Проблемни съседи - как да постъпя?

  • 17 502
  • 131
Здравейте Simple Smile
Имам нужда от съвет, защото не знам как да постъпя и към кого да се обърна.
Със съпруга ми живеем в жилищен блок. На долния етаж (първи) от години живеят наематели - двойка музиканти. Единият свири на виола, другият - на флейта. Мислехме, че са студенти и все някога ще завършат, ще се изнесат или ще спрат да свирят. Но не. Вече 7-8 години тези хора тренират у дома си. На отворени прозорци и до прозорците през лятото. Понякога целодневно. И не е като да не съм ценител на хубавата музика и за това да се дразня...Просто в повечето случаи е едно повтаряне на определен мотив часове наред...Не е да изкарат една приятна мелодия от край до край...Упражняват си се хората. Добре, но това е жилищна сграда, не концертна зала или тренировъчен лагер... Повечето съседи около тях ги няма през деня, а тези, които са у дома са пенсионери и вероятно не чуват и не реагират. Опитах се да разговарям с единия от двамата, като обясних, че не ходя на работа и през повечето време съм си в къщи и ги чувам...постоянно... сякаш са ми в спалнята. Дори да затворя прозореца и да пусна телевизора, пак се чува и дразни. Младежът с усмивка ми заяви, че имали право да се упражняват, щом не вдигат шум над определени децибели и щом не свирят от 14ч до 16ч и след 22ч (не че не се случва и това понякога).
Има ли някой идея дали и какво бихме могли да направим? Следващата стъпка е да пуснем жалба в полицията/общината, но едва ли някой ще обърне внимание и ще направи нещо, а и не знам дали пък наистина не са в правото си да налагат този "музикален тормоз" над съседите, щом не вдигат шум над определени децибели и в не подходящ час.
 
Виж целия пост
# 1
Имат право да свирят за упражнение, да. Това е част от наредбата за София, за всеки град има такава:
Цитат
(5) Свиренето на музикални инструменти и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музициране може да става само от 08.00 - 14.00 и от 16.00 - 22.00 часа.
http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=133
Виж целия пост
# 2
Младежът с усмивка ми заяви, че имали право да се упражняват, щом не вдигат шум над определени децибели и щом не свирят от 14ч до 16ч и след 22ч (не че не се случва и това понякога).
Прав е, затова от Общината не могат да направят нищо.
Хубавото е, че ти имаш същите права.
Вземи си прилична уредба, може и временно от някой приятел, подбери нещо по-метълско и послушай (а може и да не слушаш, излез и се разходи). Като спазваш часовете, разбира се Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 3
Мислех го това със силната музика, но какво са ми виновни останалите съседи, че и тях да тормозя. А има и малки дечица наоколо. Много тъпа ситуация...
Виж целия пост
# 4
Е, нали каза, че останалите съседи или ги няма или са възрастни и недочуващи...
Виж целия пост
# 5
Имаше наскоро такава тема. Десетки станици си скубахме косите. Относно казуса, формално, нищо не можете да направите. Не и с разрешените от закона средства.
Виж целия пост
# 6
Ооо преди години една дама чукаше по тръбите с някакви прибори (така звучеше) когато гледаме телевизия или си говорим вкъщи. Блока беше скапан и наистина всичко се чуваше, но ние живеехме нормално, не сме вдигали много шум. За мен беше най-подходящия момент да се уча да свиря на пияно. На някой инструменти има вариант да слушаш на слушалки. Мисля, че няма какво да направиш....
Извикай Валери Симеонов хихи
Виж целия пост
# 7
Е, нали каза, че останалите съседи или ги няма или са възрастни и недочуващи...

Те са на първия етаж и съответно съседите около тях - на първи и втори етаж са или пенсионери, или не са вкъщи. Аз ако надуя музика, ще ме чуят и до седмия, не водя статистика точно по кое време, колко и какви хора има в сградата, но определено не бих искала да притеснявам никого.
А относно блъскането по тръбите - в квартала на родителите ми, в съседния блок има жена с умствено разстройство, която от години тормози съседите си - сутрин в 5 часа излиза на прозореца и започва да блъска с една метална дръжка от парцал по външните щори и да крещи...хвърляше буркани върху паркираните пред блока коли и по хора, преминаващи по улицата, мажеше с фекалии вратите на съседите...стигна се до съд и нищо не и направиха...нито задължиха роднините и по някакъв начин да се грижат за нея, нито я вкараха на принудително лечение...нищо...и то при положение, че балконът и е срещу детска градина и понякога и до двора и долитаха буркани...а аз за едната виола очаквам да има законово решение Grinning
Виж целия пост
# 8
Аз в предишната тема бях посъветвала оплакващите да си сложат едни тапи за уши. Дъщеря ми като реши да пее, си намушвам едни такива в ушите и съм пълен дзен.
Виж целия пост
# 9
Мислех го това със силната музика, но какво са ми виновни останалите съседи, че и тях да тормозя. А има и малки дечица наоколо. Много тъпа ситуация...
Защо ща ги тормозиш? Нали не им пречи шума Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Надали оркестъра, в който свирят, няма зали за репетиции. Да, законът им позволява, но не значи, че всички репетиции трябва да са в къщи. Може и малко човещина да проявят.  Човечето много добре те е  посъветвала- "посвири" им и ти., а ако можеш и да пееш фалшиво с пълно гърло...... Една седмица ще е достатъчна.
Виж целия пост
# 11
Всъщност не знам дали и други съседи не са реагирали, просто предположих, защото в няколко апартамента около тях съм виждала много възрастни хора, над 80. Но като се замисля, щом знаеше, че законът му го позволява, значи и другиса ходили и той е проучил как седят нещата. Както и да е, явно няма начин по законен и културен начин да се разберем Simple Smile Благодаря на всички Simple Smile Обмислям варианта да си купя брадва, да се кача през плозореца и да нацепя виолата на трески Grinning Пък флейтата допълнително ще я мисля Grinning
Виж целия пост
# 12
Младежът с усмивка ми заяви, че имали право да се упражняват, щом не вдигат шум над определени децибели и щом не свирят от 14ч до 16ч и след 22ч (не че не се случва и това понякога).
Прав е, затова от Общината не могат да направят нищо.
Хубавото е, че ти имаш същите права.
Вземи си прилична уредба, може и временно от някой приятел, подбери нещо по-метълско и послушай (а може и да не слушаш, излез и се разходи). Като спазваш часовете, разбира се Stuck Out Tongue Winking Eye

И според мен само това можеш да направиш, за съжаление.
Другият вариант е да говориш със собственика на апратамента и да му обясниш положението. Ако се съберете повече съседи най - вероятно ще има по - голям ефект, така че можеш да се поинтересуваш дали все пак не пречат и на някой друг. Щом са наематели все пак има шанс да ги изгониш...
Виж целия пост
# 13
Пробвай с "Радка пиратка" и други чалгии от най-просташките.
Виж целия пост
# 14
Обмислям варианта да си купя брадва, да се кача през плозореца и да нацепя виолата на трески Grinning Пък флейтата допълнително ще я мисля Grinning
Ааа, не, не, направи го с финес, със законни средства, Радка пиратка е добра идея Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия