Боровинков сладкиш с "щрузъл топинг"

  • 7 616
  • 43
Първо, да се извиня на немскоговорящите, но всичките ми опити да немеря адекватен превод на "streusel" се увенчаха с неуспех. Ако някой има идея за разумен еквивалент на български, да се обади. Аз не го намерих, а и кулинарните ми знания са на чисто любителско ниво и ако става дума за термин, това е от сферата на профитата.

Така........ след като изясних лингвистичния въпрос, самата рецепта.
Оригиналът й е оттук: http://www.joyofbaking.com/BlueberryCake.html

А ето и свободния превод:

Продукти за топинга:
1/3 чаша (45 г.) брашно
1/3 чаша (65 г.) кристална захар
1/2 ч.л. канела
1/4 чаша (56 г.) студено масло, нарязано на парченца

Продукти за тестото:
1 ч. (140 г.)брашно
1ч.л. бакпулвер
1/8 ч.л. сол
1/4 ч. (56 г., 4 с.л.) масло със стайна температура
1/2 ч. кристална захар
1 яйце
1/2 ч.л. ванилов екстракт (аз използвах 1 ванилия на прах)
1/3 ч. (80 мл.) пр. мляко
2 ч. пресни боровинки

Приготовление:

Предварително пуснете фурната на 180*С. Намажете с масло/олио форма за торта с диаметър 20 см. и поставете хартия за печене на дъното.

За топинга: В купа смесете брашното, захарта и канелата. Добавете маслото и намачкайте с блендер или вилица, докато се получат големи трохи. Оставете настрана, докато приготвите тестото за сладкиша.

В отделна купа разбийте брашното, бакпулвера и солта.

Отделно от тях, разбийте маслото с миксер, докато стане кремообразно. Добавете захарта и продължете да разбивате, за да се получи пухкава смес. Добавете яйцето и ванилията. Накрая, като ги редувате, добавете брашнената смес и прясното мляко. Изсипете готовото тесто в приготвената форма, като добре загладите отгоре със сладкарска шпатула.

Разпределете равномерно отгоре боровинките и поръсете с топинга.

Пече се около 45 - 50 минути.

Сервира се топъл или със стайна температура.

Ако няма боровинки, може да се приготви с други  плодове - къпини, малини или пък с ябълки, сливи или круши, нарязани на резени.

За 8 - 10 порции.
Виж целия пост
# 1
Още веднъж,благодаря за рецептата!
Виж целия пост
# 2
Много вкусно звучи, още в събота ще го спретна.
Само един въпрос - имам замразени боровинки - как да действам с тях? Слагам ги на ледчета, размразявам предварително или има друга хитрина? Имам спомен за овалване в нещо....
Помощ!!! Embarassed
Виж целия пост
# 3
Аз също ползвах замразени боровинки. Къде ти пресни по това време на годината, да не сме в Сиатъл! То сигурно и в Съиатъл още няма, де.

Слагам ги както са си замразени. Със замразените плодове и зеленчуци така се процедира по принцип.
Виж целия пост
# 4
"streusel" са трохички Laughing Но и аз нямам идея как трябва да се преведе по най-добрия начин - с хрупкава коричка?!
Много вкусно звучи, ама моите боровинки са само на рядко сладко... дали пък няма да стане, ако го поизцедя малко Thinking
Виж целия пост
# 5
Хапке, аз още вчера в другата тема силно се заинтригувах от въпросната рецепта и след като я даде там, побързах да я пробвам Grinning Сладкиша стана невероятен, както и всичко останало по твои рецепти  bouquet Нямах боровинки в  наличност и го направих със замразени къпини, но и така се получи перфектно.
Виж целия пост
# 6
Лулуто, много се радвам. И на мен много ми хареса, особено съчетанието между боровинки и канела. Но заслугата е на източника - досега каквото съм пробвала от този сайт, все е успешно. Глей ква красота - http://www.joyofbaking.com/RecipeIndex.html . Аз като искам да се разтуша, си чета наред тука. Виж и рецептата за Coconut Macaroons http://www.joyofbaking.com/CoconutMacaroons.html Оказа се, че са особено вкусни, като престоят ден-два след приготвянето. Само дето "гълтат" много кокос, ама аз реших въпроса кардинално със закупуването на 1 кг. от Метро, че инак на малки пакетчета...

Хедра, не знам за сладкото...Ако не е домашно, нищо няма да успееш да изцедиш, защото фабричните имат много малко плод в тях - вече съм опитвала и установих, че 80% от съдържанието е желе с оцветител и ароматизатор, а плодовете са само за разкош. Аз купувам зампазени плодове от един местен супермаркет, но доскоро имаше малки разфасовки и в Билла. В момента в СЗ Билла вече не се предлагат замразени плодове, но не зная в София какво е положението. Ако нямаш боровинки, направи го с ябълки или круши, ама със сладко ме съмнява  newsm78 Пък и % на захар ще се вдигне много.
Виж целия пост
# 7
Домашно ми е сладкото, и е правено с онези пликчета за бързо приготвяне на д-р Йоткер Embarassed Т.е. - захарта в него не е колкото в обикновеното, пък и не ми станаха особено добре (в смисъл - не се желираха хубаво, така че приличат повече на размразени боровинки - цели плодчета и сок - отколкото на сладко или желе), затова ми се струва, че може и да стане newsm78 Освен да пробвам и ще се жалвам после Laughing
Виж целия пост
# 8
Цитат на: sladka hapka link=topic=97821.msg1715529#msg1715529
В момента в СЗ Билла вече не се предлагат замразени плодове, но не зная в София какво е положението...

Най-голямо разнообразие от замръзени плодове - боровинки, малини, капини, и др съм виждала в Хит


Благодаря за рецептата ще я пробвам задържително   bouquet
Виж целия пост
# 9
Лулуто, много се радвам. И на мен много ми хареса, особено съчетанието между боровинки и канела. Но заслугата е на източника - досега каквото съм пробвала от този сайт, все е успешно. Глей ква красота - http://www.joyofbaking.com/RecipeIndex.html . Аз като искам да се разтуша, си чета наред тука. Виж и рецептата за Coconut Macaroons http://www.joyofbaking.com/CoconutMacaroons.html Оказа се, че са особено вкусни, като престоят ден-два след приготвянето. Само дето "гълтат" много кокос, ама аз реших въпроса кардинално със закупуването на 1 кг. от Метро, че инак на малки пакетчета...

Хапчице,благодаря за линка,направо ми се взе акъла!!!!
Що не вземеш да си отвориш тема с рецептите от този сайт-толкова неща ми харесаха,ама колкото и да вдявам английски,все нещо не доразбирам...Кокосовките с шоколад,без шоколад,морковената торта,всички шоколадови торти,с бадеми ,фъстъци....Ох,стига!Ще чакам положителен отговор Heart Eyes Hug  bouquet
Виж целия пост
# 10
Ванче, засега няма достатъчно "матриал" за отделна тема. Правила съм три неща - основния сладкарски крем, кокоските и боровинковия сладкиш. И съм се клела пред кантарЯ нищо повече да не правя. Само ще отварям консерви с риба тон и ще режа марули, щото тия празници зле ми се отразиха на силуетя... Сори за офф-а. Освен това изчерпахме лимита от рождени дни в нашата къща, а татито е чак в края на годината, за щастие.
Виж целия пост
# 11
И съм се клела пред кантарЯ нищо повече да не правя. Само ще отварям консерви с риба тон и ще режа марули, щото тия празници зле ми се отразиха на силуетя...
Уф, и аз така...Ама все пак,ако не те затруднявам и не досаждам много,би ли дала рецептата за основния сладкарски крем.Благодаря !
Виж целия пост
# 12
Аууу и аз тези дни ще го пробвам туй чудо, мерсаж Хапке !
А дали мога да видя красотите, който ти приготвяш, че до сега само слушам за тях, плс !
И аз бих искала рецепатат за кремчето Praynig .

Лулу, казали са ти за Хит-а, аз ти предлагам и Метро. Купувах от там замразени вишни 2.5кг най - малката опаковка, че ми трябваше за една тип дълбана торта от Меню и се чудех какво ще ги правя останалите, а ми трябваха много малко и познай ... ходих за още, щот ми влязоха в едни плодови слакишчетаи вървяяяят...., както и сега в този ще ги ползвам .
Виж целия пост
# 13
Щом набавя боровинките веднага ще го пробвам и аз..  chef
Благодарности за рецептата  bouquet
Виж целия пост
# 14
Дано да ви хареса. Аз поначало обичам боровики и много ми допадна, ама тоа вкусовете се различават.

Кремът ще го преведа при първа възможност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия