Показват се публикациите с етикет химическа олимпиада. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет химическа олимпиада. Показване на всички публикации

вторник, 26 февруари 2013 г.

"Дяволът", който поглъщал злато

Алхимикът и звездоброец на бухарския емир веднъж казал на своя господар, че може да му покаже "шейтана" ("дявола"), приел образа на течност и поглъщащ злато. Алхимикът показал на емира как се ражда "шейтана". Той пропуснал газообразен червенокафяв оксид през друг течен оксид. При това се получила силна киселина и нов газообразен оксид - безцветен, който на въздуха отново се превръщал в червенокафяв газ. След това алхимикът смесил получената силна киселина с готварска сол и пуснал в сместа златен пръстен. Пръстенът започнал да се покрива с мехурчета газ и изчезнал ...
Потресеният емир заповядал да запечатат съда и да го закопаят в земята, а алхимика да заключат в тъмница.
Какъв е химическият смисъл на легендата?

Източник: Степин, "Занимателни задачи и ефектни опити по химия"

вторник, 21 февруари 2012 г.

Капитан Флинт - химик

Капитан Флинт е в пристанището и влиза в смесения магазин, защото иска да си купи сода каустик. Собственикът на магазина обаче лежи пиян зад тезгяха. Помощникът знае, че предишния ден в склада са докарали три варела - един с готварска сол, един със сода каустик и един с английска сол за нуждите на местния лекар. Но той не знае кое от тях в кой от варелите се намира. Пуска капитан Флинт в склада, ако съумее да различи това, което му е нужно, той с удоволствие ще му продаде колкото иска. Капитан Флинт има в себе си единствено адски камък, който малко преди това си е закупил от дрогерията, за да си лекува кокошия трън. В склада има още вода и няколко стъклени чаши останали от запивката на собственика. Ще съумее ли с наличните средства да разпознае веществата и ако да, как?



понеделник, 20 февруари 2012 г.

За олимпиадата по химия е добре да знам (III) + задачи (7/8 клас)

... как оцветяват пламъка алкалните и алкалоземните метали и техните съединения, защото е неизменна част от задачите за разпознаване на вещества. Неприятното е, че различните автори на помагала и съответно на задачи имат собствено мнение за точния нюанс на смесените цветове, но освен да се придържате към най-близкото, което ви е известно, не ви остава друго. Понеже се омотах с времето, няма кога да чертая таблици. По-добре да го използвам, за да кача повече задачи за упражнение, защото са кът.

Оцветяване на пламъка от алкалните метали и техните съединения

Li - малиново червен












Na - ярко жълт












К - виолетов(розововиолетов според някои източници)












Rb - червенокафяв
Cs - червеновиолетов



Оцветяване на пламъка от алкалоземните метали и техните съединения

Са - керемидено червен (оранжев)
Sr - карминово червен
Ba - зелен (ябълково зелен)













Добре е да се знае също и че металът Mg гори с ослепителна бяла светлина, което също може да бъде включено в такива задачи.









Задачи

7 клас

1. По какъв начин може да се докаже, че содата за хляб е натриево съединение?
2. Веществото А се съединява с вода и образува веществото Б. Веществото Б взаимодейства със солна киселина с образуване на вода и сол, която оцветява пламъка на спиртна лампа в жълт цвят. Назовете веществата А и Б и изразете описаните взаимодействия с химични уравнения.
3. В няколко банки има литиеви, калиеви и натриеви соли - карбонати, хлориди и сулфати. По какъв начин ще докажете в коя банка е литиевият хлорид?
4. Дадено е непознато вещество Х, което при взаимодействие с вода образува друго вещество Y. Веществото Y взаимодейства със солна киселина. Извършва се обменна реакция, един от продуктите на която е веществото Z, което оцветява пламъка в розововиолетов цвят. Кои са веществата X, Y и Z? Изразете описаните реакции с химични уравнения.

Забележка: Обърнете внимание на приликите и разликите между задачи 2. и 4. Може ли еднозначно да се определят изходните вещества А и Х в двете задачи или тяхната роля може да изпълнява повече от едно вещество?

8 клас
1. Дадено е безцветно кристално вещество А, чийто воден разтвор оцветява лакмуса в син цвят. Ако през воден разтвор на веществото А се прекара въглероден диоксид, се образува веществото Б, което при взаимодействие с бистра варна вода образува отново веществото А и утайка от веществото В. При взаимодействието между веществото А и солна киселина се образува веществото Г, което оцветява пламъка в жълт цвят.
Кои са веществата А, Б, В и Г? Подкрепете отговора си с химични уравнения.

2. При стапяне на веществото А със сребърнобял метал Б, който взаимодейства с водата при обикновена температура, се получава веществото В и друг, също сребърнобял метал Г, който реагира с водата само при продължително кипене. При прекарване на постоянен електричен ток през разтвор на веществото В във вода се получава същото съединение на метала Б, което се образува и при взаимодействието му с водата.
Необходимо е да се определи:
а/ Металът Б, като се знае, че веществото В оцветява пламъка в розово-виолетов цвят;
б/ Металът Г, като се има предвид и това, че при загряване на въздуха той изгаря с ослепителна бяла светлина и образува оксид от типа ЕО.
в/ Веществото В.

3. При продължително нагряване на късче от твърдо бяло вещество А се получава ново вещество Б, което при заливане с вода показва основна реакция, защото се получава веществото В. Веществото  Б при взаимодействие с въглероден диоксид образува отново веществото А. Веществото А, залято със солна киселина, образува веществото Г, което оцветява пламъка на спиртна лампа в оранжево-червен цвят. Кои са веществата А, Б, В и Г? Докажете твърдението си с химични уравнения?

4. На метала А се действа с разредена киселина Б. Получава се вещество В, което оцветява пламъка на спиртна лампа в жълт цвят и при взаимодействие с разтвор на сребърен нитрат образува бяла утайка. С концентрирана сярна киселина веществото В образува веществото Г, което при реакция с разтвор на бариев дихлорид образува бяло неразтворимо вещество Д. Кои са веществата А, Б, В, Г и Д? Изразете описаните реакции с химични уравнения.





събота, 11 февруари 2012 г.

За олимпиадата по химия е добре да знам (II) - 7/8 клас

... как се събират газове! :D

Както и да ви звучи, такава задача излиза 3 години подред в областния кръг за 7 клас, което по никакъв начин не означава, че осмокласниците са застраховани. Въпросът "откъде бих могъл да знам" го оставяме да виси безответен във въздуха и се ориентираме към това, което може да ни е от помощ.

Първо, трите задачи от архива (кликайте на картинките за увеличение):

2009-та









2010-та










2011-та









Теоретично:

При събирането на газове се спазват определени правила, които се обуславят преди всичко от свойствата на газа, главно разтворимост във вода, относителна плътност спрямо въздуха, химическа активност или неактивност спрямо компонентите на въздуха, физиологично действие. Газообразните вещества с голяма разтворимост във вода (хлороводород, амоняк) се събират само чрез изместване на въздух. Съдът е с отвора нагоре или с отвора надолу в зависимост от относителната плътност на газа спрямо въздуха.
Практически неразтворимите във вода газове може да бъдат събирани или чрез изместване на въздух, или чрез изместване на вода. Вторият начин е по-съвършен, но има и по-трудна техника. Той се прилага задължително при отровните и взаимодействащи с кислорода газове (въглероден оксид, азотен оксид). /"Училищният химичен експеримент" Р.Николова, С. Драголов, изд. Народна просвета, 1985/

Видимо:

В горепосочените задачи методистът се е вълнувал единствено от начина на събиране съобразно относителната плътност на газа спрямо въздуха. Казано по-просто, съдът е с отвора нагоре или с отвора надолу в зависимост от това, дали газът, който събираме, е по-тежък или по-лек от въздуха. Газове, които са по-леки от въздуха, се събират в съдове с отвора надолу. Газове, които са по-тежки от въздуха, се събират в съдове с отвора нагоре.

Справочно:

Газове, по-леки от въздуха са водородът и амонякът.

Газове, по-тежки от въздуха, са кислородът, хлорът, хлороводородът, сероводородът, серният диоксид и въглеродният диоксид.

Азотът и въглеродният оксид са с плътност много близка до тази на въздуха или по-конкретно пренебрежимо по-малка. Ако правилото трябва да се спази формално, би трябвало да ги отнесем към първата група, но ... съдейки по начина, по който е формулирана първата задача, където се пита "кой", а не "кои", явно отсъства подобна необходимост ... и аз не се наемам да ви съветвам как да ги третирате.
В справката не съм включила азотните оксиди, но би било повече от прекалено да бъдат включени, мисля.

И накрая за десерт  в тоя дух една елементарна 

Задачка

Как ще прелеете от един съд в друг:
а/водород
б/кислород



петък, 10 февруари 2012 г.

За олимпиадата по химия е добре да знам ... (ниво 8 клас)

... наименованията в практиката на някои от съединенията на изучаваните химични елементи

Водeн разтвор на диводороден пероксид (Н2О2) в практиката e известeн като кислородна вода или перхидрол.

Съединения на алкалните метали

Натриев хидроксид NaOH - сода каустик
Натриев хидрогенкарбонат NaHCO3 - сода бикарбонат
Динатриев карбонат Na2CO3- калцинирана сода
Дикалиев карбонат K2CO3- поташ
Динатриев сулфат декахидрат Na2SO4.10H2O - глауберова сол
Калиев хлорат KClO3- бертолетова сол
Натриев хипохлорит NaClO - белина

Съединения на алкалоземните метали

Калциев оксид CaO- негасена вар
Калциев хидроксид Ca(OH)2- гасена вар
Калциев карбонат CaCO3- варовик, мрамор, креда
Калциев сулфат дихидрат CaSO4.2H2O - гипс
Магнезиев сулфат хептахидрат MgSO4.7H2O - английска сол

И още няколко соли на сярната киселина

Калиево-алуминиев дисулфат додекахидрат KAl(SO4)2.12H2O- обикновена стипца
Меден сулфат пентахидрат CuSO4.5H2O- син камък; разтвор на син камък и вар - бордолезов разтвор

Сребърен нитрат AgNO3 - адски камък



 

Категории

Математическа логика

Математически приказки

Химия