Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 3

  • 343 867
  • 1 494


Какво трябва да се гледа, когато се избира съд за готвене
Скрит текст:
1.   Производителят трябва да е посочил технологичния процес на производство и основните характеристики на изделието – срок на годност, температурна резистентност, сертификати, материали.

2.   По-безопасни материали:
Стъкло – (напр. Simax, Pyrex)
Стъклокерамика – (напр. Pyroflam - Pyrex (но залепва и трудно се мие), Visions  - неудобството е, че лесно се чупи (изключение прави серията Vitro Ceramic Pyroflam на Pyrex, които са с гаранция от -40° до +800° С), керамични със стъклена глазура BergHOFF - почистват се лесно, вкл. и в миална машина)
Глина – (напр. Römertorf) - има особеност в подготовката за употреба на неглазираното глинено изделие
Керамика – (напр. Staub, Emile Henry (залепва, но лесно се мие)
Качествена стомана 18/10 – (напр. Silit, WMF), ако съдържа никел, то той може да предизвика алергии. В стоманените съдове не е добре да се съхранява храна.
Металокерамика – (напр. Silargan – Silit (серията Silargan не съдържа никел)

3.   Безвредни повърхности:
(могат да бъдат върху стоманена, алуминиева или многопластова основа)
Керамични – незалепващи покрития, безвредна алтернатива на тефлоновите – (напр. Elo, Cera Protect - Silit, Ceratal - Fissler и др.)
(Внимание! Керамичното покритие на Delimano не е незалепващо!)
могат да бъдат произведени с/без нано- технология (напр. с – Beka),
могат да имат ниска/висока температурна резистентност,
могат да съдържат примеси от полимери и други вещества,
могат да бъдат със слаба устойчивост и здравина (напр. GreenPan)

Емайлирани – с дебел пласт непорест емайл. Има предложения с антибактериален емайл, които са неприемливи (напр. Riess и мн. др.)
емайлиран чугун – (напр.Le Creuset, Fissler, Chantal, Le Chasseur, Heuck, BergHOFF, Lodge, Staub)
емайлирана стомана – 
въглеродна стомана с восъчно покритие – mineral B element – (напр. De Biyer)

Други повърхности:

Чугун с титан
Анодиран алуминий
Титаниево покритие –
съдържа Тефлон – (напр. Scanpan)
не съдържа Тефлон – (напр. Titanium 2000 Plus Non-stick  на SKK)

4.   Не толкова вредни, колкото неудобни съдове:
Неемайлиран чугун – тежък, лесно ръждясва, трябва да се омаслява, преминават железни йони в храната, непригоден за готвене на кисели храни – домати, и др.
Твърдо анодиран алуминий Hard-Anodized Aluminum – повърхността е обработена така, че върху алуминия е образуван свръхтвърд филм от алуминиев окис – по-твърд от неръждаемата стомана. Така алуминият се изолира от храната, за да не попадат в нея токсични съставки. Съдовете не са подходящи за ползване върху индукционни котлони и миене в съдомиални машини. При издраскване има вероятност алуминиеви йони да попаднат в храната.

На индукционни котлони се готви в съдове от феромагнитен материал. Mоже да се ползват съдове с ударно споено стоманено и алуминиево дъно impact-bonded stainless steel and aluminum base (напр. Circulon Infinite, също и Titanium 200 INDUCTION на SKK). Може да се ползват съдове със стоманена основа. При тест с магнит стоманата, която привлича магнита е годна за индукционен котлон.

5.   Съдовете не трябва да съдържат органични съединения, алуминий, мед, кадмий, олово, нано-частици.
Органични съединения
-Силикон – багрилата в некачествените силикони отделят вредни метали – зелените – хром, сините – кобалт, червените – кадмий. Некачественият силикон има полимерни пълнители (проба с огъване – не трябва да се появява белезникава линия по ръба)
-Флуоровъглеродни съединения:
   Polytetrafluorethylene PTFE – политетрафлуоретилен – тефлон - при нагряване освобождава токсични съединения, които учените свързват с редица болести, например рак, проблеми с органите – (напр. Tefal, Pensofal, Scanpan, Lumenflon, Hydrolon);
   Perfluorooctanoic acid PFOA – перфлуорооктанова киселина - синтетичен химикал, който се използва в производството на традиционни съдове за готвене с незалепващо покритие. Въпреки че PFOA не присъства в крайния тефлон, може да се формира като газ, когато покритието се подлага на висока температура и започва да се разгражда. Веществото е канцерогенно при животни, води до рак на тестисите, панкреаса, млечната и тумори на черния дроб, установени при опити с плъхове. Работниците, изложени на PFOA имат повишен риск от рак на задстомашната жлеза и мъжката полова система. Многобройни проучвания са показали, че PFOA променя репродуктивните хормони при мъжете, което води до повишени нива на естроген и тестостерон. Наличието на веществото увеличава с 25% нарушенията във функциите на щитовидната жлеза;
-Polyetherketone PEK – полиетеркетон -  ползва се в покрития  (напр. Durit – WMF)
-Пластмаси – PVC - поливинилхлорид, PS - полистирен, PC – поликарбонат и др.
Метали
-Алуминий – алуминият преминава в храната във вид на соли с органичните киселини, но и без да е в съединения алуминият е токсичен.
-Мед – при нарушение на калаения слой на калайдисаните медни съдове медта, съединена с киселините от храната образува токсични съединения.
-Кадмий – силно токсичен метал, абсолютно неприемлив за използване при направа на съдове за готвене.
-Олово – съдържа се в стъклени съдове (безоловното стъкло е скъп материал и няма как съдът да е евтин и да е от безоловно стъкло) и в някои глазури и/или багрила на керамичните и порцелановите съдове. В зависимост от вида им, оловни съединения могат да се отделят при досег с храната, както и под формата на изпарения при висока температура (над 600 градуса), която е доста над температурата при която се готви в кухнята.
Съдове, произведени с нано-технологии – не е доказано, но частици с нано- размери при високи температури биха могли да преминат в храната. Частици с подобни размери лесно преминават през кръвоносни съдове и тъкани и дори да променят структурата на ДНК.
Многопластови съдове – между пластовете на съдовете най-често се добавят вредни полимери за адхезия Titanium 2000 Plus Non-stick.

6.   Не трябва да съхраняваме сготвена храна в метални съдове, за да прекъснем възможмостта храната да взаимодейства с металните йони.

7.   Оригиналните съдове от добри марки винаги имат книжка с инструкция. Трябва да се чете инструкцията. Някои съдове след като се купят преди да започне редовната им употреба трябва да се свари оцет, други да се намасляват след първото или след всяко измиване и т.н.
How To Choose and Buy Cookware - Guide to Choosing Cookware

Cookware review

TOP 10 Stainless-Steel Cookware 2013

Дискусия за Stoneline

За керамиката

Как да направим тигана незалепващ

Ето тук може да намерите едно добро обобщение на препоръките в първата тема

 


Виж целия пост
# 1
  bouquet
Да съм в час
Виж целия пост
# 2
Бенджи, виж тук
http://www.pochehli.com/brand/24/hrom-ad.html?recordsPerPage=50&ProductSort=1

и тук (посудата е на следващите страници, след умивалниците)
http://synox.org/hrom-silistra

и тук
http://chrombg.com/hrom-ad-m-10.html

Цените са по-високи отколкото в Багира. Тигана ми е Ф20см. и сега погледнах касовата бележка. Излезнал ми е 16лв. с отстъпката, защото е купен в събота - тогава имат около 5% намаление.

Impatiens, и аз има писах, но отговор не получих.

NBM, радвам се, че сподели. Надявам се и моят тиган да издържи във времето.

Виж целия пост
# 3
Impatiens, благодаря за труда!  bouquet  Записвам се, за да не ви изпускам Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Наскоро станаха популярни други съдове за готвене с незалепващо покритие от керамика. Керамиката е смес от глина и минерални добавки. Устойчива е на високи температури и надраскване. Керамичното покритие не съдържа PTFE и PFOA, но е възможно да съдържа олово. Оловото е един от най-токсичните тежки метали. Изследвания покозват, че храни, които съдържат домати, вино или оцет могат да реагират с керамичната повърхност и да предизвикат извличането на олово от нея. Друг проблем при този вид покритие е използването на бои за оцветяването му, които съдържат олово и кадмий. Така че ако купувате такива съдове, задължително трябва да проверите дали на опаковката има знак, че покритието не съдържа такива елементи. Неотдавна срещу един от основните производители на съдове с такова покритие корейската фирма Neoflam са повдигнати обвинения за високо съдържание на кадмий и олово в продуктите им, които са опасни за човешкото здраве.


Керамични покрития използвани от различни фирми са: Ecolon (Neoflam), Termolon (GreenPan), Ceramica (Moneta), Greblon (Giaretti), Excilon (Maestroq Gipfel), Ferno-Ceramic (BergHOFF) и други.
Виж целия пост
# 5
За да не ми е гол записа да кажа, че си търся тиган за палачинки, който освен че искам да е "безвреден", трябва да става и за индукционни котлони. Като гледам по магазините...  Money Money Money
Освен това, в един немски сайт съм си харесала цял комплект на Силит на много изгодна цена, но пък толкова много тенджери няма какво да ги правя вкъщи. Ама пуста лакомия... всеки ден ги гледам  Mr. Green
Виж целия пост
# 6
Благодаря за темата!
bellaa  благодаря за споделеното, а това няма ли да важи и за емайлираните newsm78. Вече не помня (то от много четене се забърках) къде дали тук или по чуждите форуми беше коментирано това и не се стигна до точна информация.
Виж целия пост
# 7
Как се поддържат тенджерите от чугун на Le creuset, прави ли се нещо по-специално като например мазане с мазнина след употреба?
Виж целия пост
# 8
Аз имам чугунена тенджера на Le Creuset, но тя е емайлирана отвътре и няма нужда от специална поддръжка, дори смятам, че се мие по-лесно от останалите съдове.
Чела съм обаче, че съдовете без покрити трябва да се мажат  Thinking
Виж целия пост
# 9
Аз продължавам да се ослушвам за тиган. Спряла съм се за сега на Силит Дурадо ама искам по-малък от ф28 см. а нещо не мога да си намеря... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 10
Записвам се и аз да не ви изпусна  bouquet
Виж целия пост
# 11
моя грил тиган на Le Creuset само с топла вода и веро го мия и толкова. По принцип на всеки продукт си пише как да се почиства.
Виж целия пост
# 12
Аз продължавам да се ослушвам за тиган. Спряла съм се за сега на Силит Дурадо ама искам по-малък от ф28 см. а нещо не мога да си намеря... Rolling Eyes
Ох, не дей......не съм сигурна, че няма да се разочароваш. Аз толкова смело го препоръчвах, но ето, че има много рекламации.
Моят Дурадо  все още ми върши отлична работа, но се замислих, че аз реално го ползвам най- вече за различни видове палачинки. Понякога да направя задушени зеленчуци.
Нямам опит как би се представил с пържоли, риби, яйца и прочие.
Виж целия пост
# 13
Тогава.... Rolling Eyes доста си запозната с нещата и искам да ми препоръчаш друг тогава. Искам тиган за....пържене  Mr. Green. В смисъл често правим мекици, бухти, палачинки, яйца.... Мислех и за някой модел на Фислер или Бека...
Виж целия пост
# 14
Не съм take a smile но бих ти препоръчала нещо което взех наскоро -  този тиган  на WMF http://www.amazon.de/gp/product/B00008XWOI/ref=oh_details_o00_s0 … ie=UTF8&psc=1
Много е хубав, пробвала съм го и за пържене и за задушаване нищо не залепва. Тази серия на марката горещо я препоръчвам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия