Педиатри искат държавата да финансира детското здравеопазване

Лекарите искат педиатри да се грижат за децата до 14 години, а не джипитата

© Анелия Николова

Лекарите искат педиатри да се грижат за децата до 14 години, а не джипитата

Детското здравеопазване трябва да се обяви за приоритет и да се субсидира целево от държавата. За това настояват от Българската педиатрична асоциация. Според лекарите в момента клиничните пътеки са недофинансирани и затова педиатричните отделения в болниците са губещи. От организацията са категорични, че е необходимо държавата да плаща лекарствата на всички деца не само в лечебните заведения, но и в доболничната помощ.


Според доц. Владимир Пилософ, зам. председател на асоциацията, друг проблем пред детското здравеопазване е липсата на голяма национална педиатрична болница у нас. В същото време заболеваемостта се е увеличила двойно. Диабетът в детската възраст е нараснал, повишили са се невротичните състояния, агресията, артериалната хипертония, астмата, сърдечно-съдовите заболявания.


Специалистите са на изчезване


Педиатърът е изчезващ вид, каза доц. Пилософ. Според него, ако не се направи нещо, след време ще трябва да внасяме такива специалисти. Педиатричната специалност не е привлекателна, не носи големи доходи, затова и интересът към нея не е голям, обясни той.




И най-лошото е, че има сериозен спад на качеството на медицинската помощ, твърдят специалистите. Според тях здравното министерство трябва да създаде програма за детското здравеопазване, в която да е описано колко пари са необходими на година, смятат педиатрите.


Секретарят на асоциацията д-р Димитър Калайков представи факти, които по думите му сами говорят за положението на детското здравеопазване в България. През 1989 г. броят на недоносените бебета в бил около 6%, а сега е 10%. Детската смъртност през 1988 г. в била 13 на 1000, през 1997 г. - 17 на 1000, а през 2007 г. - 9.2 на 1000. Хубаво е, че сме успели да я намалим, но все пак тя е два пъти по-висока, отколкото в останалите страни в ЕС, каза д-р Калайков. За пример той даде Чехия, където през 1989 г. детската смъртност е била 15 на 1000, но в наши дни тя е редуцирана до 5 на 1000.


За да се подобри ситуацията, лекарите настояват децата до 14-годишна възраст да бъдат обслужвани от педиатри, а не от джипита. Освен това е крайно време да се води статистика за заболеваемостта сред непълнолетните - нещо, което липсва през последните години.