Захранване не бебето

  • 577
  • 6
Здравейте! Решила съм да захраня бебето ми на 6 месечна възраст, сега то е на 4,5 месеца.Може ли да ме посъветвате как да го направя?Ако имате схема , моля са ми я пуснете на имейла-nioto@mail.bg.Благодаря! Simple Smile
Виж целия пост
# 1
можеш да потърсиш тук за темите "Как върви захранването", а също да прегледаш и библиотеката на форума:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0

ето и една примерна схема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20919.msg401144#msg401144

една майка е направила и собствен сайт с много информация по въпроса:
http://ilianas.hit.bg/Schemes.html
Виж целия пост
# 2
Много подробно!Супер!Благодаря!
Виж целия пост
# 3
nioto, виждам, че ти вече си си решила да захранваш по схема на 6 месеца. Но на мен ми щръкват косите от ужас само като си помисля за подобно нещо имайки предвид лошия ми опит с батенцето. Този път смятам да следвам главно детето си и никакви схеми  Naughty. Всъщност, може да се каже че съм решила да пробвам с педагогическото захранване. Виж в Библиотеката тези теми - може пък и да ти харесат и да си промениш решението за захранването...

Виж също, ако имаш желание, и тази темичка

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=66242.0

Когато я прочетох окончателно се убедих, че ще я карам по този начин  Grinning

Каквото и да решиш, желая ти бебчо да расте здравичко и много да му се радваш. BTW, и моето е на тая възраст Simple Smile.
Виж целия пост
# 4
Мамо Поли, аз направих грешка и послушах педито да дам на бебо пюре на 2,5 месеца.Храня го изкуствено,защото кърмата ми свърщи след вирусна инфекция.затова сметнах, че е по-добре да давам останалите храни  на 6 месеца.Педито ме кара да му давам кисели с мляко и зеленчуково пюре със захар, прясно мляко и сол.Лудост!Аз юсамо се съгласявам за да не се караме, но нищо повече не му давам освен пюре.Моля те да споделиш  твоя опит с баткото.Благогдаря ти много! Simple Smile Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Първо да се извиня на Ниото за късния отговор. Второ малко офф - моето момиченце е един ден по-малко от твоето Тоше и аз съм родена в Пловдив. Така че като се завъртя в околността може да се видим (прочетох, че си търсиш дружка за разходки).

Моля те да споделиш  твоя опит с баткото.Благогдаря ти много! Simple Smile Simple Smile

No problem!
 В началото всичко си беше прекрасно. Кърмихме се без проблем. Лошото беше само това, че го храних под час. Вярно, мършавичко си беше детенцето... Другият проблем породен от кърменето на режим беше това, че на дететенцето не му се удовлетворяваха нуждите от сукане и започна зверски да си смуче пръстта... до 2 години (когато приложих малко силови методи). Колко срам съм брала от това... И колко притеснения...
Започнахме със сокчетата още първия месец. Бебенцето ги приемаше нормално. Сега като съм по-информирана си викам добре че не сме направили някоя алергия. Неще странно ми се виждаше тая работа, но оставих настрана майчиния си инстинкт и слушах докторката. Лошото при нас в даването на сок (и вода също) беше това, че съответно пиеше по-малко кърма. При това се движеше на долната граница на килограмите за възрастта си. Другият проблем беше утежняването на моя живот: Изцеждането на соковете и миенето на центрофугата (сокоизтисквачката)... а бебето през това време реве. Колко по-лесно би било просто да му дам цицата...
По-нататък плодовите пюрета от 2-3 месец. Давах с лъжичка в легнало положение. Общо взето добре минаваше. Ама защо е трябвало да си утежнявам живота, вместо просто да се наслаждавам на детето си. До тук общо взето нищо страшно.
По нататък дойде ред на зеленчуковото пюре. Тук вече започнаха проблемите. Докторката каза: "Замествайте кърмене на обяд." Аз обаче бях чела и смятах да го давам вечер, когато детето е най-будно и има склонност да опитва новите неща. Още повече, че на нас режимът ни беше такъв, че ставахме от сън около обяд. Докторката ми изтъкна довода, че тогава ще давам от млечната кухня и затова тогава и трябва да давам пюрето. Нещо не схванах каква е връзката между млечната кухня и режима на детето и кой, въобще, е казал, че имам намерение да се записвам на кухнята. Но все пак, отново послушах докторката. Това си беше едно мъчение и за мен и за бебето. Ама нали уж така ТРЯБВА да се правят нещата. Не взимането под внимание моя личен биологичен часовник и този на детето ми доведе до следното: за мен - нерви и умора; за бебенцето - много малко наддаване. И тук, знаейки, че само с кърменето си нямахме проблеми, вместо да се върна предимно на кърмене, аз започнах да въвеждам всички останали храни, само и само да расте детето и нещо да не му липсва (патка смотана съм аз! защо ли слушах докторката вместо себе си и бебчето???). Но детенце упорито отказваше да се храни когато аз решавах да му давам. Освен това по това време всичко му беше ужасно интересно и това допълнително утежняваше положението. Един ден видях една майка, която даваше на дъщеря си каша от шише. Казваше, че с лъжичка не я иска, но от шишето я приема. И аз, в стремежа си да натъпча детенцето си, започнах така. Но даването на биберона също беше кошмарана история. Имаше твърде интересни неща за правене и за разглеждане за да си губи той времето с ядене. Единствения момент, в който можех да му набутам шишето беше когато заспи... но не и след като е дълбоко заспал. И така, целият ми ден се превръщаше в едно безкрайно дебнене и хранене на сън. В крайна сметка зеленчуковите и месните пюрета така и не ги захаресва. Затова в шишето слагах още и кисело мляко и захар - така се излъгваше и му пробутвах и месото. А сега знам, че даже се препоръчва месо да не се дава преди 2 години. А аз се бях шашнала, че на 6 месеца бебето ми не си получава дажбата месо. По-нататък и детската кухня така му я давах - пасирам, добавям мляко и на заспиване го изсукваше. Другите майки си хранеха децата навън с лъжичка, а аз се прибирах вкъщи да пасирам... Срам!
Освен това и смученето от гърдата също беше трудна мисия, главно заради това, че на дечко му беше трудно да се концентрира върху цицата. И така - умората, нервите, стресът надделяха и отбих детето си на 8 месеца. Не се гордея с това. Грешката си е моя. Ама нали човек се учи от грешките си. Още с него ми беше ясно в общи линии, че грешката се състои в това, че не гледах детето си а схемите в бг-книжките. И сега се опитвам максимално да поправя тази грешка. Започнах много да чета и вече съм по-наясно. Също видях, че това което ми е подсказвало сърцето всъщност не е нещо уникално или изключително, а даже е правилно и научно обосновано.
В крайна сметка успях да го откажа от шишето на 3 години. Сега (той е на 4 години) не правя абсолютно нищо по отношение на храненето. Ако иска да яде, ако не - не. Спокойна съм, защото в градината ги хранят добре, а в къщи изпива половин-един литър мляко на ден. Когато си е в къщи може да кара само на мляко. Лошото отношение към храненето си остана завинаги...

Както виждаш нашата история не е някаква кой знае каква трагедия, нито пък е нещо дето и други мами да не са минали през подобно. Но има къде-къде по страшни примери. Ето,  да речем в този разказ .

Още веднъж обаче казвам: хора разни! Послушай сърцето и няма да сбъркаш! Ако имаш нужда, следвай някаква определена схема. Ако така го чувстваш значи това е най-доброто за теб и за детето ти. Само не забравяй да следиш поведението на малкото уникално същество в ръцете ти и бъди уверена, че всичко ще е наред.

Успех!
Виж целия пост
# 6
Поли, благодаря ти за откровението.Ние с колограмите сме"Над нормата", както казва нашто педи.Детенцето ми когато е сито се чувства добре , а тя ме кара да му разреждам млякото.От самото начало бебо си върви бузан- на 3 месеца изглежда , като на 6.Аз съм била същата на неговата възраст(сега той е мое точно копие).За тези месеци на които е пие максимално 150 мл., а понякога 80-120.В момента има задна хрема или по точно май са стафилококи и след като не помогна традиционната медицина се обярнах към хомеопат.Когато видя детето първо ме попита как го храня и давам ли нещо освен мляко.Като разбра , че яде и пюре ми каза:Е, как да не ти боледува детето?!Няма да слушаш педито си и ще спреш пюретата.(Хомеопатът е също педиатър, вече пенсионерка, но явно си знае от работата).Попита ме моето педи, да не е лудо , че иска да му давам пюре с прясно мляко и захар и кисели с мляко.
И такива ми ти работи.
Целувки от нас  Grinningи да сте ми живи и здрави и хубав късмет да има наборчето. smile3525 smile3525 newsm51
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия