КЗД се произнесе: Майките на деца с увреждания са дискриминирани
КЗД се произнесе: Майките на деца с увреждания са дискриминирани / снимка: Impact Press Group
КЗД се произнесе: Майките на деца с увреждания са дискриминирани
39791
КЗД се произнесе: Майките на деца с увреждания са дискриминирани
  • КЗД се произнесе: Майките на деца с увреждания са дискриминирани

Да бъдат приети законови промени, с които майките, които отглеждат деца с трайни увреждания да получат статут и права като тези на приемните родители - това предписват на министъра на труда и социалната политика от Комисията за защита от дискриминация. Петчленен състав на комисията излезе с решение по жалбата на майки на деца с увреждания, за която Дарик съобщи в началото на февруари. Тогава те обясниха, че за разлика от приемните семейства, нямат нито трудов стаж, нито право на отпуск докато гледат целодневно децата си до 18-годишна възраст. След навършване на пълнолетието им те продължават да се грижат за тях, но вече без добавка, а само с пенсията за болест на децата си.

Светлана Дякова, която е майка на дете с увреждане от Варна и която сезира комисията преди няколко месеца е удовлетворена от решението, според което правата и статутът на жените в нейното положение се признават за дискриминация. Дякова тогава съобщи, че тя и детето с трайни увреждания, което отглежда, трябва да живеят месечно с 213 лева - това е добавка в размер 70% от минималната заплата заедно с двойните детски добавки, като на майката не й тече дори трудов стаж за разлика от приемните родители. Сега Светлана чака следващата стъпка - тази на правителството и парламента, за да бъдат гласувани законовите промени, с които родителите на децата с увреждания ще получат аналогичен статут с този на приемните родители.

„Майката на детето с увреждания, е в графата домакиня, а на практика тя полага понякога 24-часов труд, тя е медицинска сестра, рехабилитатор, диетолог, психолог и всичко. Държавата в този случай за едните е майка, а за другите е мащеха. Искрено приветствам това, че дават възможност на децата да бъдат отглеждани в приемни семейства. Но на тези приемни майки им върви трудов стаж, те имат право на отпуск, имат право на допълнителен отпуск за ненормиран работен ден. Освен всичко останало получават и много сериозни добавки за това, че отглеждат такива деца. Не мога да разбера, защо за едни майки, които жертвайки всичко и отдавайки живота си, не получават нищо, те нямат трудов стаж. Наистина се надявам да се промени законодателството, защото за мен това е просто геноцид към тези семейства на деца с увреждания и към тези хора”, обясни тя.

Особено важно според Светлана Дякова е законодателството да бъде уредено така, че да не дели грижите за децата с увреждания до 18 години и след навършването на пълнолетие, защото практически грижите от страна на родителите на тези деца не се променят.

Още преди да бъде факт решението на антидискриминационната комисия зам.-председателката на социалната комисия в НС Светлана Ангелова съобщи, че на този етап онова, което може да бъде направено, е майките на деца с увреждания да бъдат назначавани с предимство с трудов договор за техни асистенти. Тя все още не се е запознала подробно с решението, но потвърди готовността си за законодателни промени, които да помогнат на тези родители.

--

Решение на Комисията за защита от дискриминация:
Предписва на Министъра на труда и социалната политика:


1. да изработи и внесе за разглеждане в Министерски съвет законопроект с цел изравняване на възможностите на биологичните родители на деца с трайни увреждания с тези на останалите членове на обществото и в частност - приемните семейства и биологичните родители на деца без увреждания;

2. да изработи и внесе за разглеждане в Министерски съвет законопроект с цел изравняване на възможностите на лицата, полагащи грижи за пълнолетни членове на техните семейства, които са с трайни увреждания по смисъла на пар. 1, т. 2 от допълнителните разпоредби на Закона за интеграция на хората с увреждания

ПРЕПОРЪЧВА на основание чл. 47, т.8 от Закона за защита от дискриминация на Министерски съвет с оглед постигане на съответствие със законодателството за предотвратяване на дискриминация следното:


1. да одобри и внесе за разглеждане в Народното събрание законопроект с цел изравняване на възможностите на биологичните родители на деца с трайни увреждания с тези на останалите членове на обществото и в частност – приемните семейства и биологичните родители на деца без увреждания;

2. да одобри и внесе за разглеждане в Народното събрание законопроект с цел изравняване на възможностите на лицата, полагащи грижи за пълнолетни членове на техните семейства, които са с трайни увреждания по смисъла на пар. 1, т. 2 от допълнителните разпоредби на Закона за интеграция на хората с увреждания.