Съседка свири на пиано. Какви са ми правата?

  • 68 413
  • 664
# 15
Преди съседката отгоре свиреше и много ми пречеше.Бях с малко детенце и беше страшен тормоз. Не можех да го чуя от другата стая. И телевизора заглушаваше. Трябва да призная, че, обхваната от бяс, чуках понякога по тръбите. Така жадувах за тишина!
А сега кучето от съседния апартамент ме буди и дразни с чудовищен, досаден лай.
Виж целия пост
# 16
Ами нали се предлагат решения Simple Smile  Това поне ще работи.  Тия точно са скъпи защото са акустик, но има и доста по-евтини дигитални, обаче, клавиатури, които имат silent функция.  

Аз съм само дребен любител, но ако дамата е професионалист, няма да й хареса заглушаването на пианото. Нито пък ще й хареса евтино дигитално пиано защото усещането е различно. А пък пълна изолация нямам представа как се прави и колко струва. Изолация на цял апартамент ми се вижда екстремно.

Съчувствам и на двете страни в случая  Peace

Виж целия пост
# 17
То много хубаво давате такива съвети, а за невинните съседи наоколо мислите ли? Не им стига пианото, ами и басове, че и по едно и също време.
Нещата бързо се нормализират и има спокойствие за всички. Изпробвано. Не пиано, музика беше при нас. Но пак.
Виж целия пост
# 18
Никое пиано не може да надвиши разрешените от закона децибели, така че - доколкото се спазват часовете за тишина - нищо не можете да направите.

Всъщност, можете да се молите Богу да не се нанесе наблизо съсед със саксофон или алпийски рог, защото тогава пианото ще ви се стори  като приятни птичи трели  Simple Smile
Виж целия пост
# 19
То много хубаво давате такива съвети, а за невинните съседи наоколо мислите ли? Не им стига пианото, ами и басове, че и по едно и също време.
Нещата бързо се нормализират и има спокойствие за всички. Изпробвано. Не пиано, музика беше при нас. Но пак.
Мисля, че нещата са много различни. Музика можеш да слушаш и на слушалки.
Аз съм свирила с години на флейта, синът ми сега свири на пиано. Докато се занимаваш с музика, трябва да се упражняваш, няма друг вариант. При нас, за щастие, стените са дебели и изолирани и съседите са сравнително пощадени. С пианото сега мисля, че така или иначе са в по-изгодна позиция, освен това има педал, който намалява звука. И флейтата, и цигулката, и много други инструменти са по-неприятни на репетиция.
П.П. Можеш да помолиш съседката да свири в други разрешени часове, ако има  възможност, например когато си на работа.
Виж целия пост
# 20
Ако Вие искахте да се научите да свирите на пиано, къде щяхте да свирите? Нали не мислите, че трябва да се забранява на хората да изучават музикални инструменти? Това не е просто някакъв шум, а изкуство и ако не се е научила още, после ще се научи и ще Ви е дори приятно, освен това свири в допустими часове. Съседката над нас е учителка по музика и много обичам да слушам как свири на пиано всеки следобед.
Виж целия пост
# 21
Дано поне да свири хубаво. Щом свири в разрешени часове, нищо не може да направиш за съжаление.
Виж целия пост
# 22

Е, иде лято, можеш да използваш този часови диапазон за разходки...
Виж целия пост
# 23
Няма инстанция, на която да можете да се оплачете. В посочения часови интервал е разрешено да се свири. Както и по-горе споменаха - може за Вас да е досадно за слушане, но пианото далеч не може да превиши допустимата сила на звука и е доста по-поносимо от други музикални инструменти (или от звуци при ремонт, бормашина, флекс, канго...).

Музикантите имат нужда да се упражняват ежедневно и за жалост не винаги е възможно да правят това в изолация и без съседи наоколо. Просто трябва да се съобразяват с часовете, в които това е забранено - между 14 и 16 ч. на обяд и след 22 часа вечер.

У нас пианистите са двама - синът ми свири от 10 години, малката ми дъщеря от 2 години. Свирят ежедневно, но никога в забранените часове. Когато купихме пианото, направихме ремонт на стаята и въпреки че я стеснихме, направихме вътрешна изолация, която донякъде да изолира звука. Блокът е старо строителство и с дебели стени, което също е предимство за съседите. Въпреки това се чува, макар и приглушено. Досега обаче никой не се е оплакал - напротив, спирали са ме съседи да питат кой свири и да поздравят децата.

Поговорете кротко със съседката. Щом свири на пиано и то вероятно професионално, предполагам е културна и интелигентна жена. Обяснете и проблема и се опитайте заедно да намерите решение - да свири в друг удобен за нея интервал, който е поносим и за вас, или пък заедно да направите изолация...
Ако не сте говорили, може да не е наясно с проблема (на мен например никога не ми е било неприятно, имала съм съседи професионални музиканти - пианистка и цигулар, радвах им се).
При всички положения обаче разговорът трябва да е в посока как да се разреши проблема, така че и жената да може да свири, и Вие да сте спокойна. Варианът да престане да свири не е възможен.
Виж целия пост
# 24
За съжаление законът го позволява.
Лично аз също бих се възползвала. Вземи една уредба с басове и подбери подходяща музика.
Пускай в разрешените интервали, особено в тези, в които свири тя.
Тапите за уши са значително по-евтини и по-жалещи останалите съседи. Когато дъщеря ми реши да пее, а тя врещи ужасно фалшиво, бодвам си тапите в ушите и съм пълен дзен.
Виж целия пост
# 25
Присъединявам се към съвета на.Човечето за тонколоните. Върши работа.
Изпробвано срещу.виолончело.
Виж целия пост
# 26
Като първа стъпка (преди тонколоните) защо не пробвате един нормален разговор с пианистката. Човешки такъв, кротък и спокоен. "Моля, може ли, бихте ли били така добри, ако... не е ли възможно да...". Обикновено пианистите са кротки хора, възпитани, не хапят.
Виж целия пост
# 27
А, не са. Има много брутални музиканти, които хич не им пука, какво причиняват на околните в името на Изкуството си и че кокошките им спират да снасят.

В днешно време да тормозиш комшиите вместо да си вземеш едно пиано, дето ще си го чуваш само ти на слушалките, заслужава истински дивашки траш метъл.
Макар че може би повече ще и обърка темпото някоя чалга newsm78 Но това е по-зле и от пианото...
Виж целия пост
# 28
Присъединявам се към съвета на.Човечето за тонколоните. Върши работа.
Изпробвано срещу.виолончело.
А защо трябва да се тръгва с агресивна простащина срещу хора, които свирят на музикален инструмент и спазват часовете за тишина? Да бяха чалгари, дънещи като гламави, разбирам.
Виж целия пост
# 29
Очевидно.вече е говорила с жената и тя не е спряла щом продължава, иначе нямаше да има тема.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия