Следва

За най-добрите: Подарък!!!

Хранене според типа кожа

Кожата като огледало отразява всички наши вътрешни проблеми. Суха, мазна, пигментирана, подпухналост, ранни...

Hair преди 14 години

Понеделник е, и ако не започнеш именно от днес, в средата на седмицата е доста по-трудно. Какво ли?! Ами да се храниш според типа си кожа, защото балансът идва именно от храната, а кожата е огледало, отразяващо всички твои вътрешни проблеми.

Суха, мазна, пигментирана, подпухналост, ранни бръчки – всичко това, в повечето случаи се явява външна проява на дълбока вътрешна дисхармония. Може частично да я премахнеш, като коригираш менюто си, в зависимост от това какво точно не достига на кожата.

Ако кожата е бледа и безжизнена, може с голяма доза увереност да се предположи недостигът на витамини от групата В. Зърнените храни са спасението. Но не само. Източници на витамин В2, много важни за състоянието на кожата, са млякото и млечните продукти, постното месо, черния дроб, яйчния жълтък, маята.

Зелените листни зеленчуци, пълнозърнестите храни, дрождите и рибата доставят витамини от група В в достатъчно количество. Витамин В12 също отговаря за състоянието на кожата и здравия цвят на лицето.



Продуктите, в които се съдържа са: говеждо месо, яйца, ядки, мекотели, млечни продукти, грах, боб, царевица. Витамин В12 не се разрушава дори при термична обработка. Покълнала пшеница или овес прекрасно допълват всяка зелена салата и придават здравословен вид на лицето благодарение на огромното количество витамини от групата В и Е. Най-лесният вариант е ежедневна закуска с пшенични ядки или мюсли с чаша мляко.

Кожата е загубила еластичност – възможно е в менюто да има недостиг на морски продукти. Работата е там, че цинкът (този минерал се съдържа в рибата и морските продукти в голямо количество) при взаимодействие с витамин А, участва в процеса на регенерация на кожната покривка и е незаменим при синтеза на колаген и еластин.

Добър източник на цинк се явяват тиквените семки, а най-голямо количество цинк съдържат гъбите. Да се поддържа юношеската еластичност на тъканите помага минерала селен, който добре се съчетава с витамин Е. Селен има в морските продукти, бъбреците, черния дроб, пшеничните зародиши, триците, лука, доматите, броколите, лешниците.

Селенът е необходим на организма за изработването на глутатион – киселина неутрализираща свободните радикали, разрушаващи колагена и еластина на кожата. Покрай всичко това, селенът подобрява състоянието на косата и ноктите.|

Освен цинк и селен в ядките се намират и полезни мастни киселини (които също се борят със сухотата на кожата) и антиоксиданти – витамините А и Е, способстващи за поддържане младостта на кожата.
В борбата с\у загубата на еластичност, голяма роля играе и минерала силиций. Той се съдържа в кромид лука и в сушените плодове.

Загубата на еластичност, особено в съчетание с бледост, може да свидетелства за недостиг на желязо. Този елемент влиза в състава на хемоглобина и взима активно участие в тъканното дишане. Така че добавяйте в менюто си такива продукти като постно говеждо, черен дроб, киселец, яйчен жълтък, овесена и елдена каша.



За сухата, люспеща се кожа са необичайно полезни растителните мазнини. Зехтин, царевично, слънчогледово, авокадо, тиквени и слънчогледови семки. Мазната риба съдържа незаменими 3-омега и омега-6 мастни киселини, които защитават кожата от обезводняване. Така наречените незаменими мастни киселини – са такива понеже организмът не е в състояние да ги изработва самостоятелно и нищо друго не може адекватно да ги замени.

Омега-3
и омега-6 укрепват имунната, нервната и сърдечно-съдовата система, намаляват нивото на холестерина и се препоръчват при много кожни заболявания. Голямо количество от тези киселини се съдържа в сьомгата, херингата.

Полезни за сухата кожа са лешниците. Ако устните се напукват, а след сутрешното миене кожата на лицето е силно стегната – това е верен признак за недостиг на витамин А. Този витамин отговаря за нормалната работа на потните жлези, задържащи влагата и осигуряващи еластичност за кожата. Морков, тиква, червена чушка ще запълнят празнините в менюто.

Грапавата, лющеща се кожа говори за недостига на витамин В3, на белтъци и аминокиселината триптофан или дефицит на никотинова киселина (витамин РР). При такъв проблем с кожата, следва да се употребява в храната повече хляб от едро смляно брашно. Полезно е да се включат в менюто сушени гъби, чесън, боб, зеле, чушки, картофи и аспержи.

Ядките помагат да се справиш с ранните бръчки. Най-полезни са орехите, лешниците (особено сорта фундук) и бадемите с тяхното високо съдържание на витамин Е и масла, които не позволяват на съединителната тъкан да отслабва, овлажняват кожата отвътре и я защитават от увреда и преждевременно стареене.

Полезен е и обезмасления йогурт богат на витамин А, способстващ за поддържане на младостта на клетките на кожата. Полезни са естествено всички плодове и зеленчуци, съдържащи каротин (про-витамин А) и витамин С – праскови, кайсии, тиква, чушки, магданоз.



Мазната кожа се нуждае от повече свежи плодове с киселинност, а също и от кисело зеле. Големи дози витамин С и плодова киселина , регулират работата на мастните жлези. Но, за да не се сведе положителният ефект до минимум, не трябва да се злоупотребява с кафе. То усилва активността на мастните и потните жлези, а ръженият хляб, млечнокиселите продукти, фруктовите сокове, вареното немазно месо, пилешкото, рибата са много полезни.

При тънка, нежна кожа със слаби съдове – натурален сок от нар. Той съдържа антоциани, които укрепват стените на тънките кръвоносни съдове, носещи хранителните вещества в кожата. Освен това редовната употреба на сок от нар помага да се предотврати образуването на разширени вени на краката. Просото е като чели специално създадено за хора със слаби тъкани.

В него има много силиций, желязо и други микроелементи. Кашата от просо съдържа незаменими аминокиселини – градивен материал за мускулите и клетките на кожата, а бавно усвоимите въглеводороди, изчистват организма от различни токсини и шлаки.



Дори нормалната кожа
- здрава, еластична, с равни малки пори, за да остане красива и занапред е нужно да се спазват някои общи препоръки по отношение на храненето.

Преди всичко да се избягва голямото количество сладка, мазна, пържена, пикантни храна, пикантни подправки. Продукти съдържащи витамините А, В, С – играят голяма роля в регулиране функцията на кожата и кожните жлези, пигментацията на кожата. Значи в менюто трябва да има плодови сокове, моркови, ябълки, тиква, растително масло, зеле, много полезни са лимоните и шипковия чай.

Храненето е важен, но не единствен фактор, влияещ на външния вид. Състоянието на кожата и цветът на лицето много зависят от това колко време спиш, колко време стоиш на свеж въздух, каква козметика използваш. Един от най-големите врагове на женската красота е пушенето. Дори пребиваването в опушено помещение може да придаде на кожата землист оттенък. Пушенето често води до прекалено омазняване на кожата, а понякога ефектът е противоположен – прекалена сухост и поява на ранни бръчки.

Само отделянето на внимание на всички тези фактори, ще ти даде възможност винаги да изглеждаш добре, а кожата ти да е свежа и гладка.
 

More Hair