Мами от Германия дайте ми съвет!

  • 525
  • 7
Омъжена съм в Германия от две години и половина, но за жалост при нас нещата не потръгнаха много добре. И от известно време не живеем вече заедно, но нямаме развод. Бременна съм в 3 месец и то щастливо бременна  Grinning, но таткото е българин. Имам работа в Германиа, но съм назначена като aushilfe и няман здравни застраховки. По ред причини немога да се застраховам и чрез съпруга ми, както е по закон, защото той самия не плаща такива.  Та въпроса ми е има ли някой информация, какво мога да направя за да родя бебчо тук.
Ще съм благодарна на всички, които могат да ме посъветват.
Виж целия пост
# 1
До колкото 3нам,след като не си ра3ведена още,то детето автомати4но се води на сьпругьт ти немец.3а 3астраховките,освен да се осигуряваш сама по 4астен пьт,друг на4ин в тоя слу4ай не виждам.Но с тия 400? които полу4аваш,не 3нам как ще стане.Малко е сложно положението при теб.А как сьпругьт ти сьщо не е 3астрахован?
Дано се вклю4и някой по компетентен.
Виж целия пост
# 2
Sorry za latinitzata.
Kakvo kato si aushilfe?!
Mojesh vinagi da se osigurish freiwillig.
Togava vnoskite ti sa prozent ot zaplatata.
Drugijat variant e da se zapishesh studentka.
Ako si pod 30 godini, osigurovkata ti e kum 50 euro mesechno.
Uredi si neshtata ovreme, ta da se radvash na vsichki oblagi
po vreme na bremennostta i majchinstvoto. Kusmet!
Виж целия пост
# 3
Нещо не схванах момента със застраховката и назначението, на мен винаги са ми искали чип-картата, за да започна работа. Направи всичко възможно да имаш застраховка, защото частните прегледи са ужасно скъпи - говоря от позицията на препатила (частна застраховка, студентска, струваща 33 Е месечно, която обаче имаше 8-месечен Sperrfrist за бременност, та първите прегледи бяха  Shocked Shocked Shocked
Виж целия пост
# 4
Здравейте отново!
Perla, ами не е застрахован защото не е от най-примерните Германци. А как той ще е автоматично баща на детето, това не го ли определям аз по принцип при попълването на документите?
Liska, като се застраховам freiwillig на 400е базис дали това ще покрива разходите по раждането?
Благодариа ви за бързите отговори наистина съм доста объркана и притеснена,защото знам какво е положението в БГ. Последно и там се главоблъсках с здравните застраховки цели 2 месеца. Държавата наистина не мисли за хората си.... трагично но Факт.
Виж целия пост
# 5
Здравейте отново!
Perla, ами не е застрахован защото не е от най-примерните Германци. А как той ще е автоматично баща на детето, това не го ли определям аз по принцип при попълването на документите?
Liska, като се застраховам freiwillig на 400е базис дали това ще покрива разходите по раждането?
Благодариа ви за бързите отговори наистина съм доста объркана и притеснена,защото знам какво е положението в БГ. Последно и там се главоблъсках с здравните застраховки цели 2 месеца. Държавата наистина не мисли за хората си.... трагично но Факт.
Не съм Лиска, но да се намеся пак, касите покриват всички разходи по прегледи и раждане (с изключение на 10 евро, дето се плащат на всеки 3 месеца, ако ходиш на лекар). Виж ако решиш да правиш допълнителни изследвания и УЗ по желание си плащаш сама. А тази застраховка щеш-не щеш трябва да я имаш, без нея пък не те приемат на преглед.
Виж целия пост
# 6
Как така си без застраховка и работиш Thinking ? Както и да е...
Най-доброто, което можеш да направиш е да отидеш в някой застрахователен офис. Ще им разкажеш какво е положението и те ще ти кажат какви са вариантите, защото според мен те най-добре си знаят. Съвет никой няма да ти откаже, винаги посрещат нахилени потенциален клиент. Мисля, че ако доходът за месец е под 400евро, сумата за застраховката се разпределя между работодателя и работника, като по-голямата част сумата посреща от работодателя. Между 400-800евро застраховката става Freiwillig и ти сама я поемаш и е около 120евро, след 800 пак е разпределена м/у теб и шефа ти. Поне така е при мен, аз съм към АОК. Но без застраховка сумата за прегледи и раждане е огромна  #Crazy
Пожелавам ти леко бременеене, лесно раждане и дано се оправят работите със застраховката  Praynig !
Виж целия пост
# 7
детето се ражда автоматично на името на съпруга ти и това е със сигурност.имам приятелка която не живееше с мъжа си и zабременя.детето по zакон носи името на човека zа който си женена и ти не можеш сама да определяш това.ако искаш детето да не е на негово име трябва да се раzведеш.zащто не идеш в арбайтсамт да им обясниш полужението си zа zдравната zастраховка смятам,че има вариант при който те ще ти я поемат или поне ще те насочат какво да предприемеш.ако имаш още въпроси пиши.надявам се да съм ти била полеzна
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия