ИЦН е анатомична несъстоятелност на мускулите на шийката на матката в областта на вътрешния й отвор.
Обикновено подобно състояние се среща при жени вследствие на тежко раждане, когато разкъсванията на маточната шийка не са се възстановили. Често този анатомичен дефект остава след аборт, защото по време на тази операция се използват метални инструменти. Основната причина за възникване на ИЦН е дефект на мускулната тъкан.
В резултат на това вътрешният отвор на маточната шийка не удържа растящия през бременността плод, шийката се отваря и настъпва спонтанен аборт или преждевременно раждане.
Има и други схващания по въпроса какво предизвиква ИЦН. Например, причина могат да бъдат заразни заболявания на половите органи, хормонални нарушения, на чийто фон отслабва тонусът на мускулната тъкан, и вътрешният отвор омеква и се разтваря под тежестта на растящия плод. Ако жената е имала предходни спонтанни аборти, наблюдаващият гинеколог на първо място преглежда шийката на матката инструментално и бимануално (тоест просто с две ръце).
Специалистът лесно открива патологията по дължината на шийката, наличието на белези, степента на "отвореност" на вътрешния и външния отвор. Диагнозата може да се потвърди и с помощта на специални изследвания: ултразвук, рентгенова снимка, когато в маточната кухина се вкарва контрастно вещество (не се извършва по време на бременност). На снимката лекарят ще види анатомичните дефекти в областта на вътрешния отвор, които се явяват причина за истмикоцервикалната недостатъчност.
Добре е, ако може, диагнозата да се постави своевременно, тоест преди настъпването на бременност. В такъв случай се прави неголяма операция за поправяне на дефектите на маточната шийка изрязват се старите следродови белези и се възстановява целостта на шийката на местата на разкъсванията. Хирургът един вид реконструира анатомичната структура на шийката. След операцията на жената се препоръчва да планира желаната бременност след 12-18 месеца. За този период трябва получи всички необходими препоръки относно контрацепцията (предпазването от забременяване): не си струва да се рискува по-рано. Всичко зависи от обема и сложността на операцията. Във всеки случай лекарят, който я е извършил, определя протичането на постоперативния период и действията, които подготвят жената за износването на бременност.
Възможното следоперативно лечение и срокът за зачеване се препоръчва на всяка пациентка строго индивидуално. Не мислете, че даденият метод отнема много време и сили. Подобни операции се влизат в графата "малки" и не предизвикват усложнения. Навреме откритият дефект на маточната шийка и своевременната операция са гаранция за благоприятното протичане на бременност.
Ако бременността е настъпила, а диагнозата ви е застигнала впоследствие, не се огорчавайте, има методи за корекция на ИЦН. С обща анестезия (пълна упойка) на шийката на матката в областта на вътрешния отвор се правят шевове с копринен или найлонов конец, а в редица случаи се слага специален пръстен. Тук всичко зависи от анатомията на шийката и от уменията на хирурга.
Препоръчва се операцията* да се прави от 13 до 18 седмица то бременността само в болнични условия.
Няколко дни след операцията бременната жена трябва да лежи и да се намира в пълен покой. Обикновено своевременно проведената операция дава добри резултати и в много голяма част от случаите бременността се запазва. През деветия месец шевовете се свалят и се чака естественото настъпване на раждането. През цялото това време пациентката се намира под лекарско наблюдение. Провеждат се ред допълнителни изследвания: анализи на кръвта (клиничен, биохимичен, хормонален), анализ на урината; взимат се намазки, за да се определи степента на чистота на влагалището. За профилактика срещу развитието на инфекции се назначават вагинални свещички. Задължително се взимат спазмолитици (препарати против мускулни спазми), обезболяващи и успокояващи средства. Препоръчва се балансирана диета, богата на витамини, белтъчини и микроелементи. До раждането бременната може да пие валерианова или ментова настойка.
На жените с ИЦН категорично не се разрешават сексуални контакти през цялата бременност. Механичното въздействие може да задълбочи проблема и да стане причина за прорязване на направените шевове. Именно затова лекарите се стараят да увеличават времетраенето на болничното наблюдение на жената. Режимът на легло, добрият сън и абсолютният покой са залог за успех. За да облекчите разбирането в семейството и за да преодолеете заедно временните трудности, предложете на съпруга си да прочете тази информация.
* Това е т.нар. серклаж бел. прев.
Материалът е преведен от руски език от ЕТ