Показват се публикациите с етикет хляб. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет хляб. Показване на всички публикации

петък, 11 август 2023 г.

Пухкава селска питка

 


Тази вкусна селска питка се прави много лесно и е прекрасно допълнение към всеки обяд или вечеря. Всъщност може да бъде и героят на масата ви, ако я поднесете топла, с хубаво краве масло, сиренце, домати и шарена сол. Повярвайте ми, нищо друго не ви трябва, а и ще получите приказно преживяване. Така я хапнах и аз този път.

Продукти:

200 мл топла вода

20 г прясна мая или 7 г суха мая

2 ч.л. захар

1 ч.л. сол

150 г кисело мляко

50 мл олио

500 г брашно

1 с.л. олио и 1 с.л. кисело мляко за намазване

малко масло за намазване след изпичане

Маята се разтваря в топлата вода заедно със захарта и 3 с.л. брашно. Оставя се да шупне.

В брашното се прави кладенче и там се изсипват киселото мляко, олиото и солта. Шупналата мая се прибавя към брашното и се разбърква хубаво. Тестото се омесва за бързо, като трябва да имате предвид, че тестото трябва да остане леко лепкаво. Не е нужно да добавяте повече брашно. Оформя се на топка и се покрива с чиста кърпа или найлоново фолио и се оставя да втаса. 
Тавичката в която ще се пече (моята беше с диаметър 22 см) се намазва хубаво с олио по дъното и стените. Втасалото тесто се прехвърля в тавата и се оформя питката, като се разплесква с ръце.  Покрива се и се оставя да втаса отново. 
След като втаса, върху питката се правят леки разрези с нож. Смесват се олиото и киселото мляко за намазване, като хубаво се разбъркват. Питката се намазва и се пече в загрята фурна на 180 градуса.

След като се изпече, докато е гореща, по желание се намазва с малко краве масло.

Това е. Бързо, лесно и мнооого вкусно!

 


събота, 10 август 2019 г.

Варварски хляб


Този Варварски хляб видях в сайта на Бон апети и веднага влезе в списъка ми за правене. За съжаление точно днес сайтът не работи и не мога да дам линк към него, но ще ви дам връзка към видеото, което открих ето тук https://www.vbox7.com/play:cf57673efd.
Варварския хляб е персийски и според Лора и Стоян това е лесния вариант за приготвяне. Наистина е много лесен. По-нататък може да потърся и други варианти на хляба.

Хлябът се прави доста бързо и също толкова бързо се изяжда в компанията на масло и мезета :)




Продукти:

500  г брашно
7 г суха мая
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. бакпулвер
325 мл топла вода

за глазурата:
180 мл вода
1 ч.л. брашно
1 ч.л. сода

сусам за поръсване



В подходящ съд се смесват продуктите за глазурата и се загряват до завиране. Сместа се оставя да се охлади.
Маята се смесва със 125 мл от водата и захарта и се оставя да шупне. Брашното се смесва със солта и бакпувера. Наливат се останалите 200 мл вода и шупналата мая.
Замесва се меко и леко лепкаво тесто. Разделя се на две части, които се оформят на топки. Покриват се с чиста кърпа и се оставят да втасат.
След това тестото се поставя в тави, застлани с хартия за печене и се разстила на тънък правоъгълник (по-скоро елипса)с помощта на още малко брашно. Оставят се да втасат още 10-15 минути.
След това с пръсти се набраздява на ивици. Намазва се с глазурата и се поръсва със сусам. Пече се в загрята фурна на 200 градуса.


вторник, 19 февруари 2019 г.

Чеснови франзели с песто и кашкавал


Напоследък чесновите франзели, закупени от някои вериги са доста популярни. Но всъщност можете лесно да си приготвите чеснови франзели вкъщи. Гарантирам, че ще ви харесат повече от купените. Правят се лесно и лично за мен вкусът им е в пъти по-добър от магазинските.
Всъщност идеята за ароматно пълнено чесново хлебче вече присъства в блога, но пък точно франзели не бях правила. Ето, че дойде и техния ред.
Преди време Пепи показа такива и аз се водих от нейната рецепта.

Аз приготвих 3 багети с дължина около 30 см.

За тях ми бяха необходими:

около 50 г краве масло на стайна температура
1 ч.л. сух чесън (може да се замени със 1-2 скилидки много фино настърган или намачкан чесън)
песто от босилек (или друг вид)
около 80-100 г кашкавал



Пестото в рецептата можете да замените с много ситно нарязан магданоз или смес от зелени подправки, каквито вие обичате, които е необходимо да нарежете на ситно и да смесите с маслото и чесъна.

Мекото масло се смесва с чесъна, като се разбърква много хубаво и се прибавя съвсем мъничко сол.
Върху франзелите се правят разрези по диагонал през около 1,5-2 см, като се внимава да не се разрязват до края.
Разрезите се разтварят внимателно и първо се намазват с малко масло. След това се поставя по малко песто, а накрая се слага тъничко парченце кашкавал.

Така приготвените франзели се завиват във фолио и се пекат в загрята на 200 градуса фурна 6-7 минути или до придобиване на хрупкавост  и препеченост по ваше желание.

Също по желание и вкус, след като изпечете чесновите франзели, можете да ги разопаковате леко от фолиото и да поръсите с настърган пармезан и да върнете за още минутка-две във фурната да се запекат.

Аз сервирах чесновите франзелки като добавка на фантастичните крилца "3 лъжици", отново на Пепи, които ако все още не сте приготвили, а обичате пилешки крилца, си пригответе бързо. Обещавам, че ще ви харесат.

Гответе с любов и удоволствие!
Бон Апети!




петък, 28 септември 2018 г.

Ирландски соден хляб


Ирландски соден хляб е изключително лесен за приготвяне и много бърз домашен хляб. Може да го приготвите в спешни случаи или просто защото искате да си направите хляб. За моя изненада се одобри от всички, които го опитаха и се унищожи за отрицателно време.
Рецептата се изпълнява добре и с брашно от лимец, с ръжено или с пълнозърнесто брашно, макар и да не бухва толкова. Възможно е и да се направи комбинация от два вида брашно. Въпрос на вкус и предпочитание.Също така по принцип се приготвя с мътеница, но тъй като аз нямам, избрах да го направя във вариант с кисело мляко.

Продукти:

5 ч.ч брашно
2 ч.ч кисело мляко 
1 ч.л. сол 
1 ч.л. захар 
1 1/2 ч.л. сода

Брашното се пресява и се смесва със захарта и солта. Содата се слага в киселото мляко и се разбърква, за да шупне. Излива се в брашното и се меси тесто. Не се изисква много месене, само колкото да се оформи тестото. Възможно е да се получи доста лепкаво. Не добавяйте повече брашно.  
Тестото се оформя на топка и се слага в застлана с хартия за печене тава. Върху така приготвения хляб се правят разрези на кръст с остър нож.
Слага се да се пече в предварително загрята фурна на 200 градуса. Пече се до готовност. Ако е необходимо, за да не прегаря отгоре, след като се запече леко, може градусите да се намалят на 180 и да се покрие с хартия.
Може да се консумира и топъл, и охладен. Но ако е топъл, по-добре го разчупете, а не го режете.

неделя, 29 юли 2018 г.

Пърлени питки


Тези пърлени питки приготвяше моята баба от с. Голяма Брестница. Тестото е най-обикновено, без мазнина и мляко, приготвя се само с вода, мая, сол и брашно. Аз обаче добавям и щипка захар. По принцип биха се получили и с друго тесто, не съм опитвала обаче и вероятно резултатът няма да е съвсем същия.

Рецептата по принцип се приготвя на печка на дърва.
Питките се слагат на плочата на печката отгоре, да се опърлят леко, но не прекалено. Трябва да хванат лек кафяв загар и от двете страни. След това веднага се преместват във фурната на печката на дърва, като не се поставят в тава, а се пекат директно в нея.
Но аз промених малко начина на приготвяне за тези от нас, които не разполагат с печка на дърва. Обаче за целта са необходими най-обикновен котлон с обикновена плоча  и една по-стара тава. Сега ще напиша как.



Продукти за две малки питки, приготвени на котлон:

250 мл вода
15 г прясна мая
1 ч.л. сол
1 щипка захар
около 450-500 г брашно

Маята се разтваря в хладката вода. В пресятото брашно се прави кладенче и вътре се изсипват разтворената мая, солта и захарта. Замесва се меко и нелепнещо тесто.
Ако рецептата ще се изпълнява на котлон, е необходимо тестото да се раздели на две топчета, за да могат питките да се съберат на котлона.  Ако имате печка на дърва, оставете тестото на една топка. Тестото се покрива с чиста кърпа и се оставя да втаса.
Котлонът се включва на не повече от 2/3 от мощността и се загрява.
Стара тава се поставя във фурната, като се обръща с дъното нагоре. Фурната се загрява на 180 градуса заедно с тавата.
Взима се едното топче тесто и се разплесква на кръгла питка с дебелина около 1 см. Поставя се на загрятия котлон и се пече до лек кафяв загар. Обръща се да се опърли и от другата страна.
Веднага се поставя във фурната върху загрятата тава. Пече се докато хубаво покафенее цялата.
Понеже другото топче тесто е втасало по същото време, а не може да се приготви веднага, след като сложа първата питка във фурната, аз го премесвам и разплесквам на питка, след което го завивам с кърпа и го оставям да втаса отново. По този начин, докато първата питка се пече във фурната, втората втасва  и е готова за печене, когато извадим първата. От тук нататък и с втората питка се постъпва като с първата. Пърли се на котлона от двете страни и се премества във фурната.
Опечените питки се увиват в месал и още 1-2 кърпи и се оставят да си обиколят нивката около 30 минути.
След това са вкусни всякак. И само с шарена сол, и с масло, и със сиренце, и с нещо месно, както ви душа иска. Но най-вкусно ми е с кротмач с печени чушки.




петък, 18 август 2017 г.

Чесново хлебче със сирена


Този тип чесново хлебче стана известно още преди много години в нета. Виждала съм различни начини за приготвянето му, но досега не съм изявявала желание да го правя, въпреки всичките положителни коментари, които съм чела. ГРЕШКА! И то голяма! Добре, че беше Никол, да види някъде видео за приготвяне на нещо подобно, че да ме помоли да го направя...
Това чесново хлебче със сирена тук е пълна импровизация, защото не отговаря на нито една рецепта, която съм изгледала или прочела.
По желание на Никол обогатихме рецептата с бяло саламурено сирене и с топено сирене, освен задължителния кашкавал. Така че, ако решите да пробвате нещо подобно, трябва да знаете, че няма нищо задължително. Всичко е препоръчително. Сложете това, което обичате вие. Дори и нещо месно например - според мен би вървял бекон, прошуто, шунка и т.н. А вместо кашкавал, можете да сложите нещо друго, което се топи добре - моцарела или друг вид любимо сирене.
Важното е да има пълнеж - колкото повече, толкова повече :) Нали знаете Мечо Пух <3 p="">А ако знаете само какви хрупкави и невероятно вкусни маслени корички се получават... Ммм, уникално просто!
Няма да плямпам повече, минавам към рецептата.

Уточнявам само, че съм използвала голям бял хляб и пиша количествата, които са ми отишли за него. Няма причина, поради която да не можете да направите по-малко хлебче или питка, така че си намалете количествата пълнеж.




Продукти:

1 цял хляб (700 г)
125 г краве масло
4-5 скилидки чесън
няколко клончета магданоз
сол
2 с.л. сусам

около 300 г кашкавал
около 150 г краве сирене
2-3 триъгълничета топено сирене

Хлябът се разрязва напречно на филийки, като се внимава да не се разреже до долу. След това се нарязва в обратната посока, така че да се образуват квадратчета. Моят хляб беше много пресен, даже топъл и се режеше сравнително трудно, защото беше много мек. Затова квадратчетата ми са малко по-големи, отколкото ми се искаше, но пък вкусът в никой случай не пострада от това :)
Маслото се стопява и към него се прибавя счукания чесън, заедно с щипка сол и ситно нарязания магданоз. В тази смес можете да добавите и други подправки, в зависимост от вашия вкус. Кашкавалът се настъргва на едро ренде, кравето сирене се нарязва на малки резенчета, които да могат да се подредят в прорезите, топеното сирене също се нарязва, но по-ситно.
С половината от чесновата смес се заливат внимателно прорезите на хляба. Подреждат се в процепите кравето и топеното сирене, като се бутат по-надолу. Отгоре се слага във всеки процеп настърган кашкавал, като се стараете всичко да отива вътре в хляба и отгоре да няма кашкавал. Сусамът се прибавя към останалата чеснова смес и се разбърква. С нея внимателно се залива хлебчето отгоре и ако е нужно се намазва с четка, за да може добре да не омажат коричките.
Така приготвеното хлебче се увива във фолио. Аз сложих един лист отдолу, като му направих борд и покрих отгоре с друг лист. Слага се да се пече в загрята на 180 градуса фурна за около 15 минути, изважда се, махва се горното фолио и се връща във фурната да хване хубав загар. Печете толкова, колкото обичате да ви е препечена коричката. Ние харесваме по-препечен хляб, затова и този на снимката има сериозен тен :)




понеделник, 13 февруари 2017 г.

Бял хляб със сусам


Напоследък много ми се искаше да направя бял хляб със сусам. Колебаех се между различни рецепти и изведнъж се сетих за симитите с много сусам. Това беше, което исках да направя. Но не симит, а хляб. Импровизирах с рецептата и се получи това. Много вкусен  хляб с богат вкус, интересна текстура и невероятна сусамова коричка.

Продукти:

550 г брашно
7 г суха мая
120 мл топло прясно мляко
120 мл хладка вода
120 мл олио
3 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 малко яйце
30 г краве масло на стайна температура

1/2 ч.ч. сусам
2 с.л. петмез
1/2 ч.ч. вода


Брашното се пресява. Прясното мляко и водата се смесват. Към тях се прибавя маята, захарта и 4-5 с.л. от брашното. Оставя се втаса, докато хване "шапка".
В останалото брашно се прави кладенче и в него се слагат солта, олиото и яйцето. Изсипва се и шупналата мая. Меси се тесто. В началото ще бъде лепкаво, но продължавайте да месите, като се опитвате да не добавяте повече брашно.  (можете да използвате миксер с бъркалки за тесто). Колкото повече месите, толкова повече лепненето ще изчезва. Докато измесвате тестото, добавете маслото на малки порции, като продължавате да месите докато тестото напълно го поеме.

Така измесеното тесто се поставя в суха купа и се завива с чиста кърпа. Оставя се на топло да втасва, докато удвои обема си.
През това време сусамът се изпича на сух нагорещен тиган докато леко си промени цвета. Не го препичайте много, защото после ще продължи да се пече върху самия хляб.

След като тестото е втасало, от него се оформя хляба. Оставя се отново да втаса.
Петмеът се смесва с водата в тава - достатъчно голяма, че да можете да потопите целия хляб в нея, но и да не е прекалено голяма, за да може течността в тавата да е поне 1 пръст.

Сусамът се поставя на плота или на подходящо място  и трябва се сложи като ивица с дължината и широчина по-голяма от тази на хляба. Ама и аз как го обясних...  Т.е. като го обърнете върху него, да може да залепне от един път.

И така - втасалият хляб се потапя от горната страна в петмеза и веднага след това внимателно се овалва в запечения сусам. Слага се в тава, която е намаслена или застлана с хартия за печене. Отгоре се правят разрези с остър нож.
Хлябът се пече в загрята на 170 градуса фурна. Ако се запече бързо отгоре, намалете още малко температурата и покрийте с хартия. Печете докато се изпече добре.
След като се извади хлябът, се оставя да изстива върху решетка и не е добре да се реже около 1 час след това. Много трудно изпълнимо е, особено когато обикалят гладни човеци наоколо...


Много обичам вкусна филийка с много масло и сладко отгоре :)

Нямах много време за снимки, защото у нас нямаха търпение да го разрежа, но надявам се и от тези да усетите колко вкусен се получи този хляб. 

понеделник, 14 ноември 2016 г.

Питка на кубчета



След прекрасната питка на триъгълници идва и още една... геометрична може би :D Питка на кубчета. Оформянето на тази прекрасна питка видях от тук и мисълта да я направя не ми даде мира. Е, ето я. Красива е, ефектна и разбира се, много вкусна.
Променила съм пропорциите за тестото, но като цяло продуктите са същите.

Ето и как се прави.

Продукти:

30 г прясна мая
250 г прясно мляко
5 с.л. кисело мляко
7 с.л. олио
1 яйце и 1 белтък
30 г прясна мая
1 ч.л. захар
1 равна супена лъжица сол
около 650 г брашно

около 50 г краве масло за намазване на корите

1 жълтък и 1 с.л. прясно мляко за намазване
семена за поръсване - при мен са смес, но може само сусам или по ваш избор



Маята се разтваря в топлото прясно мляко със захарта и 2-3 шепи от брашното. Разбърква се и се оставя да шупне хубаво. Брашното се пресява и в него се прави кладенче. Слагат се всички продукти за тестото - солта, олиото, киселото мляко, яйцата, изсипва се и втасалата мая. Меси се меко нелепнещо тесто. Покрива се с чиста кърпа и се оставя  на топло да втаса.
Втасалото тесто се разделя на 6 равни части. Всяка част се разточва на кръг с диаметър около 20 см, намазва се с разтопено масло, върху нея се поставя следващата кора, която също се намазва. Така се подреждат една върху друга шестте кори, като последната най-отгоре не се намазва с масло.
Тази купчинка се разточва внимателно на голям кръг, с дебелина около 5-6 мм. Този кръг се нарязва на ленти по около 1 см.


След това тестото се нарязва на кубчета.
Кубчетата се прехвърлят в застлана с хартия за печене тава едно по едно, едни върху други. Най-долу се поставят крайните, които са по-безформени. Отгоре се подреждат по-правилните :)
Питката се намазва с разбития с прясното мляко жълтък и се наръсва със семената.
Поставя се в незагрята фурна, фурната се включва на 180 градуса и питката се изпича до готовност. При нужда може да се покрие с хартия, за да не прегори отгоре и да се намали температурата на печене.



неделя, 13 ноември 2016 г.

Апулска фокача с домати и маслини


Нали всички знаете Пепа Стоева и нейните канибали? Ако я познавате, макар и виртуално, сигурно ще знаете, че посещението при нея действа заразно. За пореден път прихванах аз от нея тази Апулска фокача с домати и маслини.
Много хубава рецепта, в която използвах обикновено брашно и брашно от твърда пшеница от Био магазин Спирала. Както казва Никола - комбинация между пица и погача. Това било фокача :)
Рецептата отново е без продукти от животински произход и успешно може да се консумира от вегани или по време на постите.


Продукти:

300 г брашно
100 г брашно от твърда пшеница
1 среден сварен картоф или 2 по-малки (около 200 г)
1/2 кубче мая
250 мл хладка вода
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
6 с.л. зехтин

1 ч.л. риган
домати (може и да са черита, но аз в момента нямах)
черни маслини
едра сол за поръсване

Маята се разтваря в 200 мл от хладката вода, добавя се шепа брашно и захарта и се разбърква. Оставя се на топло да втаса, докато хване "шапка". Картофите се намачкват с останалите 50 мл от водата, заедно с 2 с.л. от зехтина. Мачкат се много хубаво, докато се получи гладка лъскава каша.
Брашната се смесват, прави се кладенче и се слага останалия зехтин и солта. Сипват се картофите и шупналата мая. Меси се тесто, което е доста лепкаво. Месете по-дълго, докато лепненето намалее. Ако все пак лепи много, добавете още малко брашно.
Тестото се оформя на топка, покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса.
Аз изпекох в една голяма тава - с диаметър 35 см, но Пепи пише, че разделя тестото и пече в 2 малки тави с диаметър 24 см. Тук вече вие може да прецените как искате да ги изпечете.

Тестото се поставя в намаслена тава и с намаслени ръце се разстила така, че да покрие цялата тава. Поръсва се с ригана. Подреждат се нарязаните доматите и маслините. Поръсва се с едра сол.
Аз обикновено пропускам втасването на печивата си, след като са оформени и са в тавата и директно ги слагам в студена фурна. Включвам фурната на 180 градуса и докато тя се загрее, тестото втасва вътре равномерно.
Така постъпих и този път. Пече се до златисто.


сряда, 2 ноември 2016 г.

Соден хляб с лимец и семена



Идеята да сложа зърна лимец в хляба отлежава отдавна в главата ми. Опитах да открия подобна рецепта в интернет пространството, но не успях и затова се справих сама. Дълго време се чудех дали да направя хляба с лимец с мая или със сода, или пък дори без никакъв набухвател. В крайна сметка попаднах на рецептата на Йоли за Ирландски соден хляб и в коментарите прочетох, че някои хора са го правили и с лимец. Затова взех решение бързо това да е основата и на моята рецепта.



Продукти:

2 ч.ч. брашно от лимец от Био магазин Spirala
2 ч.ч. бяло брашно
2 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сол
1 1/2 ч.л. сода
50 г лимец на зърна
2 с.л. сурови белени тиквени семки
2 с.л. микс от семена (белен слънчоглед, маково семе, ленено семе, сусам)

За да започнете с изпълнението на рецептата за соден хляб с лимец и семена е нужно първо зърната лимец да се накиснат във вода за около 8 часа. Така те омекват и могат да се вложат в хляба.
След това е много лесно и бързо. Направата на хляба отнема от началото на замесването до изпичането около 50 минути, а за сметка на това е толкова вкусен....
Двата вида брашно се смесват, прибавя се солта. Содата се шупва в млякото и се изсипва при брашното. Слагат се семената и изцедените от водата зърна от лимец. Разбърква се хубаво. Получава се много лепнещо тесто. Измества се на плот и се меси бързо с още малко брашно
 Оформя се на топка  и  се поставя в застлана с хартия за печене тава. Може да намажете леко хартията с олио. Отгоре се правят разрези и хлябът с лимец се слага да се пече в загрята фурна на 180 градуса около 40минути или до готовност.
Като се извади, се поставя върху решетка да се охлади.

Реже се чак след като е добре изстинал.

И да знаете, ако имате такъв хляб, друго освен парченце масло не ви е нужно...



понеделник, 6 юни 2016 г.

Хляб с тъмна бира

В отговор на предизвикателството на Метро и шеф Юри Велев, което ни беше отправено по време на Годишните кулинарни награди на Блоговодител, а именно да сготвим с бира, която любезно ни предоставиха от Метро, се появява и рецептата за този невероятно вкусен и лесен хляб с тъмно пиво.


Препоръчвам тази рецепта за домашен хляб, защото е много лесна, продуктите не са много и може би най-важното за тези от вас, които се страхуват от тестото - не се меси. Е, вкусен хляб без месене. Кой не обича мързеливи и вкусни рецепти?

