така че ще си пия лекарствата завинаги общо взето.
Много се притесних, след като 2 мес след откриване на заболяването забременях, но слава богу нямаше никякви проблеми - ендокриноложката ми обясни, че бременността се отразява благоприятно на тези автоимунни заболявания. Единствено трябваше след като се роди бебето да му се направят изследвания - и при нас слава богу нямаше никакъв проблем.Е и всеки месец по време на бременността ми следяха TSH-то.
А относно килограмите при мен няма никаква промяна нито преди да ми открият заболяването, нито след като започнах да взимам л-тироксин.
Не се притеснявай - не е толкова опасно, колкото си мислиш.
Пожелавам ти всичко да се оправи и да е на ред. Simple Smile
Виж целия пост
# 12
Alexat, през цялото време от откриването до сега ли пиеш ел- тироксин, би ли споделила в какви дози и как се променяха  хормоните  ти и стойностити на ТАТ и МАТ.  Какво би казала за  хормони в нормални граници, но ТАТ 190, МАТ 240. Бих се радвала  и на други мнения. Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 13
Забравих да спомена, че към проблема с ТАТ и МАТ има и температура 37.2 - 37.3.
Моля помогнете със съвет.
Виж целия пост
# 14
И на  мен  ми откриха хашимото през  есента на 2005 , два  месеца преди да забременея, при мене е  хипо функция на  щитовидната жлеза, поне засега, защото  можело да се  изменя. В началото не взимах лекарства, понеже  хашимото  ми беше  в  неактивна  форма, така  ми обясни доктора, но след  като забременях ми се  активира  ... От началото на втория  месец  на  бременността  пия л-тироксин, целия  втори  месец дозата  беше  по 0.05 млгр , а след  3тия  ми я  увеличиха на 0.075 млгр. Сега след  2-3 дни пак ще трябва да ходя  на консултация и в  зависимост  от нивото на  хормоните може да  ми променят  дозата. всеки  месец  до  края  на  бремеността трябва да  ходя да  ми следят  нивото на  TSH и Т4  ... 

Странични ефекти не съм забелязала  никакви, нито  ми се  гади  като  го взимам , нито пълнея, нито слабея. Качила съм малко , но това е заради  бременността, предполагам Wink
много е  важно да  не се  прекъсва  лечението, за  бебето  не било опасно, ако си взимам  хапчето както трябва Wink А и също  ме  предупредиха, че  е  възможно цял живот  да си пия хапчета WinkОтърване - нямало !
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия