Колко пари месечно давате за храна?

  • 168 791
  • 2 293
# 255
И аз съм на принципа на Янечек. Съобразявам се с вкусовете им, когато решавам какво да готвя и много често им готвя отделно. Например шкембе чорба готвя само за мъжа ми, децата не ги карам да го ядат. Обаче миналата седмица да са яли мусака, сега "да не я ядат" няма да мине. Освен това има неща, които са задължителни, като пресните плодове и салатите, за които хич не ме интересува дали ги харесват или не. Просто са задължителни. За манджи не насилвам, но и не разрешавам алтернативи, като да има 3 манджи и супи, той да яде сандвичи. Няма как да стане. Или кара само на салата като не харесва манджата или яде каквото съм му сготвила.
Трудно е при децата да се разграничи кога наистина не ядат нещо (случва се човек да има непоносимост към някоя храна) и кога просто предпочитат нещо друго. И аз предпочитам пица пред салата, ама човек ако яде само каквото предпочита ще стане 200 кг, за здравето да не говорим.
Виж целия пост
# 256
И аз не ям между основните хранения. Ям закуска, обяд и вечеря (вечерята е много рядко). И не си го налагам, просто така съм свикнала. Не мога да си се представя цял ден да хрупам нещо.
Виж целия пост
# 257
Ей като казахте патици.. кисело зеле.. Имам 10 буркана такваз манджа от свеки. НИКОЙ не го пипа туй чудо вкъщи - само аз, ама 1-2 пъти годишно..
Ако някой му се хапва пращам  Mr. Green
Аа, няма нужда да дори да пращаш...     Laughing   казвай откъде да идвам да ги взема.
Умирам за патешко.

Последните месеци нещо съм позарязала смятането и следенето, но откакто купуваме основно месо, риба, яйца, зеленчуци и плодове, разходите за храна доста намаляха.
Виж целия пост
# 258
Ей сега беше на аудиенция у нас Говендър Мой. Бях правила заек с гювеч с вино и масло, печени картофки и зелена салата. Напъха в бездънната дупка, която нарича стомах половин заек, 6 големи картофа и купа със салата. В тази купа разбивам сместта за кекс. Да е тийн, вече не е. Тези дни ще стане на 24. Ама още не е минал 80-те кила глист лаком такъв.


Ха-ха - много сладко с тоз "говендър мой"!
Ами той просто няма нужда от толкова храна, освен ако не упражнява сериозен физически труд или спортува някакъв спорт от тежките категории. Говендърът така си  е разширил стомахчето, че няма накъде повече. Супер бърз метаболизъм също е евентуално обяснение. Но извън това, аз лично бих се обезпокоила за причините за подобен начин на хранене. За пораженията след време не ми се мисли...
Виж целия пост
# 259
Работата на родителя не е да се научи да се съобразява с безбройните капризи на детето си, а да го научи то да се съобразява със семейството, в което се е родило. Хайде, ти ще му угаждаш, то ще измисля нови и нови неща, които не яде, за да те върти на малкия си пръст, но като тръгне на стол в училище, няма кой да се съобразява с него и трябва да е научено да яде повечето неща, за да не пукне от глад.
Разбира се, че ако се пули да повръща само от миризмата на риба, няма да му се сервира риба в рибните дни, но ще може да яде от гарнитурата и ще си отреже шунка примерно. Ама няма да изхвърля рибата от менюто, понеже мамин златен не понася миризмата.
Виж целия пост
# 260
Ами именно, моят син не понася риба, гади му се от миризмата, не съм я изхвърлила от менюто си, но я ям аз. Аз не обичам чесън, магданоз, лук, тлъсти манджи, брашнени и т.н. Ми не ме интересува кой колко би се обидил, аз не ги ям.
Виж целия пост
# 261

Ами той просто няма нужда от толкова храна, освен ако не упражнява сериозен физически труд или спортува някакъв спорт от тежките категории.
Има, има. Високите мъже имат нужда от невъобразими количества калории. Нямате представа растежът на височина колко енергия гълта. Брат ми, който е над 190 см като дете беше най-злоядата гад на света. И сега си е злояд, яде колкото да не умре. Но в пубертета докато растеше, до към 25 някъде, беше чудо! Няма такова ядене! Изяждаше сам огромна салата, цяло печено пиле (от едновремешните нормални пилета, не като сегашните врабчета), доста хляб, десерт и питаше за още.  ooooh! ooooh! ooooh! Как не се пръсна, не знам. И винаги коремът му е бил залепен за гърба.
Виж целия пост
# 262
Готвим храни, които обичаме всички, ако нещо е останало от преден ден и е любимо на някой, остава за него, а другите тогава ядат нещо, което той не обича, но това е много, много рядко.
Никога нямаме заместител, затова и детето ми не се е сещало, че може да иска друго. Като съвсем малко се е случвало да не иска да яде, няма проблем, никого не насилваме, но и не готвим отделно.

Права си - 3 хранения на трима души са си около 30-40 лева дневно.
Зависи от менюто.
Скрит текст:
Примерно меню от днес:
- закуска бъркани яйца, за трима - 10 бр. по 25 стотинки (домашни купуваме по толкова) - 2.50 лв. с малко домашно сирене, млякото го взимаме на 1.50 лв., сиренето излиза към 7.50 лв. килото, общо около 4 лв. да кажем за закуската
- обяд (ако вечерята е месо/риба, обядът ни е без) - зелен боб яхния, замразен лятото, купен по 90 стотинки. Цялата тенджера е към 1.50 лв. като стойност, с малко хляб да дойде до 2 лв. + 1 кофичка кисело мляко - 3 лв.
- вечеря - бяла риба, 8 лв. килото (купуваме директно от рибар) + 1.30 задушени зеленчуци Микс "Президент" + салата марули, с лук и репички. Взимаме от пазар, 3 бр. марули за 1 лв., 3-4 връзки лук за 1 лв., 2 букета репички за 1 лв., т.е. една салата излиза под 1 лв. или общо 11 лв.

Плодове - ядем по 1-2 на ден, рядко минават 1.50 лв.
Фурми ще има за довечера, но цената не я знам точно, евтини са.

20 лв. дотук, като това е ден с по-високи цени, друг ден като е закуската препечени филии (1 домашен хляб от кило брашно го ядем по 3 дни) с масло и домашен колбас, сирене или сладко, примерно, обядът зеленчукова супа и вечерята пиле на фурна със салата, пада и до 12-тина някъде.

Утре за закуска мъжът ми сигурно ще меси кифлички, остават и за следващия ден, при продукти за 1.50-2 лв. Ще обядваме зелен боб че остана и малко картофи на фурна от снощи, за вечеря джолан, към 7 лв. беше + салата, за десерт вероятно панакота. Общо пак към 12-13 лв. с някой друг плод, ако някой иска.

Има и дни по 30-40, но определено не е минимумът това.

П.П. Пилета сега сме заредили домашни петлета, по около 6-7 лв. излиза 1 цяло. Но ядем и каквото има в магазините, по 2.50-3 лв. бутчета, не сме фанатици на тема здравословно хранене.

За сиренето, купешкото, не разбрах как да определя дали е качествено, цената не е фактор, на 10+ лв. съм яла големи боклуци. Питам, защото открихме едно много вкусно, но цената е подозрително ниска, има щампа в/у него "Бачо Илия" newsm78
Виж целия пост
# 263
Моята кифла почти нищо готвено не иска. Кисело мляко и хляб. Mr. Green

Иначе - да се отчета - 900 лв ги смятам, към 30 лв на ден.
Тия дни си мисля пак да седна и да го сметна. Може и днес да го направя. Само бележките от супермаркета.
Виж целия пост
# 264
Има, има. Високите мъже имат нужда от невъобразими количества калории.

Докато растат, да, но после следва да се вместват в препоръчителните калории за съответния ръст, тегло и физическа активност, които не са чак толкова невъобразими. Предполагам, че говендъртът на Уиш просто здравата зарежда гърбицата, когато ѝ ходи на гости и после чак на вечеря нещо дребно. Така е при мама.
Free, не съм смятала с точност, но и при нас така ще излезе най-вероятно сметката +/- 150 лв, зависи какви неща са се купували. Някой месец има повече разходи, друг - по-малко.
Виж целия пост
# 265
Е ти няма да я изхвърлиш, ама няма и да му я сложиш в чинията, а за да се нахрани качествено, трябва да предвидиш и подходящ заместител. Специално за храната, аз не бих го нарекла претенция. Това е все едно да контролираш колко пъти ходи до тоалетна, физиологична нужда и процес е и е абсолютно насилие да се контролира. При все , че са захранени с всичко и на един момент го отказват като продукт, то просто не им понася да се хранят с него и е насилие да се напъваш , че и да им се караш за това. Има ли нещо , което ти не обичаш , айде сега си представи да те напъват да се наливаш с него.

Майка ми не понася прясно мляко, остава като дойде вкъщи да я наливам с него, ама неее сега, ще скочите, нейното не е каприз, само защото е възрастна, нали.....че е полезно, полезно е, но не и понася и най-малкото от уважение и обич ще се съобразя с това, така както тя се е съобразявала с мен, така както аз ще го правя с децата си. То е взаимен процес.
 Разбирам да искат почивка на Бахамите или суши с някаква мега изчанчена риба, ама едва ли е това, просто отказват нещо което не им е вкусно и едва ли се тъпчат само с боклуци, ако е така, значи нещо изначално е сбъркано в хранителните им навици. И не бих се учудила, ако не им се предлагат приятни за тях, здравословни алтернативи, освен общата тенджера.

За толкова време сигурно знаеш какво обичат и какво не, защо не готвиш това, ами пак сервираш неща, които не им се нравят  newsm78 newsm78 От какъв зор?
Виж целия пост
# 266
Синът ми не обича и не яде броколи, аз обожавам.Готвя си ги за мен и мъжа ми, сина комбинира печеното месо със салата, сирене.
Аз не ям зърнени, бобови, картофи, но поне по 2-3 пъти седмично ги готвя за тях, тогава аз комбинирам месото със салата.
Има начини всеки да яде любими неща, без да се готвят по три "манджи" за ядене, на всеки поотделно.   Laughing

Апропо, прясното мляко не е полезно.Не и след 3-4 годишна възраст.    Peace
Виж целия пост
# 267
Никакъв заместител не предвиждам на рибата, никой няма да умре от глад ако няма подходящ заместител за едно хранене. Ще си направи филия с нещо и готово, но няма аз да му я правя, защото вече съм сготвила за този ден.
За толкова време сигурно знаеш какво обичат и какво не, защо не готвиш това, ами пак сервираш неща, които не им се нравят  newsm78 newsm78 От какъв зор?

Знам - всички ядат всичко със съвсем малки изключения, с които не се съобразявам, такава ми е била целта, няма да отглеждам някакви лигльовци, които бръчкат носове и трябва да им се предлага специална храна. Щом не са болни или алергични и не се изисква спазване на специален хранителен режим, ще ядат всичко, това е положението.
Виж целия пост
# 268
Направо се потискам в тази тема, та и за глупава почвам да се мисля  Rolling Eyes
3 марули за 1 лв, две връзки репички и те за 1 лв. Къде са тези цени?
Не съм намерила и месарница и млекарницата, където да е толкова по-евтино от хипермаркетите.
Явно само скъпи магазини нацелвам. Че и пазари. Луда работа.
Виж целия пост
# 269
Всъщност доста се съобразявам с децата и готвя предимно каквото искат, още повече че е лесно - кюфтета с таратор, крилца с таратор, пица... Правя пиле с ориз и броколи, всички го ядат. И рибата се яде. Не готвя яйца, заради малкия.

Какви са тия марули за левче? Аз марули не ям, заради колита. Ако намеря айберг по 1.50, скачам от радост. Те даже  по новините казаха, че най-много са поскъпнали ПиЗ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия