За какво всъщност се изписва антибиотик?

  • 2 657
  • 16
Супер тъп въпрос.... Embarassed за което предварително се извинявам. Нямам медицинско образование и доста се обърках....

В момента дъщеря ми е болна - започна с хрема и кашлица (може би кашля от секретите от носа Thinking ). Педиатърката веднага изписа Зинат по телефона. Купих го, гледах го, четох.... и не го дадох.
След 2 дни вдигна Т -38-39. Днес ни прегледа, преслуша, но не й казах, че не съм го дала.  Embarassed
Та всъщност за какво го изписа? Ако е вирусна инфекция какво лекуваме с него???

Забелязвам, че е масова практика да се дава АБ при такива симптоми, какво предотвратява, за какво помага? Нали АБ действа на бактерии, а не на вируси?

И още един въпрос - напоследък май върлува този вирус с високата Т (39) - моля споделете как ви лекуваха вашите лекари и размина ли се взимането на антибиотик.
 
Виж целия пост
# 1
Как се изписва антибиотик по телефона, бе?! ooooh! Ако е вирусна инфекцията нищо не предотвратява. Даже по-лошо може да стане (вторична бактериална инфекция). Аз тази лекарка не бих я потърсила повече Close
Вместо последният ми изписан антибиотик (Зинат) си купих Цитросепт. На другият ден бях здрава Hug
Виж целия пост
# 2
2 пъти ми се е случвало да вдигне висока Т.
Първия път 39.7, втория 39.6 (беше шарка).
Моята педиатърка не е повдигала дума за антибиотик, но първия път ни викаше често на преглед, за да следи гърдичките, защото кашляше.
Виж целия пост
# 3
Още ти е малък, ама с времето ще започнеш да усещаш нещата.
Правилно, че кашля от секретите в носа, моя чак с повръщане ги изкарва, защото не може да изхрачва. Кашля като магаре, гърдите му чисти....антибиотик, за да не слезнело надолу...не дадох...при положение, че нямаше и Т. Влачи го целия февруари, просто бавно се оправи, но се оправи и без антибиотик.
Само веднъж ми е вдигал над 39 Т (два дни преди това поддържаше около 38), докато отидем до спешния кабинет и Т спадна, от какво беше така и не разбрах...
Виж целия пост
# 4
Нашата педиатърка е от другата страна- тя дава антибиотик само в супер краен случай. Последно Виктор беше с пневмония и тогава ще не ще даде Клацид. Не знам как така някои си позволяват да дават лекарства по телефона и особено антибиотик newsm78 В момента Виктор е със сополи и кашлица, но няма темп и не е отпаднал, педиатърката препоръчва да му давам само витамини - Саностол- Витамин С и ако искам да го засиля с имуностимулант - Изопринозин...
Виж целия пост
# 5
На моето  дете  рядко му минава без антибиотик и затова като видя че започва да му тече носа /което от както е на детска градина често се случва/ го водя при частна детска лекарка и почти винаги ни изписва антибиотик, Понякога изчаквам с прегледа и чакам да му мине от самосебеси но без резолтат , Аз смятам,че щом детето е болно трябва да се заведе на лекар и ако е нужно да пие антибиотик,защото ако много чакаме то само да се пребори с болеста , може да се получат усложнения и да се стигне дори до болница , не го пожелавам на никой,
Виж целия пост
# 6
На моето  дете  рядко му минава без антибиотик и затова като видя че започва да му тече носа /което от както е на детска градина често се случва/ го водя при частна детска лекарка и почти винаги ни изписва антибиотик, Понякога изчаквам с прегледа и чакам да му мине от самосебеси но без резолтат , Аз смятам,че щом детето е болно трябва да се заведе на лекар и ако е нужно да пие антибиотик,защото ако много чакаме то само да се пребори с болеста , може да се получат усложнения и да се стигне дори до болница , не го пожелавам на никой,
Права си за усложненията ,но и непрекъснатото пиене на антибиотици не е хубаво и води до усложнения Naughty
Виж целия пост
# 7
Незнам и аз какво да мисля вече. Имаме същия случай. Преди седмица водих Ивчо на лекар, защото имаше хрема, кашляше и се оплака, че го боли ушето и има температура. Реших първо да го водя на уши-нос-гърло, но без направление. Лекарката ни каза, че е алергия и му изписа антибиотик, капки за нос и сироп за алергията /май беше нещо с буквата П/. После го отведох и при личната лекарка, която му изписа сироп за кашлица и някакъв друг сироп, който разбрах, че нещо от рода на бисептола. Каза, че няма да изписва антибиотик, защото Ивчо беше пил преди два месеца. И така, реших да си взема само сиропа за алергията и бисептола. Имах сироп за кашлица на д-р Тайс и капки за нос в къщи. И така... Температурата му мина, ларингичната кашлица също. Остана му само хремата. Тази нощ не сме спали, защото го болеше ушето. И пак при докторите тичахме сутринта... Вече незнам дали беше по-добре да му взема антибиотика и да съм забравила... Ама пък специалистката каза, че температурата не се повлиява от антибиотик... Съвсем се обърках с тези лекарства. А иначе съм толкова против антибиотиците, ама ако от друго не минава...
Виж целия пост
# 8
нашата педиатърка действа така:
ако общото състояние на детето е добро - няма висока Т, храни се, не е като парцал - лекува симптоматично, т.е. капки за нос, сироп за кашлица и т.н.. винаги ме предупреждава да я наблюдавам и ако нещо не ми хареса, да и звъня.
ако се ширят вируси, общо взето лекарят може да познае дали е вирусът, който върлува в момента...
ако след 3 дни няма подобрение, я преглежда пак и евентуално изписва антибиотици. ако пневмонията или бронхитът са вирусни, пак няма смисъл от антибиотици, но в този случай лекарите/пък и аз/ не са слконни да рискуват
аз лично смятам, че това е правилен подход...
Виж целия пост
# 9
На моето  дете  рядко му минава без антибиотик и затова като видя че започва да му тече носа /което от както е на детска градина често се случва/ го водя при частна детска лекарка и почти винаги ни изписва антибиотик, Понякога изчаквам с прегледа и чакам да му мине от самосебеси но без резолтат , Аз смятам,че щом детето е болно трябва да се заведе на лекар и ако е нужно да пие антибиотик,защото ако много чакаме то само да се пребори с болеста , може да се получат усложнения и да се стигне дори до болница , не го пожелавам на никой,
Права си за усложненията ,но и непрекъснатото пиене на антибиотици не е хубаво и води до усложнения Naughty
Това с антибиотиците е омагьосан кръг, от който трудно се излиза- колкото повече антибиотици, толкова по-голяма податливост на инфекции. По-добре използвай лятото за да му подсилиш имунитета.
До нас живее едно семейство с три деца, най-голямото е на 6. Те никога, при никакви обстоятелства не стъпват на лекар. Лекуват се с природни средства. Децата не знаят какво е лекарство, камо ли антибиотик. И се справят много добре (ходят и на детска градина).
Виж целия пост
# 10

