Кога се раждат най-здравите деца?

Всеки сезон има своите плюсове и минуси

Преди много години октомври е бил месецът с най-много сватби. Това е било свързано с работата на полето. През септември се е прибирал урожаят, а след това хората са можели да отдъхнат и да помислят за семейното си бъдеще. Оттогава измина много време, животът коренно се промени и браковете вече се сключват по всяко време на годината. Продължават обаче споровете кога от здравна гледна точка е най-подходящо да родиш дете. Според учените всеки сезон си има своите плюсове и минуси. Всеки трябва да избере кое за него и за поколението му е по-важно.

Раждане през пролетта
Плюсове
1. Пресни плодове и зеленчуци и съответно много витамини през първите месеци на бременността. А това е сериозен резерв от здраве.
2. Възможност да отдъхнеш на море, да набереш сили и приятни емоции, които никак не са за пренебрегване през предстоящите не особено леки за жената 9 месеца.
3. Следва сезонът на лятото, когато бебето ще може по-дълго време да прекарва на чист въздух и да се зареди с витамин D от естествения източник – слънцето.
Минуси
1. Последните месеци на бременността съвпадат със сезона на грипните епидемии и повишената вероятност от травми заради заледените улици.
2. Раждането ще бъде по време на сезонното отслабване на организма и дефицит на естествени витамини.

Раждане през лятото
Плюсове
1. В периода след зачеването пазарът предлага много естествени витамини.
2. Времето на кърмене съвпада с периода на пресните плодове и зеленчуци.
3. През последните месеци на бременността поледиците вече ще са зад гърба ви.
4. Слънцето, а покрай него и витамин D, са в изобилие.

Минуси
1. Първите месеци на бременността преминават в сезона на простудите, което създава опасност за плода. Закаляването и витамините помагат.
2. Последните месеци преди раждането съвпадат с лятото. Горещините създават дискомфорт на бъдещата майка.
3. Продължителната светла част на денонощието не благоприятства изработването на хормона на бременността – мелатонин, който е много важен през последните месеци. Този хормон се изработва от епифизата предимно в тъмните часове на денонощието, затова неговото количество е най-голямо през есента и зимата. Мелатонинът влияе върху клетките, произвеждащи меланин в кожата, и регулира нейната пигментация. Но ако сте здрави, ще се справите и с мелатонина, който имате във вашия организъм.

Раждане през есента
Плюсове
1. През последните месеци на бременността има много естествени витамини. Те са особено необходими в периода на адаптация на бебето.
2. Кърменето е в период, когато в организма на майката има много витамини.

Минуси
1. Първите месеци на бременността съвпадат с пика на грипните епидемии и респираторните заболявания. Това е много опасно, защото през първите два месеца след зачеването се оформят основните органи на бебето.
2. В края на бременността се снижава нивото на хормона мелатонин.
3. Първите месеци в живота на бебето ще преминат в хладен сезон, което ограничава разходките на чист въздух.

Раждане през зимата
Плюсове
1. Зачеването е през пролетта – най-радостния сезон, който носи много положителни емоции.
2. Последните месеци на бременността минават в благоприятни условия, когато все още не се е изчерпал витаминният запас в организма на бъдещата майка.
3. В края на бременността нивото на мелатонин е много високо.
4. Летните горещини няма да са проблем.

Минуси
1. В периода на зачеване много е възможно родителите да страдат от недостиг на витамини.
2. През последните месеци вероятността от травми е много голяма.
3. Първите месеци от живота на бебето ще преминат в периода на грипни епидемии и бум на респираторните заболявания.
4. Ограничени възможности за разходки на открито.
5. Недостиг на естествен витамин D.

Изводът на учените е, че няма лош или добър сезон за раждане. Минусите може да се превърнат в плюсове - за закаляването на бебето например е подходящ именно зимният сезон. Вирусите също не са особено страшни, защото новороденото надеждно е защитено от майчиния имунитет и продължава да го получава чрез кърмата. Просто вслушвайте се в съветите на лекарите и не се притеснявайте от сезоните.         

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 165