Банани - как?; Домати-дали?

  • 15 092
  • 28
Мога ли да давам на моята маймуна банани вече? - На 5 и половина месеци е и за сега яде плодови и зеленчукови пюрета?  Ако давам как трябва да го избирам и да го обработвам ли банана някак си? Помня, че сестра ми преди 13-14 години печеше първо бананите на племеника, заради...нещо си. Кажете моля.

Реших да дам не само Хип и Семпер, но и Ганчев - да свиква детето с различен вкус. Добре, но знам, че неможе домат на толкова малко бебе, а на Ганчев всички зеленчукови са с домати. Да не би аз да греша нещо?
Виж целия пост
# 1
По принцип доматите и бананите се дават по-късно и не се дават на алергични деца, защото съдържат хистамин/в-вото което се отделя от организма при алерг. реакция/ и при евентуална такава я засилва и може да стане опасно. Иначе на здрави бебета няма причина да не се дават.

За обработка на банан не знам нищо обаче. Аз го давам суров.
Домати не давам.
Виж целия пост
# 2
И бананите, и доматите съдържат хистамин. Това е вещество, което се освобождава при алергична реакция.
Аз лично бих изчакала поне до 7-8 месеца.
Виж целия пост
# 3
Виж само колко еднакви отговори сме дали  Laughing  Laughing  Laughing
Виж целия пост
# 4
Аз пък бях чела, че бананите се обработват с разни химикали, за да се запазят, докато стигнат до тук.  Rolling Eyes Затова ме е страх да давам, освен в готово пюре. Пък и беба сурови май ги недолюбва.
Искам да питам нещо друго - вярно ли е, че при стерилизацията на готовите пюрета веществата, предизвикващи алергия, се разрушават? Така пишеше някъде. Особено в Ганчевите често има домати и затова отначало ме беше страх да давам. После дадох веднъж-дваж - за щастие нищо не се случи.
Виж целия пост
# 5
Цитат на: petty
Искам да питам нещо друго - вярно ли е, че при стерилизацията на готовите пюрета веществата, предизвикващи алергия, се разрушават?

Това и аз съм го чувала - например за домати, за яйце.
Белтъците на млякото не се разрушават лесно, т.е. едно сваряване на млякото няма да го направи по-малко алергизиращо. Може би това важи за всички белтъци.
Виж целия пост
# 6
Банан давам суров, накъде от към 6-тия месец. Домат един път пробвах да дам, но изобщо не го одобри и втори път не съм опитвала.
Виж целия пост
# 7
Аз банан давам суров; когато Бобо беше на 5-6 месеца му го пасирах в комбинация с други плодове, най-често ябълка, а сега /вече е на 8 месеца/ му давам малки парченца и той си ги дъвче с  двете малки зъбченца. Домат му слагам в пюрето от 2 месеца, но го варя с другите зеленчуци, давала съм му и суров, но само месестата част/1-2 парченца/- хапва си го без проблем.
Виж целия пост
# 8
Значи да чакам? А това, че е яла банан в пюрето не е ли някаква надежда?

Честно казано направо незнам вече какво да й дам да хапне като следваща храна Sad Аз съм дете с объркано захранване /майка ми много е бързала и когато другите са започвали с пюрета аз съм ядяла супи/, имам адски чувствителен стомах и алергии към какво ли не. Не искам да правя същата грешка с детето си, но неискам и да прекалявам, защото при нея всичко е ОК за сега, а тя просто започва да ми отказва мляко ако не й дам и нещо друго.

Не й давам нищо на сила - ако неще мляко - плюе биберона и толкова, ако не й хареса пюрето бута лъжицата или стиска уста и точка. Пие по 100-тина грама мляко и отказва, а после си хапва половин и дори цяло пюре без проблем.

Каша мога ли да й дам или кисел? - виждат ми се просто като брашно и двете храни.
Виж целия пост
# 9
то не му е много тук мястото ама на мен ако ми завържат очите и ми сложат 5 вида пюрета на Ганчев няма да разбера че са различни-кое е банан, кое нещо друго. а не мога да си обесня защо не можах да намеря пюрета от един плод или зеленчук само. всичко е стерилизирано като бъркоч, че някой марки производители и по 3-4 продукта видях съчетани-ориз, домат и месо. как тука всеки плод и зеленчук е сложен отделно. майката като има желание ще ги смеси или комбинира. какви са тези комбинации на бг пазар така и не разбрах. сигурно пак по съвети на бг педиатри.
Виж целия пост
# 10
Zdraveite, mami. Moiat sin Daniil kara 6-tia mesec. Dosega sam mu davala banan samo v piure na Ganchev, chisto samo ot banan. Domat ne sam davala, no pediatarkata mu kaza da ne barzam s nego. Surov oshte ne sam davala. Ama i ne znam kak da go napravia.
Виж целия пост
# 11
сама ще си решиш кога да дадеш банани и домати, че всичко е много индивидуално.....
аз дадох след навършени 7 месеца, суров, намачкан с вилица се получава лепкава каша, може да се добавят 3-4 капки вода да се размекне хубаво. сега го давам за закуска пюриран с ябълка. скоро пробвах да дам парченца банан, но бебка не беше очарована от късчетата и не искаше да дъвче....
домат ще дам догодина лятото, когато бебка ще е вече на година и нещо си.....
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Isa
А това, че е яла банан в пюрето не е ли някаква надежда?...................
Каша мога ли да й дам или кисел? - виждат ми се просто като брашно и двете храни.

Надежда е. Ако педиатърката ти е разбрана, говори с нея за банана. Мисля, че доматите на са толкова спешни.
Каша и кисел можеш да даваш, зависи как върви детенце на килограми. Ако върви по-пълничко, наблягай на кисела, кашата е за по-слабички бебоци.
Можеш да печеш/вариш тиква и от нея да даваш на детенце.
Не се притеснявай за разнообразието! След някой друг месец ще си наваксате, сега е по-важно да избягваш алергизиращите храни.
Виж целия пост
# 13
Спомням си, че на моята дъщеричка й давах банан, но му обелвах с нож за белене на картофи горния слой, а може и да се кипне леко. Правех й често с пасатора следния "млечен шейк" :кисело мляко, парчета банан и щипка захар се пасират до хомогенна смес-обожаваше го. Домат съм слагала от буркан при картофите, които варя за пюре - от 4 месеца, но ние нямаме алергии в рода изобщо.На сина купувах много приятни пюрета на Allnatura,но има ли ги още не знам...
Виж целия пост
# 14
Цитат на: me4tiza
Правех й често с пасатора следния "млечен шейк" :кисело мляко, парчета банан и щипка захар се пасират до хомогенна смес-обожаваше го.


само да кажа, че за мляко ви е рано още...
Ния много хареса пюрето от банан и ябълка на Нестле. суров не смея да и давам, защото като бях бременна докторът ме предупреди да внимавам с бананите, че им слагали някакви химикали, за да не се скапват, докато пътуват до тук...не зная колко е вярно, но предпочетох да не рискувам.
за домата и аз се чудех откога да го давам Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия