Няколко въпроса относно храненето

  • 407
  • 6
Здравейте, имам няколко въпроса относно храненето, но не мога да стоя дълго на стол (заради шевовете Sad) да търся с търсачката, затова ще карам направо:

Бебчето ми е на 1 седмица.
1. Кога започват коликите и как точно се държи бебето?
Защото той изобщо не ми плаче - само като сменяме памперс и то много малко. Много е спокоен, много спинка. Само последните 2 вечери плака и беше неспокоен след хранене, кокореше се и от време на време заплаква, после спира и пак се кокори... Като на интервали.
2. Малко трудно ядем - често ми заспива на 10-тата минута на гърдата и не мога да го събудя. Възможно ли е да се наяде за толкова кратко време?
Дори някой път толкова малко изяжда, а ми се струва че връща същото количество - не повръща, просто му изтича на 2-3 пъти по една глътка.
3. Иначе след всяко ядене връща по малко - еднократно най-често. Оригвам го, но се случва да плювне малко. Това е нормално нали?
4. И последно - вечния въпрос с водата! -- Казват да му давам вода. Не иска да я пие. То едва го карам да се събуди да яде, кога ли изобщо да остане време за вода се чудя? Иначе след всяко ядене му бутам насила, колкото да направи една глътка, за да изплакне устичката.
5. Нощно хранене: Тази нощ не се събуди след 3-я час (кърмим се на 3 часа), а след 4 часа и половина. Фатално ли е? Или пък е хубаво през нощта да има един по-дълъг интервал на неядене. Защото ми се струва тъпо да го ръчкам посред нощ да го разсънвам да яде, като си спинка така сладко.
Тази нощ яде много в 1 часа. Дълго сука и преглъща шумно големи глътки. Спа до 5:30, когато дори ние го досъбудихме, той беше в полусънно състояние. И оттогава не ми суче както трябва. В 6 не яде както очаквах за такъв дълъг интервал. Добре, логично е, в 1 яде доста. После в 9 почти не яде, спеше. Сега в 11 пак - ръчкане, пощипване, гъделичкане - спи си като къпан. Даже се хили насън като напук. Нормално ли е? Може би на 1 седмица не мога да очаквам да яде всеки път големи количества или пък всеки път да са еднакви количества? Малко се притеснявам да не му е малко. Макар че ако е гладен ще си покаже нали? Той все спи! Rolling Eyes

Извинявам се, че стана дълго! Sad
И Христос Воскресе! Здраве и щастие на всички! Hug
Виж целия пост
# 1
Во истина воскресе!
Христос воскресе!
Честито ти бебче!!! Много радост да ти носи!   :  bouquet
Бързо възстановяване!
1. Според книгите - около 3-тата седмица. При нас - на 4-я ден. Най-често са привечер. Бебчето реве, напъва се, свива крачетата към коремчето или напротив - изпъва се и се извива като лък...
2. Не знам дали да пиша по тази точка. Аз съм на мнение, че бебето не  трябва да се буди насила, но при толкова малко бебче има опасност да спи от недохранване. Ако изглежда добре между храненията (свежо и, хм, бодро, ама на тая възраст няма как  newsm78)... Абе не мога да те посъветвам, май. Дано се включи по-опитна мама.
Щом връща - значи се е нахранило и това му е излишно. Което пък дава отговор на горния ти въпрос...
3. Нормално е.
4. Не му давай! Всяка капка вода е за сметка на същото количество кърма! Браво на бебока, че отказва!!!! Peace
5. Ние още на 3-4 ден започнахме да правим по-голяма нощна пауза - 4-5 часа. Постепенно я увеличи до 12-13, но аз се стреснах и насила я намалих на 7-9. Радвай се, че спи. Иначе е строго индивидуално - някои бебчета си искат денонощно папне през 2-3 часа, други са като моята принцеса.
Колко кг се роди и колко ви изписаха? Ако не е загубило много от теглото си, спокойно можеш да се доверяваш на неговите сигнали за глад. Важното е да не чакаш да се разплаче (освен ако не е веднага след събуждане), а да следиш дали си облизва ъгълчетата на устата или прави движения с глава все едно търси гърдата, или примрънква... В такива случаи веднага даваш гърда дори и да си хранила преди малко. Гледаш в рамките на 3 часа да предлагаш една и съща гърда. 
Виж целия пост
# 2
Първо честито бебе!

Бебчето ми е на 1 седмица.
1. Кога започват коликите и как точно се държи бебето?
Не е задължително да започнат, ако все пак се появят -плач, бебето се присвива с крачета към корема. Поне при моето беше така. Универсално спасение няма, но ако държиш на топло коремчето, успокоява до известна степен.

2. Малко трудно ядем - често ми заспива на 10-тата минута на гърдата и не мога да го събудя. Възможно ли е да се наяде за толкова кратко време?
Дори някой път толкова малко изяжда, а ми се струва че връща същото количество - не повръща, просто му изтича на 2-3 пъти по една глътка.

Ако те притеснява това, че заспива бързо - за да поразбудиш помага: разтриване на ушенцето, дланта на ръката, стъпалото; за повече погледни в Библиотеката.. Сменяй методите за да не привиква  и съответно не действа разбуждането.

3. Иначе след всяко ядене връща по малко - еднократно най-често. Оригвам го, но се случва да плювне малко. Това е нормално нали?

Да!

4. И последно - вечния въпрос с водата! -- Казват да му давам вода. Не иска да я пие. То едва го карам да се събуди да яде, кога ли изобщо да остане време за вода се чудя? Иначе след всяко ядене му бутам насила, колкото да направи една глътка, за да изплакне устичката.

 Просто зарежи даването на вода, щом бебето не иска. Това плакнене на устата на мен не ми е непонятно.

5. Нощно хранене: Тази нощ не се събуди след 3-я час (кърмим се на 3 часа), а след 4 часа и половина. Фатално ли е? Или пък е хубаво през нощта да има един по-дълъг интервал на неядене. Защото ми се струва тъпо да го ръчкам посред нощ да го разсънвам да яде, като си спинка така сладко.
Тази нощ яде много в 1 часа. Дълго сука и преглъща шумно големи глътки. Спа до 5:30, когато дори ние го досъбудихме, той беше в полусънно състояние. И оттогава не ми суче както трябва. В 6 не яде както очаквах за такъв дълъг интервал. Добре, логично е, в 1 яде доста. После в 9 почти не яде, спеше. Сега в 11 пак - ръчкане, пощипване, гъделичкане - спи си като къпан. Даже се хили насън като напук. Нормално ли е? Може би на 1 седмица не мога да очаквам да яде всеки път големи количества или пък всеки път да са еднакви количества? Малко се притеснявам да не му е малко. Макар че ако е гладен ще си покаже нали? Той все спи! Rolling Eyes
.....

Би било по-удачно да кърмиш на поискване, т.е. щом бебето се обади, да слагаш на гърдата, а не да чакаш часовника. Нормално е да изяжда всеки път различни количества, при кърмените бебета е така. Възрастните също не ядем едно и също количество всеки път нали?
Нещо като правило: в началото е оптимално 10-12 пъти в денонощието, нормалното всъщност е 8 пъти, до което го докарват повечето кърмещи.
Успех!


Виж целия пост
# 3
Благодаря ви!  bouquet

Сега се събуди по-рано от времето за ядене, плака, плака и го сложих на гърда - заспа на 2-та минута! Shocked Като го дръпна  заплаква, слагам го, лапва и заспива.
Видях, че е пусната съседна тема за биберона и в тази връзка - давам му от 2-3 биберон, с който заспива и се успокоява. Дали по този начин не задоволява смукателния рефлекс?  Макар че млякото ми буквално само се излива в устата му, той трябва само да го преглътне, а заспива. Значи не е да го мързи да суче? Страх да го оставя да плаче, за да не получи пъпна херния.

А ако ме ползва за биберон или му давам всеки път щом заплаче, на практика няма да имаме режим, ще се храни на поискаване. Не е ли вредно за стомахчето му? Все да е пълно, или пък твърде дълго празно? Дали да пробвам един ден на поискване? Аз така бях и решила, но акушерките в болницата и педиатърката после ми се скараха... Rolling Eyes Даже ми се скараха в болницата, че съм го нахранила в 4 през нощта. Като е ял вече в 1, а трябвало да направи пауза чак до 7! И съм му развалила 6-часовата почивка. Почувствах се като престъпник, че съм нахранила бебето си, при все че го чух от моята стая чак как се дереше и плачеше...

А пък не знам колко е изписан. Роди се 3.200, а пише в обменната карта, че е изписан 3.200.  Shocked Което ме съмнява и не знам като го премерят в четвъртък за пръв път как ще разберем наддава ли, не наддава ли...
Виж целия пост
# 4
Спокойно!
Възможно е да е изписан толкова, колкото е роден. Някои бебета почти не спадат на тегло, други много бързо си го възстановяват. Колкото режима - по-хубаво от това да го храниш напоискване за мен няма! Опитай се да кажеш на бебе на 1 седмица, че 3 часа не трябва да огладнява  Rolling Eyes Е, няма как да стане. Освен това сукането не е само хранене, а докосване, успокоение, нежност, закрила. Бебето ти има нужда от тези  неща! Не му ги отказвай, не ги заменяй с някаква гума. Бъди до него, не го оставяй да плаче не заради хернията, а заради това, че то в момента се адаптира към един свят, който е напълно нов за него. Помогни му, слушай интуицията си, ти си му най-близкия човек!
Виж целия пост
# 5
И друго, задава се една фаза на скок в растежа, тогава бебетата търсят по-често гърдата, нормално е, да не се шашнеш, че не му достига кърма. Просто давай да суче когато поиска и докато иска, остави го само да си изгради режим, използвай времето за кърмене като почивка.
Виж целия пост
# 6
Цитат
Бебчето ми е на 1 седмица.

Честито бебче!
По въпросите:
1. Мисля че около 14 ден, но е различно.
2. Бебето е още мъничко и не му стигат силите за продължително сучене. Най-вероятно се изморява, успокоява и затова заспива. Давай му когато и колкото поиска. Съвсем скоро ще заякне и ще суче по-ефективно.
3. Да, връщането на малко мляко е нормално. Да не казвам, че при нас беше почти до 6 месец.
4. На водата, знаеш, твърдо НЕ.
5. Не бих го будила, ако спи през нощта. Струва ми се, че само ще започне да се буди.

За биберона - по-добре недей. Докато засили сукането е важно да не се обърква Laughing

Стискам ви палци!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия