Проследяване на бременност в Майчин дом - Варна

  • 8 944
  • 84
Здравейте, момичета!

Искам да попитам има ли сред вас такива, записани за проследяване в Майчин дом, Варна по Здравна каса? Въпроса ми по-точно е откога трябва да започнат женските консултации - правене на картон, мерене, теглене ... Аз лично се записах за проследяване по ЗК на 24 март (13 г.с), платих си 100 лева (колкото се доплаща, ако се записваш по Касата) и ми пуснаха изследвания. Но доктора не ми направи картон, не ми каза нищо за консултации, не ме е питал за наследствени болести, дори за кръвната група не ме е питал.
Та питам се - откога трябва да се ходи на консултации и дали като си по Здравна каса, не ти се полагат такива???
Просто недоумявам - моя приятелка се записа вчера там, но не по Здравна каса (струва 350 лв в случая) и веднага и направили картон, мерили я, теглили я, питали за кръвна група и т.н., а тя е още само 8 г.с.
Отношението на лекарите към записани по Касата и свободно записани различно ли е???? Вече направо се чудя какво да правя - много ме тормози този въпрос ... и ако ще се отнасят към мен пренебрежително заради това, че съм по ЗД, съм склонна да си доплатя 250 лева, само и само да се чувствам спокойна.
Моля ви, споделете вашите наблюдения.
Ще ви бъда благодарна.
Поздрави
Виж целия пост
# 1
Stefi_go

При кой лекар се записа?
Темата за МД е доста обсъждана тук и с търсачката можеш да немериш доста мения.

Мога да ти дам моето впечатление конкретно на въпроса ти:

И аз бях решила да се запиша в МД - по здравна каса и там да ми следят бремеността
Посетих д-р Сариев (наслуки)

Бях към 10 г-с.
Нито ме е питал нещо за наследствени заболявания, за някакви проблеми
нито ме е мерил - нищо!
Само ме гледа на видеозон
(може това да е нормално - незнам)

Аз си бях поискала от личната лекарка изследвания и той ме посъветва да ги пусна там
Резултатите бяха добри с изключение на това, че имах бактерии в урината
Без да я повтори и без да пусне посявка поиска да ми изпише антибиотик.

Повече не отидох...

Имам приятелка която роди при гореспоменатия със секцио и е доволна (посещава форума)
Имам и приятелки раждали при Яков - пак секцио и пак доволни

Така или иначе моето мнение, продиктувано от личните ми впечатления е -
Делят пациентите в отношението спрямо това дали да по каса или не...

Моля да не става война сега   bouquet
Виж целия пост
# 2
Защо въобще доплаща ???Това не е необходимо.Аз съм на консултация по здравната каса в Майчин дом Варна и не плащам нищо!!!!!!!!Това със 100-те лева е пожелание.Аз лично не го направих понеже съм пациентка на д-р Яков .Той ми потвърди бремеността в 9 г.с.и му казах,че живот и здраве ще раждам при него,но консултацията ми ще бъде по здравната каса.Каза добре,който и лекар да си избереш за ЖК е "читав" -това му бяха думите.А иначе на патени прегледи почнах да ходя при него от 7 месец и преди това ходих на 4Д.Стоте лева така или иначе ще ги дам,но при него ,а иначе трябваше да бъдат при лекарката ,която ми води консултацията.Само,че аз ще раждам при Яков и затова искам да са при него тия прегледи..
Разлика в отношението не знам дали има,но за платената консултация се правят повече прегледи и видеозон-и..Ти си решаваш.На мен лично Яков ми бееш казал,че ако нямаш някакви проблеми или показания не е необходимо да плащам за интензивна консултация.Така се казва тази от 350 лв...Затова си избрах да е по здравната каса..
Също ходих и на прегледи при доц.Балев,които са няколко на брой и също платени..Но аз реших така да си разпределя прегледите,плащанията и т.н.За мен това бееш най-добрия вариант.
Но всеки си решава сам.
Успех и лека бременост!!  bouquet
Виж целия пост
# 3
още на първото ми посещение д-р Сариев каза за следващото ми посещение да съм си платила 100 лева за да ми следи бремеността.

Мимоза,
може би при теб не е било така заради това, че си пациентка на д-р Яков
Виж целия пост
# 4
Здравей, Gvendolin!

Аз се записах при д-р Сариев (може би по същия признак - имах проблем в 8 г.с., налагаше се да се консултирам с някого и се падна при него). След като разрешихме проблема, той каза ако искам да се запиша при него, да отида в 13 г.с. и да го направим. Така и стана.

За изследванията - и моите бяха добри с изключение на БАКТЕРИИ В УРИНАТА. Питах го какво да правя, а той ме посъветва като нямам симптоми, да не се притеснявам. Да, ама е притеснително!!! Нали в крайна сметка изследванията се правят, не защото имам симптоми, а защото трябва да се види дали всичко е ОК. И така - поисках да повторим изследването, защото дори той спомена, че може да са външно попаднали бактериите в урината (изцапана чашка или престояла проба преди изследването ...), но той ми отказа. Каза ми да си направя изследването наново ако искам, но той не можел да ми го пусне по ЗК, защото скоро ми бил пускал вече!
Както и да е, направих си повторно изследването със стерилна урина и няма и следа от бактерии.

Но това за консултациите ме тревожи - как така не се интересува какви кръвни групи сме с мъжа ми, дали има наследствени болести и т.н, което според мен са си доста важни неща.

Не знам. Следващия ми преглед е след Великден (1 месец след предишния) и смятам съвсем директно да му задам въпроса - В ПАРИТЕ ЛИ Е ПРОБЛЕМА???
Виж целия пост
# 5
Това със 100-те лева влезе в сила от януари, 2006-та.Mimozata е в т.нар.заварено положение, затова не важи за нея.
Картон не ми издадоха, но мисля, че онези бели листи(незнам как се казват Embarassed), в които доктора описва при всяка консултация състоянието на бременилката и др., са достатъчни.Верно, че не ме мери и тегли, но пък аз си следях теглото.Предполагам, че всяка бременна го прави. LaughingОсвен това на УЗ доктора вижда размерите на бебока.
Изследването за кръвна група ми направиха към 4-5 месец, не се сещам точно кога.
По въпроса за ЖК-започнахме ги в 12г.с.
А дали отношението към пациентите, които не са по ЗК е по-различно-незнам, аз бях по касата и пак съм доволна newsm10

Виж целия пост
# 6
изследването за кръвна група - където и да ти следят бремеността се прави след 3 месец.
Така, че споко! Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Така като ви слушам очевидно е в парите! Аз съм на ЖК там при д-р Станева и не мога да се оплача от липса на внимание! Но си плащам всичко! Не съм сигурна обаче че ако отидете при някой лекар в държавна болница ще получите повече внимание и няма да ви  извика на допълнителни прегледи на видеозон в частния си кабинет който пак ще излязат толкова пари.
Виж целия пост
# 8
той ми отказа. Каза ми да си направя изследването наново ако искам, но той не можел да ми го пусне по ЗК, защото скоро ми бил пускал вече!
Именно, като си по ЗК има някакъв лимит за изследвания.
Това, че и ти можеш да си пуснеш сама изследването е пак алтернатива, нали?Важното е, че всичко ти е наред!Радвай се!
Пожелавам ти безпроблемно раждане и здраво бебче  bouquet
Имам приятелка която роди при гореспоменатия със секцио и е доволна (посещава форума)
Тук става въпрос за мен Wink
Виж целия пост
# 9
Момичета, бих искала да си позволя един съвет като лично препатила от др Сариев. Той също като на Гвендолин ми водеше консултациите в МД и също така първото ми кръвно иследване пусна в края на 6 м (и то защото трябваше да отида в командировка и авиокомпаниите ми го искаха) и след като имах много високи левкоцити, не само че не ми назначи терапия, не само че ме пусна да замина, но не ме и предупреди за вентуалните последици, които се оказаха доста драматични: само няколко часа след като кацнах обратно в БГ в началото на 28 г.с родих заради спукан мехур поради вагинална инфекция, оказа се, че имам и скъсена шийка на матката и повишен албумин, все неща за които той е трбвало да ме проследява. Не ми е взимал влагалищен секрет, не ми е правил изследвания, Всеки път ме гледаше само на видеозон и въпреки, че съм здравно осигурена и минавах при него през ЗК, плащах по 25 лв ! Така, чче за да не изпаднете в моята ситуация, която само по една случайност имаше щастлив край за бебчето, намерете си друг лекар! И което е най-лошото, като чета вашите истории, виждам себе си. Още помня как като ми се спука мехура в 3:30 на разсъмване, ГСМ-ма му не отговаряше, а когато на другия ден все пак се свързах с него, той каза че няма какво да се занимава с мен (през това време аз бях приета по спешност в АГ, защото дежутната лекарка от МД ме върна от МД), а 2 дни по-късно се обади на майка ми да пита бебето дали е умряло Sad !!!
Виж целия пост
# 10
Manzhelka,
Моля те копирай горното си мнение в Черният списък с доктори във Варна....

Това което пишеш е ужасно.
Не толкова, че не е видял шийката на матката,
не толкова, че не ти е пускал изследвания,
не толкова, че си плащала -

ШОКИРА МЕ това, че те е отпратил,
ШОКИРА МЕ това, че не е искал да се занимава с потенциално загубено според него бебе
ШОКИРА МЕ наглостта на дежурния екип
ШОКИРА МЕ как е дръзнал да се обади след това

май ти не си първия "проблемен" случай с хлопната врата в МД - Варна...
Жалко...

Радвам се, че и ти и бебо сте добре   bouquet
Виж целия пост
# 11
Manzhelka, радвам се, че всичко е свършило добре, това е най-важното!   bouquet
А за случката ти с МД ... не знам ... ПОТРЕС!
И наистина, не толкова лекарската грешка, защото и те са хора, а отношението след като нещата загрубяват. Това е поне вторият случай за който аз чета във форума, за прокудена от МД `проблемна` родилка.
Manzhelka, не си ли мислила да ги съдиш??? Имахте ли някакъв договор, споразумение??
Виж целия пост
# 12
Момичета, благодаря за подкрепата ви! След малко ще копирам темата в черния списък. А колкото до съденето, знаете ли колко пъти съм си го мислила, но първо има ли осъден доктор в БГ и второ, след раждането ми започнаха едни такива ходения по други лекари за малкия (невролози, офталмолози и .тн.) и въобще не не ми беше до това да мисля и за съд. Освен това така се бях озлобила (извинявам се за думата) към др Сариев, че психически нямаше да издържа. Иначе конкретния доктор просто беше избран от мен за лекуваш гинеколог, който проследява бременността ми. Сега вече превъзмогнах спомените, момченцето ми слава богу е живо и здраво, имам нов гинеколог и понеже виждам, че темата се чете от бременни мами - бих искала да пожелая на всички безпроблемна бременност, леко раждане и щастливи мигове със здрави бебочета, а колкото до моя случай, вземете поука и сменете гинеколога за да не ви сполети евентуално моята съдба!
Виж целия пост
# 13
Manzhelka що за чудо е това по дяволите? Радвам се че при вас всичко е приключило добре,!!! Как е възможно такова отношение изобщо, това хора ли са или някакви изроди? Майко мила и това ми било най-хуманната професия, голяма хуманност, няма що!!!
Виж целия пост
# 14
Много е важно кой води ЖК, затова разпитвайте. И аз съм потресена от случая на Manzhelka! За ЖК не мога да дам съвет, но за раждане - само Окръжна б-ца  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия