Шестнадесет убити след драма в училище в Германия

Шестнадесет убити след драма в училище в Германия

© Associated Press

Въоръжен младеж застреля шестнадесет души в германския град Виненден, в южната провинция Баден-Вюртемберг, съобщиха световните медии. Драмата започна около 09:30 местно време в средното училище "Албертвиле". Там стрелецът уби дванадесет души - трима учители и девет ученици, след което се насочи към близка клиника, където застреля още един човек.


След стрелбата младежът, който според полицейските данни е 17-годишният Тим К., избяга в отдалечения на 30 км град Вендлинген. Полицията уточни, че извършителят е отвлякъл автомобил и е принудил шофьора да го откара във Вендлинген. Там разбеснелият се убиец е бил открит от полицията край супермаркет, където започнал престрелка със силите на реда. При размяната на изстрели са били убити двама минувачи, двама полицаи също са тежко ранени, съобщава електронното издание на сп. "Шпигел". В ранния следобед полицейското управление в Щутгарт съобщи, че Тим е бил застрелян.


За залавянето на изпадналия в умопомрачение стрелец бе организирана мащабна операция с участието на над хиляда полицаи, заедно с кучета и хеликоптери. Виненден беше изцяло блокиран от силите за сигурност, като предохранителна мярка бяха евакуирани учениците както от "Албертвиле", така и от други учебни заведения. Градът прилича на крепост, разказаха пред медиите местни жители. Виненден остана през целия ден под полицейска обсада.




Според първоначалните сведения побеснелият младеж е бивш ученик във въпросното училище, но мотивите му все още са неизвестни. Учители от "Албертвиле" разказаха пред германски медии, че Тим не е се набивал на очи и не е изпъквал с нищо сред съучениците си. Миналата година е завършил училище. По време на престъплението е бил облечен в тъмна военна униформа.


Тъкмо липсата на видима мотивация е странното в случая, тъй като момчето - поне според първите оценки - не може да бъде "вместено" в познатите класификации: обиден тийнейджър с травматично детство и болезнени спомени от училището, където е бил обиждан или изолиран от останалите. "Тим К. - момчето без качества", озаглави статията си за трагедията "Шпигел онлайн".


Безспорно е ясно, че Тим е бил улеснен най-вече от факта, че в дома си е имал достъп до оръжие. Полицаи провериха къщата на неговите родители, където бе открит цял законно притежаван оръжеен арсенал, информира тв каналът n-tv. По неофициална информация бащата е имал 18 оръжия, едното от които липсвало. Според "Шпигел" мъжът бил уважаван местен предприемач.


Виненден се намира на около 20 км. от Щутгарт и в него живеят 27 600 души.


Трагедията в градчето напомни за аналогичния случай от 26 април 2002 г., когато бивш ученик от гимназията "Гутенберг" в източногерманския град Ерфурт само за няколко минути застреля 16 души, а после се самоуби. Инцидентът породи оживени дискусии в цялата страна за нуждата от затягане на режима за притежаване на оръжие и накара мнозина германци дасе замислят за измеренията на насилието в училищата. Градската управа в Ерфурт и местното правителство в Тюрингия предложиха на Баден-Вюртемберг помощ в психологическите консултации за учениците във Виненден и за близките на загиналите.



Трагедията във Виненден доказа необходимостта от нова полицейска тактика за неутрализиране на изпаднали в умопомрачение ("амок") въоръжени лица, посочват в първите си коментари различни експерти по сигурност. Още преди половин година тъкмо полицейският шеф на Баден-Вюртемберг - Ервин Хецгер - предложи концепция, според която служителите на реда вече не трябва да изчакват, а да действат много по-офанзивно, обяснява сп. "Шпигел". "Стрелците в амок искат във възможно най-кратко време да избият колкото се може повече хора. Така че изчакването на анализите коства човешки животи", убеден е Хецгер. Според него, всички полицаи на местопроизшествието трябва да се опитат веднага да спрат извършителя, вместо да чакат командосите.


Полицейският началник представи през октомври тренировъчна програма, с която специалните части да се подготвят за подобни случаи. Сред 10-те симулационни варианта е и вземането на заложници в училище. "Служителите на реда трябва най-вече да се научат да намират правилната мяра. Те не трябва просто да стрелят безразборно, но не и да се колебаят, когато са атакувани от стрелеца", смята директорът на полицейските сили в готовност Томас Мюрдер. "Един разбеснял се убиец не се колебае, а стреля.


В началото Синдикатът на германските полицаи (GdP) оцени скептично концепцията на полицаите от Щутгарт, като обърна внимание, че на теория е лесно, но в реалните операции мнозина полицейски служители изпитват огромен стрес. Отделни политици също разкритикуваха идеята редовите полицаи да действат като спецчастите, като обърнаха внимание, че изискванията към полицията постоянно нарастват, а в същото време все повече се пестят разходите за труд.


Президентът на GdP Конрад Фрайбург настоя за по-добра защита за училищата, а не толкова за промяна на полицейските методи. "Може да се помисли например за инсталиране на системи за достъп с чипове, както е в много други сгради", каза Фрайбург пред в. "Райнише пост".


Дискусията за стратегията и тактиката в ситуации на побеснели убийци обхвана цяла Германия след драмата в гимназията "Гутенберг" в Ерфурт през 2002 г., когато 19-годишният Роберт Щайнхойзер застреля 16 души (12 от които учители), след което се самоуби. Преди 2 години неизвестен заплаши със стрелба и училище в Баден-Вюртемберг и хвърли мнозина в паника. По данни от местното вътрешно министерство, само за 2 години към училища в провинцията са били отправени общо 114 заплахи за стрелба.



Ключови думи към статията: