Въпреки, че са твърди и устойчиви, зъбите са и изключително чувствителни. Именно те, а също и венците страдат най-много от неправилното хранене и типичния запролетта дефицит на витамини, минерали и микроелементи. При нездравословна, бедна на витамини и микроелементи диета, зъбите стават крехки, чупливи и по повърхността им се образуват петна. Венците също стават рехави, започват да кървят, податливи са на всякакви видове микроби.
 


Причината за появата на кариеси и проблем с венцие, може да е в агресивната среда около тях, а може би в това, че не им се доставят нужните хранителни вещества.


ВИТАМИН С

 
Учените са наблюдавали под микроскоп проби от тъканите на венците на хора, в чиято храна имало съвсем малко витамин С. Венците на тези хора са силно увредени - колагенът и другите структурни компоненти на тази тъкан, били в тревожно състояние. След като участниците в изследването получавали ежедневно в продължение на шест седмици 70 мг витамин С, състоянието на тъканите  видимо се променило и повърхността на венците се изгладила. Днес в качеството на терапевтична мярка лекарите назначават от порядъка на 500 мг витамин С, а за профилактика са необходими от 70 до 100 мг дневно.
 



Източниците на витамин С са всеизвестни. Такива са пресните плодове и зеленчуци, сокове от шипки или черна боровинка, кисело зеле, магданоз. Специалисти препоръчват, продуктите богати на витамин С, да се разпределят равномерно през деня, тъй тато голяма част от него не се усвоява, а просто се изхвърля от организма



КАЛЦИЙ

 
Според лекарите, идеалната дневна доза калций е около 1200 мг. Тя трябва да се получава предимно мляко и млечни продукти. Причините за ниското ниво на калций са- спазване на диета или  активно занимание със спорт, често преуморяване,  нервно напрежение, тежка операция или травма, преместване в друг климатичен пояс. В такива случаи е препоръчителен допълнителен прием на калций. Това се отнася особено за жените, които страдат повече от недостиг на калций.
 


Две чаши прясно или кисело мляко, 20- 30 г кашкавал и 100 г извара едва осигуряват дневната доза калций. Ако човек има проблеми с храносмилането, необходимият калций не се освоява и дори да ядем многомлечни продукти, пак ще изпитваме недестиг на този елемент.  Важно е да се знае, че за максималното усвояване на калцият от продуктите, необходими са още магнезий, витамин D и К. Тоест много зелени салати, риба или рибено масло.

 


Един от най-богатите източници на калций е сусамът - познатите на всички малки зрънца, с които посипват хляб, кифлички или козунаци. Според диетолози, изяждането на шепа сусам на ден, ще достави на организма необходимото количество калций, а също и палезни фибри. 

 


Дневната доза калций, можете да си набавити и като изяждате по 1 л прясно или кисело мляко; 200 г твърдо сирене; 4 кутии консервирани сардини; 50 г бадеми; 300 г банани.

 


ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА


Фолиевата киселина (или фолацин) е вещество, което спада към групата на водноразтворимите витамини - витамин B9. Фолацинът е коензим, нужен на тялото, за да натрупва мускулна маса и да образува хемоглобин, защото участва в синтезата на аминокиселината серин и на нуклеиновите киселини, в метаболизма на тирозина, аскорбиновата киселина (витамин С) и витамин В12. Този витамин е изключително важен и за здравето на венците. Той може да не достига, дори в кръвта да е достатъчен. Затова фолиевата киселина често се назначава допълнително в състава на комплекса с витамини от група В.
 


Най-добрите източници на фолиева киселина са бирената мая, черният дроб, бобовите растения и зелената салата. Ако дори нещо от този списък се намира всеки ден върху трапезата ви, бихте могли да минете без витаминния комплекс. Тези продукти съдържат витамини от група В в достатъчно количество и оптимално съчетание.

 

 

Някои храни могат да навредят на зъбите, но има и такива, които се борят с бактерията, отстраняват плаката, заздравяват емайла или освежават дъха.

 

Ето няколко храни, които избелват и заздравяват зъбите:
 

  • Твърди зеленчуци
    Яжте целина или моркови веднъж дневно. Дъвченето на твърди зеленчуци стимулира слюноотделянето, което неутрализира стрептококовите бактерии. Освен това масажира венците и почиства междузъбното пространство.
     
  • Сусам
    Дъвченето на сусамови семена отстранява плаката и заздравява емайла на зъбите. Предпазва костите около зъбите и венците. Можете да ги добавяте към салатата или задушените зеленчуци. Достатъчно е три пъти в седмицата.
     
  • Сирене
    Сиренето е полезно за зъбите поради няколко причини – съдържа малко въглехидрати и много калций и фосфат. Тези фактори поддържат баланса на pH в устната кухина и не позволяват на бактериите да навредят на зъбите. Предпазват емайла и предизвикват слюноотделяне, което убива бактериите. Преди да си легнете можете да ядете сирене.
     
  • Киви
    Кивито има високо съдържание на витамин С. Спира унищожаването на колаген във венците. Чудесна грижа за венците е яденето на киви сутрин.

  • Зелен чай
    Зеленият чай унищожава бактерията причинител на лошия дъх и премахва тази, която превръща захарта в плака. Пийте зелен чай всеки ден.
     
  • Лук
    Колкото и странно да звучи – лукът е полезен за зъбите. Наистина мирише силно и за някои – неприятно, но е идеалният унищожител на бактерии. Добавяйте го към салатата си, а после винаги можете да си измиете зъбите.

  • Ментови листа
    Дъвчете ментови листа след ядене, така ще имате свеж дъх.

     
  • Вода
    Водата предпазва устната кухина от бактериите, причинители на плака и кариес. Изплаквайте устата си с вода след ядене, това е превенция срещу лош дъх.
     


Не яжте меки лепкави храни, които лесно остават между зъбите и създават идеалната среда за бактериите. Използвайте сламка, когато пиете от бутилка. Избягвайте продукти с високо съдържание на захар.