ВАРИКОЗАТА
В България от различните форми на варикозата страдат 500 хиляди души

На 22 години съм и вече имам варикоза на вените на краката. Предлагат ми операция, но аз се боя панически от такава намеса. Искам да ви помоля да разкажете каквото знаете за това заболяване, ако е възможно.
Даниела Петрова – Стара Загора


Варикозата е заболяване, което е отдавна известно на човечеството. Това се потвърждава и от някои археологични разкопки. Намерена е мумия с признаци за лечение на венозна трофична язва на коленете.

ВАРИКОЗАТА произлиза от латинското наименование “varix, varicis”, което значи подуване.
При това заболяване възниква подуване на подкожните вени, нарушава се отокът на кръвта, развиват се застойни изменения в долните крайници.
През многовековната история на човечеството проблемът диагностика и лечение на варикозната болест не само че не е загубил своето значение, но и продължава да е все така актуален в съвременната медицина. Това преди всичко е свързано с разпространението на заболяването в днешно време.

Как тръгва процесът на варикозата?
Работата на вените е изключително сложен процес. Основното свойство е разтегливостта на стените им. Тоест при повишено кръвно налягане в кръвоносните съдове вената се разширява и придобива кръгла форма.
Венозните клапани са със същото устройство като стените и имат два отвора, ориентирани към сърцето. Там, където клапаните са прилепнали за стената, диаметърът на вените е по-голям. Когато вените работят нормално, клапите не позволяват кръвта от горния отдел да проникне в долния. Понякога обаче се случва и това, като и лекарите го наричат рефлукс.

КРАТКА МЕДИЦИНСКА СПРАВКА
Клапаните на вените са разположени неравномерно. И повечето от тях са там, където е най-силно изразена работата на мускулната помпа - основно в коленете.

КАК СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ДВИЖЕНИЕТО НА КРЪВТА ПО ВЕНИТЕ НА ДОЛНИТЕ КРАЙНИЦИ
Кръвта от капилярите е длъжна по някакъв начин да се движи против силата на гравитацията по направление към десния отдел на сърцето. Съществуват няколко механизма, благодарение на които кръвта се оттича към долните крайници. Знаем, че значителна част от своето време човек прекарва в легнало положение. В този случай силата на тежестта не пречи при придвижването на кръвта. Течението на кръвта по вените се осъществява благодарение на дихателните движения, на постоянния тонус на мускулите на венозните стени и на кръвта от артериалния край на капилярното русло.

Много по-сложен е механизмът за възвръщането на венозната кръв, когато се намираме във вертикално положение. Разбира се, факторите на възвръщането действат и тук, но тяхното влияние е твърде малко.

ЛЕЧЕНИЕТО Е СПЕШНО И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
НЕ ДОПУСКАЙТЕ ЗАБОЛЯВАНЕТО ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В ХРОНИЧНО!
Има толкова много щадящи методи за лечение на варикозна болест, но когато е в начален стадий на развитие
Варикозната болест налага спешно лечение. Има няколко метода за такава терапия, които включват малко травматичните технологии. Консервативното медикаментозно лечение на хроничното заболяване на вените се използва за лекуване на усложненията. Това са:
- застойни дерматити;
- тромбофлебити;
- целулити;
- трофични язви.

Приемат се препарати, които повишават венозния тонус, и противовъзпалителни препарати. Главна роля в лечението на варикозната болест играят създадените условия за нормално оттичане на кръвта (еластични лечебни бинтове, лечебен компресионен трикотаж).

МЕТОД НА СКЛЕРОЗИРАЩАТА ТЕРАПИЯ
Става въпрос за въвеждане в разширените повърхности на вените на определен препарат, който е известен отдавна и предизвиква нормализиране на кръвотока. Методът е много прост, той е малко травматичен и дава добри лечебни и козметични резултати. В последните години обаче стана истинска революционна модернизация на склеротерапията. Възможностите за добър изход от лечението с тази нова терапия са много по-големи. Използва се специален склерозант, чрез който чудесно се лекуват не само разширените вени, а и трофичните язви. Именно този метод на склеротерапия подхожда за определението “контролируеми и управляеми”. При този вид терапия лекарят има възможност да проследи движението на вкараната във вената пяна и да го насочва в правилната посока. Пяната може да приема всякаква форма, тоест да тече във вената като течност и като твърдо тяло.

ФАКТ!
В някои клиники лекарите вече имат този прекрасен инструмент за лекуване на варикоза в ръцете си. Пяната се изработва направо в шприца непосредствено преди въвеждането и във вената. Обемът от получената пяна превишава няколко пъти първоначалния обем на препарата. При вкарването му във вената пяната запълва целия обем, като стеснява обема на кръвта, а не се смесва с нея.

НЕИЗБЕЖНО
ПОНЯКОГА СЕ НАЛАГА ДА СЕ ОПЕРИРА
Кажете ми кога трябва да се оперират разширените вени? Такава операция опасна ли е?
Стоян Колев – Свиленград


Хирургичното лечение на варикозната болест се състои в отстраняването на патологичните варикозни изменения, в отстраняване на варикозно-разширените вени. Съвременните операции се отличават от козметичните с безопасността за пациента. При правилен тактически подход може да се очаква и пълно излекуване от варикозната болест. Особено развитие има при методите, при които се съчетават склеротерапията с хирургичната намеса.

ВНИМАНИЕ!

Тежките форми на посттромботичната болест на дълбоките вени налага особен подход, като съчетава консервативното лечение с операцията на венозните клапани и на повърхностната венозна система. Съвременната флебология дава възможност на много от болните със заболявания на вените да подобрят качеството на живота си и да избягват по-нататъшните тежки усложнения.

ОТ УЧЕБНИКА ПО МЕДИЦИНА
След продължителни изследвания на варикозната болест много учени стигнали до убеждението, че варикозата има наследствен характер. Причините за нейната поява се крият в слабите стени на подкожните вени, във възникването на недостатъчност в някои от венозните клапани, поради което кръвта не може да се движи по направление към сърцето.

ГЛАВНИЯТ ЕЛЕМЕНТ
МУСКУЛНО-ВЕНОЗНАТА ПОМПА
Варикозната болест налага спешно и сериозно лечение
На всички хора е известно усещането от застоя на кръвта при продължително стоене на едно място. При такава ситуация основната роля при придвижването на кръвта се пада на т. нар. мускулно-венозна помпа. Главният елемент в нейната работа са коленете. Някои учени дори наричат мускулния масив на коленете периферното сърце на организма, с което потвърждават основната им роля при венозния оток към долните крайници.

ВНИМАНИЕ!
При нарушения в дейността на клапаните на периферните вени, при възникване на препятствия в дълбоките вени започна да се развива комплекс от симптоми на хронична венозна недостатъчност. Венозната кръв се задържа в синусите и във венулите, което води до нарушаване на капилярния обмен. Започват да се развиват отоци, появяват се пигментация, сърбеж и други признаци на тежката венозна недостатъчност.