Как протича прегледа на очите при малки деца?

  • 4 796
  • 19
 Трябва да заведа малкият на преглед при очен лекар.
 Имаме някакви съмнения(дано да се окажат безпочвени) за много леко кривогледство. То не знам дали и за кривогледство става въпрос, просто едното око ми се струва доста по-подвижно от другото. Само дето с баща му спорим  ляво или дясно е.  Знам(поне така съм чела), че до тригодишна възраст при децата е често явление това кривене на очите(дъщеря ми като по-малка си събираше очите в невероятни пози, а сега е добре).
  Мисълта ми е - как протича прегледа и как се установява дали има кривогледство. Малкият дали ще стои мирно? Дали да изчакам още с прегледа?
 
Виж целия пост
# 1
Прегледите при очен лекар не са ни чужди > за дъщеря ми говоря.
Но за кривогледство - нищо не знам.

Тук има една много любезна и симпатична мама - специалист, PolarFox, която ще се включи и ще ти каже.

А аз се включвам да ти кажа - да не отлагаш изобщо.

Дано имаш предвид и добър специалист, но най-вече с подход към децата, търпелив и човечен.
Виж целия пост
# 2
 Ами имам, никакъв нямам.

 Креми като беше на 3 год. я водих профилактично, но не помня вече името на лекаря. Преди няколко месеца пак я водихме ,барабар с баща й(той е с "мързеливо"око и настояваше и нея да прегледат). Лекаря е много мил, но не знам дали е специалист за работа с деца. А и прегледите на Креми са били профилактични, та затова питах дали тези за проверка на кривогледство се различават.
Виж целия пост
# 3
Дияна я водих есента. Понеже аз имах нужда от преглед, рекох, че цялото фемили ще мине на стола.
Дияна 1во я гледаха на компютър. Аз на стола, тя седнала в мен. След това и на таблото мина. Буквите, който знаеше ги казваше. Но за малките деца има картинки.
Дияна има астигматизъм на лявото око. Не знам дали е наследствен. За сега очил не се налагат.
За кривогледство и аз нищо не мога да кажа.
Имаме едно дете в групата на Дияна, при което кривогледството се получи изведнъж, миналата година, след някакво боледуване. Сега ще го оперират 2ри път.
Виж целия пост
# 4
водих Ния на профилактичен преглед, когато беше на 1 год. и 8 месеца.
по препоръка на Лиорена, ходихме във Вита при д-р Облашка.
хиляди благодарности, Лио Hug  bouquet
тази жена предразположи моята бесотия и я преглежда обстойно почти час. провери я за кривогледство, за други вродени неща, има специални картинки за деца, с които проверява за късогледство. ния чак не искаше да си тръгва...
изобщо, трябва си лекар, който принципно си работи с деца, според мен.
Виж целия пост
# 5
водих Ния на профилактичен преглед, когато беше на 1 год. и 8 месеца.
по препоръка на Лиорена, ходихме във Вита при д-р Облашка.
хиляди благодарности, Лио Hug  bouquet
тази жена предразположи моята бесотия и я преглежда обстойно почти час. провери я за кривогледство, за други вродени неща, има специални картинки за деца, с които проверява за късогледство. ния чак не искаше да си тръгва...
изобщо, трябва си лекар, който принципно си работи с деца, според мен.

ама моля ти се, за нищо, радвам се, че макар и с малко съм успяла да те насоча. Grinning

а аз да препоръчам лекар по принцип трябва да е някой, когото наистина да ме е много, много впечатлил......никога не препоръчвам някого, просто ей така.....
Виж целия пост
# 6

Имаме едно дете в групата на Дияна, при което кривогледството се получи изведнъж, миналата година, след някакво боледуване. Сега ще го оперират 2ри път.

Е, това направо ме стресна. Аз си мислех, че или го има или го няма кривогледството. Не знаех, че може да се "появи".
 

А д-р Облашка къде работи, защото на мен това Вита нищо не ми говори. Embarassed

Виж целия пост
# 7
Тук мами са писали за кривогледство, вродено и "придобито"
http://www.bg-mamma.com/index.php?PHPSESSID=6d75f26cbba3179749b1 … pic=6447.msg92325
Виж целия пост
# 8
 Благодаря Ви момичета!
Обаче спирам да чета вече, че започнах да се притеснявам, а може да се окаже излишно.

Намерих координати на лекари и като заведа малкият ще пиша как е минало, дано да няма проблеми Praynig.
Виж целия пост
# 9
и аз да се изкажа по темата Grinning
Прегледът при очен лекар е даже интересен за децата обикновено. Значително улеснение е, ако вкъщи сте му обяснили какво ще се прави там. Напр. - една леличка ще ти показва разни картинки, да видим дали можеш да ги познаеш, ще ти слижат едни много модерни очила, ще гледаш през една дупчица и пр.
Ако детето е около 3 год, какъвто е вашия случай, може вкъщи да потренирате с буквата Е, написана на голям лист и я въртите така, че чертичкита да сочат в различни посоки. Децата лесно се научават да показват с ръчичка накъде гледа буквата или накъде сочат пръстчетата й. Не е нужно да я разпознава като Ш, Е, З или Т. Това се прави, з-то таблецете с детски картинки са до зрителна острота 0.6 обикновино, а тези за възрастни- до 1.0.
Физиологично зрението на децата към 6 год. възраст се изравнява с това на възрастните по зрителна острота, но не пречи да научите нещо ново и полезно.
Кривогледството бива много видове, не всички се лекуват с операция, но е редно да се обърне внимание овреме, поради риск от развитие на мързеливо око- състояние, напълно лечимо в детска възраст и напълно необратимо след 7-10 год., което ощетява значително децата и ограничава възможностите за професионална реализация.
Не се плаши, съвсем ви е време за преглед, ако още нещо те интересува- пиши.
Виж целия пост
# 10
PolarFox  я кажи. Откриха на Дияна астигматизъм на лявото око, рецепта обаче нямам, с точните градуси. Може и да е наследствено, защото аз имам и на 2те очи.
Знам, че по принцип за астигматизъм трябва да се носят очила. Как да процедирам с дребната?
То, че ще я водя пак на лекар, ще я водя.
Виж целия пост
# 11
Извинявам се че не е съвсем по темата, а и аз го писах в една друга тема но ще го напиша и тук

И аз трябва да заведа малката на преглед.
Докторката случайно ме попита дали съм я водила на очен когато веднъж беше на преглед и каза да я заведем защото изглежда не гледа по права линия. А и на мен ми се струваше от доста време че май не вижда добре и не гледа направо. Баща и е бил с далекогледство над 1,5 като дете и с астигматизъм- сега не носи очила, освен за компютър но и е доста добре. Пък на мен ми откриха астигматизъм преди няколко месеца на 27г. съм, когато ходих за медицинско за шофьор и че малко не виждам надалече  и тогава докторите ми обясниха че астигматизма е вроден, просто окото досега е успявало да се пребори с него, а вече му е трудно. Пиша за да обясня опасенията си че и малката ще има някакви проблеми.

Докторката ми  каза че трябва да е задължително здрава малката за да я прегледат,и че иска да ни прати в трета градска за да свършим работата.

Въпросът ми е някой знае ли дали очният лекар в трета градска е добър и дали многоспоменаваната доктор Облашка работи със здравната каса?

Много ще съм благодарна
 
Виж целия пост
# 12
PolarFox  я кажи. Откриха на Дияна астигматизъм на лявото око, рецепта обаче нямам, с точните градуси. Може и да е наследствено, защото аз имам и на 2те очи.
Знам, че по принцип за астигматизъм трябва да се носят очила. Как да процедирам с дребната?
То, че ще я водя пак на лекар, ще я водя.
Изобщо не се тревожи-90% от хората имат физиологичен астигматизъм, просто симетрии в природата няма. Изобщо не е задължително да се слагат очила, особено , ако е под 1.0 диоптър и детето няма оплаквания- не прави чести ечемици, не си търка очите, няма блефарит и пр. Най- важното е да има добро зрение, еднакво с другото око- т.е изключва се мързеливо око, което явно не е вашия случай.
За наследствено- силно казано- просто когато родителите са високи, примерно, по-вероятно е и детето да е високо.
На очен лекар- веднъж годишно стига във вашия случай и то съвсем профилактично.
Виж целия пост
# 13
светлат, ако джипката е имала предвид Детското в Трета градска, то вече го няма там, а работят в Първа.
Във Вита не всички лекари работят със ЗК, питай по телефона, ще ти кажат.
А ако се съмнявате кое оче криви, това е добре, з-то значи, че не е толкова явно, а освен това по-благоприятно е, ако има кривогледство, да е от този тип.
Виж на снимки си личи най-хубаво и като се взира наблизо в някакви играчки.
Успех
Виж целия пост
# 14
многоспоменаваната доктор Облашка работи със здравната каса?

Много ще съм благодарна
 

За съжаление - не.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия