Пре­си­ле­но е да се ка­же, че па­пи­лом­ни­ят ви­рус во­ди до рак. Но не мо­же да се от­ре­че, че дей­с­т­ви­тел­но е рис­ков фак­тор за раз­ви­тие на он­ко­ло­гич­ни за­бо­ля­ва­ния. Пре­ди всич­ко - на ший­ка­та на мат­ка­та, а съ­що и по вън­ш­ни­те по­ло­ви ор­га­ни как­то на же­на­та, та­ка и на мъ­жа.
Вяр­но ли е, че пре­да­ва­ни­ят по по­лов път па­пи­ло­мен ви­рус во­ди до рак? И ако е та­ка - по ка­къв на­чин мо­жем да се пред­па­зим?

Ви­о­ле­та За­ха­ри­е­ва, Со­фия

За­ра­зя­ва­не­то с па­пи­ло­ма­ви­рус не во­ди за­дъл­жи­тел­но до раз­ви­тие на ра­ков про­цес. Съ­щес­т­ву­ват ви­ру­си с ни­сък он­ко­ге­нен риск - то­ва са под­ти­по­ве 6, 11, 42, 43, 44 - те най-чес­то се про­я­вя­ват във вид на ос­т­ро­вър­хи из­рас­тъ­ци, на­ре­че­ни кон­ди­ло­ми. Но дру­ги­те под­ти­по­ве - 16, 18, 31, 33 са с ви­сок он­ко­ге­нен риск. Те об­ра­зу­ват плос­ки­те бра­да­ви­ци. Ос­вен то­ва, от ин­фек­ти­ра­не­то до зло­ка­чес­т­ве­но­то из­раж­да­не на клет­ки­те ми­на­ват 10-20 го­ди­ни.
Па­то­ло­гич­ни­ят про­цес мо­же да се ус­ко­ри от пу­ше­не, ал­ко­хол, зат­лъс­тя­ва­не, хор­мо­нал­ни на­ру­ше­ния - те по­ни­жа­ват иму­ни­те­та. Дре­ме­щи­ят с го­ди­ни ви­рус мо­же из­вед­нъж да се “съ­бу­ди от сън”. Па­пи­ло­ми­те най-чес­то се про­во­ки­рат от дес­т­рук­тив­ни из­ме­не­ния на ин­фек­ци­и­те, пре­да­ва­ни по по­лов път - то­ва са ци­то­ме­га­ло­ви­ру­сът, ге­ни­тал­ни­ят хер­пес, хла­ми­дио­за­та, си­фи­ли­сът, го­но­ре­я­та, три­хо­мо­н­а­за­та.
А, меж­ду дру­го­то, по­ня­ко­га мо­же да се стиг­не и до са­мо­из­ле­ку­ва­не, ко­е­то за­ви­си от под­ти­па на ви­ру­са и от със­то­я­ни­е­то на иму­ни­те­та.

ЗА­ДЪЛ­ЖИ­ТЕЛ­НО СЕ ЛЕ­КУ­ВАТ И ДВА­МА­ТА ПАР­Т­Н­ЬО­РИ

От­к­ри­ха ни па­пи­ло­ма­ ви­ру­си - и на мен, и на пар­т­н­ьо­ра ми. Не знам кой от нас два­ма­та е за­ра­зил дру­гия. И как­во да пра­вим се­га?

Да­ри­на Дой­че­ва, Кър­д­жа­ли

То е яс­но. Тряб­ва да се ле­ку­ва­те. И то два­ма­та за­ед­но. При ком­п­лек­с­на те­ра­пия се пос­ти­га ус­той­чи­ва ре­ми­сия. А тя включ­ва как­то при­ем на пре­па­ра­ти за ле­че­ние на съ­път­с­т­ва­щи­те ин­фек­ции, та­ка и ко­рек­ция на иму­ни­те­та (и на об­щия, и на ло­кал­ния). Важ­но е да се нор­ма­ли­зи­ра съ­от­но­ше­ни­е­то на ае­роб­ни­те и ана­е­роб­ни мик­ро­ор­га­низ­ми във вла­га­ли­ще­то. След то­ва се из­ряз­ват кон­ди­ло­ми­те и па­то­ло­гич­но из­ме­не­ния епи­тел на ший­ка­та на мат­ка­та.
И не на пос­лед­но мяс­то - вие тряб­ва да от­ка­же­те пу­ше­не­то и ал­ко­хо­ла. А и не тряб­ва да поз­во­ля­ва­те зат­лъс­тя­ва­не. По­лез­но е да хо­ди­те на фит­нес, без да се на­то­вар­ва­те из­лиш­но. Важ­но е с как­во се хра­ни­те - не­ка то­ва бъ­де хра­на, бо­га­та на ви­та­ми­ни и ми­не­рал­ни ве­щес­т­ва.
Мно­го важ­но е да спаз­ва­те доб­ра лич­на хи­ги­е­на.

ПРЕ­ЗЕР­ВА­ТИ­ВЪТ Е НАЙ-ДОБ­РА­ТА ПРО­ФИ­ЛАК­ТИ­КА

Мо­же ли да се пред­па­зя от за­ра­зя­ва­не с па­пи­ло­ма­ ви­рус, ако ус­пея да съз­дам ки­се­ла сре­да във вла­га­ли­ще­то си? Пи­там, за­що­то съм чу­ва­ла ба­би­ни ре­цеп­ти, ка­то пос­та­вя­не­то на пар­че ли­мон нап­ри­мер.

Ва­ня Гос­по­ди­но­ва, Ди­мит­ров­г­рад

Неви­на­ги. Ос­вен то­ва, кон­цен­т­ра­ци­я­та на ли­мо­не­на ки­се­ли­на тряб­ва да е мно­го мал­ка, за да не из­го­ри­те ли­га­ви­ца­та на вла­га­ли­ще­то си. Най-доб­ре е вед­на­га след по­лов акт да из­пол­з­ва­те спе­ци­ал­ни­те спер­ми­цид­ни кре­мо­ве и мех­ле­ми. А без­с­пор­но най-на­деж­д­ни­ят за­щит­ник от мно­го ин­фек­ции, вклю­чи­тел­но и па­пи­ло­ма­ви­рус­на, е пре­зер­ва­ти­вът.

ЖЕ­ЛА­ТЕЛ­НО Е ВАК­СИ­НА­ТА ДА СЕ НАП­РА­ВИ ПРЕ­ДИ НА­ЧА­ЛО­ТО НА СЕК­СУ­АЛ­НИЯ ЖИ­ВОТ

Чу­ва­ла съм, че е съз­да­де­на вак­си­на про­тив чо­веш­кия па­пи­ло­ма­ ви­рус. Вяр­но ли е то­ва?

Га­ля Бо­я­но­ва, Чер­вен бряг

Да, та­ка­ва вак­си­на съ­щес­т­ву­ва. Тя бе из­п­роб­ва­на ус­пеш­но в 72 стра­ни от све­та. На­со­че­на е ос­нов­но про­тив за­ра­зя­ва­не с под­ти­по­ве 16 и 18, за­що­то те пре­диз­вик­ват око­ло 90 на сто от всич­ки слу­чаи на рак на ший­ка­та на мат­ка­та. Вак­си­на­та дей­с­т­ва и на под­ти­по­ве 6 и 11, с ко­и­то са свър­за­ни ос­т­ро­вър­хи­те кон­ди­ло­ми, по-точ­но те­зи, ко­и­то труд­но се под­да­ват на ле­че­ние.
Тъй ка­то по прин­цип за­ра­зя­ва­не­то ста­ва по по­лов път, е же­ла­тел­но вак­си­на­та да се нап­ра­ви пре­ди на­ча­ло­то на ин­тим­ния жи­вот. Въп­рос­на­та вак­си­на е про­тив 4 ти­па ви­ру­си и е раз­ре­ше­на за при­ла­га­не. Ре­гис­т­ри­ра­на е в Ев­ро­пей­с­ка­та аген­ция по ле­кар­с­т­ва­та и я има и в Бъл­га­рия.

АКО ИМА­ТЕ ПА­ПИ­ЛОМ­НА ИН­ФЕК­ЦИЯ, ТРЯБ­ВА ДА РО­ДИ­ТЕ СЪС СЕК­ЦИО

В ор­га­низ­ма ми от­к­ри­ха па­пи­ло­ма­ ви­ру­си, а съм бре­мен­на. Ня­ма ли да за­ра­зя де­те­то си?

Та­тя­на Тра­я­но­ва, Ста­ра За­го­ра

До­ка­то пло­дът е в ут­ро­ба­та, ня­ма опас­ност от за­ра­зя­ва­не. За раз­ли­ка от ци­то­ме­га­ло­ви­ру­са и ге­ни­тал­ни­я хер­пес, па­пи­ло­ми­те не про­ник­ват през пла­цен­та­та. Риск от за­ра­зя­ва­не е въз­мо­жен са­мо при пре­ми­на­ва­не на пло­да през ро­до­ви­те пъ­ти­ща. По­ня­ко­га по та­зи при­чи­на се на­ла­га раж­да­не със сек­цио. Ако има­те па­пи­ло­ма­ ви­рус, но ший­ка­та на мат­ка­та ня­ма из­ме­не­ния, не съ­щес­т­ву­ва ни­как­ва опас­ност за пло­да.

НЕ Е ИЗ­К­ЛЮ­ЧЕН И БИ­ТО­ВИ­ЯТ ПЪТ НА ЗА­РА­ЗЯ­ВА­НЕ


Мо­же ли да ста­не за­ра­зя­ва­не с па­пи­ло­ма­ ви­рус по би­тов път?

Иван Ча­нев, Бур­гас

За да се внед­рят и ос­та­нат в ор­га­низ­ма, на па­пи­лом­ни­те ви­ру­си са им нуж­ни спе­ци­фич­ни ус­ло­вия. А иде­ал­ни­те ус­ло­вия за то­ва се пред­ла­гат при по­лов кон­такт - ал­кал­на сре­да, мик­рос­ко­пич­ни ра­нич­ки на по­ло­ви­те ор­га­ни...
Но не мо­жем съв­сем да из­к­лю­чи и би­то­вия път на за­ра­зя­ва­не. Ако бол­ни­ят и здра­ви­ят пол­з­ват ед­на и съ­ща кър­па за ба­ня и про­чее хи­ги­ен­ни сред­с­т­ва.
За­то­ва в се­мей­с­т­во­то на за­ра­зен с па­пи­ло­ма­ ви­рус ви­на­ги тряб­ва да се спаз­ва стро­га лич­на хи­ги­е­на.

ОТИ­ДЕ­ТЕ НА ЛЕ­КАР, АКО ИМА­ТЕ БРА­ДА­ВИ­ЦИ, НЕ­О­БИ­ЧАЙ­НИ ТЕ­ЧЕ­НИЯ ИЛИ КЪР­ВЕ­НЕ ПРИ ПО­ЛОВ АКТ

Мо­же ли чо­век сам да оп­ре­де­ли да­ли е за­ра­зен с па­пи­ло­ма­ ви­рус или не? Неп­ре­мен­но ли тряб­ва да хо­ди на ле­кар, за да се пот­вър­ди пред­по­ло­же­ни­е­то му?

Свет­ла То­до­ро­ва, Вар­на

Не­ви­на­ги. Един­с­т­ве­но­то про­яв­ле­ние на па­пи­ло­ма­ ви­ру­са са ос­т­ро­вър­хи­те кон­ди­ло­ми и плос­ки­те бра­да­ви­ци. Но те съ­път­с­т­ват са­мо ня­кои под­ти­по­ве на ви­ру­са. Па­пи­лом­ни­ят ви­рус мо­же да дре­ме го­ди­ни на­ред в ор­га­низ­ма и по ни­ка­къв на­чин да не се про­я­вя­ва. Ако се по­я­вят раз­рас­т­ва­ния и се ло­ка­ли­зи­рат на ший­ка­та на мат­ка­та, във вла­га­ли­ще­то, на вън­ш­ни­те по­ло­ви ор­га­ни, об­ласт­та на ану­са - то­га­ва те труд­но мо­гат да се от­к­ри­ят.
И все пак, съ­щес­т­ву­ват ня­кои приз­на­ци за на­ча­ло на бо­лест­та. Сред тях са от­де­ля­не на не­о­би­чай­ни неп­ри­ят­ни сек­ре­ти от вла­га­ли­ще­то; дис­ком­форт и бо­лез­не­ност при ин­тим­на бли­зост; кър­ве­не при по­лов кон­такт... Всич­ко то­ва тряб­ва да на­ка­ра же­на­та да се под­ло­жи на прег­лед и из­с­лед­ва­ния.

ПА­ТО­ЛО­ГИЧ­НИ­ЯТ ЕПИ­ТЕЛ ТРЯБ­ВА ДА СЕ ОТ­С­Т­РА­НИ ВЕД­НА­ГА

От­к­ри­ха ми еро­зия на ший­ка­та на мат­ка­та. Ле­ка­рят ми наз­на­чи опе­ра­ция, но аз се стра­ху­вам. Кой ле­че­бен ме­тод е най-доб­ри­ят?

Пет­ран­ка Пет­ро­ва, Ру­се

По­ня­ко­га е не­об­хо­ди­мо са­мо наб­лю­де­ние. Ако се слу­чи та­ка на­ре­че­на­та ати­пия на клет­ки­те, мо­же да се раз­ми­не­те със са­мо­из­ле­ку­ва­не. Но в ня­кои слу­чаи е не­об­хо­ди­мо кол­ко­то се мо­же по-бър­зо да се от­с­т­ра­ни па­то­ло­гич­ни­ят епи­тел. След то­ва нас­тъп­ва ре­ге­не­ра­ция и ший­ка­та на мат­ка­та оз­д­ра­вя­ва. Про­це­ду­ра­та не е слож­на, из­вър­ш­ва се ам­бу­ла­тор­но и се по­на­ся дос­та ле­ко.
По от­но­ше­ние на то­ва кой ме­тод да из­бе­ре­те, мо­жем да ви от­го­во­рим, че то­ва за­ви­си как­то от ста­дия на ати­пия на клет­ки­те, та­ка и от он­ко­ген­на­та ак­тив­ност на па­пи­ло­ма­ви­ру­са.
Най-сла­бо трав­ма­ти­чен е ме­то­дът, при кой­то ув­ре­де­ни­те от ви­ру­са клет­ки се об­ра­бот­ват с ла­зер, а об­ра­зу­ва­ли­те се на ра­на­та ко­рич­ки па­дат са­ми.
До­ри не­ща­та да са стиг­на­ли до пър­ви ста­дий на рак, е въз­мож­на опе­ра­ция, за­паз­ва­ща мат­ка­та. По-ра­но са от­с­т­ра­ня­ва­ли ця­ла­та мат­ка, но се­га ве­че, с по­мощ­та на ел­к­т­ро-, ла­зе­ро- и ра­ди­о­въл­но­ва ко­ни­за­ция се от­с­т­ра­ня­ва са­мо част от ший­ка­та на мат­ка­та. След то­ва при не­об­хо­ди­мост се мо­де­ли­ра на­но­во по хи­рур­ги­чен път. А то­ва да­ва въз­мож­ност на же­на­та от­но­во да ста­не май­ка.
Не заб­ра­вяй­те: ако пред­ра­ко­во­то със­то­я­ние се из­ле­ку­ва нав­ре­ме, ня­ма да се стиг­не до рак на ший­ка­та на мат­ка­та.

Ед­на стра­ни­ца на д-р Стеф­ка Ан­д­ре­е­ва, аку­шер-ги­не­ко­лог, кон­сул­тант на в. “Док­тор”