Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:33 28.04.24 
Клубове / Взаимопомощ / Здравна / Алергии Всички теми Следваща тема Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Алергии и други проблеми при бебета - лични истори [re: Millena]
Автор marid (i Martin)
Публикувано26.04.04 21:25  



.leni.

Нашата история:
Ние сме на 9 месеца и след едно разстройство, след като пихме 3 дни Milupa HN се получи жестока уртикария – петна като от коприва по дупето и под мишниците- червени и леко надигнати. Така бяхме 3 дни, като петната ту се скриваха, ту се показваха. Спряхме лечебната храна и разстройството се върна, отново започнахме храната и седмица след като я спряхме отново цялата пламна – този път вече навсякъде. И така – ту се скрие, ту се покаже.
Започнахме с противоалергични капки и жестока диета – заешко, картоф, чушка, броколи, сини сливи, грозде, царевична и пшеничена каша, бисквити. Бяхме при Мустаков- той ни наложи диетата и предположи, че е алергична към ябълки, моркови, цъфтящи работи и т.н. Така карахме 2 седмици – обривите сизчезнаха, спряхме капките и още на следващия ден пак започнаха много мънички петънца да се появяват.
В резултат Вероника отслабна 500 гр, а следващия месец не наддаде нито грам.
Отидохме на друг лекар и той каза алергия към белтъка на млякото. До сега всички лекари се съмняваха в тази диагноза, но май така стана. Само дето никой не можа да ми каже как стана така – че от 2месечна е на адаптирано мляко и на 7 месеца вече доста неща хапваше...и изведнъж...
Та сега сме на хидролизирано мляко Прегомин.


Ancheto*
Наистина е възможно да е алергия към белтъка на кравето мляко. Един пресен пример е едно наше приятелче. И те са на адаптирано мляко от втория месец и едва сега на 7 месеца се появиха петна, които изчезнаха едва след като започнаха да пият фризопеп. Докторката ги мъчи с хипоалергенни млека, свиха менюто и временно спряха месото - докато се стабилизира. Но проблема явно беше в млякото.

Какво е нашето меню. На 7 месеца ядеше малко неща, но започнах да го захранвам с козе сирене и пилешко месо. От плодовете тогава ядеше пъпеши, диня, грозде. Ябълки не много, защото се продрисква от тях. Сините сливи му ги давах веднъж и след това ме уплашиха, че имало нещо в тях, което много тормозело бъбреците и ги спрях. Малко преди да стане на годинка му дадох грах и като се уверих, че с него всичко е наред му дадох и леща.
Зрял боб и соя не съм му давала, защото преди време даде реакция към соевото мляко. Но зелен боб хапва с удоволствие и без никакви последици.
С царевицата също се продрисква и избягвам да я давам в манджа. Но ако намериш диетички царевични пръчици - "Царевин" или "Грохо" може да даваш - те са варени, а не пържени. Имат по малко оцветители, но поне при нас последствия няма.
Картофи, моркови, червено цвекло, алабаш, зеле (обикновено и брюкселско), карфиол, броколи, грах, леща, грис, ориз, безмлечни каши (Sinlac na Nestle и Елда на Беби) и към тях добавям някакво плодово пюре или настърган плод.
С банана и ние не сме имали проблеми а според мен не е и цитрусов плод. Според моите спомени цитрусовите плодове са - лимон, портокал, мандарина, грейпфрут и разни други с тази структура. Ананас още не съм му давала, защото се води разхлабващ, а червата на Петър са много чуствителни на тази тема. Поради тази причина избягвам да му давам круши - евентуално малко в комбинация с нещо друго.
Обикновени бисквити може да даваш. Ама в германия имат ли от най-обикновените? Без масло и без яйца.
Тиква и боровинки са ни от любимите пюрета. От компот от дюли стават чудесни киселчета.
А нашата лекарка д-р Стоименова каза, че може да яде пилешко, пуешко и заешко. А според вездесъщата доц. Маринова, козето мляко било толкова неподходящо, че дори на нейните деца не би дала. И като види, че детенце е стабилно 6 месеца и започва да захранва директно с краве мляко !?!? Това е по думите на друга приятелка, която се бори със същия проблем, но с помощта на Маринова
А мога да ти кажа, че ние само от козето проблеми нямаме - папка си детенце сирене и извара без никакви проблеми. Като се стабилизира след един изкаран вирус и пробили 3 зъба накуп ще го пробвам и с яйца, риба, свинско и прясно козе мляко (под формата на грис, не за пиене) и не накуп де - поне такива са последните указания.


Teди
Ние сме с алергия към белтъка на млякото (не е доказване с тестове).

Оги е на 1 годинка. За първи път се изрина, когато беше на 15 дни и оттогава се борим с алргията. При нас симптомите бяха само изрината кожа. Оги имаше малки пъпчици с бяло връхче по цялото тяло (без под памперса), а после обривът се смени - появиха се червени петна по кожата, покрити с малки пъпки без връхче. Ние ходихме по кожни доктори, но честно казано най-доволна съм от алерголога. Има и изследвания, с които се установява тази алергия, но ние така и не ги направихме.
При нас обривите се проявиха още докато Оги беше само на кърма.
През повечето време е изринат. Нашите обриви са излизали по цялото тяло. Много рядка е алергията към моркови и ябълки, но за съжаление я има. Захранихме се на 6 месеца. Ядем много малко неща: картофи, чушка, моркови, лук, ябълки, тиква, круши, дюли, грозде, диня, заешко месо. Ядем каши без мляко и кисел. Лизвал си е банан, но не смея да му давам повече. Дразни ме еднообразното меню, но няма начин. Сирене не сме опитвали, нито козе, нито овче. Ядем обикновени бисквити и сухар. Има време да опита от всичко, аз не бързам.

Може при вас алергията да е по-силна и затова да има често обриви. Ние сме били една седмица САМО на хидролизирано мляко и противоалергичното сиропче Кларитин. НИЩО друго. Обривите НЕ се скриха. Лекарите не можаха да ни обяснят защо...

sladuna

I nie sme s alergia kam kraveto mliako, okaza se che ne e tolkova strashno. Piem Frisopep i sme mnogo dovolni ot nego.
Iadem veche vsiakakvi plodove mai - praskovi, kaisii, iabalki, krushi, banan , samo ot slivite povrashtahme.
Iadem otskoro i krave sirene-istinsko postizenie. Hapvame si obiknoveni biskviti i korichka hliab.
Kashite ni sa bezmlechni.
Ot mesata - pueshko, pileshko, zaeshko i svinsko.
Probvame i vizdame dali ima reakcia.
No vsiaka nova hrana se opitva kogato niama ekzema v momenta t.e da moze da se ustanovi ima li reakcia

ping_pong

Моята дъщеря е на 2год. и 3 мес. и може да се каже че сме поовладели положението. Тя е с много силна алергия към мляко, получи нещо като шок при първото опитване на адаптирано мляко на 6мес. Ясно беше, че се отнася за такава алергия, но направихме теста при д-р Мустаков, за да изключим други храни или дразнители. Оказа се, че е алергична само към мляко, но това не е 100% гаранция, защото тестът обхваща 20 алергена. За кожните проблеми мога да ти препоръчам лекар, който се занимава основно с кожни проблеми, свързани с алергиите при деца. Пише по детските списания на тази тема. От него знам, че алергичните дечица имат много податлива кожа на всякакви кожни заболявания, дори непряко свързани с поемането на дадена храна. В това се изразява и т.нар. атопичен дерматит, който се поставя като диагноза на децата с хранителни алергии. Има разни мазила специално за атопичен дерматит, като в серия има няколко продукта, които се прилагат в различните стадии на заболяването, които са в зависимост от сезона и някои други индивиуални фактори.


Mamma


От 2-3 месечна възраст на дъщеря ми се беше образувала нещо като язвичка на бузката, която с разни мазила завяхваше, но не изчезваше напълно. Повече от две години се влачихме по какви ли не лекари, мазахме я с какво ли не, гълта какви ли не сиропчета - нищо не помогна. Тъкмо се успокоявах, че е започнала да завяхва и в следващия момент пак "цъфваше" - течеше лимфна течност, после хващаше коричка, после пак падаше и пак течеше.
И така докато съвсем случайно някой ми спомена за въпросния д-р Капнилов (дерматолог). Изписа ни едно мазило (вече не помня как се казваше, но не беше никак скъпо... особено на база останалите мазила, с които я бяхме мазали вече 2 години) и ми каза да я къпя само с хума - с нищо друго.
След по-малко от 10 дни язвата беше завяхнала и седеше само като по-тъмно петънце, след още 10-тина всичко беше само спомен. Мисля че около 2-3 месеца продължих да я къпя само с хума, но до ден днешен няма и помен от язвата.

River
При нас работата е следната - секрети от носа + кашлица. Пробвах се сама да я лекувам тая хрема, не ще и не ще. И като почнаха да се точат едни зелени сополи, го заведох на хомеопат - изписа ми няколко монопрепарата (единия и аз го бях налучкала, ама не бях уцелила точното разреждане). Сега гъстите сополи изчезнаха и от нослето му тече бистра вода. През нощта няма секрети, по-скоро се стичат към гърлото. Кашля от време на време, но не така влажно.От всичко най-мразя продължителните хреми и кашлици. С Елена не обръщах много много внимание, "какво от това, хрема някаква си" и резултата - трета сливица, алергичен ринит и заплашваща бронхиална астма.Искам да кажа, че няма безобидни хреми, особено ако почнат често да се повтарят и се хронифицират. Това ми е обеца на ухото.


Чeтa
Борис има обрив по цялото телце. Започна от бузките, по коремчето, по крачетата и ръчичките. Няма по дупето и гръбчето само....
Пъпките са дребни, като настръхнала изглежда кожата. Не са зачервени, не го сърби, спокоен е.
Oбривът се появи постепено - започна от бузките. Адаптирано мляко яде още от раждането, макар че в началото беше на смесено хранене.




за серумния тест
siluchka


Тестът се прави върху серум от венозна кръв на бебето, взета на гладно. Изследват се нива на специфични антитела, наречени IgE. Изследваха ни следните 20 алергена:
ДПМК (D.pt.), ДПМК (D.far.), Aspergillus, Cladosporium, кон, куче, котка, тимотейка, пелин, бреза, яйце (белтък), мляко (краве), риба, брашно, ориз, соя, фъстъци, картофи, ябълка, морков.
Предполагам, че са включени в един набор за изследване, а не се избират кои да се изследват. Силата на реакцията се определя в 6 нива (и съответно 6 класа) на реакция - много високо, високо, умерено, ниско, много ниско, неустановимо, в зависимост от цифрови стойности, отчетени при изследването. (Искам да отбележа, че много са лекарите, които не го приемат като нужно, меродавно, точно. Всеки изказва определени доводи, всеки вярва на определени тези. За нас беше добър ориентир, не знам обаче дали за всички е било така. Който има друг опит, моля нека го сподели!)

Изследването стана за няколко дена. След това д-р Мустаков ни даде резултата, в който пишеше какво да се изключи от диетата на малкия, и какви лекарства да взима. Отделно аз си бях направила табличка с разни храни, разделени на групи и го помолих да сложи "+" или "-", за да ме ориентира как да подредя менюто.
Ето какво ядем ние за момента:
Основа за пюретата - ориз, елда, царевица, овес (от 8-ия месец);
Зеленчуци - карфиол, броколи, брюкселско зеле, чушка, спанак (1 път в месеца);
Плодове - ябълки, тиква, дюля, боровинки, круша (рядко), кайсия (много рядко);
Подправки - лук (по много!!), праз, магданоз, копър;
Месо - заешко (от 7-ия месец), евентуално ще започнем с пуешко след седмица;
Мазнини - зехтин, царевично олио, свинска мас (от 7-ия месец), краве масло (от 8-ия месец);
Кашите са според деня - дали е оризов, царевичен, елдов или овесен.
Основен принцип при захранването за мен е "кротко и полека".

Пера му дрехите само със домашен сапун, плакненето е в пералнята по много (беше се обринал и от праха за пране в един момент). Къпя го със сапун на Бюбхен, защото не намерих бръснарски, който ми препоръча д-р Мустаков. Мажем се с балсамчето Nachtkertzen на д-р Тайс.

Описах моят опит, но както винаги съм казвала, решенията си ги взима всяка една от нас. Тук само се излагат отделни ситуации и опит, но всяко дете е различно и има различен проблем. Решението трябва да е индивидуално, но за да е адекватно, според мен е нужно да се събере много информация. И пак казвам - всичко трябва да се следи от специалист, на който имате доверие. Иначе лутането е безумно...



Millena

Не съм никакъв експерт, препатила съм като много други тук просто. Аз съм с алергия, а сина ми го пазя още от бременността. Такива деца или дали симптоми рано трябва да се пазят много от всякакви рискови за алергизиране храни, защото имунитета като цяло им е по-различен и по-податлив към отключване на реакция. А точно това е лошото. Аз лично при цялата химия, в която живеем и все по-честите алергии бих препоръчвала превенция на абсолютно всички деца, обратно на това, което педиатрите масово препоръчват. Защото няма абсолютно НИКАКВА ползва от ранното захранване, повярвай ми! Сина ми още не е опитвал яйца или прясно мляко, а е рядко див и активен (ако си чела и други мои теми ще се сетиш, че скоро си чупи зъб примерно), хемоглобина винаги му е бил висок, на дъщеря ми на 6 мес. беше 128. А най-гадното е, че това алергизиране много често се получава още в родилният дом с масовото дохранване с Фризолак . Малко се отплеснах, но то е защото никога не съм разбирала тази мания да се захранват малки бебета с какво ли не, сякаш това е някакво състезание.
И още, не можеш да знаеш дали е алергично към нещо, докато не е дало реакция, (освен, ако не е изследвано, но това е рядко, за малко алергени, а и не винаги точно на такава малка възраст), когато вече ще е твърде късно (за това казах, че си играеш с огъня, но всеки си решава в крайна сметка)
Та така. Предразположените деца (както казах аз слагам в това число всички бебета до 6 месечна възраст поне!) трябва да се пазят от алергизиращи храни, за да не се отключи тази специфична реакция на имунната система. Тя може да се получи от всичко на практика, но има по-рискови храни, както и цигареният дим, прах, плесени и т.н.! Дори от твърде честото даване на една и съща храна (типично: сок от ябълка и морков!)

Повечето от децата ни са хранени с Фризолак първите дни, включително сина ми въпреки, че си носех Фризопеп (според д-р Мустаков при моите алергии не трябваше да се рискува). Но никой не ме чу там За 2-рото обаче изкопах дупка, но пи само Фризопеп докато ми го дадат, после не съм давала добавка (както и за 1-вото, но все пак има и нощно хранене, което не можеш да следиш)

За хемоглобина, не е от това както сама виждаш по твоите си деца. А аз знам какво са яли моите и как се развиват. И съм 100% за късното захранване, защото има само плюсове! Може да се храни много хубаво и пълноценно дори и като е на нашата диета! Това го заявявам най-категорично!

За отключването си права. Тънкият момент е, че както ти казах вече бебешкият (особено до 6 м) организъм е много недоразвит от към храносмилателна система, т.е. най-лесно се алергизира именно от храни. Затова и основната профилактика за тях се състои в диетата. Разбира се,ч е може да се случи и по-късно. А и много от децата ни, вкл. сина ми са развили алергия ВЪПРЕКИ цялата превенция, която както ти казах правя от бременна. Така че за това гаранции няма. Но можеш да се надяваш, че пазейки го в тази крехка възраст до към 3 г живот и здраве ще израстне основните алергени. По-късно вече са много по-слабо уязвими. Така че сме с надеждата, че диетата не е за цял живот. И аз лично за себе си знам, че ще направя ВСИЧКО, за да го опазя от което мога, пък дано го израстне. Ако не, поне ще знам, че съм направила каквото мога, а не после цял живот да се проклинам, че не съм била внимателна в тези важни години. Не е лесно. Особено като вече са големи и разбират и децата около тях ядат това или онова, а нашите - не. Но това е съдбата ни. И в този смисъл последното, което бих казала за пазенето е, че е абсурдно. Напротив! Както ти казах препоръчвам го (ако зависеше от мен!) на всички бебета!
В случая не става дума точно за противоотрова, но все пак един от най-успешните методи за лечение на алергията е т.нар десенсибилизация, която е точно това - вкарване на алергена в малки дози, така че имунната система да свикне да не го прави на такъв проблем (нали знаеш, че най-просто казано алергията е свръх реазкция на имунната система срещу алергена). Точно това се и цели с мноооого бавното и постепенно захранване. Но всяко нещо - с времето си. В това не влиза прясно мляко! Дори за "нормални"деца не се препоръчва прясно мляко под 1 год. (зарежи какво правят в детските кухни)

Редактирано от marid на 26.04.04 21:30.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Важно: Линкове, Регистрация, Лекари, Статии и т.н. Millena   05.04.04 17:42
. * Как да се регистрираме Millena   05.04.04 18:35
. * Полезни линкове Millena   05.04.04 18:40
. * Re: Полезни линкове hricava   10.10.07 11:55
. * Как да получим протокол за Фризопеп Millena   05.04.04 18:49
. * Лекари Teди   07.04.04 14:16
. * Re: Лекари NikiR   12.09.06 11:46
. * най-използвани лекарства при кожни проблеми marid   26.04.04 19:57
. * Най-чести симптоми на алергии при децата marid   26.04.04 20:53
. * Алергии и други проблеми при бебета - лични истори marid   26.04.04 21:25
. * Статия: Алергиите при децата I част Чeтa   25.06.04 17:20
. * Алергиите при децата II част Чeтa   04.02.05 14:53
. * Полезни теми в клуб Алергии/Библиотека Teди   27.08.04 12:10
. * Хранене на алергичното дете Millena   01.10.04 07:30
. * Списък с храни Rampelina   20.12.04 19:21
. * Показатели при кръвни тестове Finch   14.01.05 10:22
. * Бременност, напълняване, алергии Millena   22.02.05 04:30
. * Алергията Чeтa   06.03.05 23:56
. * Антибиотици, алергии, ваксини - статия Чeтa   31.03.05 14:47
. * Алергиите се засилват през пролетта (статия) Millena   07.04.05 21:08
. * Темп. пада и със спирт (алергии към лекарства) Millena   11.04.05 17:49
. * Алергии към полени, прах, храни (д-р Румяна Рачева Millena   11.04.05 19:04
. * Алергии към полени, прах, храни (д-р Жени Милева) Millena   11.04.05 19:16
. * Поленовите алергии и меда (статия) Millena   11.04.05 22:30
. * Алергичен ринит (статия, интервю проф Иван Ценев) Millena   12.04.05 21:53
. * Хомеопатично лечение на алергии (статия) Millena   12.04.05 21:55
. * Алергичното дете (статия от Доц. М. Маринова) Teди   10.06.05 09:48
. * Атопична характеропатия, Д-р Йордан Мирчев Millena   11.06.05 03:26
. * Разни статии на английски (от Kalina) Teди   11.06.05 11:35
. * Извадки от Наредбата за имунизациите Millena   08.02.06 18:47
. * Хранителни алергии (статия) Teди   12.04.06 10:18
. * Протеста срещу спиране на лечебните млека Teди   12.07.06 13:26
. * Десенсибилизация Silvita   03.11.06 20:53
. * Статия за алергиите Silvita   14.11.06 13:48
. * Много полезни линкове към статии и книги Silvita   14.11.06 18:30
. * Алергии и кърмене в семейството NikiFin   09.03.07 11:56
. * Re: Важно: Линкове, Регистрация, Лекари, Статии и т.н. Silvita   28.05.07 16:55
. * Re: Важно: Линкове, Регистрация, Лекари, Статии и т.н. Silvita   28.05.07 16:58
. * Re: Важно: Линкове, Регистрация, Лекари, Статии и т.н. Silvita   01.02.08 12:35
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.