Когато чух, че трябва да приготвим нещо с тъмна бира, веднага си представих хляб. Единственото, за което съжалявам е, че нямах търпение да си купя ръжено брашно и да приготвя хляб от ръжено брашно с това прекрасно тъмно пиво, а го направих с бялото брашно, което имах вкъщи в този момент, но нищо... следващия път.

 Продукти:

1 ч.ч. е с вместимост 250 мл.


1 1/2 с.л. суха мая
1/2 ч.ч. топла вода (клоняща към гореща, но не вряла)
1 1/2 ч.ч. тъмна бира на стайна температура
1 с.л. мед
1 с.л. сол
1 щипка сода
4 1/2 ч.ч. брашно




 Приготвянето е лесно. Смесват се водата (водата трябва да е по-топла от нормалните случаи, когато месим тесто, защото трябва да затопли и бирата) и тъмното пиво. Към тях се прибавя меда, сухата мая и две-три шепи брашно. Всичко се разбърква много хубаво и се оставя да втаса, докато хване "шапка".

Брашното се пресява в голяма купа и в него се прави кладенче. Слагат се солта и содата. Изсипва се втасалата закваска и тестото се разбърква хубаво, докато стане хомогенно. Купата се покрива с найлоново фолио или с чиста кърпа и тестото се оставя да втасва, докато увеличи двойно обема си и по повърхността се появят хубави мехури.
Получава се доста лепкаво тесто. Не е нужно да добавяте още брашно. Това е напълно достатъчно за този хубав хляб.
След като тестото е втасало, плотът не посипва с малко брашно и тестото се изсипва върху брашното. Внимателно се оформя на хляб с набрашнени ръце.
Тавата, в която ще се пече хлябът се застила с хартия за печене, отново поръсена с малко брашно. Оформеното тесто се прехвърля в тавата, покрива се с кърпа и се оставя да втаса още около 20 минути.
През това време се загрява фурната на 180 градуса.
Повърхността на втасалия хляб се поръсва леко с брашно и отгоре се прави надлъжен разрез с остър нож ( с дълбочина около 2 см).
Преди хлябът да се сложи в горещата фурна, е добре с пулверизатор да се напръска хубаво във фурната, за да се образува пара. Слага се хлябът и по време на печенето, за да се образува хрупкава коричка, е добре да се пръска още 3-4 пъти, като се внимава да не попада вода върху самия хляб.
Пече се до хубав загар от всички страни. Ако отгоре се запече повече, а още е суров, може да го покриете с хартия за печене и да печете до готовност.







неделя, 27 март 2016 г.

Зеленчуков хляб с брашно от лимец

Със 100 грама покълнало диво жито човек може да изкара цяла седмица, без да яде друго.
Калориите са еднакви с останалата храна, която човек би ял седем дена. По това древно еднозърнесто жито са луднали диетолозите по цял свят. Това е лимецът - дивото жито от древността.
Лимецът не дава богата реколта, но пък засища добре и е лековита храна. Той е мощен антиоксидант, богат е на протеини и пази от много болести.

Може да се пише още много за лимеца, но все темата на блога е кулинарна и аз бих искала да ви предложа една рецепта. Рецепта за зеленчуков хляб с брашно от лимец.
Брашното от лимец, което използвах за изпълнение на рецептата е от Био магазин SPIRALА, където можете да намерите голямо разнообразие от органични здравословни храни, био козметика, еко препарати за бита и много други естествени продукти: Билки и билкови формули, свежи плодове и зеленчуци, био млечни продукти, пълнозърнести храни и пресен хляб, суперхрани и естествени спортни добавки, етерични масла и органична козметика, продукти за отглеждане на бебета и деца, пробиотици и други.

 Продукти:

3 ч.ч. брашно от лимец
2 ч.ч. типово брашно
250 мл топло прясно мляко
1 ч.л. мед
20 г прясна мая
2 с.л. зехтин
1 ч.л. сол
3 стръка пресен лук
1 морков
3 с.л. сварен грах
4 с.л. микс от семена (белен слънчоглед, маково семе, ленено семе, сусам)



Маята се разтваря в млякото с меда. Добавят се две шепи от брашното от лимец, покрива се и се оставя да втаса докато хване шапка. В купа се смесва останалото брашно от лимец с типовото брашно, като се разбъркват добре. Прави се кладенче, в което се слагат солта и зехтина. Изсипва се втасалата мая и се замесва меко нелепнещо тесто. Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса.


През това време лукът се почиства и се нарязва на дребно, а морковът се настъргва на не много ситно ренде. Загряват се 2 с.л. зехтин или олио и в тях за кратко се задушават лукът и морковите, докато омекнат. Прибавя се грахът и се посолява леко.
Когато тестото втаса, се поставя на плот или дъска и се оформя да правоъгълник. Поръсва се със зеленчуците и 3 с.л. от семената. След това внимателно се размесва така, че зеленчуците и семената да се разпределят равномерно в тестото. Отново се оформя на правоъгълник и се навива на руло. Поставя се в намаслен съд за печене, много леко се намазва с вода и се поръсва със семената. Слага се веднага в незагрята предварително фурна и се пече на 170 градуса до готовност.


Очаквайте повече предложения в Щъркелово гнездо с продуктите от Био магазин SPIRALА.

понеделник, 14 март 2016 г.

Едни вкусни питки или Азербайджански хляб чурек



Това е една от онези рецепти, които щом видиш, те грабват на мига и дори и на се планирал да правиш нещо подобно, бързичко им намираш място в менюто си :)
Видях тези вкусни питки при Аля миналия ден и бързам да ги споделя с вас, защото наистина са много сполучливи. Получиха се чудесни хлебчета с хрупкава коричка и мека вътрешност.

В рецептата много ми хареса това, че отгоре не се мажат с яйце а ... с кисело мляко, а и технологията на приготвяне е интересна с неколкократно втасване.

А сусамът в добавка ги прави още по-неустоими.

Продукти:

300 мл топла вода
250 г брашно
1 с.л. суха мая или 12 г прясна /малко увеличих в сравнение с Аля
3/4 ч.л. сол
1 с.л. захар


още около  250 гр.брашно за доомесване на тестото /на мен ми отиде около 280 г, но много зависи от брашното, което ще ползвате/
 

За намазване:
3 с.л. кисело мляко
2 с.л хладка вода

Много ми хареса идеята да намажа с кисело мляко и затова увеличих млякото



сусам или мак (или и двете) за поръсване



Преди да започна описанието на рецептата, ще уточня, че у нас беше доста топло, маята, която използвах беше малко повече и тестото втасваше много по-бързо от времето, което Аля описва.
Тъй като втасването много зависи от топлината в помещението, в което се приготвя, няма да пиша време за втасване, защото може да варира сериозно.

В купа се смесват топлата вода, маята, захарта и солта и всичко се разбърква много хубаво. Добавя се брашното и отново се разбърква. Купата се покрива с фолио и се оставя на топло да втаса. Като шупне добре, се разбърква с лъжица и се оставя да шупне отново много добре, като хване голяма "шапка" отгоре. 
Прибавя се останалото брашно по малко, докато се замеси хубаво нелепнещо тесто.  Тестото се покрива с кърпа и се оставя да втаса. Когато е почти втасало, се премесва отново и така общо три пъти. Накрая се оставя да втаса хубаво.
Готовото тесто се разделя на две части, които се оформят на топки. Всяка топка се оформя на питка с диаметър около 22 см, като в средата се изтънява да бъде дебела около 1 см, а краищата остават по-дебели.

Тъй като аз пекох двете питки по отделно, малко промених и начина на печене.
Първата питка  сложих върху леко намазана с олио хартия в тава, намазах със сместа от кисело мляко и вода и сложих веднага в незагрята предварително фурна. Включих фурната на 180 градуса и докато фурната се загрява, тестото постепенно втасва вътре в нея. Като хвана много лека коричка, след около 15 минути извадих, намазах отново хубаво с кисело мляко и поръсих със сусам. Върнах да се пече обратно във фурната.
През това време, докато първата питка се пече, втората питка втасва чудесно.
След като извадите първата питка, се слага втората в затоплената фурна, като е намазана с киселото мляко. След 10 минути се изважда, намазва се отново с останалото мляко и се поръсва със сусам. връща се във фурната и се допича.

След като се извадят от фурната, се поръсват леко с вода и се завиват в кърпа за поне десетина минути. Консумират се топли.

Това е. Всъщност е много по-лесно да се направят, отколкото да се напишат :)
Много са вкусни, препоръчвам!

Мила Аля, сърдечни благодарности от цялото семейство!

събота, 31 октомври 2015 г.

Домашен пълнозърнест хляб с овесени ядки и семена




"Хлябът е дар, хлябът е молба, хлябът е жертва, хлябът е магия, хлябът е живот."
Има ли нещо по-хубаво от аромата на току-що изпечен хляб?
За мен няма! Вкусна хрупкава коричка и мека вътрешност! Блаженство!
Няма да ви убеждавам колко хубаво е да си приготвяте хляб вкъщи. Мисля, че почти всички са достигнали до този извод.

Вкусен домашен хляб можете да си приготвите по различни рецепти и с различни съставки.
Днешното ми предложение е за пълнозърнест хляб със семена и овесени ядки.

Препоръчвам ви да го опитате!

Продукти:

250 г пълнозърнесто брашно
250 г бяло брашно или типово
1/2 ч.ч. овесени ядки
1 равна  с.л. сол
1 1/2 с.л. петмез*
100 мл гореща вода
300 мл топла вода
20 г прясна мая
2 с.л. зехтин
50 г семена смес - сусам, ленено, маково и белени слънчогледови семки (може да добавите и нещо друго)

Овесените ядки се заливат с горещата вода и се оставят настрана да поемат водата.
Двата вида брашно се смесват.
Маята се разтваря в топлата вода и се добавя петмеза и 5-6 с.л. брашно. Оставя се да шупне.

В брашното се прави кладенче и в него се слагат солта и зехтина. Изсипват се овесените ядки и шупналата мая. Меси се меко тесто. Ако много лепне, добавете още малко брашно. Изсипват се и семената и тестото се доомесва с тях.
Покрива се с чиста кърпа и се оставя да втаса.
Втасалото тесто се оформя на хляб, поставя се в тава или форма за печене, много леко се намазва с вода и се поръсва със семена.
Поставя се в студена фурна, фурната се включва и се пече на 170 градуса. Ако е необходимо, за да не прегори отгоре, по средата на печенето може да се покрие с хартия.

*Ако нямате петмез, може да използвате мед или захар

И една изява в медиите - тази седмица във вестник Всичко за семейството.





неделя, 18 октомври 2015 г.

Странджанки, сандвичи, пълнени хлебчета, за едно сирене и... среднощна филийка с масло




Миналата седмица получих една кошница-комплимент  от Лидл. И разбира се предизвикателство да предложа рецепти с продуктите от кошницата. А в нея имаше продукти от фурната на Лидл, сирене камембер, хамон и пакетче краве масло. 




Веднага в главата ми прозвуча "Изпечи сиренето, изпечи сиренето с хляба!". Обаче... какво се случи след като се прибрах вкъщи...
Нямах време да направя нищо същата вечер и затова прибрах продуктите в хладилника и покрих хляба  с кошницата, с идеята да приготвя нещо на следващия ден. Но... късно вечерта, двете с Никол се срещнахме пред кошницата, разрязахме хляба го и си хапнахме прекрасни филийки, намазани само с масло. И така... плановете ми за приготвяне на каквото и да е с него категорично пропаднаха.
Няма хляб, няма рецепта, няма снимка - няма публикация. Но грешката е поправима. Отидох отново до Лидл и си купих същия хляб. Само че плановете ми да вложа хляба и сиренето в една рецепта отново се провалиха.
Наложи се да приготвям странджанки. Какво пък. Вкусни са, ядат се от всички у нас и все пак употребявам хляба по предназначение.

Продукти:

Филийки хляб (ако ще печете на грил тиган, нарежете хляба на нормални филийки, а ако ще печете на скара, можете да нарежете по дължина)
300 г кайма
100 мл студена вода
чубрица
черен пипер
кимион

краве масло за намазване на филийте

Каймата се смесва със студената вода и подправките и се обърква много хубаво. Добре е, ако имате време да оставите да престои час-два-три. Хлябът се нарязва на филийки, които се оставят леко да поизсъхнат. Скарата или грил тиганът се загряват много добре. Филиите се намазват хубаво с масло и после с подобаващ пласт от каймата, която хубаво се разстила върху хляба.



























Слагат се да се пекат с каймата надолу. През това време от другата страна се намазват с масло. Пекат се до готовност на каймата и се обръщат да се запекат и от другата страна.


























Това е. После се радвате на вкусно похапване, независимо дали на закуска, на вечеря или пък просто когато сте гладни.

Къде вложих хамона? В ей това пълнено хлебче.
Никол много обича такива хлебчета и често приготвям подобни варианти. Тук е подходящо да се използва кръгло хлебче, но аз имах малка франзела, която също свърши много добра работа.

Как се приготвя:
На хлебчето се изрязва капаче, издълбава се  и се намазва с масло вътре. Слага се от хамона  или друго подходящо месо плътно по стените. Отгоре се чукват 1-2 яйца и се поръсва с настърган кашкавал.

Завива се много хубаво в алуминиево фолио и се пече в загрята на 200 градуса фурна около 15 минути.

Някои похапнахме и вкусни сандвичи.


































А сиренето? Нарязах го на триъгълници, запекох го на сух грил тиган и сервирах полято с мед в компанията на резени хамон.































Много често простичките неща са най-вкусни!

Пожелавам ви много топли и вкусни моменти с вашите близки и приятели!

Благодаря на Лидл България за това вкусно сътрудничество! Бъдете здрави и щастливи!






Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...