Сладкарски крем (Creme Patissiere)

  • 9 754
  • 5
Рецептата е от тук: http://www.joyofbaking.com/CremePatisserie.html

Този основен сладкарски крем се използва за пълнеж на торти, профитроли, еклери, сладкиши "Наполеон", тарти и т.н. От моя опит, тази пропорция на основните продукти (мляко, яйца, брашно и нишесте) е най-удачна. Може да се добавят още и ванилия, ликьори, кафе или плодова пулпа.

Продукти:

1 1/4 ч. (200 мл.) прясно мляко
ванилия - в оригинала е 1/2 зърно, но аз сложих 2 пакета
3 жълтъка
1/4 ч. (50 г.) кристална захар
1/8 ч. (20 г. брашно
3 непълни с.л.  (20 г.) царевично готварско нишесте
3/4 ч.л. (10 мл.) ликьор "Гран Марние", бренди или кирш

За по-лека версия на сладкарския крем:
1/2 ч. (115 мл.) разбита сметана

Вариации:
Шоколадов крем - добавете 50 г. шоколад към горещото мляко,преди да го изсипете в яйчената смес

Кафеен крем - добавете 1/2 - 1 ч.л. инстантно кафе в горещото мляко

Малинов крем - добавете 1/4 ч. (60 мл.) или на вкус намачкани малини към готовия крем.

Приготовление:

В оригиналната рецепта има една процедура, свързана с ароматизирането на млякото със зърното ванилия. Понеже най-вероятно повечето от вас също ще ползват ванилин на прах като мен, ще я прескоча и ще мина направо на съществената част.

В средноголяма купа разбийте жълтъците и захарта с дървена лъжица. Не оставяйте сместа да престой твърде дълго, за да не се формират твърди парченца. Пресейте брашното и нишестето едновременно и ги добавете към яйчената смес, като бъркате докато тя стане гладка.

Затоплете млякото и внимателно, с непрекъснато разбъркване, го добавете към яйчената смес. Ако се получат топчета, прецедете. Поставете сместа на умерено силен котлон и я разбърквайте непрекъснато, докато заври.След завирането, продължете да бъркате още 30 - 60 сек, за да се сгъсти дотолкова, че да стане трудно за разбъркване.

Отстранете от огъня и незабавно добавете ликьора/брендито.Изсипете в чист съд и веднага покрийте отгоре с домакинско фолио, за да предотвратите образуването на коричка. Кремът може да се скъхранява в хладилник до 3 дни. Преди употреба, разбъркайте, за да премахнете евентуално образувалите се бучки.

За по-лека версия на сладкарския крем, непосредствено преди употреба, добавете разбита сметана.
Виж целия пост
# 1
Копнах го Сладка , изключително съм благодарна за труда ти  Heart Eyes !
Напременно ще го пробвам и определено със сметанката за по лекичко,  че аз от скоро съм се разготвила и сега си търся любим крем за тортички .
Та това кремче много навреме ми идва!
Виж целия пост
# 2
Sladka hapka,хиляди благодарности иот мен !Копнах си всичко и чакам за още преводи че там едни вкусотии.../много сьм ненаситна,а
Виж целия пост
# 3
Ей сега си направих крема - аз си го ям така, без торта ;о) Много е хубав.Благодаря за рецептата.   bouquet
Виж целия пост
# 4
Хапчице,хиляди благодарности за кремчето!!!  bouquet
Точно навреме за тортата на малкото синче.Чудех се какъв точно крем да направя,защото не исках да е от пудингите и ето и крема е на лице.  bouquet  bouquet  bouquet Joy Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 5
Ще пробвам рецептата. Интересно ми е да видя каква ще е разликата във вкуса, защото аз за по-лесно правя едно пакетче ванилов пудинг на д-р Йоткер и после добавям 200гр. разбита сметана.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия