Precious-а на pachikrak - малката Магдалена

 
Precious-а на pachikrak - малката Магдалена

 
Рейтинг: 3.00
(360)
Магдалена
Новини
Литература
Фото Галерия
Списък на всички желаещи да обменяме опит
Календар
Видео
Лични файлове


pachi-колекция/начало Връзки За контакти

Литература / Отглеждане и възпитание на малкото дете

Отглеждане и възпитание на малкото дете
01.12.05 14:14
Болести

БОЛЕСТИ
 

Оригвания и повръщания. Детето се държи поне 5 минути в изправено положение след хранене, за да се оригне. След това се поставя бебето да лежи настрани, а не по гръб, за да не попадне храна в дихателните пътища, ако повърне. При повръщане кърмачето се взема, изправя се и се навежда напред. Добре е няколко минути, след повръщане да му се даде подсладена вода или шипков чай по 2-3 лъжички през 5 минути.
Диария. Изпражненията на новороденото може да бъдат повече на брой, да имат по-рядка консистенция, зеленикав цвят, да съдържат малко количество слуз и бели твърди части (ядки) при добро общо състояние на детето, запазен апетит и непрекъснато наддаване на тегло. Най-често това се наблюдава в края на първата и началото на втората седмица след раждането. Обикновено такива изпражнения се съпровождат със зачервявяне на кожата около ануса и в седалищната област. Тази т.нар. “физиологична диария” продължава 1-2 месеца и постепенно изчезва. Тя може да бъде резултат от прехранване, недохранване или на даване на неподходяща храна (краве мляко), лоша хигиена (неизварени биберони и т.н). При прехранване доста често се наблюдават и други признаци – лигавене, хълцане, изтичане на млякото от устата на детето непостредствено след кърмене, както и болки в коремчето (колики). В тези случаи се налага да се намали количеството на кърмата, като се съкрати продължителността на кърменето, докато изчезнат гореспоменатите признаци. При недохранване освен диария има и спадане на теглото на детето. Недохраненото дете обикновено е неспокойно, жадно суче от гърдата, но скоро се отказва от нея, понеже е празна. Диарията може да се дължи и на настинка на детето. При диария на детето се дава сок от моркови или оризова вода. При диария се спира кърменето/храненето и се оставя детето 6-9 часа на водна диета (вода или слаб чай с 3-5% захар, който се дава на малки порции, но често) и се дава супа “Моро” (вж. рецептата), а на деца над 6 месеца – добре узрели, обелени и прясно настъргани на ситно ренде ябълки. Морковите и ябълките съдържат пектин, които има силно запичащо действие. След водната диета кърменето/храненето се възстановява постепенно – първия ден по 1-3 минути; втория – 4-5, като за 5-6 дни се стига до 15-20 минути кърмене. За да не гладува бебето, като добавъчна храна към кърмата при захранвнето, детето се дохранва със супа “Моро”, чието количество се намалява с увеличаване на кърменето. При деца след 6-ия месец се дават ябълки 4-5 пъти дневно 200-300 г на прием или 10% оризова каша. От втория ден към ябълките или оризовата каша се добавят чай и сухар, от третия – квасено мляко, от четвъртия – пюре от картофи (без масло!), от петия – пилешка супа и сварено добре накълцано пилешко месо. После се пристъпва към обичайния режим на хранене.
Запек. За запек в кърмаческа възраст се говори, когато неизхождането продължи повече от 1-2 денонощия. Обикновено той се придружава от подуване на коремчето и общо безпокойство (плач, свиване на крачетата). Запекът на новороденото и кърмачето може да се дължи на недохранване или на някои заболявания. Даването на подсладена вода (5-8% захар) или овесена вода през първия месец, на плодови и зеленчукови сокове през втория и третия месец и на зеленчукови пюрета, плодови кисели, овесена каша и др. след третия месец обикновено допринася за засилване на чревната перисталтика и до своевременно изхождане на детето. При по-упорити случаи на запек у кърмачето може да се използва масаж на коремчето по часовниковата стрелка. Може да се слага в ануса термометър намазан с вазелин или бебешко олио или мушкато. Запекът бива лъжлив (когато кърмачето не приема достатъчно кърма/храна и гладува или тя се използва пълно) и няма достатъчно хранителни остатъци, които се събират бавно в дебелите черва и предизвикват рефлекса на изхождане. Истинсият запек се наблюдава при температурни състояния, рагади на ануса, страх от гърнето, при деца хранени до 2-3 годишна възраст само с фино стрита, кашава храна. Кравето мляко запича! – трябва да се ограничава количеството му. Очистителна клизма се прави при кърмачетата с гумена тулумбичка (крушка) с наконечник с обикновена вода, а при по-големите деца – с иригатор със сапунена вода. Температурата на водата да е малко по-ниска от тази на тялото. За новородени трябва 50 см3 вода, за кърмачета – 100-150 см3 , а за деца от 1 до 3 години – 150-250 см3 .
Колики. При колики може да се сложи топло (загряващ компрес или грейка с 40°С вода) на коремчето на детето. Някои кърмачета се успокояват при поставяне по корем. Може да се дава Sab Simplex или отвари от копър, лайка и анасон, които съдържат етерични масла, които подпомагат изкарването на газовете и намаляват перисталтиката. Но те могат да дразнят лигавицата на червата, особено ако се прилагат по-дълго време. Затова най-добре е да се дава преварена вода или шипков чай, подсладен с 5% захар. За намаляване на коликите при децата, които се прехранват допринася ограничаването на количеството приемана кърма чрез намаляване времетраенето на кърменето. Налага се да се въведе строг режим на хранене, като се избягва безразборното кърмене.
Опасности. Изгаряне, електрически ток, задушаване, падане, отравяне, нараняване – детето до 3-годишна възраст не се оставя само нито когато спи, нито когато е будно, защото трудно могат да се предвидят всички възможности за злополука.
Обезводняване. При диярии и повръщане настъпва обезводняване, затова се дават често течности. Детето не се кърми, а се давт 1-2 кафени лъжички подсладена вода на 5-10 минути.
Отравяния. При съмнение за отравяне, преди детето да се заведе в болница, трябва да повърне. За целта майката с чист пръст бърка в гърлото на детето, докато повърне. Процедурата се повтаря докато се изкара изцяло стомашното съдържимо. Повръщане може да се предизвика и чрез даване на детето да пие солена вода (3 кафени лъжички сол на 200 мл вода). Според възрастта на детето се дават 50-100 см3  от този разтвор. При отравяне с киселини и основи повръщане не се предизвиква, а се дават противоотрови. При отравяне с киселина (солна, сярна, азотна) се дава мляко или сапунена вода (10 г сапун на 0,5 л вода). При отравяне с основи – разреден оцет (50 см3  на 200 см3  вода) или 2 кафени лъжички лимонтозу на 200 см3 вода. За болницата непременно се взима опаковката със съдържанието на лекарството или веществото, с което се предполага, че се е отровило детето.
Изгаряния. Маже се с дефламол зачервеното място. Ако има мехури, не се пукат и детето се води в болница.
Температура.  Мери се два пъти дневно (освен, ако лекарят каже по-често) между 7-8 ч. и 16-17 ч. Ректалната температура е с 0,5° С по-висока от тази в слабинната ямка или под мишницата. Ако се мери под мишниците се държи 10 минути минимум. Иначе ректално – 2-3 минути.
 Отит. При отит преди да се заведе на ушен лекар детето може да бъде затоплено с електрическа крушка за 10 минути. Разстоянието от крушката до детето да е такова, че майката да усеща приятна топлина на дланта на ръката си, която е опряна до ухото на детето.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0799