В момента дъщеря ми е болна - започна с хрема и кашлица (може би кашля от секретите от носа Thinking ). Педиатърката веднага изписа Зинат по телефона. Купих го, гледах го, четох.... и не го дадох.
След 2 дни вдигна Т -38-39. Днес ни прегледа, преслуша, но не й казах, че не съм го дала.  Embarassed
Та всъщност за какво го изписа? Ако е вирусна инфекция какво лекуваме с него???

Забелязвам, че е масова практика да се дава АБ при такива симптоми, какво предотвратява, за какво помага? Нали АБ действа на бактерии, а не на вируси?

АБ действа на бактериите, но при по-продължителна висока температура, причинена от вирусна инфекция се създават много благоприятни условия за бактериални усложнения.
Температура от 38-39 градуса е много висока, за да се опитваш да я лекуваш без АБ.
Сама си избрала педиатъра на детето си, ако не му се доверяваш го смени, но ако искаш той/тя да лекува детето ти не сменяй на твоя глава назначеното лечение.
Виж целия пост
# 11
Ради и тя пие Аугментин в момента.
Да ти кажа при нея как започна - преди 2 седмици с хрема, бистри сополчета, започнах с капките и така 10-12 дни не минава хремата,  започна да кашля, вдигна Т.над 38 беше, при нея е трудно точното измерване, на следващия ден на прегледа - ларингит.
Та вече незнам, имам доверие на педиатърката ни, когато бяхме с хремата и тя реши, че ще се оправи само с капките, но явно при Радослава тръгна на долу и не и се размина пиенето на АБ.
Та и аз незнам за какво точно се изписва, но ако имаш доверие на лекаря си е по - добре да се довериш, ако не - направете консултация с друг.
Виж целия пост
# 12
Благодаря за отговорите, момичета! Hug
Сама си избрала педиатъра на детето си, ако не му се доверяваш го смени, но ако искаш той/тя да лекува детето ти не сменяй на твоя глава назначеното лечение.
Много си права, сама я избрах, по препоръка даже, че не прекалява с лекарствата Rolling Eyes. Незнам защо така се разминахме във вижданията си - явно детенцето на приятелката ми просто не е боледувало и затова не е имало повод да му се дават АБ. А  за това че самоволно промених лечението... много ми е съвестно и непрекъснато се питам дали сгреших....  Thinking

Преди 4 месеца когато пак й изписа АБ и на всеки прием се чувствах като отровителка... Sick знам че съм малко луда... не ми се смейте Sick

Другата причина - след раждането имах запушен канал на едната гърда. Доста голям участък беше като камък и не можех да изцедя и грам от там... Но пък нямаше нито зачервяване, нито Т. Тогава каза "мастит", изписа ми АБ и ако до следващия ден няма подобрение и лекарства за спиране на кърмата. Изчетох целия кърмачески форум и със съвети от там и хомеопатия нещата се оправиха без лекарства.


Иначе днес отидохме на друг лекар, за който съм сигурна, че не би дал АБ без да  е наложително (хомеопат).  Прегледа, преслуша гърдите, прегледа ушите и гърлото и ме успокои, че на този етап АБ не е нужен. Утре пак ще ходим да ни преслуша. Естествено, ако се наложи каза че ще изпише, но засега НЕ. Успокои ме много.
Т вече ни спадна на 37-37,5 (без Калпол сме от снощи). Но все още кашля.
Е, все още се моля да не съм сбъркала в решението си!

Мерси за отделеното време!!!  bouquet

Виж целия пост
# 13
Супер тъп въпрос.... Embarassed за което предварително се извинявам. Нямам медицинско образование и доста се обърках....

В момента дъщеря ми е болна - започна с хрема и кашлица (може би кашля от секретите от носа Thinking ). Педиатърката веднага изписа Зинат по телефона. Купих го, гледах го, четох.... и не го дадох.
След 2 дни вдигна Т -38-39. Днес ни прегледа, преслуша, но не й казах, че не съм го дала.  Embarassed
Та всъщност за какво го изписа? Ако е вирусна инфекция какво лекуваме с него???

Забелязвам, че е масова практика да се дава АБ при такива симптоми, какво предотвратява, за какво помага? Нали АБ действа на бактерии, а не на вируси?

И още един въпрос - напоследък май върлува този вирус с високата Т (39) - моля споделете как ви лекуваха вашите лекари и размина ли се взимането на антибиотик.
 

Изписва се с профилактична цел, за да не се насложи бактериална суперинфекция, докато организмът е ангажирал силите си да се бори с вирусната. Малките дечица са с още недостатъчно узряла имунна система. Представи си я като войската на една държава, която отива да се бие с врага на една от границите, а останалите граници остават незащитени и там врагът веднага се възползва и започва да се множи.
Ако организмът на възрастния притежава качествения и количествен потенциал да се справи както с нападналия го вирус, така и с евентуалните опортюнистични инфекции (причиняват се от бактерии, които нормално живеят в малки количества по тялото на всеки човек и при нормални условия не предизвикват заболяване, но при отслабен имунитет и промени в средата, предизвикани от основното заболяване, може да се потенцира растежът им) и затова при възрастен има смисъл да се взима АБ едва при започваща бактериална инфекция, то децата са по- уязвими откъм компетентни имунни клетки и в количествено, и в качествено отношение, затова повечето педиатри предпочитат да се застраховат от самото начало.

Няма нужда да се чувстваш виновна, че не си спазила предписанието, вярвай в своя майчински инстинкт. Още повече, че по телефон не може да се прецени стадият на състоянието, което би усъмнило всеки.
Виж целия пост
# 14
С профилактична цел антибиотик не се изписва!
Срещу кои щамове бактерии трябва да е насочен, при положение че няма бактериална инфекция? newsm78
А какво ще стане с имунната система на едно малко дете, ненужно натоварвано с антибиотици? Rolling Eyes
Антибиотиците са за да спасяват живот, не за профилактика. При честа употреба към тях се добива резистентност, която може да се окаже фатална Naughty
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия