Защо тестовете лъжат -- отговор на специалисти

  • 2 431
  • 12
Понякога тестовете лъжат и ние се чудим защо. Тази вечер удома беше на гости приятел биолог, а и мъжът ми е физик. Ето за какво става дума. Ако уринен тест дава +, а няма бременност не са виновни производителите, а някакви нарушения във физиологията -- в този пример може да има повишени поиказатели на щитовидната жлеза. Кръвният тест също понякога не лови добре ЧХГ, а бременност има -- причина може да бъде примерно висок пролактин или нарушени параметри на други съставки в кръвта, които са показател, че имаме някакво макар и дребно заболяване, което е причината за некоректни резултати. Разбира се тези случаи не са много, но не са и изключения.
Ето защо на сериозно болни хора -- инфаркти, инсулти и т.н. референтните стоийности са в много широк диапазон за по-точен резултат от изследването.
Най- просто казано, не можеш да си изсипеш кофата с боклук до НДК и да чакаш да видиш остатъци до Университета, ако няма вятър, т.е. в случая, ако някоя съставка на кръвта и урината пречи на `попътния вятър` -- няма и реално отчетени стойности.
Същото е и с УЗО-то. Защо на някои лови така лесно, а при други не. Причината е в тъканите в нас -- те са различни, в различните възрасти и хора.
Така, че най-добре е мисля да ЧУЕМ тялото си, то не ни лъже, когато сме болни от грип, няма да излъже и ако чакаме бебе.
Виж целия пост
# 1
Thinking

 #Puppy dog
 Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Дара, благодарско за обяснението  Mr. Green
На мен пък един лекар преди време ми беше казал, че на тестовете влияела и храната  Thinking
Виж целия пост
# 3
как може да влияе храната, като по принцип теста се прави с първата сутришна урина, а тогава човек все пак за последно е ял вечерта Thinking  - докторски му работи ooooh!
Виж целия пост
# 4
На мен пък това с храната не ми звучи ама никак невероятно. Има някои вещества в растенията, които много наподобяват хормони в човешкия организъм. Например соята доколкото си спомням съдържаше естрогени. И при някои растения тези вещества са в толкова голямо количество че се използват като естествени контрацепция в някои страни. На тоя принцип ми се струва доста възможно в някои растения да се съдържат вещества които да наподобяват hCG и да се получват положителни уринни тестове на този принцип без да има бременост. Ще ги откриете именно в първата урина. По време на храносмилането се отделят в кръвта и им трябва време за да стигнат до урината. С което не твърдя че е така, а само че би било възможно. Уринните тестове освен че се нуждаят от сравнително висока конценрация хормон са и по-ниско специфични.
Много ми е трудно обаче да си представя че пролактина по някакъв начин ще повлияе на измерването на хормона в кръвния тест което става директно и не е на принципа 'тука има, тука нема' (както е при уринните тестова), а отчита много точно концентрацията на хормона в кръвта.
Виж целия пост
# 5
Като стана дума за кръвта, никой не твърди, че точно пролактина влияе -- той само може да бъде пречка за коректен резултат/имайте пред вид, че става дума за откриване на ранна бременност, примерно до двайсетина дни от закъснението, тогава, когато още се чудим станало ли е чудото.
Друга причина за отрицателен кръвен при наличие на бременност са успокоителните хапчета, заболявания, като анорексия, булимия и др., стига толкова, че става страшно.
Няма такова понятие `кръвта не лъже` -- я скептиците да помислят какви са нейните съставки, как се влияе от храната, лекарствата, които приемаме, та нали повечето от вредните за коректен резултат препарати, за които говоря се разтварят именно в кръвта.
Същото е и с урината, даже и всичко да ни е наред -- я изпиите 4-5 литра вода и да видим какъв ще е резултата -- шегичка, но си е така.
Виж целия пост
# 6
Цитат на: Дара
Понякога тестовете лъжат и ние се чудим защо. Тази вечер удома беше на гости приятел биолог, а и мъжът ми е физик. Ето за какво става дума. Ако уринен тест дава +, а няма бременност не са виновни производителите, а някакви нарушения във физиологията -- в този пример може да има повишени поиказатели на щитовидната жлеза. Кръвният тест също понякога не лови добре ЧХГ, а бременност има -- причина може да бъде примерно висок пролактин или нарушени параметри на други съставки в кръвта, които са показател, че имаме някакво макар и дребно заболяване, което е причината за некоректни резултати. Разбира се тези случаи не са много, но не са и изключения.
Ето защо на сериозно болни хора -- инфаркти, инсулти и т.н. референтните стоийности са в много широк диапазон за по-точен резултат от изследването.
Най- просто казано, не можеш да си изсипеш кофата с боклук до НДК и да чакаш да видиш остатъци до Университета, ако няма вятър, т.е. в случая, ако някоя съставка на кръвта и урината пречи на `попътния вятър` -- няма и реално отчетени стойности.
Същото е и с УЗО-то. Защо на някои лови така лесно, а при други не. Причината е в тъканите в нас -- те са различни, в различните възрасти и хора.
Така, че най-добре е мисля да ЧУЕМ тялото си, то не ни лъже, когато сме болни от грип, няма да излъже и ако чакаме бебе.


Извинете ме, че вадя тая стара тема. Дара, добре ли си, бе момиче? Пишеш супер увлекателно абсолютни безсмислици.

Я сега обясни на твоя познат биолог, че неговият коментар е по спомени от средата на миналия век. Нека, като ще се прави на специалист, да почете първо малко по темата, пък тогава да се изказва. Сегашните тестове за бременност са на базата на моноклонални антитела (той ще разбере за какво говоря) и отчитат само бета - веригата на ЧХГ. Така че не може да има никаква кръстосана реакция с хормони, чиито алфа вериги са идентични с алфа веригата на ЧХГ (какъвто пример ти е дал с щитовидната жлеза).

Ако един тест не отчита положителен резултат, значи просто нивото на ЧХГ в урината на жената е ниско за неговата чувствителност.  Тестовете са с различна чувствителност, както и нивата на ЧХГ при отделните бременности са различни.

За кръвния тест коментарът е просто смехотворен. Никакви "нарушени параметри на други съставки в кръвта" не могат да повлияят върху нивото на ЧХГ.

А и какъв специалист по ранна бременност може да е един биолог? Не бих го коментирала, но наистина някое момиче ще ти повярва, ще има положителен тест, а ще си мисли, че я боли коремчето от преяждане. Ами ако е извънматочна?
Виж целия пост
# 7
Знаеш ли може да си права.
Аз се консултирах и с генеколога си във връзка с тестовете.
Бяха все +, а бременност нямаше и той ми каза също, че ще да е от щитовидната жлеза, прати ме на изследвания и се оказа, че всичко си е в норми, така от 2 декември ми `закри` темата с + тестовете. Поради тази причина не бебеправих 2 месеца.
Сега от януари започнах отново и смятам да не вярвам много много на лекари и учени, то ако съм бременна ще се разбере.
Само не мога да си обясня как така от 30.10, когато прокървих тестовете ми бяха + до към 10.01.2005? От тогава минаха 3 М.
Сега вече са -. Можеш ли да го обясниш, защото аз не мога.
Това би трябвало да означава, че мен тестовете не ме `обичат` и ми дават лъжовни резултати.
Голям майтап е, нали помните как се бях побъркала на тема цветни, извън маточни и разни такива бременности.
Виж целия пост
# 8
Гостът съм аз, сори.
Ако някой може да отговори, моля да помага с мнение, любопитно ми е какво е ставало през тези месеци.
Виж целия пост
# 9
Цитат на: Дара
Гостът съм аз, сори.
Ако някой може да отговори, моля да помага с мнение, любопитно ми е какво е ставало през тези месеци.


Дара, не съм ти следила историята, извинявай, но принципно когато тестът е положителен, това означава, че има ЧХГ над определени стойности в организма. Разбира се, тестовете трябва да са годни и да са направени както трябва - да са потопени до съответния знак, да са отчетени правилно и в срок и т.н. ЧХГ се повишава, когато има бременност - в матката или извън нея, както и в редки случаи на трофобластна болест.

Ако си имала положителни тестове за бременност, е трябвало да се види как стоят нещата на УЗ. Сега аз мога само да гадая.  Simple Smile

Впрочем, в България ли си? Да не си в чужбина и там да ползват все още стария вид тестове?
Виж целия пост
# 10
В София съм си.
Аз съм най-големият привърженик на УЗИ, въпреки, че в няколко теми момичета не бяха много, много съгласни с мен, исках да обясня, че аз и овуто си меря на УЗИ за точност, та ходих на лекар и все си имаше овулации, бременност не, но 3тестчета да.
Пробвах всичко на пазара в Б-я.
Сега ми е смешно, но като си внуших, че е извън матката си беше страшно, и кръвен правих, но той беше -, а когато познатият ми биолог каза, че кръвните не винаги са верни съвсем се втрещих.
Добре, че от тогава минаха почти 4 месеца и това е вече минало.
Сега ако имам съмнения за бременност ще правя само в краен случай тест -- ако любопитството ми ме провокира.
Виж целия пост
# 11
след спонтанен аборт в първите седмци на бременноста, може организма да продължи да произвежда HCG, в който случай задължително се прави кюртаж. Затова се следи след спонтанен аборт дали ти падат стойностите на хурмона ако не са ти правили..
мила, надявам се да не е било това, но за първи път чувам някой да е имал толкова много положителни тестове без бременност
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Anonymous
след спонтанен аборт в първите седмци на бременноста, може организма да продължи да произвежда HCG, в който случай задължително се прави кюртаж. Затова се следи след спонтанен аборт дали ти падат стойностите на хурмона ако не са ти правили..
мила, надявам се да не е било това, но за първи път чувам някой да е имал толкова много положителни тестове без бременност

ХОрмона
не се терзай, ами си лягай вече Слънце посърнало
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия